PDA

Zobacz pełną wersję : Zatrzymać dłużej użytkowników



Marfish
07-11-2011, 21:41
Panowie co sądzicie o takim pomyśle aby w serwisie udostępnić użytkownikom trochę rozrywki w postaci gier i zabaw?
Znalazłem kilka komponentów do joomla, które dają taką możliwość:
http://extensions.joomla.org/extensions/sports-a-games/games

C (http://extensions.joomla.org/extensions/sports-a-games/games)hodzi o to aby użytkownicy oprócz tematów, które ich interesują w hobbystycznym portalu mieli także dostęp do innych rzeczy, w tym informacji np o pogodzie, giełdzie, polityce ale także aby mogli się najzwyczajniej w świecie zabawić grając np w jakiegoś tetrixa :)
Co o tym sadzicie? Pytam bo wiem, że wielu z Was ma dużo większe ode mnie doświadczenie w administrowaniu serwisem internetowym a ja szukam rozwiązań, które jak w tytule - zatrzymają ludzi na dłużej.

PeFik
07-11-2011, 22:45
Gry flash owszem można dodać ale tematyczne gry masz serwis np. o wyścigach i wtedy kilka gierek jest ok.
Pamiętaj, że nie sztuką jest wrzucić wszystko co mają inni, ale tak dobrać, aby nie robić "wiejskiej dyskoteki".

Najlepsze treści są takie które mają związek z serwisem, są ciekawie napisane i podane.

Ile pogoda dłużej zatrzyma ludzi - 3-10 sekund?
Kurs walut - 3-10 sekund ?
Gry - od 1 - 10 minut ale procent ludzi który skorzysta jest dużo dużo mniejszy

Marfish
07-11-2011, 23:09
Oczywiście nie mam zamiaru robić wiochy. Chce jednak dać swoim użytkownikom informacje, których i tak szukają. Wiedząc o tym, że są na moim portalu będą go częściej odwiedzać. Przy okazji będą mogli sobie pograć w prostą gierkę. Mam serwis o tematyce wędkarskiej. Kilka miesięcy temu wpiąłem prognozę pogody i widzę po statystykach, że był to strzał w 10 , bo wiele osób korzysta z tej prognozy. Wędkarze potrzebują prognozy pogody i ku mojemu zdziwieniu czytają ją dość dokładnie i analizują planując swoje wyprawy. Pogoda jest więc ok i to mnie skłoniło do dalszych eksperymentów. Pytałem użytkowników czego potrzebują i teraz próbuję spełnić ich życzenia.
Skąd wziąć komponent gier i same gry np. słynnego tetrixa czy jakąś grę wędkarską? Nie jestem graczem w gry komputerowe i nie mam o tym zielonego pojęcia:)
Pod linkiem, który podałem u góry nie mogę niczego jednak pobrać.

Marfish
13-11-2011, 00:35
Panowie czy istnieje komponent umożliwiający grę w szachy na joomla? Chodzi mi o grę zarówno z komputerem jak i z innym użytkownikiem...
Jak/gdzie szukać gier?

PeFik
13-11-2011, 09:18
Tak, proste, aż dziwne że tam nie szukałeś: http://extensions.joomla.org/search?q=chess

---------- Post dodany o 09:18 ---------- Poprzedni post był o 09:16 ----------

p.s.
Z innym wybacz, ale tu już musisz poszukać gierki flash i wkleić ją u Siebie, co również jest proste, najtrudniej będzie znaleźć tylko taką grę (szukaj "chess flash game").

Marfish
13-11-2011, 09:19
Dziękuję PeFik.
Ja nie jestem zbyt dobry w poszukiwaniu czegokolwiek :)

kurtz
13-11-2011, 12:19
ja nie wiem czy akurat gra w szachy to najlepsze rozwiązanie dla strony o rybach. poza tym gry dwustronne niestety nie są grami angażującymi. to kaprys, ale nie sposób na utrzymanie użytkownika w serwisie i to tak dalece odbiegającym od jego tematyki, wszak rybak muchowy to nie kasparov.

Marfish
13-11-2011, 13:19
Też nie wiem czy to dobry pomysł. Jak nie wypróbuje nie będę wiedział :) Dział rozrywki nie tylko będzie się składał z gry w szachy. Teraz zbliża się zima, wielu wędkarzy będzie się nudzić. Chcę ich zaprosić na swój portal aby mogli zająć się nie tylko opowieściami o taakich rybach ale tez mogli znaleźć tam inne rzeczy.
Jakie Wy macie sposoby na utrzymanie dłużej użytkowników? Na moim portalu ludzie goszczą średnio ponad 6 minut, trochę za mało jak na mój gust.

PeFik
13-11-2011, 18:51
Dalej będzie 6 minut, tyle że może 10% userów będzie grać, więc wzrośnie ci do 6:30

"Szachy" - kolego przemyśl to raz jeszcze, najlepiej idź na spacer ... na prawdę są gry rybackie lub w tej tematyce i to kilka/naście.

Marfish
13-11-2011, 20:36
Myślę, myślę, spokojnie kolego. Jeszcze nic nie robiłem, wszystko własnie jest w fazie projektu. Grę wędkarską też biorę pod uwagę :)
A propos szachów, jestem wędkarzem i lubię je, to naprawdę świetna gra, dlatego o niej myślę.

PeFik
13-11-2011, 21:15
Oczywiście, ja rozumiem też lubię od czasu do czasu tą grę, ale chodzi o tematykę serwisu, aby zachować tzw. spójność tematyczno-wizerunkową.

Marfish
13-11-2011, 22:17
Wiem o co Ci chodzi kolego. Tylko jest druga strona tego medalu. Otóż na portalu mam aktywnych kilka osób, które nie są już młode. Te osoby nie będę się bawić w łapanie wirtualnych rybek w internecie - to nie dla nich zabawa raczej, podobnie jak dla mnie. Myślę, że częściej skorzystają własnie z szachów niż z zabawki. Planuję stworzyć na portalu małą strefę rozrywki, która będzie praktycznie mało widoczna na stronie głównej, na której nie chcę zmieniać tematyki. Stąd moje poszukiwania czegoś co jeszcze bardziej zjednoczy użytkowników i sprawi, że będą częściej zaglądać na mój portal.

moje
13-11-2011, 23:09
Jeśli chcesz zatrzymać na dłużej ludzie, to zacznij od zrobienia strony od nowa - ładny wygląda, sensowne kategorie i umieszczanie w stronie wszystkiego co się da, zwłaszcza bez ładu i składu.
Potem pomyśl o dodatkach, wodotryskach i podobnych.

Marfish
13-11-2011, 23:33
Ta strona będzie zrobiona od nowa :)
Wszystko jest w fazie projektu łącznie z wodotryskami:)
Za miesiąc, dwa bezie to zupełnie inna strona. Inna, choć taka sama, bo tematyka znajduje coraz większe zainteresowanie.
Ona dziś wygląda na stronę z lat 90 :) już niebawem będzie zupełnie inna.
Dlatego myślę o dodatkowych atrakcjach.
Wcale się nie upieram przy szachach czy grach, na razie o nich myślę. Szukam po prostu czegoś dodatkowego co uatrakcyjni stronę jednocześnie nie robiąc z niej choinki.

moje
13-11-2011, 23:37
Skoro jest to strona dla "rybiarzy", to może mapa dobrych miejscówek (jezior, rzek, itp.)?

Marfish
13-11-2011, 23:50
Mam bazę łowisk, tworzę ja powoli razem z użytkownikami. Wiele rzeczy tam już mam.
A tak dla wyjaśnienia Panowie my jestesmy wedkarzami, nie mylcie nas z rybakami bo to zupełnie co innego i zupełnie inne cele :)

moje
13-11-2011, 23:54
Wiem, że nie jesteście rybakami, dlatego napisałem "rybiarzami" ; )
Baza łowisk, a mapa łowisk to nie to samo,zwłaszcza jak po kliknięciu na dany punk, pojawia się opis wraz z zdjęciami.

Marfish
14-11-2011, 00:08
Nie potrafiłbym zrobić takiej mapy. Poza tym widziałem coś takiego na innych portalach. Wygląda to tak, że mapa Polski jest naznaczona setkami małych rybek ( łowisk) i z tej mapy właściwie nic nie wynika.

moje
14-11-2011, 00:12
Wystarczy odpowiednio to wykonać, to mapa będzie bardzo dobra - z uwzględnieniem wyszukiwania, podziału na województwa, podziału na rodzaje łowisk, ryby jakie można złowić, zdjęć miejscówki etc.
Albo trzeba tworzyć własne rozszerzenie albo użyć map od googla.

Tabum
14-11-2011, 13:07
Nie potrafiłbym zrobić takiej mapy. Poza tym widziałem coś takiego na innych portalach. Wygląda to tak, że mapa Polski jest naznaczona setkami małych rybek ( łowisk) i z tej mapy właściwie nic nie wynika.

Stworzenie takiej mapki to bardzo prosta sprawa. Wystarczy użyć komponentu Phoca Maps (http://www.phoca.cz/phocamaps).
Co do zawartości, to moja rada jest taka abyś skoncentrował się na treści. Codziennie interesujący artykuł o rybach i wędkowaniu.
Np. ciekawostki, największe złowione ryby, informacje dla początkujących, jak zacząć itp.
Możesz zrobić też katalog przynęt, aby wędkarze oceniali, które przynęty są najlepsze i dodawali pod nimi komentarze.
Możesz też wrzucić filmiki z youtuba pokazujące największe złowione ryby.
Dodaj kalendarz z różnego typu imprezami związanymi z wędkarstwem, na pewno jest ich masa.
Wrzuć też galerię zdjęć z tych imprez czy z ciekawymi okazami.

Wszystko zależy tylko i wyłącznie od twojej wyobraźni :)

kurtz
14-11-2011, 14:45
rozwiązań na pewno jest co niemiara. problemem jednak jest powtarzalność. każda z tych opcji dziedziczy a to z tego, a to z tamtego. nikt nie mówi, że te aplikacje są złe, ale nie są unikalne i nie są w stanie zatrzymać użytkownika serwisu w miejscu, w którym był przed chwilą tylko pod innym adresem.

w dobie ruchu, stosuje się inne elementy niż gry. o ile elementy wideo tak, to nie takie, które wiszą w youtube od kilku lat i ktoś je agreguje do nowego serwisu, tylko takie które powstały w wyniku zaangażowania użytkownika w tworzenie treści unikalnych.

Marfish
14-11-2011, 15:54
Panowie. Mój serwis jest żywy. Użytkownicy biorą udział w dyskusji i jest ich coraz więcej. Organizowane są konkursy, ludzie piszą artykuły. Utworzonych jest też mnóstwo artykułów "bazodanowych" w tym łowiska wędkarskie atlas ryb, opisane są metody wędkarskie, są galerie zdjęć i blogi, to wszystko jest aja ciągle coś dodaję. Zakładając ten temat chciałem dowiedzieć się od Was o drobnych sztuczkach, którymi można przytrzymać użytkowników takich własnie jak gry czy filmy. Chcę to wszystko umieścić w rozsądnej ilości na stronie jako dodatkowe atrakcje, i to wszystko.

Kurtz to co napisałeś powinno wisieć nad biurkiem każdego admina serwisu internetowego. Całkowicie się z Tobą zgadzam. To są niemal "święte słowa" :up:


rozwiązań na pewno jest co niemiara. problemem jednak jest powtarzalność. każda z tych opcji dziedziczy a to z tego, a to z tamtego. nikt nie mówi, że te aplikacje są złe, ale nie są unikalne i nie są w stanie zatrzymać użytkownika serwisu w miejscu, w którym był przed chwilą tylko pod innym adresem.

w dobie ruchu, stosuje się inne elementy niż gry. o ile elementy wideo tak, to nie takie, które wiszą w youtube od kilku lat i ktoś je agreguje do nowego serwisu, tylko takie które powstały w wyniku zaangażowania użytkownika w tworzenie treści unikalnych.

kurtz
14-11-2011, 16:04
i widzę, że na stronie coś w tym kierunku zacząłeś robić, jednak format tego na chwilę obecną jest beznadziejny ;). polecam tutoriale w sieci o tym jak montować filmy. poczytaj sobie też dostępne w internecie scenariusze. często, trafiają się nawet reprinty scenariuszy hollywodzkich produkcji.

---------- Post dodany o 16:04 ---------- Poprzedni post był o 15:57 ----------

albo żeby być bardziej dosłownym. ktoś może zarzucić, że ******ę farmazony. nie. my często robimy dynamiczne prezentacje samochodów w ruchu. a to dla producentów, a to dla dealerów, a to dla domów mediowych.

gdyby nie scenariusz filmu, ja byłbym lewy w tej kwestii. przeczytałem ich dziesiątki, żeby nie powiedzieć ze dwieście. wszystko po to, żeby spontanicznie reagować na dynamicznie zmieniającą się sytuację na planie.

identyczna problematyka dotyczy filmów tworzonych spontanicznie. mnie np. twoje sapanie do komórki nie przekonało, że koleś leżący w namiocie złowił rybę a potem ją wypuścił i to było fajne.

ja rozumiem idee złap i wypuść, ale po obejrzeniu tego materiału - mnie osobiście to nie zakręciło. wręcz przeciwnie, pomyślałem sobie "kretyn" bez urazy złapał karpia czy tam lina 2,5 kg i zamiast za - grillować i zachlać - wypuścił. rozumiesz ?

to nie jest krytyka. to jest preferencja odbioru tej treści.

Tabum
14-11-2011, 16:05
rozwiązań na pewno jest co niemiara. problemem jednak jest powtarzalność. każda z tych opcji dziedziczy a to z tego, a to z tamtego. nikt nie mówi, że te aplikacje są złe, ale nie są unikalne i nie są w stanie zatrzymać użytkownika serwisu w miejscu, w którym był przed chwilą tylko pod innym adresem.

w dobie ruchu, stosuje się inne elementy niż gry. o ile elementy wideo tak, to nie takie, które wiszą w youtube od kilku lat i ktoś je agreguje do nowego serwisu, tylko takie które powstały w wyniku zaangażowania użytkownika w tworzenie treści unikalnych.

kurtz jeżeli nie podepniesz filmów, to użytkownicy nie zaczną ich kręcić od tak. Trzeba działać na zasadzie Akcja->Reakcja.
Jeżeli tworzysz fora to wiesz, że nikt sam z siebie nie zaczyna pisać. Rozmowę musi ktoś zacząć, najczęściej jest to admin podszywający się pod innych użytkowników.

Nie można oczekiwać, ze jabłoń wyda owoc jak nawet drzewa się nie zasadzi.

Pzdr
T.

kurtz
14-11-2011, 16:07
tabum ja proponuje ci wejść na stronę marfisha, i zobaczyć jaki format przekazu filmów wybrał. agregacja to nie unikalność. marfish wybrał dobry kierunek, jednak jego celem dla tego kierunku nie jest ani to forum, ani nawet wiki na joomla.pl.

jego problemem jest umiejętność przekazu treści i to jest cel dla marfisha.

Tabum
14-11-2011, 16:20
Panowie. Mój serwis jest żywy. Użytkownicy biorą udział w dyskusji i jest ich coraz więcej. Organizowane są konkursy, ludzie piszą artykuły. Utworzonych jest też mnóstwo artykułów "bazodanowych" w tym łowiska wędkarskie atlas ryb, opisane są metody wędkarskie, są galerie zdjęć i blogi, to wszystko jest aja ciągle coś dodaję. Zakładając ten temat chciałem dowiedzieć się od Was o drobnych sztuczkach, którymi można przytrzymać użytkowników takich własnie jak gry czy filmy. Chcę to wszystko umieścić w rozsądnej ilości na stronie jako dodatkowe atrakcje, i to wszystko.


Przede wszystkim masz bałagan w serwisie istny misz-masz. Artykuły wydają się rozrzucone po całej stronie, co zdecydowanie zniechęca nowych amatorów wędkowania. Wywal link do forum sportowego tylko zajmuje miejsce a przecież masz u siebie dział sport. Dodaj dział kulinarny, gdzie będą przepisy na potrawę z ryb!
Najważniejszą sztuczką przy zatrzymaniu użytkowników na dłużej to
Po pierwsze: Wygląd serwisu
Po drugie: uporządkowanie artykułów i dobra prezentacja.

Jeżeli pracujesz nad nowym serwisem. To zmień tylko te dwie rzeczy z obecnych tam funkcjonalności. Spraw aby strona była, miła, przejrzysta i czytelna. A użytkownicy z przyjemnością zostaną nie tylko na 6 minut ale i na 20.
Poniżej link do strony tematycznej, którą często odwiedzam jak się nudzę. Nigdy w Tajlandi nie byłem, ale serwis jest przyjemnie urządzony przez co przyciąga.

http://www.abctajlandia.pl/

P.S. Ja nie tworzyłem tego serwisu, żeby nie było, że reklamę sobie robię :)

---------- Post dodany o 16:20 ---------- Poprzedni post był o 16:19 ----------


tabum ja proponuje ci wejść na stronę marfisha, i zobaczyć jaki format przekazu filmów wybrał. agregacja to nie unikalność. marfish wybrał dobry kierunek, jednak jego celem dla tego kierunku nie jest ani to forum, ani nawet wiki na joomla.pl.

jego problemem jest umiejętność przekazu treści i to jest cel dla marfisha.

Kurtz dlatego zaproponowałem aby poszukał na youtube filmików, które będą się ładnie prezentowały :)

Poza tym sam tworze podcasty, więc nie wypada mi krytykować tej typu twórczości innych osób.
Nie każdy ma taki sam głos :)

kurtz
14-11-2011, 16:24
co do układu treści. tam jest jeszcze jeden błąd. sklep, który jest w domenie głównej, powinien wyjść w sub-domenę. w portalu tematycznym nie łączy się commerce z treścią. chyba, że ma się do tego wydajne narzędzie.

Tabum
14-11-2011, 16:32
Panie Marfish czekamy na odsłonę nowej witryny. Proszę zająć się wyglądem strony i uporządkowaniem treści. Dopasować kolorystyke forum.
Iść za radą kurtza i przenieść sklep do subdomeny.
Regulamin, Politykę prywatności, redakcję, kontakt i linki przeniósłbym do oddzielnego menu i umieścił je w lewym górnym rogu strony.
Dla konkursów utworzył specjalny baner dobrze widoczny.
Jak poprawi Pan wygląd, wtedy zajmiemy się przyciąganiem uwagi użytkowników.

Niech Pan się nie zraża, tylko powoli to poprawia. Proszę popytać na swoim forum czy ktoś się zna na Joomla, może ktoś pomoże.

Tworzenie stron w Joomla jest jak wędkowanie, potrzeba, cierpliwości i chęci a przede wszystkim dużo czasu aby osiągnąć zamierzone cele.

Pzdr
T.

Marfish
14-11-2011, 18:54
i widzę, że na stronie coś w tym kierunku zacząłeś robić, jednak format tego na chwilę obecną jest beznadziejny ;). polecam tutoriale w sieci o tym jak montować filmy. poczytaj sobie też dostępne w internecie scenariusze. często, trafiają się nawet reprinty scenariuszy hollywodzkich produkcji.
Wiem, wiem, te filmy nie przedstawiają zbyt wielkiej wartości, były raczej spontaniczną zabawą. Możliwe, że będę w przyszłym sezonie robił kolejne ale z pewnością się do nich inaczej przyłożę. Co do Złów i wypuść sprawa jest dyskusyjna ale wśród wędkarzy jest wielu, którzy tę metodę stosują inni tego nie rozumieją.

kurtz jeżeli nie podepniesz filmów, to użytkownicy nie zaczną ich kręcić od tak. Trzeba działać na zasadzie Akcja->Reakcja.
Jeżeli tworzysz fora to wiesz, że nikt sam z siebie nie zaczyna pisać. Rozmowę musi ktoś zacząć, najczęściej jest to admin podszywający się pod innych użytkowników.

Nie można oczekiwać, ze jabłoń wyda owoc jak nawet drzewa się nie zasadzi.
Właśnie takie były moje intencje aby zachęcić innych nawet zdając sobie sprawę z marności swoich filmów - serio.




jednak jego celem dla tego kierunku nie jest ani to forum, ani nawet wiki na joomla.pl.

jego problemem jest umiejętność przekazu treści i to jest cel dla marfisha.
To prawda.




co do układu treści. tam jest jeszcze jeden błąd. sklep, który jest w domenie głównej, powinien wyjść w sub-domenę. w portalu tematycznym nie łączy się commerce z treścią. chyba, że ma się do tego wydajne narzędzie.
Sprawa do przemyślenia i być może zastosuję się do tej rady, w każdym razie jestem za, muszę to jednak przemyśleć. Nie rozumiem w czym problem, ale samo przeniesienie sklepu na subdomenę mi się podoba.



Panie Marfish czekamy na odsłonę nowej witryny. Proszę zająć się wyglądem strony i uporządkowaniem treści. Dopasować kolorystyke forum.. Nowa odsłona już wkrótce. Ja wiem, że to co jest teraz nie jest doskonałe i dlatego pracuję nad nowymi rozwiązaniami.




Tworzenie stron w Joomla jest jak wędkowanie, potrzeba, cierpliwości i chęci a przede wszystkim dużo czasu aby osiągnąć zamierzone cele. Właśnie o ten czas chodzi. Na joomla serwis jest zaledwie rok czasu. Gdybyście go widzieli wcześniej pękalibyście ze śmiechu :)

Cóż dużo przede mną jeszcze pracy. Najgorsze jest to, że mam zbyt mało wiedzy i umiejętności aby wszystko zrobić wyniuniane do końca. Jak na razie sprawia mi to jednak dużo radości więc serwis będzie się rozwijał.

Panowie nie spodziewałem się tak ożywionej dyskusji wokół tego tematu. Bardzo Wam wszystkim dziękuje za rady. Z większości z nich skorzystam. Będzie się to działo powoli ale zmiany na moim serwisie to już kwestia tylko kilku tygodni.
Fakt mam problem z sensownym ułożeniem artykułów. Według mnie jest ok ale to jest tylko moje zdanie wszyscy mają przeciwne, więc muszę coś z tym zrobić.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie, dziękując jeszcze raz.
Dziękując nie zamykam tematu :)