PDA

Zobacz pełną wersję : Stopka a licencja



Decoderro
03-12-2006, 23:35
Witajcie,
Przypadkiem znalazłem strone:
http://www.fnp.pl/main_joomla/index.php?page=shop.product_details&category_id=138&flypage=shop.flypage-prosty&product_id=6028&option=com_virtuemart&Itemid=1
Jest wycięta stopka, że oparta jest na kodzie Joomla. Czy jest to zgodne z licencją GNU/GPL ???

Sova
04-12-2006, 00:33
Cóż, powiem krótko bez wdawania się w zawiłości licencji - niestety można tak postąpić...

Rybik
04-12-2006, 04:09
a dlaczego niestety ? z jednej strony tępie na forum posty nowicjuszy, ktorzy jako pierwsze dzialania po zainstalowaniu J! pytaja jak usunac stopke - ale to kwestia podejscia - uwazam ze ma sluzyc sprawom pozytecznym a nie robieniu dobrze kazdemu

wracajac do "niestety" ... jezeli cos pisze/wydaje/publikuje to sam decyduje na jakich warunkach, tworcy Joomla okreslili to jasno i nie wygladaja na pokrzywdzonych. Gdyby nie mozna bylo usuwac stopek to automatycznie spadloby zainteresowanie tym systemem w rozwiazaniach komercyjnych. Nie kazda firma ma ochote afiszowac sie uzywaniem Joomla i maja do tego prawo. Skazywanie ich w takim momencie na zamawianie dedykownego CMSa jest wielowymiarowo szkodliwe:
- dla firmy, bo zaplaci wiecej za mniej elastyczne rozwiazanie
- dla idei open source, bo rola tego opogramowania zostaje spychana na tor hobbystyczno non-profitowy
- dla webdesignerow i developerow amatorow, bo rynek zdominuja firmy o wiekszym potencjale i profesjonalisci

A profesjonalistom nie zaszkodzi ze sa darmowe CMSy a jedynie podniesie to ogolny poziom uslug na rynku.

To ze moge sprzedac (aplikacje) Joomla bez stopek raz na jakis czas pozwala mi na to zeby "dla idei" zajmowac sie w wolnym czasie np tym serwisem. Natomiast w rozwiazaniach hobbystycznych mam takie wlasne zdanie ze usuwanie stopek jest "nieeleganckie", nie mniej jednak pozostawiam to kazdemu do wyboru, poniewaz usuniecie stopek (tam gdzie to wolno) w zaden sposob nie kloci sie z warunkami licencji.

Sova
04-12-2006, 10:47
Wszystko prawda. Pisząc niestety miałem na myśli popularyzację Joomla!, ale tak jak napisałeś - twórcy udostępnili ją na takiej a nie innej licencji - ich wybór, decyzja użytkownika.