PDA

Zobacz pełną wersję : Zróżnicowanie wyglądu sekcji witryny



sboja
17-11-2011, 13:03
Witam, przeszukałam forum i niestety nie trafiłam na podobny problem, jeśli jest to bardzo proszę podeślijcie linka.
Mój problem polega na tym, że chcę zróżnicować wygląd witryny, tak jak w w artykule http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/165/26/
ale nie chcę używać zupełnie innego szablonu jak pokazano w artykule. Chcę skorzystać z tego samego szablonu tylko ze zmienionym kodem
pod moje potrzeby (zmienione tło i szerokości paneli bocznych oraz tła sekcji głównej).
Korzystam w wersji joomla 1.7 w której jest opcja skopiuj szablon, ale niestety kopiowanie szablony pozwala jedynie na zmianę ustawień szablonu
w panelu administracyjnym i podpięcie go pod podstrony, a nie ma jego kopi na serwerze FTP czyli korzysta z tego samego podkatalogu szablonu co
szablon główny. Natomiast po kopiowaniu kopi szablonu bezpośrednio na FTP nie jest on widoczny w panelu administracyjnym.
Proszę piszcie jeśli macie jakieś pomysły jak to rozwiązać. To są moje początki w Joomli i nie wiem gdzie szukać powiązania.

moje
17-11-2011, 13:12
To potrzebujesz mieć 2 osobne szablonu na serwerze, czy możliwość zmiany koloru na jednym szablonie?
Napisz co dokładnie chcesz zrobić.

sboja
17-11-2011, 13:21
Dzięki za zainteresowanie, już opisuje.

Mam przygotowany już pod swoje potrzeby szablon zainstalowany do Joomli 1.7
- na stronie głównej z newsami ma się wyświetlać podstawowy szablon
- w poddziałach zadedykowanych konkretnym produktom szablon musi zostać edytowany tak aby boczne panele były szersze, tło strony dobrane do kolorystyki produktu.

Wrzucałam na serwer kopię szablonu zmienioną pod dany produkt, niestety wtedy kopia nie jest widoczna w panelu administracyjnym aby ją przypisać do danego poddziału.

moje
17-11-2011, 13:59
Załóżmy że masz 9 podstron, każda z innym wyglądem i stronę główną, to musisz mieć i zainstalować 10 szablonów - moj_szablon_1, moj_szablon_2 ... moj_szablon_10. Wtedy każdej stronie przypisujesz szablon.
Przypominam, że szablonu trzeba zainstalować, nie wystarczy jest skopiować na serwerze - Joomla 1.7 to nie Joomla 1.5.

Możesz też w jednym szablonie umieścić, kog, który sprawdza czy jesteśmy na stronie głównej czynie i jeśli jesteśmy to ładuje jeden (ten podstawowy) układ, a na pozostałych ten drugi układ (z szerszymi modułami). Następnie dodajesz kod który sprawdza na jak (pod)strona jest teraz wyświetlana i dobiera do niej odpowiedni kod css odpowiedzialny za kolor tła.

arthe
19-01-2012, 02:01
Nie trzeba kopiować szablonu jest na to lepszy sposób: http://blog.safistudio.pl/2011/06/18/splash-page-w-joomla-%E2%80%93-rozny-uklad-szablonu-dla-strony-glownej-i-podstron/
Natomiast musisz sobie tylko poszukać jak wywołać ID menu i zamienić w instrukcji if. Aktualnie tego szukam teraz, bo sobie zapomniałem. Jeśli będziesz zainteresowany tym sposobem, to po prostu tu napisz, a jak znajdę to dorzucę Ci tą modyfikacje.

Sposób o tyle fajny, że w templatce tworzysz pliki do pod stron i ładujesz tylko tą część którą chcesz.

zwiastun
19-01-2012, 02:16
@sboja, przepraszam, że dopiero teraz, ale nie widziałem posta, gdy się ukazał.
Opis w przywołanym przez @arthe blogu można, oczywiście wykorzystać, ale istnieją sposoby doskonalsze.
W Joomla 1.7+ jeden szablon może obsłużyć kilka "różnych wyglądów" stron. Służy do tego nowa w 1.7+ opcja Style szablonu.
Nie opiszę tu - bo nie to miejsce - całej procedury, można ją znaleźć w dokumentacji.
Najogólniej rzecz biorąc:
1. Dodajemy opcje konfiguracyjne szablonu (podobnie jak mamy np. w szablonie Beez - mogą to być opcje dotyczące np. szerokości szablonu, kolorystyki, tła, co tylko sobie wymyślisz.
Dodanie opcji odbywa się za pomocą pliku templateDetails.xml
2. Stosownie do dodanych opcji
- dostosowujemy kod głównego pliku szablonu, aby rozpoznawał parametry szablonu i zapisywał konfigurację.
- dostosowujemy kod CSS, np. dodając arkusze stylów.
3. Styl szablonu z domyślnymi ustawieniami oznaczany jest jako domyślny (default). Style ze zmienionymi ustawieniami możemy nazwać dowolnie.
4. Skonfigurować wyświetlanie stron wybranych pozycji menu z zastosowaniem innych stylów niż domyślny styl szablonu (czyli stylów z innymi ustawieniami).