PDA

Zobacz pełną wersję : Ilość baz danych w MySQL



yogi009
28-11-2006, 16:40
Mam konto na komercyjnym serwerku, zainstalowałem tam 4 razy joomlę do swoich celów. Przy próbie instalowania kolejnej wyrzucił mi komunikat o przekroczeniu ilości 5 baz sql. Ponieważ jestem lajkonikiem spytam grzecznie:

1. czy to jest ograniczenie ze strony mysql (np. do 5 baz za friko, a więcej za dollary), czy też ze strony providera ?

2. czy ew. można gdzieś ten parametr przestawić na większą wartość, ew. jakoś to obejść,

3. ponieważ akurat mam potrzebę instalacji i nauczenia się modułu ecommerce i jakiejś galerii obrazów zadam od razu pytanko, czy one rzeczywiście wymagają WŁASNEJ bazy sql, czy też można je podpiąć do istniejącej bazy joomli (bez narażania na szwank tej strategicznej bazki).

Pozdrawiam serdecznie,

im dłużej siedzę w tej joomli (a siedzę już z tydzień), tym bardziej mi się ona podoba...

Dylek
28-11-2006, 19:16
No stary, to Ty nas pytasz ile masz baz na serwerze, ktorego ty uzywasz? :) Nie jestesmy wrozkami!
Pisz do admina serwera z zapytaniem co ijak, jesli nie widzisz tego z poziomu panelu zarzadzania serwerem.
Co do instalacji na istniejacych bazach - przewaznie masz mozliwosc dodania nowych tabel do bazy (przy kolejnej instalacji czegos tam) stosujac inny prefix.

Rybik
28-11-2006, 21:28
- ilosc baz danych zalezy od providera / wykupionego pakietu
- prefix bazy danych to jest tak naprawde prefix nazw tabel i pozwala m.in. na obsluge dowolnej ilosci aplikacji (cmsow, forum, galerii zewnetrznych, project managerow, bugtrackerow itp) przez jedna baze danych. To tak jak kilka roznych kolorow kartek w tym samym skoroszycie
- jezeli masz kilka baz danych (a wszystko na to wskazuje) dobrze jest miec jedna przeznaczona na wersje reprezentacyjna/finalna twojej strony i nic innego tam nie trzymac, pozostale bazy wedle uznania
- jezeli masz kilka instalek testowych (joomla) gdzie sobie cos grzebiesz i wiesz ze z lekkim sercem mozesz je poslac w smietnik to trzymaj je dla oszczednosci w jednej bazie
- aplikacje ktorych chcesz sie uczyc najlepiej zeby mialy osobne bazy z tej prostej przyczyny ze moze zajsc potrzeba lub ochota poobserwowania co i jak w bazie wyglada i latwiej przeszukiwac 100 tabel niz 500
- warto sprawdzic jakie ustawienia polskich znakow maja instalowane aplikacje i nie trzmac razem takich ktore sie kloca (metoda porownywania znakow, domyslny typ tabeli itp)

yogi009
28-11-2006, 23:40
na mnie troszku więcej, niż przewiduje ustawa. Dzięki za to wprowadzenie, to dla mnie cenna wiedza.

Jeszcze jedno pytanie w tym wątku: jeżeli mam joomla podpiętą np. pod bazę joomla1, to w jaki sposób podczas instalacji jakiegoś innego modułu, np. ecommerce, podiąć go z innym prefiksem pod tę samą bazkę ?

Rybik
29-11-2006, 00:13
prefix jest tylko i wylacznie fragmentem nazwy kazdej tabeli:
np tabela odpowiadajaca za tresci w Joomla nazywa sie [prefix]content czyli zazwyczaj jos_content, jezeli w joomli ustawisz prefix na jos2_ to bedzie jos2_content

prefix powstal wlasnie z mysla o tym ze w jednej bazie moze byc kilka zestawow tabel - czy to dla Joomla, gdzie wiadomo ze nazwy tabel beda identyczne - czy to dla innych aplikacji gdzie przez przypadek nazwy moglyby sie pokryc (np. wiadomo ze kazda aplikacja ktora operuje na uzytkownikach chcialaby miec swoja tabele users) to tak jak porzadki na dysku i robienie sobie katalogow MP3_od_siostry, MP3_moje, MP3_porażka, tyle ze ten indywidualny identyfikator jest na poczatku i ma wskazywac na to jaka aplikacja korzysta z tabeli.
Systemy e-commerce rowniez maja swoje prefiksy, tyle ze nie zawsze pozwalaja na ustawienie ich samodzielnie.

nastepna lekcja :)
- modul to "okienko joomla" i zwykle na tym forum rozumie sie przez modul wlasnie jakies rozszerzenie joomla - o czym mozesz poczytac w instrukcji czym to sie rozni od komponentu itp.
- Zintegrowane z joomla forum jest komponentem, okienko pokazujace ostatnie posty jest modulem, forum to bedzie mialo wlasne tabele w bazie ale juz objete prefixem np jos_jb_categories dla forum joomlaboard zainstalowanego jako komponent joomla. Ale juz forum phpBB ktore istnieje tylko w formie osobnej aplikacji nie jest z joomla zwiazane i bedzie mialo wlasny prefix i tabele np: phpbb_users
- aplikacje zewnetrzne nie bedace skladnikami joomla, tak jak wspomniane phpBB, moga z joomla współdzielić tabele lub posiadac skrypty integrujace tabele lub cale bazy, nazywane pomostami. Skrytpty taki moga np w locie podawac forum dane userow z joomla w takim formacie jakiego wymaga forum, jednak informacje o userach beda pochodzily z tabel joomla,
- nie wiem dokladnie jak dziala ecommerce i czy to juz nazwa wlasna czy kategoria programow nie mniej jednak wiekszosc takich systemow to autonomiczne systemy cms ukierunkowane na sprzedaz lub prezentacje produktow online i kazdy szanujacy sie system powinien uzywac wlasnego prefiksu, proponuje na czystej bazie zainstalowac to coś i obejrzec nazwy tabel w bazie zeby sie upewnic, oczywiscie informacje takie mozna rowniez uzyskac w dokumentacji :)

yogi009
29-11-2006, 15:11
napisz z jakiego jesteś miasta, to przy okazji podrzucę Ci jakieś piwo :)

Pozdrawiam serdecznie

yogi dziewiąty

Rybik
29-11-2006, 17:22
n/p mysle ze jak na swojej niekomercyjnej stronie nie powycinasz stopek Joomla to bedziemy kwita ;)

yogi009
30-11-2006, 00:17
w końcu to jest raczej powód do chwalenia się, niż do wstydu :-)

A tak na marginesie... czy gdzieś jest podane, jak się te prefiksy do bazy zakłada ? Rozumiem, że z technicznego punktu widzenia nic nie stoi na przeszkodzie, żebym np. 10 instalacji Joomli miał podpięte pod 1 bazę mysql, albo Joomla+OsCommerce+Jakieś_Tam_Forum też pod jedną bazą ? Czy determinujemy te prefiksy w czasie kolejnych instalacji na tej samej bazie, czy też trzeba nieco magicznych ruchów wykonać ?

Rybik
30-11-2006, 04:29
w trakcie instalacji , chyba w 3 kroku, Joomla sie pyta o prefix, inne aplikacje to nie wiem, ale jak nie pytaja to nie zmieniac albo poszperac w ich dokumentacji