PDA

Zobacz pełną wersję : :) karnawał czas zacząć ...



kurtz
30-12-2011, 12:05
wszystkiego dobrego dla wszystkich, tych mniej i tych bardziej zaawansowanych administratorów joomla!.

przyszły rok, miejmy nadzieję, przyniesie nam kilka ciekawostek takich mniej i takich bardziej publicznych, a na pewno kilka ciekawych rozwiązań trzonu platformy, wybiegających poza te oficjalne wydania.

będzie z czym pracować :zakochany:

a ja was zostawiam z przepięknym walcem, skomponowanym przez wybitnego ormiańskeigo kompozytora.

aram chaczaturian, do dramatu michaiła lermontowa "maskarada"

woohoo !:lol:


http://www.youtube.com/watch?v=ZNqMnfCxxC4

Bazyl
30-12-2011, 13:52
Dzięki i wzajemnie :)


przyszły rok, miejmy nadzieję, przyniesie nam kilka ciekawostek takich mniej i takich bardziej publicznych, a na pewno kilka ciekawych rozwiązań trzonu platformy,
Może coś więcej? Ciekawy jestem :spoko:

kurtz
30-12-2011, 16:21
hmm, ja mogę mówić jedynie za siebie, chociaż wiem o jeszcze 3 innych.

w zasadzie na forum wspominałem już o wszystkim. projekty wdrażane przeze mnie : govern.{os}™ oraz skool!ab™ w których wykorzystaliśmy zupełnie nowe rozwiązania.

http://forum.joomla.pl/showthread.php?59459-Ksi%C4%85%C5%BCka-Joomla!

np. usunięcie komponentu "treść" oraz "użytkownik" z frameworka joomla! zastępując je całkowicie komponentem k2 oraz rozwiązaniem wcześniej projektowanym dla komponentu joomunity / tuiyo, teraz wykorzystywanych do zarządzania użytkownikiem i treścią, którą publikuje. nie mówimy tutaj o rozwiązaniach typu social network.

kolejny krok, to roboczy projekt o równie roboczej nazwie j!commerce. wsparty tak jak poprzednicy joomla! z wyjętymi komponentami treści, które w tym wypadku całkowicie zastąpił redshop + aplikacje dodatkowe oraz oczywiście zarządzanie użytkownikami.

całkowite odejście od biblioteki mootools i zastąpienie go biblioteką jquery, lepsze wsparcie dla asynchronicznego javascript [ chociażby tzw "inline edit" dla k2 - gdzie uprawniony użytkownik kliknięciem w tekst wyedytuje treść, a kliknięcie obok treści zapisze to oczywiście przy wsparciu edytora ajax i lub w przyszłości edytora html5 ] przebudowane i zintegrowane moduły gk_news_show_pro i tabs i image show z bibliotekami jquery i co najmniej 6 innych modułów i pluginów wizualnych.

to tak po trosze, chociaż wiem, że w polsce po udanym starcie w ub. roku kilku komponentów typu commerce, szykowane sa kolejne.

Jdwind
30-12-2011, 17:44
Z tym jquery wszyscy szaleją, na siłę niekiedy ładując ją (bibliotekę) do Joomla, a ja osobiście lubię Mootools. Zrobiłem kilka fajnych rzeczy z jej pomocą i nie uważam, żeby jej czegoś brakowało.

kurtz
30-12-2011, 18:02
dokładnie tak ! gdyby była to podstawowa biblioteka js, joomla! nikt, nie siłowałby się z nią i faktem jest, że można zrobić z mootools kilka fajnych rzeczy, jednak z jquery - robisz ich kilkadziesiąt. efektywniej i efektowniej.

poza tym tak jak wspomniałem. ja o mootools już zapomniałem, ale upodobania szanuję. dlatego każdy ma wybór, który daje mu licencjonowanie poszczególnych składników. :)

Jdwind
30-12-2011, 20:54
gdyby była to podstawowa biblioteka js, joomla!
A nie jest główną biblioteką js w Joomla!?

kurtz
30-12-2011, 21:19
nie jest i nigdy nie była.

Jdwind
30-12-2011, 22:11
A ja byłem święcie przekonany, że jest. Tzn. wiedziałem tyle, że na pewno nie JQuery, ale myślałem, że MT odgrywa większą rolę.

kurtz
30-12-2011, 22:18
ja o gruszce, ty o pietruszce.

od samego początku piszę, "pozbyłem się mootools", "zastąpiłem mootools, jquery", w "modułach bibliotekę mootools zastąpiłem jquery".

to ja już nie wiem jak wyraźniej pisać, że mootools jest domyślną biblioteką js w joomla!, a jquery nie. :hmm:

Jdwind
30-12-2011, 22:35
To właśnie ty mieszasz, ja napisałem o mootools i odpisałeś mi:

dokładnie tak ! gdyby była to podstawowa biblioteka js, joomla! nikt, nie siłowałby się z nią i faktem jest, że można zrobić z mootools kilka
wychodzi na to, że pomieszałeś szyki :)

kurtz
30-12-2011, 22:50
Z tym jquery wszyscy szaleją, na siłę niekiedy ładując ją (bibliotekę) do Joomla,



dokładnie tak ! gdyby była to podstawowa biblioteka js, joomla! nikt, nie siłowałby się z nią

to odpowiedź na upychanie ...

---------- Post dodany o 22:50 ---------- Poprzedni post był o 22:47 ----------


a ja osobiście lubię Mootools. Zrobiłem kilka fajnych rzeczy z jej pomocą i nie uważam, żeby jej czegoś brakowało.



i faktem jest, że można zrobić z mootools kilka fajnych rzeczy, jednak z jquery - robisz ich kilkadziesiąt

to jest odpowiedź na twoje doświadczenie z mootools :)

Jdwind
30-12-2011, 23:13
No to żeśmy się nie zrozumieliśmy, faktycznie ja o grusze ty o pietrusze :) Mniejsza o to, późno jest. Generalnie, z tego co piszesz że zrobiłeś, to zrobiłeś rzecz niebywałą, zastępując mt przez jq. Aż chciałbym wynik zobaczyć! Natomiast ja miałem na myśli to, że Joomla! jest oparta o mt a wszyscy na siłę, ładują w nią dodatki z jquery. Tylko pytanie moje - jak się mają rozszerzenia (te z mt odpadają, rzecz jasna)?

kurtz
30-12-2011, 23:51
tak, w zasadzie żadna z aplikacji [ bo tak nazywam ten bundle ] ani govern.{os}™ ani skool!ab™ nie działają z bibliotekami mootools. również edytor html, wymieniony został na ck edytor dla jquery. zmienione zaplecze, szablonowanie nie zmienione, ale z wieloma użytecznymi elementami, np "mobile 1st", responsive, itd. wiele elementów wbudowane w szablon i manipulowane z poziomu szablonu, ale o połowę lżejsze niż klubowe "frameworki" [?].

każda z nich dostępna będzie publicznie, pewnie komercyjnie [ na pewno nie klubowo ] pod koniec przyszłego roku. cały 2012 rok to nadal testy w wybranych instytucjach i ... niestety zupełnie inna dokumentacja. przy okazji sprawdzian dla publikacji nowego komponentu społecznościowego, który pomimo rozebrania tuiyo, podzielenia go na autonomiczne aplikacje czyli : użytkownik, treść z k2 [ w tym wypadku już nie k2 ;) ] czy nowe moduły galerii, sklepu, itd - ostatecznie jest komponentem typu social networking.

celem tego zabiegu było użycie niezależnych komponentów w taki sposób, aby były skalowalne i gotowe do wdrożenia na różny sposób. grupa, nie musi być tylko profilem. użytkownik nie musi być tylko parametrem nazwy, hasła i płci, ale również rozbudowanym profilem z funkcjami social networking, commerce, edycyjnymi, etc, etc, etc.

zabawa, która mam nadzieję z czasem, opłaci się... zobaczymy :)

---------- Post dodany o 23:51 ---------- Poprzedni post był o 23:32 ----------


Tylko pytanie moje - jak się mają rozszerzenia (te z mt odpadają, rzecz jasna)?

żebym był dobrze zrozumiany.

te aplikacje czy ten fork, który przygotowujemy nie jest platformą do instalacji powszechnych komponentów, modułów, itd - dla joomla!. szczerze mówiąc nie był testowany żaden, nawet przypadkowy moduł pod tym względem. każdy nowy moduł, komponent pisane są dla wydania. czyli, jeśli jest to social network to elementy, które się w nim znajdą, to elementy społecznościowe, multimedialne, treści i ecommerce. jeęli będzie to j!comemrce, to będzie to profil użytkownika tylko commerce w tym wypadku "trochę" przekodowany redshop. trochę, ponieważ redshop to komponent cck / commerce i np analogiczna aplikacja k2 [ już nie k2 ] jest tu zbędna.

jeśli jest to projekt dla urzędu to jest to k2 [ już nie k2 ] z wersjonowaniem, z szablonem bip, albo coś zupełnie innego, ponieważ w różnych kulturach - administracja w różny sposób korzysta z technologi informatycznych.

każdorazowo jest to aplikacja ukierunkowana. jest modelem rozbudowy, ale nie modelem przekozaczenia. :)

zwiastun
31-12-2011, 00:13
@kurtz, wybacz, zwykle poczytam, pokiwam głową i idę robić swoje. Ale tym razem nie mogę. Wyjaśnij, czemu mają służyć opowiastki o rzeczach które ktoś gdzieś dłubie, być może wyda albo nie wyda, być może już albo za rok lub dwa, być może na GPL albo odpłatnie, z mglisto-rewolucyjnymi rozwiązaniami z K2 bez k2, itede bleble. Sory, w najmniejszym stopniu nie mam zamiaru podważania walorów tego czegoś, o czym piszesz, ale chciałbym cokolwiek z tego rozumieć: o czym to i po co?

kurtz
31-12-2011, 00:33
o czym to i po co? napisane jw.



czemu mają służyć opowiastki o rzeczach które ktoś gdzieś dłubie jw.



być może na GPL albo odpłatnie jedno nie wyklucza drugiego.



z mglisto-rewolucyjnymi rozwiązaniamihmm, myslę, że joomla! to nie tylko informacje w joomla! community magazine. wiele rzeczy dzieje się poza joomla!. o powodach już pisałem niejednokrotnie. tak jak i mój stosunek do tego. niema w tym nic rewolucyjnego jak i w tym że joomla! w końcu "poleci" na bazach microsoftu albo oracla. zero rewolucji, raczej dreptanie po śladzie innych.



Wyjaśnij, czemu mają służyć opowiastki zupełnie niczemu. pisze to w dziale off top, nie podaję linków, nie szukam tu klientów ... bo i nie znajdę. zwykła informacja o dodatkach, jakich wiele i o celach, jakich wiele. patrz chociażby nooku.

jesli już, to informacja, że z joomla! idzie coś zrobić chociaż jest to jeden z tych cms'ów z którymi trudno. bardzo trudno, jednak w manipulowaniu najprostszy.

tyle i tylko tyle :)

natomiast hmm, każdy ma prawo wyboru tych z którymi chce współpracować. wybieramy wg. pewnych kryteriów, które nam pasują. nie musimy wszędzie i nie ze wszystkimi ... tak jak i to, że jedni nie zadawalają się tym samym, czym zadowolili się inni. :)

co do skool!ab™ to ... na śląsk nie dotarł w fazie testowej. jest testowany na mazurach, również z kilku powodów. za rok, być może dotrze :) o ile szkoła biorąc bezpłatny soft, zgodzi sie na warunki udostępnienia go. nic na siłę i oczywiście wg uznania.

chyba tyle.

zwiastun
31-12-2011, 00:39
Dalej nic nie rozumiem, ale to mnie widocznie przerasta :) Zgodnie z tematem wątku ... niech się świat walcuje...

kurtz
31-12-2011, 00:42
nie bardzo wiem co mógłbym przed publicznym wydanie napisać więcej. to nie jest kwestia niechęci tylko porządku jakiegoś cyklu.

wrzucam te zajawki, bez jakichś znamion komercyjnych. nie chcę robić szumu. jeszcze nie.