PDA

Zobacz pełną wersję : pytanie szablon 1.6



marcin1987a
19-10-2011, 01:50
Witam wszystkich jestem tutaj nowy i zaczynam przygode z joomla , ooz mam pytanie odnosnie trapiacego mnie pytania , otoz dzialam teraz i sie ucze na szablonie beez 5 i w jego pliku index.php jest cos takiego jak np <jdoc:include type="modules" name="position-14" /> i teraz pytanie wiem ze tworzy ona położenie modułu ale powiedzcie mi jak to jest zrobione ze akurat modul 14 będzie sie pojawiał w tym miejscu a nie w innym ? w plikach css nic nie ma na ten temat , przepraszam jezeli to zbyt banalne pytanie , z góry dziękuje za odpowiedź.

PeFik
19-10-2011, 08:23
To już zależy od określenia jego położenia za pomocą CSS, znasz CSS prawda?

Masz bowiem szkielet w HTML, a więc te wszytskie DIV-y + style CSS = czyli jak w "statycznej" stronie, tyle że tu w miejscu gdzie w statycznej dał byś "Tra lalalala" tutaj masz określone pozycje modułów.


Każdy szablon jest inny, ale reguła zawsze taka sama. Najpierw html potem css. Jednak CSS bywa na tyle "sprytny", że może wyświetlić dany blok u góry mimo, iż w HTML był na samym dole. Ot takie sztuczki.

marcin1987a
19-10-2011, 10:58
Aha czyli tak naprawde tworze sobie w templatedetails.xml swoje nazwy modułów i robie tak ze np:
<div style ="....">
<jdoc:include type=""module" name="mojanazwa" />
</div> i powinno mi mniej wiecej tutaj dodac moj artukul albo pozycje modulu ktora dam w stronie administracyjnej ?

Aha jeszcze jedno a znacie moze jakis fajny kurs czy tez ksiazke o tworzenie szablonow ? Z góry dziękuje za odpowiedź

PeFik
19-10-2011, 11:49
w index.php - jak już !! xml ma inne przeznaczenie !

Są, ale po angielsku, zainteresowany sprawdź na Lynda.com + amazon.co.uk

Polscy autorzy stwierdzili (w tym ja), że nie opłaca się wydawać już więcej książek w tym temacie. Bo zawsze znajdą się marudy ;) , a i czytelnictwo spada na łeb i szyje.

marcin1987a
19-10-2011, 11:53
tak tak dokładnie w index.php , szkoda ze trzeba szukac na stronach anglojęzycznych , no ale coz :) dziękuje za szybką pomoc , ide dalej w poznawaniu joomla :)