PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z instalacją ZOO 2.4 Joomla 1.5.23



klotho
26-10-2011, 17:41
Od jakiegoś czasu staram się zainstalować ZOO 2.4 dla Joomla 1.5.23 - bezskutecznie.

Instalując komponent poprzez instalatora na zapleczu gotowej strony pozbywam się wszystkich plików strony (zostają same puste katalogi) - dziwne to mało powiedziane (irytujące - też słabo brzmi) :(
Instalując czysty pakiet Joomla+Zoo ze strony Zoo nie mogę zaś zalogować się na zaplecze strony - po zalogowaniu widzę:

Fatal error: Class 'systemHelper' not found in /administrator/components/com_zoo/framework/classes/app.php on line 138

Stronę instaluję na subdomenie czyli w katalogu do którego odsyła utworzona w panelu usługodawcy subdomena (dla domeny odsyłającej do katalogu wygląda to identycznie).
Usługodawca to home.pl

Czy ktoś miał podobny problem?
:(

trzepiz
26-10-2011, 18:19
Instalując komponent poprzez instalatora na zapleczu gotowej strony pozbywam się wszystkich plików strony (zostają same puste katalogi)
no z takim problemem to się nigdy nie spotkałem. Chcesz mi powiedzieć, że instalujesz komponent a po jego zainstalowaniu nie masz na serwerze plików Joomla! ?? - tak mam to rozumieć ?

Sprawdź wymagania dla komponentu ZOO .. (czy Twój hosting je spełnia) a później zapytaj helpdesk co się dzieje z Twoimi plikami .. - bo to nie jest sprawa "normalna".

klotho
26-10-2011, 18:38
Tak dokładnie... mam na serwerze (typu biznesserver w home.pl) kilka stron na joomli 1.5.23 (w tym strony klientów) - nie jestem początkujący w budowie stron na joomla i nie miałem z tym nigdy problemu. Problem zaczął się gdy pierwszy raz chciałem zainstalować ZOO - straciłem całą stronkę - teraz robię kopie zapasowe lecz problem się powtarza zarówno na stronach zbudowanych na domenach czy na subdomenach. Hosting spełnia wymagania ZOO. Problem jest chyba w jakichś ustawieniach serwera - nie wiem, ciężko mi nawet załapać o co może chodzić :(

Wygląda to tak, jakby zoo podczas instalacji poprzez pomyłkę ładował wszystkie pliki strony do pamięci zamiast tylko plików komponentu? (poprzez złe ścieżki?) a następnie je usuwał zanim instalacja zostanie ukończona...

Ale już kompletnie nie rozumiem dlaczego nie można się dostać na zaplecze po prawidłowym zalogowaniu jeśli instalacja jest czysta (Joomla pluz ZOO ze strony ZOO) i nic nie można zj...ać :)

trzepiz
26-10-2011, 18:45
Może spróbuj metody instalacji z katalogu ..? "Instaluj z katalogu" ?

Niestety nie mam konta na home.pl żeby to sprawdzić .

klotho
26-10-2011, 19:50
Dzięki za pomoc - wydaje mi się, że nawet jeśli uda się to zainstalować to potem nie będę mógł wejść na admina (skoro nawet z paczki instalacyjnej Joomla+ZOO taki problem się pojawia). Postaram się jakoś wyjaśnić sprawę z home.pl bo nawet jeśli zrezygnuję z ZOO to nie da mi to spokoju...

trzepiz
26-10-2011, 20:14
bo nawet jeśli zrezygnuję z ZOO to nie da mi to spokoju...
słusznie .. bo sprawa jest ciekawa .. albo wina ZOO albo home.. Mam nadzieję, że nie pobrałeś jakiejś "nieoficjalnej" paczki .. bo to może grozić infekcją dla całego Twojego konta hostingowego.

klotho
27-10-2011, 14:46
Znalazłem podobny problem jaki pojawia się przy połączeniu ZOO i Multisite ale nie wiem co to ma wspólnego z moją sytuacją:
http://www.jms2win.com/en/forum/25-extensions-compatibility/8183-zoo-2416-inluding-all-apps-and-tools

Pojawia się ten sam błąd po zalogowaniu czyli:
Fatal error: Class 'systemHelper' not found in /administrator/components/com_zoo/framework/classes/app.php on line 138

Wydaje mi się, ze klasa istnieje tylko nie można do niej trafić bo ścieżka do głównego katalogu (path) jest formułowana niepoprawnie przez ZOO albo "psuta" przez jakieś ustawienia serwera. Oto co znajduje się w obszarze linii 138 w pliku app.php


public function loadHelper($helpers, $suffix = 'Helper') {
$helpers = (array) $helpers;

foreach ($helpers as $name) {
$class = $name.$suffix;

// autoload helper class
if (!class_exists($class) && ($file = $this->path->path('helpers:'.$name.'.php'))) {
require_once($file);
}

// add helper, if not exists
if (!isset($this->_helpers[$name])) {
$this->addHelper(new $class($this));
}
}
}


No nic - jak uda mi się czegoś dowiedzieć to się podzielę.
Lewych paczek nie miałem okazji używać ponieważ to co potrzebowałem znajduje się na stronie YOOtheme za free.

---------- Post dodany 27-10-2011 o 00:20 ---------- Poprzedni post był 26-10-2011 o 20:40 ----------

Po konsultacji z home wychodzi na to, że joomla+zoo powinna znajdować się w katalogu głównym serwera do którego kieruje domena... w innych przypadkach, gdy tworzy się domeny/subdomeny odsyłające do podkatalogów to:

1. w głównym katalogu powinno się umieścić plik .htaccess z regułami przepisującymi podkatalogi jako katalogi główne tych domen/subdomen


RewriteEngine On

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?subdomena\.nazwadomeny\.pl$ [NC]

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !/katalog/podkatalog/

RewriteRule ^(.*)$ /katalog/podkatalog/$1 [L]


2. zmienić przekierowanie domeny/subdomeny w panelu na katalog główny
3. zmienić linie z zmienną $live_site w pliku configuration.php na var $live_site = 'http://subdomena.nazwadomeny.pl'

Będę to mógł sprawdzić dopiero jutro...
Na ten czas oznacza to dla mnie, że Zoo nie działa poprawnie jeśli Joomla nie jest zainstalowana w katalogu głównym (przez co pewnie podobny problem mają ci, którzy korzystają z Multisite).

---------- Post dodany o 14:46 ---------- Poprzedni post był o 00:20 ----------

W moim przypadku powyższe rozwiązanie podziałało. To że ZOO wymaga takich zabiegów (kiedy sama joomla radzi sobie bez nich) uważam za spory minus komponentu... nie wspominając o szkodach na jakie można się narazić w postaci znikających plików strony ;)

zwiastun
27-10-2011, 14:50
To nie jest problem ZOO, tylko serwera, na którym hostingodawca-administratorzy sobie i użytkownikom tworzą problemy, jak widać, także i tego typu.

klotho
27-10-2011, 14:56
No to ja współczuję tym, który nawet nie wiedzieliby jak zapytać o taki problem swojego usługodawcy bo sam potraktowałem go na chłopski rozum ;) Już tłumaczenie komuś, że komponent instalując się wywala pliki strony jest dziwne i nie każdy w to uwierzy... A pliki usuwały się prawdopodobnie dlatego, że komponent nie mógł znaleźć odpowiednich ścieżek do usunięcia plików tymczasowych instalacji... choć z tym mogę się mylić bo tylko sobie wydedukowałem.

zwiastun
27-10-2011, 15:07
Masz słuszność. Wypowiedzi na tym forum na temat tego hostingodawcy i jego przyjaznego dla Joomla serwera zapewne czytałeś. O ile poprzednie informacje można skwitować prostym "specyfika serwera", to tę naprawdę trzeba by traktować jako poważną przestrogę!

klotho
27-10-2011, 16:16
Po testach - powyższe rozwiązanie jest odpowiednie dla ZOO, lecz nie dla komponentu media - teraz mam problem z dodaniem plików typu jpg do mediów ("Niepoprawny plik") - więc znowu coś ze ścieżką... Chyba sobie daruję ZOO a potem home.pl bo kończy mi się czas na zabawy w przerabianie joomli :)

zwiastun
27-10-2011, 16:17
Raczej zacznij od tego drugiego. Bo zabaw to dopiero początek. To samo będzie przy każdej aktualizacji.

klotho
27-10-2011, 16:28
powoli będę tak chyba robił (zostało mi jeszcze pół roku w home) - choć przenoszenie wszystkich stron nieco mnie przeraża - to robienie kolejnych zrobi mi większy kłopot na przyszłość ;)

klotho
28-10-2011, 20:39
Rozwiązanie nie działało ponieważ brakowało w folderze głównym folderu tmp - więc gdyby ktoś miał podobny problem to jak pisałem wcześniej + folder tmp w katalogu głównym :)

PeFik
28-10-2011, 23:24
Kurcze, ale przecież folder /tmp - jest domyślnie "instalowany", po co go wcześniej kasowałeś?

klotho
29-10-2011, 00:06
Nie chodziło mi o folder /tmp joomli... :) tylko o dodatkowy katalog /tmp w GŁÓWNYM katalogu, czyli tam gdzie znajduje się wcześniej wspomniany .htaccess. Ja na 1 serwerze w home mam więcej domen i odsyłają one do podkatalogów - coś takiego:

/katalog_ze_strona_joomla_1 do którego odsyła domena1.pl
/katalog_ze_strona_joomla_2 do którego odsyła domena2.com
/tmp
.htaccess

W pliku .htaccess powinno się znaleźć to o czym pisałem tutaj (http://forum.joomla.pl/showthread.php?57831-Problem-z-instalacj%C4%85-ZOO-2.4-Joomla-1.5.23&p=256972&viewfull=1#post256972). Tam są 3 kroki ;) Ten plik powinien się znajdować w katalogu głównym - nie należy go podmieniać z plikiem .htaccess joomli.

Mam nadzieję, że teraz jaśniej to przedstawiłem :)