PDA

Zobacz pełną wersję : Jak to jest z licencjami dodatków?



apek121212
29-09-2011, 10:35
Witam, na stronie extensions joomla występują dwa typy dodatków:

- commercial
- non-commercial

Tym samym obydwa typy są na licencji GPL.

Jak to się ma do strony urzędu gminy? Który z tych dodatków mogę instalować na stronie gminnej postawionej na joomli?

Pozdrawiam

PeFik
29-09-2011, 12:21
Tak, kwestia commercial - dotyczy płatności za rozszerzenie.
Zatem jeśli Urząd Gminy kupi - wtedy legalnie będzie mógł używać.

apek121212
29-09-2011, 14:06
czyli na potrzeby urzędu lepiej i bezpieczniej używać tylko non-commercial?

kurtz
29-09-2011, 14:18
czyli na potrzeby urzędu lepiej i bezpieczniej używać tylko non-commercial? skąd taki wniosek ?

apek121212
29-09-2011, 14:23
Bo nie trzeba za nie uiszczać żadnych opłat...

kurtz
29-09-2011, 14:36
Bo nie trzeba za nie uiszczać żadnych opłat...możesz mi powiedzieć, co to jest za filozofia ? i to jeszcze z administracji państwowej !

apek121212
29-09-2011, 14:52
Ale tematem chyba nie było to, czy urząd powinien korzystać z płatnych rozwiązań czy darmowych - tylko o możliwość wykorzystania dodatków na licencji GPL.

kurtz
29-09-2011, 15:01
Ale tematem chyba nie było to, czy urząd powinien korzystać z płatnych rozwiązań czy darmowych - tylko o możliwość wykorzystania dodatków na licencji GPL.

było


czyli na potrzeby urzędu lepiej i bezpieczniej używać tylko non-commercial?


Bo nie trzeba za nie uiszczać żadnych opłat... sam go zacząłeś.

---------- Post dodany o 15:01 ---------- Poprzedni post był o 14:57 ----------

pomijam oczywiście fakt, że jako typowy urzędnik nie rozumiesz licencji z których korzystasz.

Robster
29-09-2011, 15:19
Oj ale rodzyn się trafił :) Temat zasubskrybowałem i lecę pokazać go znajomym :D

kurtz
29-09-2011, 15:24
przy okazji, ciągnąc wątek administracji publicznej.

czy ktoś może mi powiedzieć co stało się z blogiem http://gov-off.blogspot.com/ - dobrze żarło i ... zdechło.

neo_fox
29-09-2011, 15:43
Buhahahaha

apek121212
29-09-2011, 17:22
Śmiejcie się śmiejcie... Ja faktycznie niewiele mam wspólnego z informatyką, a przypadło mi w zaszczycie zajmowanie się stroną gminną... Strona stoi na joomli i chciałem ją trochę wzbogacić o jakieś dodatki - stąd moje pytanie o licencję GPL Commercian i Non-Commercial, żeby później po zainstalowaniu nie okazało się, że łamane jest prawo... Ale widzę, że na tym forum można zostać tylko wyśmianym...

neo_fox
29-09-2011, 17:45
Ale widzę, że na tym forum można zostać tylko wyśmianym...

No jak ktoś sam sobie zaprzecza i nawet nie daje sobie wytłumaczyć .... no to sorry.

PeFik
29-09-2011, 18:03
Czy w urzędzie używa się tylko darmowego oprogramowania ? czy także płatnych z natury Windowsów i MS Office - zatem poprzez analogie, jeśli kupiłeś możesz używać, jeśli było za darmo udostępnione przez twórce (autora), także.

Też pracowałem w tzw. "urzędzie", więc wiem, jak to jest, jak Cię oddelegują do zadania.
Przy okazji może urząd kupi ci jakąś książkę o Joomla -> http://blog.elimu.pl/ksiazki-o-joomla/ ?

Bazyl
29-09-2011, 18:05
Czy w urzędzie używa się tylko darmowego oprogramowania ? czy także płatnych z natury Windowsów i MS Office - zatem poprzez analogie, jeśli kupiłeś możesz używać, jeśli było za darmo udostępnione przez twórce (autora), także.
;)

@apek121212 - pytaj, gdy czegoś nie wiesz. Zawsze znajdzie się ktoś, kto pomoże...

apek121212
29-09-2011, 18:26
Przy okazji może urząd kupi ci jakąś książkę o Joomla -> http://blog.elimu.pl/ksiazki-o-joomla/ ?

Dzięki za troskę ale z samą obsługą jakoś sobie radzę... Bardziej chodzi mi o aspekty prawne...

neo_fox
29-09-2011, 18:32
Bardziej chodzi mi o aspekty prawne...

Aspekty prawne są takie że w przeciwieństwie do nieotwartego oprogramowanie niezależnie czy takie oprogramowanie kupisz czy dostaniesz za darmo; jesteś jego właścicielem.
Co znaczy że możesz go dowolnie używać, rozdawać modyfikować itd.

W przypadku komercyjnych rozszerzeń to kupujesz, płacisz za, nie tyle sam produkt co raczej za dostęp do wsparcia technicznego, dostęp do aktualizacji dokumentację i tym podobne.
Autorom rozszerzeń licencjonowanych na GPL niedozwolone jest ograniczanie ilości stron na jakich to oprogramowanie może być zainstalowane.

Czyli praktycznie możesz raz kupić i korzystać do woli .... :up:

apek121212
29-09-2011, 19:27
No to już mi się trochę rozjaśniło :) Czyli ze wszystkich dodatków Non-Commercial mogę korzystać w urzędzie (nieodpłatnie) bez obawy o łamanie prawa, tak? A w przypadku Commercial raz wykupuję licencję i mogę dodatek instalować nawet na kilku stronach (urzędowej, jednostek podległych, szkół)?

kurtz
29-09-2011, 19:33
Strona stoi na joomli i chciałem ją trochę wzbogacić o jakieś dodatki

strona stoi na Joomla! i chciałem go jakoś wzbogacić o jakieś dodatki.

neo_fox
29-09-2011, 19:42
Powiedzmy tak, aby było prosto i przejrzyście: jako użytkownik oprogramowania open source praktycznie nie masz najmniejszych szans złamać prawa.
Niezależnie czy to jest oprogramowanie typu commercial czy nie.

Dodatku komercyjnego nawet nie musisz kupować aby móc z niego korzystać. Możesz poprosić kogoś kto taki dodatek ma aby Ci go udostępnił. Jak będziesz miał szczęście to się zgodzi.
Jednakże jeśli go nie kupisz, nie będziesz miał wsparcia technicznego, dokumentacji i tym podobnych.

Na zakończenie trzy uwagi;
- uważaj w przypadku szablonów do Joomla! bo nie muszą one być koniecznie open source.
- w przypadku gdy szukasz źródła komercyjnego oprogramowania za darmo nie pobieraj takiegoż nigdy ze stron typu warez gdyż istnieje spore prawdopodobieństwo że taki dodatek będzie zainfekowany lub będzie zawierał złośliwy kod
- Weź pod uwagę że nawet jeśli nie jesteś zmuszony za otwarte oprogramowanie płacić to jednak odbierasz twórcy tego oprogramowania źródło jego dochodu. Co może się na przykład przyczynić do tego że tenże produkt nie będzie rozwijany

Robster
29-09-2011, 22:06
Miała być beka a dowiedziałem się czegoś ciekawego :) Byłem przekonany, że niezależnie jaka jest licencja, to jeśli jest coś płatnego, to znaczy, że muszę zabulić za posiadanie kodu. W sumie cały czas miałem w głowie, że nie można sprzedawać kodu na licencji GPL, ale taka zależność w ogóle nie przyszłą mi na myśl.
Thx @neo_fox

kurtz
29-09-2011, 22:13
Miała być beka a dowiedziałem się czegoś ciekawego :) Byłem przekonany, że niezależnie jaka jest licencja, to jeśli jest coś płatnego, to znaczy, że muszę zabulić za posiadanie kodu. W sumie cały czas miałem w głowie, że nie można sprzedawać kodu na licencji GPL, ale taka zależność w ogóle nie przyszłą mi na myśl.
Thx @neo_fox oj robster, gpl to gpl, nie praktykuje się żadnych klauzul w licencji publicznej. poza tym raz opublikowany kod z gpl nie może być potem zmieniony na inną licencję.

dlatego powstało cc, chociaż stosuje się również eula.

neo_fox
29-09-2011, 22:18
kod z gpl nie może być potem zmieniony na inną licencję.

Może być ale tylko przez autora jeśli nie wykorzystuje on sam kodu napisanego przez innych developerów.
Dlatego projekty wymagają często "Contributor Agreement"

CC się w moim przekonaniu do oprogramowania nie nadaje i w zasadzie to nie jest licencja typu "Open Source"

kurtz
29-09-2011, 22:25
Może być ale tylko przez autora jeśli nie wykorzystuje on sam kodu napisanego przez innych developerów. dokładnie z tym, że ja założyłem dopuszczenie publiczne - odpowiadając robsterowi. nie brałem pod uwagę faktu, który w zasadzie powinienem był, aby dopełnić.

---------- Post dodany o 22:25 ---------- Poprzedni post był o 22:23 ----------

cc "wykonuje dopełnienie", uznania autorstwa, którego gpl nie posiada.

Robster
29-09-2011, 22:31
Trzeba by postudiować te licencje :/ Na razie jestem z nimi na bakier i jak prawdziwy Polak biorę co chcę ;)

neo_fox
29-09-2011, 22:40
CC posiada, a raczej może posiadać, restrykcje które wykluczają ją jako licencje otwartego oprogramowania.
Przykładowo zakaz modyfikacji, lub korzystanie w celach komercyjnych itd.

GPL to licencja typu "copyleft" co jednak nie zmiania faktu że GPL uznaje autorstwo jak najbardziej:
http://www.gnu.org/licenses/gpl-faq.html#IWantCredit

:podstep:

kurtz
29-09-2011, 22:47
tak Radek z tym, że licencja nie ogranicza usunięcia tej stopki, a utrzymanie jej, pomimo zapisu to dobra wola użytkownika.

zapis - zapisem, praktyka - praktyką.

neo_fox
29-09-2011, 22:53
Jakiej stopki?
Mówimy o file header i tego nie wolno usuwać.

kurtz
29-09-2011, 23:20
nie, ty mówisz, a ja myślę o czym innym.

podałem analogię do uznania autorstwa w cc.

informacja o header jest niezaprzeczalna i nikt jej nie podważa.

neo_fox
29-09-2011, 23:23
No to nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi z tym uznaniem autorstwa :zagubiony:

kurtz
29-09-2011, 23:27
ech Radek, to, że używając jednej z licencji creative commons, autor może zażądać umieszczenia informacji o oprogramowaniu [ nazwa, nazwa autora, link ] np w stopce oprogramowania.

w przypadku licencji gpl, może jedynie prosić o to.

http://creativecommons.pl/wybierz-licencje/

neo_fox
29-09-2011, 23:34
w przypadku licencji gpl, może jedynie prosić o to.

Niezupełnie. http://www.gnu.org/copyleft/gpl.html Paragraf 7b.
Ogólnie GPL3 jest znacznie bardziej przyjazna dla komercyjnych produktów :D

kurtz
29-09-2011, 23:36
lol, właśnie. o licencjach otwartych można w nieskończoność.

never ending story :P

apek121212
10-11-2011, 08:43
Aspekty prawne są takie że w przeciwieństwie do nieotwartego oprogramowanie niezależnie czy takie oprogramowanie kupisz czy dostaniesz za darmo; jesteś jego właścicielem.
Co znaczy że możesz go dowolnie używać, rozdawać modyfikować itd.

Czyli idąc tym tropem, jeżeli ktoś kupi licencję na komercyjny dodatek i rozda go za darmo swoim znajomym, którzy mają swoje firmy, to oni mogą tego legalnie używać w celach komercyjnych (w razie potrzeby powołując się na kolegę od którego taki dodatek otrzymali) tak?

neo_fox
10-11-2011, 08:49
w razie potrzeby powołując się na kolegę od którego taki dodatek otrzymali

Dlaczego ma się na kogokolwiek powoływać?
Jeśli masz oprogramowanie Open Source to je masz i robisz z nim co chcesz.
Nikogo nie powinno interesować, w tej kwestii, skąd je masz.