PDA

Zobacz pełną wersję : KURS PHP



ramiro
07-11-2011, 19:12
Witam.
Od pewnego czasu zaczyna mnie fascynować tworzenie nowych rzeczy, nie tylko stron internetowych ale także wielu ciekawych rozwiązań. Mam wiele pomysłów dla zastosowania w języku php i dlatego również chcę się go nauczyć.
1) Czy możecie polecić kursy php z których korzystacie lub korzystaliście, albo które waszym zdaniem są godne uwagi? (bardzo proszę o polskie wersje, gdyż mój angielski nie jest jeszcze mocny). Również książki i e-booki. (To co jest na joomlawiki oczywiście przerabiam).
2) Czy język php bardzo różni się od języka c++? Z pewnością różnią się składnią, ale po za nią jest dużo różnic?
Skąd pytanie? A mianowicie stąd, iż jakiś czas temu zakupiłem książkę "Symfonia C++", a jeśli te dwa języki programowania są podobne miałbym wszystko w dwóch tomach.
Pozdrawiam serdecznie.

neo_fox
07-11-2011, 19:42
Jak potrafisz programować w C++ to z PHP nie będziesz miał większych problemów. Składnia jest praktycznie identyczna.
Jedyna większa różnica jaka mnie do dziś często stwarza problemy to fakt że w PHP wszystkie prymitywne typy danych są gruncie rzeczy typu "string"
Poza tym PHP 5 przejmuje także sporo zastosowań z Java ostatnio.

ramiro
08-11-2011, 13:43
Nie umiem programować w C++, zaczynam naukę. Chciałem nauczyć się najpierw PHP, a później ewentualnie C++, gdyż PHP jest mi bardziej potrzebny i bardziej mnie interesuje. Zastanawiam się tylko czy jest sens kupna kolejnej książki czy uczyć się z "Symfonia C++" Jerzego Grębosza, którą już posiadam? Zwłaszcza, iż wspomniałeś o identycznej składni tych języków.
Może polecisz książkę, tutoriale, e-booki, artykuły online, z których uczyłeś (uczyliście) się programowania w PHP?

Craft
08-11-2011, 14:17
Oczywiście, że jest sens kupna kolejnej książki.
Przecież to dwa różne języki!
To że Mercedesy z manualem i automatem z zewnątrz wyglądają tak samo to nie znaczy, że identycznie się je prowadzi.
A to i tak ogromne uproszczenie.
I skup się najpierw na jednym języku. A jakim to już ty tylko wiesz jaką chcesz obrać ścieżkę kariery.

zbig1972
08-11-2011, 15:43
Polecam: http://www.eduweb.pl/kursy/php/

neo_fox
08-11-2011, 16:21
Może polecisz książkę, tutoriale, e-booki, artykuły online, z których uczyłeś (uczyliście) się programowania w PHP?

Z żadnej :D

Ale ja C++/Java/itd studiowałem.
Jednemu z moich profesorów student zadał pytanie: ile języków programowania musi znać dobry informatyk? Odpowiedź: żadnego - ale musi się być w stanie nauczyć jakiegokolwiek w przeciągu kilku dni.

ramiro
08-11-2011, 17:14
Craft już wybrałem jeden język i piszę o nim w pierwszym i drugim poście.

zbig1972 dzięki ale chyba nie skorzystam. Znalazłem już kilka ciekawych książek i od nich zacznę naukę.





Ale ja C++/Java/itd studiowałem.
Jednemu z moich profesorów student zadał pytanie: ile języków programowania musi znać dobry informatyk? Odpowiedź: żadnego - ale musi się być w stanie nauczyć jakiegokolwiek w przeciągu kilku dni.
Czyli musi mieć bardzo dobry podkład języka angielskiego, matematyki, logicznego i kreatywnego myślenia, bo bez tego nie ma szans na "naukę w przeciągu kilku dni" ;)

Mówisz, że studiowałeś C++/Java/itd, a projekt SobiPro w jakim języku napisałeś - PHP?

neo_fox
08-11-2011, 17:16
Czyli musi mieć bardzo dobry podkład języka angielskiego, matematyki, logicznego i kreatywnego myślenia, bo bez tego nie ma szans na "naukę w przeciągu kilku dni" ;)

Na to wygląda ;)


projekt SobiPro w jakim języku napisałeś - PHP?

No oczywiście.

ramiro
08-11-2011, 17:32
Czyli musi mieć bardzo dobry podkład języka angielskiego, matematyki, logicznego i kreatywnego myślenia, bo bez tego nie ma szans na "naukę w przeciągu kilku dni" ;)
Na to wygląda ;)
I tu będę miał problem przy dwóch pierwszych danych, które wymieniłem. Z matmą nie miałem problemów, ale sporo pozapominałem. Z językiem było trochę trudniej go przyswoić. W szkole orłem nie byłem, uczyłem się tylko tego co mnie interesowało. Teraz wiem gdzie są moje braki, które chce nadrobić. Wiem jednak, że wszystkiego nie dam rady już nadrobić. Wierze, że to co mi się uda nadrobić o tyle będę mądrzejszy i może mi się to przydać w życiu.


Cytat Wysłane przez ramiro Zobacz wiadomość
projekt SobiPro w jakim języku napisałeś - PHP?
No oczywiście.
Tylko w PHP?

palyga007
08-11-2011, 17:35
@ramiro

O ile nic się nie zmieniło od ostatniego czasu, to komponent SobiPro można pobrać za darmo.
Co za problem pobrać i zobaczyć co siedzi w środku?

@neo_fox
Cześć:)

ramiro
08-11-2011, 17:44
Co za problem pobrać i zobaczyć co siedzi w środku?
Lepiej zapytać autora ;)

neo_fox
08-11-2011, 17:47
Tylko w PHP?

PHP, JavaScript Ajax (chociaż to nie język), HTML, XML, XSLT, XML Schema (XSD), CSS ... itd
W wolnych chwiliach (he he - taki mały żart), pracuję nad aplikacją pod Android - czyli Java

@palyga007: siemanko :)

ramiro
12-11-2011, 13:41
Sporo tego ;)

No to jeszcze sprawa do tematu, otóż znalazłem książkę do php: PHP Kompendium Wiedzy jednak jest do wersji 4.0.2. Warto uczyć się do tej wersji czy lepiej poszukać książkę pod wersję 5.0 albo 6.0?

Craft
12-11-2011, 17:43
A ja mam do ciebie pytanie. Warto się uczyć PHP w wersji 4 czy 5 albo nawet 6?
Napisz mi czy warto uczyć się PHP w wersji 6.0 ?? Serio.

neo_fox
12-11-2011, 18:36
PHP 4 umarło dawno temu.
PHP 6 jeszcze nie istnieje w zasadzie

ramiro
13-11-2011, 00:57
PHP 4 umarło dawno temu.
PHP 6 jeszcze nie istnieje w zasadzie
Dziękuję za konkretną odpowiedź co do php 4.
Co do php 6 w zasadzie masz rację na oficjalnej stronie php tylko kilka danych znalazłem.
Wg Ciebie neo_fox najlepiej szukać Vademecum bądź Biblii PHP w wersji od 5.0 wzwyż chociaż osobiście wolisz naukę C++/Java/itd z nich przechodząc na PHP? ;)

palyga007
13-11-2011, 07:25
Ramiro zacznij się uczyć czegokolwiek bo spędzisz pol roku na zadawaniu pytań. Podstawy sa w tych jezykach bardzo podobne.
Naucz sie bdb np php 5 to latwiej ci sie bedzie potem nauczyc javy C++ C# etc.
Sent from my GT-S5830 using Tapatalk

moje
13-11-2011, 21:19
Ja osobiście policłbym Pythna + klka baz noSQl + QT : )

ramiro
21-11-2011, 14:56
Witam.
Znalazłem przyjazną lekturę tak mi się wydaję: PHP5, Apache, MySQL od podstaw.
Nie wiem czy to dobra książka nie mnie oceniać.
Mam taką prośbę zatrzymałem się w momencie instalacji PHP. Pobrałem ze strony php.net plik .zip z wersją php 5.3. Wypakowałem plik do stworzonego na dysku katalogu. Wg książki w wypakowanym katalogu powinny znajdować się pliki php.ini-dist i php.ini-recommended.
Opisane są oba pliki do jakiego rodzaju stron internetowych są stosowane.
Pierwszemu z plików czyli php.ini-dist trzeba wg książki zmienić nazwę na php.ini i skopiować do katalogu z windowsem.
Problem tkwi w tym, iż nie ma powyższych plików w rozpakowanym folderze. Są za to PHP.INI-DEVELOPMENT i php.ini-production. Czy te pliki znajdujące się w katalogu php odpowiadają tym w książce dokładnie w tej kolejności, którą wymieniłem czy nie i co wtedy zrobić aby wrócić do nauki?
Nie zakładałem nowego tematu nie chcę zaśmiecać forum. Wybaczcie, że zawracam wam głowę nie związaną z tematyką joomla.
Jeśli możecie odpisać to każda pomoc będzie mile widziana zwłaszcza moderatorów i administratorów.

Jdwind
21-11-2011, 15:18
Do nauki php nie musisz się uczyć jego instalacji. Lepsze, zwłaszcza dla początkujących, są gotowe rozwiązania. Takie, jak np. JAMP lub XAMPP.

kamil99
23-11-2011, 15:15
Po opanowaniu PHP. Polecam ci też naukę JS + jQuery z naciskiem na jQuery a w następnej kolejności nauczenie się jakiegoś framewroka (Zend/Symfony)
Znając:
PHP + SQL + framework
JS + jQuery
CSS
Możesz oprogramować dowolną stronę/aplikację zarówno frontend jak i backend.

moje
23-11-2011, 18:38
Jak wiem, że Zend, Symfony są popularne ale one są tragiczne. Jest mnóstwo lepszych frameworków.

Craft
23-11-2011, 20:07
Hmm, rozumiem, że każdy ma swój typ ale dlaczego zaraz tragiczne? Symfony nie znam ale na Zend postawiłem kilka dużych aplikacji
i nie miałem z tym problemów. Ja polecam Zenda.

moje
23-11-2011, 20:14
Przestarzałe są i mają wady.