PDA

Zobacz pełną wersję : problem z instalacją języka, templatki itp.



greggor78
15-10-2011, 14:47
Witam
Wersję 1.7 instalowałem już na kilku serwerach i do tej pory nie miałem problemów, natomiast pojawił się taki przy instalacji na serwerze Opoki. Sama instalacja przebiegła bez większych problemów, lecz schody zaczynają się przy próbie instalacji języka lub templatki. Program wyrzuca błędy. Skontaktowałem się z administratorem serwera i bardzo ogólnie poinformował mnie, że wiele serwerów ma niższy poziom zabezpieczeń, a u nich jest to na wyższym poziomie zrobione.
Twierdzi, że prawdopodobnie przy instalacji nie zaznaczyłem możliwości obsługi przez ftp. Zainstalowałem więc jeszcze raz joomlę i wcisnąłem "tak" przy pytaniu o ftp.
Nie wiem czy słusznie, ale zmieniłem już uprawnienia do katalogu na 777 bo miałem nadzieję, że problem dotyczy uprawnień.Dodam, że przez filezille łączę się z wszystkimi folderami na tym serwerze i mogę je dowolnie dodawać, usuwać itp., jednak przy próbie doinstalowania czegokolwiek instalator wyrzuca błędy: jftp store bad response warning failed to move file. Doradźcie mi proszę co robić. Co mam zmienić?
Sprawdzałem na forum i widzę, że podobny problem ktoś zgłaszał przy wersji 1.5 i dostał poradę by pliki języka wgrywać bezpośrednio, ale w przypadku 1.7 tych plików widzę, że jest sporo więcej, a boję się coś źle wysłać, a po drugie strasznie byłoby to uciążliwe jeśli za każdym razem musiałbym coś wysyłać poprzez ftp do właściwych katalogów.
Proszę więc o pomoc lub wskazówkę.

nikszal
15-10-2011, 14:59
natomiast pojawił się taki przy instalacji na serwerze Opoki. Sama instalacja przebiegła bez większych problemów, lecz schody zaczynają się przy próbie instalacji języka lub templatki. Program wyrzuca błędy. Skontaktowałem się z administratorem serwera i bardzo ogólnie poinformował mnie, że wiele serwerów ma niższy poziom zabezpieczeń, a u nich jest to na wyższym poziomie zrobione.

Daj sobie spokój z hostingiem na Opoce, bo nie postawisz na nim sensownej strony z powodu ograniczenia powierzchni i jak już zdążyłeś empirycznie sprawdzić są duże problemy z instalacją czegokolwiek.


Ile mam miejsca na moją stronę www?

Obecnie limit miejsca na serwis WWW wynosi 100MB (o ile w odrębnej umowie nie ustalono wyższego limitu). W uzasadnionych sytuacjach wartości te mogą zostać zwiększone, prosimy w takim przypadku o kontakt.

http://www.opoka.org.pl/faq/#www

greggor78
15-10-2011, 15:23
powierzchni mam 2 GB do użytku. Jedyny minus to możliwość korzystania tylko z jednej bazy danych no i właśnie to dogrywanie dodatków. Serwer nie jest mój, a ja tylko grzecznościowo pomagam komuś w jego obsłudze i instalacji. Mam więc nadzieję, że da się jednak ten problem jakoś rozwiązać...

nikszal
15-10-2011, 15:26
na początek sprawdź ustawienia register_globals i safe_mode.

greggor78
15-10-2011, 15:51
podpowiedz mi proszę gdzie mam tego szukać...

nikszal
15-10-2011, 15:57
Tutaj nie piszemy o obsłudze CMS Joomla, bo od tego jest wiki.

Masz na zapleczu menu, z którego nie korzystasz.

Wystarczy zajrzeć do Witryna/Informacja o systemie/Informacje o php

greggor78
15-10-2011, 16:28
dzięki. sprawdziłem i register_global i safe_mod są ustawione na off w obu kolumnach "local Value" i "Master Value"

nikszal
15-10-2011, 16:57
Mam Ciebie co chwilę popychać w kierunku sprawdzenia istotnych ustawień?
Sprawdź wersję php czy przypadkiem nie jest to jeszcze "4", prawa zapisu i własności plików i katalogów. Sprawdź, czy masz poprawnie skonfigurowaną obsługę ftp (host serwera, nr portu, nazwę użytkownika, hasło, katalog).

Zmieniłeś chmody na 777. Nie wiem skąd czerpiesz takie przekonanie, ze jest to właściwe ustawienie, bo prawidłowe na większości normalnych serwerów jest 755. Na "dziwnym" serwerze jakim jest cba.pl chmody ustawione są na 775. Tu ustawiłeś na 777 i zapewne oczekujesz tylko na włamanie.

greggor78
15-10-2011, 17:10
Nie proszę o "popychanie". Jeśli możesz Ty lub ktoś inny to podajcie mi informację gdzie mogę znaleźć więcej szczegółów które pomogą rozwiązać mój problem. Nie bardzo wiem które istotne ustawienia mam sprawdzić i jak powinny być skonfigurowane. Dla porównania zalogowałem się na tej samej wersji joomli która jest zainstalowana na serwerze z którym nie mam problemów. Nie znalazłem jak na razie żadnych różnic w ustawieniach.
Z ftp też raczej problemu nie mam. Zmieniłem ustawienia na 755 i problem nie zniknął...

Nie bardzo wiem co mam zrobić. Czy ponowna instalacja z innymi ustawieniami może coś pomóc? Jeśli tak to jak powinienem tego dokonać.
pozdrawiam

nikszal
15-10-2011, 17:21
Jeśli możesz Ty lub ktoś inny to podajcie mi informację gdzie mogę znaleźć więcej szczegółów które pomogą rozwiązać mój problem.


Nie bądź leniwy. Sprawdziłem - szukajka Google poprawnie pracuje. Wystarczy wrzucić do niej frazę:


jftp store bad response warning failed to move file


http://www.google.pl/search?q=jftp+store+bad+response+warning+failed+to +move+file&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a

Jest to błąd powodowany specyficznym ustawieniem serwera. Dręcz administratora serwera opoka.org.pl

greggor78
15-10-2011, 20:27
nie wiem nikszal dlaczego posądzasz mnie o lenistwo, bo gdybym był leniwy to bym z takim uporem nie walczył z problemem. O tym, że problem nie leży po stronie programu to ja wiem, ale sądziłem że uda mi się go rozwiązać bez admina opoki bo rozmawiając z nim odnoszę wrażenie oporu materii, więc miałem nadzieję, że skoro mam dostęp do konta na opoce i ftp to uda mi się go samodzielnie rozwiązać

nikszal
15-10-2011, 20:38
Program wyrzuca błędy. Skontaktowałem się z administratorem serwera i bardzo ogólnie poinformował mnie, że wiele serwerów ma niższy poziom zabezpieczeń, a u nich jest to na wyższym poziomie zrobione.

A to nie Ty napisałeś?

Są w sieci dostępne rozwiązania tego problemu. Najprostszym z nich jest zmiana serwera na "normalny" bez potrzeby ciągłego "molestowania" administratora.

Chcesz działać na Opoce, to sobie działaj i... walcz z ustawieniami serwera, bo problem nie leży po stronie Joomla, o czym już się przekonałeś.

greggor78
15-10-2011, 20:46
oczywiście, że to moje słowa, ale pisałem również, że grzecznościowo chcę pomóc osobie która korzysta z tego serwera i ma na nim kilka stroni platformę moodle. Ja miałem pomóc w dodatkowej instalacji joomli. Sam mam serwer gdzie indziej i od 3 lat nie mam potrzeby kontaktowania się z adminem. Chcę pomóc na tym co jest i stąd ten temat.
Nikszal - wiem, że masz dużą wiedzę i doświadczenie. Napisz mi proszę krótko czy jestem w stanie sam coś zwojować czy nie. A jeśli nie to o co konkretnie muszę prosić admina Opoki.
z góry dziękuję

nikszal
15-10-2011, 21:12
Wcześniej już napisałem, że prócz praw zapisu plików i katalogów są jeszcze prawa własności (owner). Wystarczyło sprawdzić na FTP czy właścicielem jest serwer, czy użytkownik. Jeśli jest nim serwer, to sam, bez pomocy administratora niewiele zrobisz, bo nie masz bezpośredniego wpływu na samą konfigurację serwera. W niektórych menedżerach plików w panelu administracyjnym serwera istnieje możliwość resetowania praw własności, np. w panelu DirectAdmin. Nie wiem, czy jest taka możliwość na Opoce, bo jest to specyficzny hosting, na którym w przeważającej części instalowane są tylko strony katolickie. Sam taką postawiłem w 2005 roku (wówczas było popularne Mambo) i do dzisiaj ona pracuje, już na Joomla 1.5. Po roku bez żalu rozstałem się z hostingodawcą i przeniosłem się do innego. Po kolejnym roku też od niego też uciekłem ze względu na wysoką cenę odnowienia ważności konta.

Wybór serwera jest bardzo ważny, jeśli chce się zachować na dłużej włosy w naturalnym kolorze i nie chce korzystać z pomocy lekarza specjalisty... Najprostszym i zarazem sprawiajacym najwięcej kłopotów jest hosting darmowy. W zamian (też za darmo) otrzymujesz w podarunku masę problemów najczęściej wynikających właśnie z konfiguracji serwera ustawionej na "wyższym poziomie".

zwiastun
15-10-2011, 21:25
"Wyższy poziom" = prostsze restrykcyjne rozwiązania, bo "tańszy hosting", czyli mniej na godziwe płace dla administratorów, czyli problemy rozwiązuj sam, bo to nie wina admina, że mu nie płacą.

greggor78
15-10-2011, 21:42
nigdy nie miałem potrzeby aż tak bardzo drążyć tematu uprawnień czy właściciela. Po Waszych postach sprawdziłem i w kolumnie "Właściciel/Grupa" widnieje przy wszystkich folderach oznaczenie "7061 7067"

nikszal
15-10-2011, 21:56
I już jest kuku, bo właściciel i grupa powinno mieć takie samo oznaczenie.
Zajrzałem do siebie na linuxpl.com. Właścicielem UID i GID jestem ja (nazwa profilu konta).

Na cba.pl właścicielem jest 704074 a grupą www-data. Na tym serwerze nie można uruchomić mod_rewrite i edytować pliku configuration.php.

greggor78
15-10-2011, 22:20
Wytłumacz mi proszę, bo nie wiem dlaczego z configuration.php miałby być problem. Ten plik samodzielnie tworzyłem i wkleiłem do niego wygenerowany kod po instalacji joomli, a następnie przesłałem go na serwer. Dlaczego więc teraz nie miałbym tego zrobić raz jeszcze?
Powiedzcie mi proszę o co mam "wnioskować" do admina żeby takie problemy mi zniknęły?

nikszal
15-10-2011, 22:35
Poproś administratora o przywrócenie praw własności plików i katalogów, bo przy każdej instalacji będziesz miał pod górkę.

Wiele rozwiązań jest dostępnych w sieci, ale widzę, że Ty wolisz czekać na 100% pewne rady. Przypominam, że jest to forum dotyczące Joomla, a nie konfiguracji serwerów.

greggor78
15-10-2011, 22:41
Poproś administratora o przywrócenie praw własności plików i katalogów, bo przy każdej instalacji będziesz miał pod górkę.

Ok, tam zrobię, dzięki za radę


Wiele rozwiązań jest dostępnych w sieci, ale widzę, że Ty wolisz czekać na 100% pewne rady. Przypominam, że jest to forum dotyczące Joomla, a nie konfiguracji serwerów.

To nie tak, że czekam na gotowe rozwiązania, a problem pojawił się przy instalacji Joomli więc tutaj opisałem problem. Poza tym dziwne mi się wydało, że sama instalacja przebiegła bez problemów, a schody zaczynają się dopiero przy dodatkach do programu. Chciałem dlatego się upewnić, że problem nie leży po stronie programu