PDA

Zobacz pełną wersję : Szablon dla widoku newsów w stylu blogu



maviozo
13-12-2011, 12:18
Witam. To mój pierwszy post na tym forum. Mam pewien problem, a informacje, które znajduje mi google dotyczą zdecydowanie za dużych ogólników.

Co chcę osiągnąć? Generowanie listy wiadomości ze stałą paginacją. Problem wydawał mi się banalny, zwłaszcza do zrobienia na innym CMS. Tutaj sprawa nie jest tak prosta (może to kwestia przyzwyczajeń). To, jak chciałbym to realizować, to utworzyć jakąś stronę, na której mógłbym wywołać moduł z ustawieniem konkretnego szablonu, który miałby to realizować ORAZ konkretnej kategorii. W zasadzie wystarczyłoby takie ustawienie podczas tworzenia strony w menu (tworzenie strony typu Category Blog Layout). Chciałbym korzystać z własnego szablonu. Ogólnie spodziewałem się czegoś w stylu szablonów SMARTY, ale te pozagnieżdżane PHP ujdą.

Problem polega na tym, że nie wiem jak ustawić generowanie z konkretnego pliku szablonu i gdzie go utworzyć. Spodziewałem się, że będzie w folderze templates/[skórka]/news czy coś takiego, ale takiego folderu nie ma (mam tylko folder banners). Może są te pliki do ściągnięcia, a jeżeli ich nie ma, to cms ładuje podstawowe? Gdyby sprawa dotyczyła świeżej instalacji, mógłbym mieszać w plikach domyślnych, ale serwis już stoi i nie chcę niczego popsuć.

Proszę o pomoc.

Aha - kolejna sprawa. W tymże szablonie chciałbym posługiwać się zmiennymi, np. tytuł artykułu, data publikacji, treść i obrazek. Trzy z nich są w momencie publikowania artykułu, ale nie widzę możliwości dodania pola obrazka. Czy to się da zrealizować, czy trzeba na około (np. poprzez dostęp z szablonu do metadata albo czegoś innego, nieszkodliwego)

zwiastun
13-12-2011, 12:25
Problem jest banalny. Wystarczy, że poznasz podstawy obsługi Joomla bądź przestaniesz przymierzać Joomla! do swoich wyobrażeń wyniesionych z innych CMS.
Z własnego szablonu też możesz korzystać, tyle że własny oznacza własne twórcze widzimisię kodowane zgodnie z regułami Joomla!
Typ pozycji menu: Lista artykułów z kategorii załatwia sprawę. Kilka klinięć myszką.

PeFik
13-12-2011, 13:04
Po drugie Joomla 1.5 jest na rynku także polskim od kilku lat - oznacza to, że w księgarni czy w innych miejscach znajdziesz liczne propozycje książkowe (http://blog.elimu.pl/ksiazki-o-joomla/) oraz kursy DVD. Oprócz tego jest kilka osób, które o Joomla piszą na swoich blogach. Także nie ma co marudzić i trzeba zainwestować czas i parę groszy w niezbędną wiedzę.

maviozo
13-12-2011, 18:24
Nie wiem, dlaczego założyliście, że nie próbowałem korzystać z pomocy, albo samemu szukać rozwiązania, tylko od razu uderzyłem tutaj. Przesiedziałem wczoraj pół nocy szperając po ustawieniach oraz pomocy. Jeśli honor nie pozwala Wam na forum dzielić się tak błahymi problemami, to tym bardziej jest smutno. Nie wymagam prowadzenia za rączkę, bo sam też nie lubię innym podawać rozwiązań na talerzu. Wspomniałem o przyzwyczajeniach, ale przecież nie sugeruję, że joomla jest zła, tylko inna. Rozumiem, że "outsiderów" z góry traktuje się tu źle?


Z własnego szablonu też możesz korzystać, tyle że własny oznacza własne twórcze widzimisię kodowane zgodnie z regułami Joomla!
Ależ ja właśnie chcę mieć twórcze widzimisię :)

Typ pozycji menu: Lista artykułów z kategorii załatwia sprawę. Kilka klinięć myszką.
Otóż właśnie to generuje jakąś niezrozumiałą dla mnie tabelą, która dodatkowo nic nie zawiera.

Jak napisałem wcześniej, prawie 100% dobrze sprawę załatwia wybranie "Artykuły » Kategoria / Przegląd" albo w widoku edycji strony "Przegląd - Artykuły w kategorii". Problem polega na tym, że nie mogę wybrać, z którego szablonu lista jest generowana, a właśnie na tym tylko mi zależy. Jak już będę wiedział, jak to jest realizowane, to sobie utworzę plik zawierający kod html+php z odpowiednimi polami.

[edit]
No i tak jak przypuszczałem, po prostu zapewne należy utworzyć sobie folder w templates/[skórka]/html/com_content/section... plik php i to będzie działać jako szablon. Szkoda, że jeszcze nie wiem, jak wymusić generowanie z konkretnego pliku, ale znajdę taki myk, zresztą gdzieś już mi się w pomocy rzuciło w oczy wywoływanie konkretnych modułów.

zwiastun
13-12-2011, 18:48
Po co tyle czczej gadaniny, zaprawdę nie rozumiem.
Założyliśmy to, ku czemu dajesz powody.
Potrzebujesz, jak piszesz, prostej listy wiadomości (artykułów), a taką generuje typ pozycji menu Lista artykułów w kategorii.
Nie wiem, co jest "niezrozumiałego" w tabeli, która zawiera tytuł artykułu, autora, datę utworzenia, liczbę odsłon (to, co jest w tabeli wyświetlane, można kontrolować za pomocą parametrów pozycji menu).
Przegląd artykułów to jest przegląd (blog), a nie lista. Wyświetla wstępy lub całe artykuły. Jeśli chce się rozmawiać o jakichkolwiek własnych modyfikacjach systemu, to najpierw wypadałoby się zapoznać z nim na tyle, by używać terminów zgodnie z ich znaczeniem, bo inaczej Ty będziesz mówić o wozie, a my o kozie i nikt nikogo nie będzie rozumieć.
Nikt Ci twórczego "widzimisię" mieć nie zabrania - użyłem tej figury, bowiem jeszcze nie rozpoznałeś wystarczająco działania Joomla!, a już chcesz grzebać w kodzie, żeby zmieniać na lepsze to, czego jeszcze nie zdążyłeś ogarnąć. Z tegoż samego powodu sugerowałem, by zostawić przyzwyczajenia wyniesione z innych systemów za sobą.
Nadpisywanie szablonem standardowych układów jest opisane konkretnie (a nie ogólnikami) w naszej bibliotece.

maviozo
13-12-2011, 19:13
No dobrze. Rozumiem, że odsyłasz mnie do tego artykułu:
http://wiki.joomla.pl/index.php/Jak_nadpisywa%C4%87_szablony_standardowych_uk%C5%8 2ad%C3%B3w

no i wszystko fajnie, do tego samego wniosku dotarłem sam analizując pliki po swojemu. Nadal jednak nie jest to odpowiedź na pytanie: jak wywołać taki szablon bez modyfikowania szablonów domyślnych a zamiast tego używać sprecyzowanej nazwy pliku. Żebyśmy się dobrze zrozumieli. Jeżeli zmienię szablon danego komponentu, to taki szablon będzie widoczny dla wszystkich możliwych stron tego typu w danej skórce, zgadza się? A ja chcę mieć pewność, że szablon, który sobie przygotuję po swojemu, nie zaszkodzi całemu serwisowi i będzie wywoływany tylko w tym jednym danym miejscu.

Nie wiem, dlaczego to pytanie jest traktowane tak złowrogo.

a_m
13-12-2011, 19:17
czyli Ty chcesz mieć np. odrębny szablon widoku kategorii dla konkretnej kategorii?

maviozo
13-12-2011, 19:27
W zasadzie można byłoby tak to ująć. Zauważyłem, że wybieranie typu strony modyfikuje link, przykładowo to co wygląda nieźle ma wygląd: index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=4, dlatego ten trop wydaje mi się rozsądny. Jeżeli utworzenie External Linka z dodatkowymi parametrami jak konkretna kategoria i konkretny szablon, to będzie to dokładnie to, czego potrzebuję. Wiem, że powinienem zacząć od zera poznawanie Joomli, ale trafił mi się klient z gotowym, postawionym serwisem, w którym zachciało mu się zmian. Sugerowałem mu, że akurat na tym cmsie to ja się nie znam, ale uznał, że i tak radzę sobie lepiej niż on. No i tak teraz dumam nad tym problemem..

a_m
13-12-2011, 19:31
indywidualny widok dla konkretnej kategorii - jest kilka sposobów:
- najprostszy - przesiadka na Joomla 1.7 - tam jest to możliwe;
- przesiadka na K2 -komponent dla Joomla!, gdzie było to możliwe, zanim stało się możliwe w nowym J! 1.7;
- przypisanie zupełnie nowego szablonu do pozycji menu związanej z kategorią którą chcesz mieć inaczej;
- skorzystanie z frameworka - np JA T3, który umożliwia przypisanie odrębnych layutów, profili, pozycjom menu, komponentom;

zwiastun
13-12-2011, 19:44
+ skorzystanie z przyrostka klasy CSS strony do sformatowania standardowego/zmodyfikowanego układu
Najprostsze będzie rozwiązanie trzecie. Oczywiście, w szablonie trzeba nadpisać układ standardowy.
PS. Gdzie i po co się doszukujesz jakichś złowrogich akcentów?

maviozo
13-12-2011, 21:35
Czy mógłbym prosić o jakiś namiar na propozycję nr 3? Sam CSS nie jest mi w tym momencie potrzebny, bo cała robota z wyglądem jest zrobiona.

a_m
13-12-2011, 21:52
proszę bardzo (http://www.google.pl/#hl=pl&cp=7&gs_id=81&xhr=t&q=joomla%21+przypisanie+szablonu+do+pozycji+menu&pq=joomla+przypisanie+szablonu+do+pozycji+menu&pf=p&sclient=psy-ab&source=hp&pbx=1&oq=joomla%21+przypisanie+szablonu+do+pozycji+menu&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=&gs_upl=&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&fp=3a3d75621afa48be&biw=1440&bih=742)

maviozo
13-12-2011, 23:34
Nadal coś kiepsko mi to idzie. Znalazłem odpowiadające za ten element pliki, są to
components\com_content\views\category\tmpl\blog
components\com_content\views\category\tmpl\blog_it em
Z tego co zrozumiałem, to muszę teraz utworzyć sobie specjalną skórkę, 'test', utworzenie w nim struktury:
templates\test\html\com_content\categoryi umieszczenie tamże zmodyfikowane dwa pliki, a następnie przypisanie danej podstronie szablonu test w edycji szablonów. Utworzyłem też plik templateDetails.xml i dodałem w nim te dwa pliki.

Niestety to nie zmienia wyglądu. Natomiast edytowanie plików w components owszem. Co robię nie tak?

a_m
13-12-2011, 23:43
temat zamykam; sprawa jak indywidualnie narzucić wygląd pewnej kategorii - masz wskazówki;
nie wiemy dlaczego Ci " nie idzie" to są sprawdzone/narzucone "procedury"