PDA

Zobacz pełną wersję : Mootools - ogromna biblioteka



fsss
19-09-2011, 22:30
Jestem nowy w świecie Joomli!, bo zaledwie jakieś 5 dni temu postawiłem ją po raz pierwszy na serwerze. Właśnie skończyłem część główną małego serwisu (tj. już za mną projektowanie i implementacja), jednak ku mojemu zdziwieniu okazało się, że Joomla! to bardzo ciężkie rozwiązanie.

Dzisiaj zacząłem ją optymalizować, czyli włączyłem pełny cache, kompresję gzip i już jest lepiej. Jednak nadal przeraża mnie rozmiar skryptu mootools-more.js ok. 230 KB (i po części mootools-core.js, ale to chyba absolutne minimum). Najgorsze jest to, że większość żądań jest wstrzymywana do czasu, aż zostanie w pełni przesłane mootools-more.js.
Używam niestandardowego szablony i niestandardowych modułów JEvents i Phoca Galllery. Czy przy takiej konfiguracji konieczne jest ładowanie mootools-more.js?
Ewentualnie jakieś pomysły na optymalizację wersji 1.7? Mam dużo obrazków na stronie, a i tak jskrypty stanowią większość z przesyłanych danych. Moim zdaniem to przesada :(

Btw. analizując strone joomla.pl w Firebugu widzę, że macie tylko mały (ok. 20 KB) mootools.js. Mógłby ktoś napisać coś na temat tych optymalizacji?

---------- Post dodany o 19:30 ---------- Poprzedni post był o 17:28 ----------

Znalazłem fajny dodatek jFinalizer i udało się upakować jsa z całej strony do 130KB. Teraz nie jest źle.

krzxsiek
20-09-2011, 23:52
Witam, dołączam się do pytania jak zoptymalizować mootools na stronie.
Tak w ogóle nie rozumiem po co twórcy joomla wwalili taką ogromną bibliotekę jak w poprzedniej 1.5 była ona o wiele mniejsza :/
Właśnie walczę z pozbyciem się mootools na stronie ale jak widzę pozbycie się całkowite nie jest możliwe ponieważ edytor nie działa i jeszcze trochę błędów się robi.

headge
21-09-2011, 09:50
Jeśli chcesz korzystać z dodatków, które korzystają z mootools i jednocześnie wyłączyć tę bibliotekę to trochę malo logiczne. Bardzo dobrym narzędziem do prostego zarządzania bibliotekami jest darmowy plugin od jb (http://www.joomlabamboo.com/joomla-extensions/jb-library-plugin-a-free-joomla-jquery-plugin) - możesz załadować skompresowany plik z google lub wyłączyć lub "przestawić" joomlę tylko na jquery itd.
Przy okazji - warto się zastaniowić czy wolne ładowanie strony to aby na pewno wina joomlowych mootools.

fsss
22-09-2011, 01:15
Witam, dołączam się do pytania jak zoptymalizować mootools na stronie.
W edycji pierwszej wiadomości napisałem o jFinalizer. U mnie spakował mootools (i nie tylko) do ~90 KB co jest akceptowalne. Przy okazji spakował też CSSa.
Jak będziesz się bawił jFinalizerem to wyłącz chwilowo obsługę cache w ustawieniach globalnych.

---------- Post dodany o 22:15 ---------- Poprzedni post był o 11:15 ----------


Bardzo dobrym narzędziem do prostego zarządzania bibliotekami jest darmowy plugin od jb (http://www.joomlabamboo.com/joomla-extensions/jb-library-plugin-a-free-joomla-jquery-plugin)...Dzięki za podsunięcie tego pluginu. Teraz już jestem w pełni zadowolony. Początkowo (bez żadnych optymalizacji) samo załadowanie wszystkich jsów wymagało pobrania ponad 450 KB danych (mootools, jquery i inne)! Po użyciu jFinalizer udało się zejść do 135 KB, ale teraz łącząc JB Library i jFinalizer jest to zaledwie 65 KB :) Przy okazji udało się zachować wszystkie istotne ficzery.

krzxsiek
25-09-2011, 00:24
Jakoś jFinalizer mnie nie przekonuje bo błędy w nim wyskakują przy większości opcji.

fsss
25-09-2011, 13:13
Im słabszy szablon, na którym budujesz stronę tym więcej błędów. Podobnie z pluginami, które dostarczają CSSa i JSy. Wcześniej tego nie napisałem, ale rzeczywiście, żeby zejść z 450KB do 65KB musiałem się trochę wgryźć w kod szablonu i dodatków. Nawet autor jFinalizera na swojej stronie podkreśla, że nie jest to narzędzie, które automatycznie zrobi całą robotę za nas. Dodatek jest świetny, ale trzeba mu pomóc.

Lesław
28-09-2011, 20:13
Witam!

Mam pytanie. Właśnie zainstalowałem świeżutką joomlę 1.7.1
Muszę dołożyć JEvents i wybrałem wersję 2.0. W opisie podają że muszę włączyć dodatek Mootools Upgrade Plugin i tu jest problem. Nie znalazłem takowego w dodatkach. Może źle szukam? A może trzeba go doinstalować? Jeśli tak to gdzie szukać dla 1.7.1?

headge
30-09-2011, 11:49
To dotyczy Joomli 1.5, nie musisz niczego dodatkowo włączać.

crackoos
03-10-2011, 13:52
Jeśli ktoś ma problem z optymalizacją Joomli to zapraszam do przeczytania mojego artykułu. Jest tam również o wykorzystaniu mootools.js z Google API i o tym jak się pozbyć biblioteki MooTools, jeśli nie jest potrzebna.
http://crackoos.j-ow.pl/2011/09/tech-04-optymalizacja-przyspieszenie.html

dka
22-11-2011, 14:18
Moim zdaniem to powinno być załatwione w inny sposób, nawet jeśli potrzeba jest mootools do działania jakieś funkcji to i tak wykorzystuje się tylko niewielką część kodu z pliku. Przy optymalizacji warto zajrzeć do środka mootools-more.js i na jego końcu zainteresować się funkcjami "Locale.define", które definiują ustawienia językowe, dla zdaje się, walidacji formularzy - jest tam ustawione kilkanaście opcji językowych, które przy jednojęzycznych stronach raczej się nie przydadzą. Ich usunięcie (trzeba uważać żeby nie usunąć czegoś innego) zaoszczędzi nam ok. 20kb. Niby niewiele, ale ziarnko do ziarnka...

tedi
31-03-2012, 22:09
Zawartość biblioteki Motools można wybrać na stronie http://mootools.net/more/ odhaczając odpowiednie składniki i pobrać jako skompresowany mootools-more.js - odhaczając składnik YUI Compressor lub nieskompresowany odhaczając - No Compression. Kompletna biblioteka bez zbędnych Locale - językowych wówczas ma o około 1/3 mniejszy rozmiar.
- mootools-more.js, zamiast 232 KB, ma 148 KB, a mootools-more-uncompressed.js, zamiast 343 KB, ma 235 KB.
Wystarczy te nowe pliki motools podmienić w katalogu mojajoomla\media\system\js\