PDA

Zobacz pełną wersję : GAnalytics - problem wynikający z wymagań (restrictions) Joomli



erper
20-12-2011, 10:07
Witam,
Zainstalowałem sobie pakiet rozszerzeń GAnalytics z portalu g4j zawierający komponent, 2 moduły i plugin. Działa OK, ale mam jeden mały problem, a mianowicie:

Zgodnie z sugestiami autorów pakietu, w Main menu utworzyłem dodatkowy element (GA) i ustawiłem jego parametry rozszerzone w taki sposób, aby ten kto kto chciałby oglądać statystyki musiał się zalogować. Moduł logowania ustawiłem tak, że staje się widoczny po kliknięciu na element menu GA.

Problem polega na tym, że jak w parametrach elementu menu dostęp jest ustawiony na "Publiczny", to element menu jest widoczny na stronie (w menu bar) i każdy ma dostęp do statystyk, bez względu na to czy jest zalogowany, czy nie (ograniczenia wymuszające zalogowanie się nie działają). Natomiast jak ustawię dostęp na Zastrzeżony lub specjalny, to element menu przestaje być widoczny na pasku.

Wrzuciłem post na forum użytkowników g4j i od moderatora (a chyba jednocześnie autora komponentu) otrzymałem odpowiedź, że wynika to z ustawień i wymagań Joomla

treść otrzymanego postu:
This is a restriction from joomla.
In GAnalytics itself it is not possible to define the data has to be visible only for logged in users.....perhaps it is worth to ask in
the joomla forum if there is a way for your requirement.

Pytanie:
Czy jest możliwe, a jeśli tak, to w jaki sposób, aby przy ustawieniach elementu menu (dostęp zastrzeżony lub specjalny - konieczność zalogowania się) element menu był widoczny na stronie, a po jego kliknięciu nie wyświetlały się od razu statystyki, tylko najpierw okno logowania, a po zalogowaniu statystyki ?

erper

nikszal
20-12-2011, 11:45
Jakie znaczenie mają dla gości odwiedzających Twoją stronę statystyki Google? Nie rozumiem w jakim celu usiłujesz zaśmiecać swoją stronę frontową.
Te informacje są ważne tylko dla Ciebie. Przeciętnego internautę one nie zachwycą, ani nie wzruszą.

erper
20-12-2011, 17:25
Masz rację co do wyglądu strony frontowej. Już to wyłączyłem i nie jest widoczne dla odwiedzających, ale pytanie dotyczące Joomla restrictions jest w dalszym ciągu aktualne - teraz mnie to po prostu ciekawi, czy można je jakoś obejść, czy nie.

erper

nikszal
20-12-2011, 18:07
ale pytanie dotyczące Joomla restrictions jest w dalszym ciągu aktualne
Jakie restrykcje? Wyłączyłeś statystyki dla użytkowników, usuń także linki do nich w menu. Najprawdopodobniej masz dostęp do statystyk od strony zaplecza, więc o jakich restrykcjach piszesz?

erper
20-12-2011, 19:06
To wszystko o czym piszesz już usunąłem. Masz oczywiście rację, że mam dostęp do statystyk z poziomu zaplecza, ale postępując zgodnie z dokumentacją komponentu utworzyłem element menu w menu strony (to teraz zostało usunięte) i wówczas system zaczął się zachowywać w taki sposób, że sprowokował mnie do napisania wątku na forum. Natomiast jeżeli chodzi o wspomniane restrykcje (słowo wziąłem z maila od autora komponentu, ale może lepszym tłumaczeniem z angielskiego byłoby - wymagania, ustawienia lub tym podobne słowo), to chodzi mi o to co napisałem otwierając wątek.
Abstra***ąc od tego czy jest to potrzebne na stronie (frontend), czy nie teraz jestem po prostu ciekawy dlaczego przy zadeklarowaniu określonych parametrów komponentu przy definiowaniu nowej pozycji menu system (tu: Joomla) je ignoruje i - albo udostępnia treści wszystkim pomimo zadeklarowania, że dostęp wymaga loginu i hasła, albo nie wyświetla elementu na stronie. I tak:

- przy zadeklarowaniu (w części ogólnej definiowania parametrów elementu) poziomu dostępu do tej pozycji menu (menu item) jako Publiczny, element jest widoczny w menu strony i każdy ma dostęp do treści wyświetlanych po kliknięciu na ten element menu, pomimo tego, że w rozszerzonych parametrach komponentu (elementu menu), zadeklarowano,że dostęp wymaga loginu i hasła i ustawienia, albo

- przy zadeklarowaniu (w części ogólnej definiowania parametrów elementu) poziomu dostępu do tego elementu menu (menu item) jako Rejestrowany lub Specjalny, element w ogóle nie jest widoczny na stronie.

I to właśnie jest moje pytanie dotyczące "Joomla restrictions" (jeszcze raz cytat z forum g4j: This is a restriction from joomla.
In GAnalytics itself it is not possible to define the data has to be visible only for logged in users.....perhaps it is worth to ask in
the joomla forum if there is a way for your requirement.). Bo przecież prawdopodobnie istnieją również inne komponenty do Joomla, które - w celu korzystania z nich - wymagają utworzenia nowej pozycji w menu strony, a jednocześnie umożliwiają takie ustawienie parametrów tego elementu menu, aby dostęp do publikowanych treści mieli tylko zalogowani użytkownicy.


erper

nikszal
20-12-2011, 19:19
- przy zadeklarowaniu (w części ogólnej definiowania parametrów elementu) poziomu dostępu do tego elementu menu (menu item) jako Rejestrowany lub Specjalny, element w ogóle nie jest widoczny na stronie.
Nie jest widzialny przez zarejestrowanych (specjalnych) i zalogowanych użytkowników?

erper
20-12-2011, 20:19
Dzięki za cierpliwość i wyrozumiałość, ale ja piszę wolniej niż myślę - a że lat już mam sporo, to niektóre myśli mi uciekają i nie przenoszę ich "na papier".
Masz oczywiście rację, bo przy typowym ustawieniu modułu logowania (włączony i widoczny np. już na stronie startowej), wszystkie pozycje menu (w tym również ta od analiz "GA") są widoczne. Ale mnie chodziło o trochę inną sytuację i w rzeczywistości nie opisałem wszystkiego precyzyjnie. Chodzi mi mianowicie o to, żeby:
- moduł logowania nie był widoczny już na stronie startowej,
- element menu (GA) był widoczny zawsze, a jego kliknięcie powodowało najpierw otwarcie (udostępnienie) modułu logowania, a dopiero po zalogowaniu się, właściwej treści udostępnianej na podstronie GA zalogowanemu użytkownikowi.
Czyli:
a) jako gość otwierasz stronę i nie ma na niej modułu logowania, ale na pasku menu widzisz wszystkie pozycje menu (A, B, C, D i wspomniane GA),
b) klikasz na A, B, C, D -> otwierają się właściwe podstrony,
c) klikasz na GA - otwiera się moduł logowania -> logujesz się (jeśli nie masz konta to dopiero teraz je zakładasz) -> otwiera się podstrona GA.

Jeżeli moduł logowania na pierwszej stronie nie jest widoczny (bo parametrach jest przypisany do pozycji menu GA), to się nie zalogujesz, bo pozycji GA też nie widać.
Oczywiście, najprościej byłoby przypisać moduł logowania do pozycji menu Start, albo do wszystkich pozycji menu, tylko że wówczas byłby on zawsze widoczny, a ja bym tego nie chciał.
Czy można zatem zrobić takie "obejście", żeby wymusić działanie systemu takie jak napisałem wyżej w puntach a)-c).

Mam nadzieję, że tym razem "wyłożyłem" dokładnie wszystko to o co mi chodzi.

erper

nikszal
20-12-2011, 20:26
Czy można zatem zrobić takie "obejście", żeby wymusić działanie systemu takie jak napisałem wyżej w puntach a)-c).
W artykule wstaw moduł logowania. Podlinkuj ten konkretny artykuł w menu nazywając link np. Statystyki. A w module logowania ustaw przekierowanie na statystyki po zalogowaniu.

erper
20-12-2011, 20:31
Dziękuję. Tak zrobię, ale już jutro.
Dziś na pewno nie będę Ci już zawracał głowy.
A jeśli wszystko będzie OK, to wątku nie będę kontynuował.
Korzystając z okazji życzę Ci miłych, pogodnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia.

pzdr
erper