PDA

Zobacz pełną wersję : Jak w Joomla 2.5 nazwać nowy komponent i moduł wyszukiwarki?



zwiastun
30-12-2011, 20:22
'Finder' albo 'Smart Search' - to nazwy angielskie. Pomysły polskiej nazwy prosimy zgłaszać w tym wątku

Gall Anonim
30-12-2011, 20:30
Szukacz Treści

kurtz
30-12-2011, 20:31
liczysz na dosłowność ? myślę, że żadna przymiotnikowa dosłowność tu nie "zagra". można tu szukać synonimów, ale nie dosłowności ;)

nikszal
30-12-2011, 20:34
Inteligentne wyszukiwanie

kurtz
30-12-2011, 20:39
faktycznie inteligentne albo tak jak pierwotnie, hybrydowe.

zwiastun
30-12-2011, 20:49
Szukam jakiegoś sensownego określenia, pomysłu.
Mnie przyszło na myśl "sprytne wyszukiwanie", ale nie powiem, żeby mi się specjalnie podobało.

Bazyl
30-12-2011, 21:09
Inteligentne wyszukiwanie

.....

nikszal
30-12-2011, 21:21
Zważ @zwiastun, że "sprytnych" użytkowników, którzy o wszystko pytają wcale tu nie brakuje. Dopiero zrobi się sprtynie, kiedy ci "spryciarze" zaczną dopytywać się o kolejny sprytny element strony.

kurtz
30-12-2011, 21:22
Szukam jakiegoś sensownego określenia, pomysłu.
Mnie przyszło na myśl "sprytne wyszukiwanie", ale nie powiem, żeby mi się specjalnie podobało.pomysł inteligentnego wyszukiwania wydaje się przyjazny dla każdego użytkownika bez względu na stopień zaawansowania. można przy tym pozostać.

Gall Anonim
30-12-2011, 21:29
o rany to może tak jak piszemy na forum: SZUKAJKA :)
albo POSZUKIWACZ lub PRZESZUKIWACZ

PeFik
02-01-2012, 23:26
Inteligencja - hmm, raczej nabyta, ale z tego co wiem, żaden komponent nie można nazwać tym określeniem, bo nie robi nic poza tym co ma robić - czyli co z góry określił programista.
Sprytu jako cechy także nie posiada, bo nie kombinuje.

kurtz
03-01-2012, 12:59
Inteligencja - hmm, raczej nabyta, ale z tego co wiem, żaden komponent nie można nazwać tym określeniem, bo nie robi nic poza tym co ma robić - czyli co z góry określił programista.
Sprytu jako cechy także nie posiada, bo nie kombinuje.nooo ;), ale pytanie było jak nazwać, a nie jak nie nazywać.

PeFik
03-01-2012, 17:13
WIem, zatem trzeba zadać pytanie kluczowe: Co ów komponent robi, czego nie robił domyślny. Zatem nazwa powinna to odzwierciedlać.

danieladrianka
03-01-2012, 18:00
witam
po pierwsze komponent praktycznie służy do indeksacji zawartości naszego Joomla! (treści, autorów, kategorii itp.)
po drugie za jego pomocą możemy opublikować, zdjąć z publikacji lub usunąć dowolną za-indeksowaną zawartość
po trzecie według mnie użycie w nazwie słowa 'wyszukiwarka' (jaka by nie była - inteligentna, sprytna itp.) nie do końca precyzuje czego admin może się spodziewać po kliknięciu w link w PA odnoszący się do tego komponentu
po czwarte w komponentach znajduje się wyszukiwarka (i służy do wyświetlania oraz przeglądania fraz wyszukiwanych w naszej witrynie)
po piąte (już ostatnie) proponuję użyć czegoś w stylu 'Index zawartości', 'Spis zawartości', albo 'Zawartość witryny', 'Index witryny' ewentualnie zamiast witryny - użyć strony lub portalu, a zamiast słowa index, spis użyć podgląd lub szybki podgląd. Możliwości sporo pewnie więcej.

Tak na marginesie działanie 'smart search' powinno według mnie być nieco bardziej automatyczne niż jest obecnie.
Po dodaniu dowolnej zawartości do naszego serwisu, trzeba za każdym razem na nowo przeprowadzać ręcznie indeksację bo nowe zawartości nie dodają się w niej automatycznie. Może i taki był zamiar ale ja wolałbym włączyć to raz a potem niech samo dodaje i indeksuje.
Ok rozgadałem się .
pozdrawiam.

zwiastun
04-01-2012, 00:45
1. Komponent obsługuje wyszukiwanie w witrynie, a nie "spis treści".
Indeksacja jest jedynie "elementem" procesu przygotowania treści witryny do przeszukiwania.
2. Nie wiem, jak testowałeś, ale dodanie nowej treści skutkuje automatycznym uzupełnieniem indeksu.
3. Opcje publikacji na tej stronie są zupełnie niejasne. Wycofanie z publikacji niczym nie skutkuje. Pozycja dalej pozostaje opublikowana (widoczna w witrynie). Można przypuszczać, że wyłączenie z publikacji spowoduje np. wyłączenie z wyników wyszukiwania, ale tak się nie dzieje. Usunięcie (do Kosza) powoduje usunięcie ze spisu (podglądu przeniesionych do Kosza tutaj nie ma), ale nie powoduje żadnej zmiany w wykazie pozycji danego typu, np. artykułów (status artykułu nie zmienia się).
4. Komponent jest alternatywnym wobec standardowego! Teoretycznie można uruchomić oba (i moduły obsługujące oba komponenty), ale sensu to zbytniego raczej nie ma.
W przypadku, gdy będziemy korzystamy z nowego komponentu, nie będzie możliwości włączenia standardowej statystyki wyszukiwania.
5. Menedżer komponentu na zapleczu dostarcza możliwości konfiguracji wyszukiwarki, uaktualnienia indeksu treści, stworzenia dodatkowych filtrów wyszukiwania.

"Inteligentne" czy "sprytne" narzędzie (to do PeFika :) ) nie oznacza przypisywania mu cechy ludzkiej w dosłownym znaczeniu. Gdyby tak było, pojęcie sztucznej inteligencji byłoby pojęciem pustym, a nie jest.
Pewno byś się nie zdziwisz zbytnio, ale od dawna już istnieją takie sprytne rozwiązania, które - owszem - nie robią niczego więcej ponad to, co zaprojektował programista, ale potrafiące zrobić "więcej" niż przewidział.

Mamy do czynienia z narzędziem wyszukiwania wykorzystującym skomplikowane procedury "inteligentnego" przetwarzania zapytań i dostarczającego użytkownikowi pożądanych wyników. Narzędzie jest dalekie od doskonałości, ale jest i tak znacznie lepsze, niż standardowy komponent:

a) posiada funkcję autouzupełniania znaną np. z wyszukiwarki Google
b) wyposażone jest w narzędzia stemmingu - sprowadzania słów do ich form podstawowych, co umożliwia późniejsze odnajdywanie wystąpień każdego z nich w innych miejscach witryny, nawet jeśli występuje tam w odmiennych formach
c) mechanizm indeksowania zapewnia szybkość i elastyczność wyszukiwania.
d) pomijając znane możliwości tzw. zaawansowanego wyszukiwania (TO oraz TAMTO, TO, ale nie TAMTO, TO albo TAMTO) dzięki stemmingowi (wykorzystującemu projekt Snowball) wyszukiwarka trafniej reaguje na zapytania w języku naturalnym.

Konkludując: mamy dwa mechanizmy wyszukujące. Jeden włączony (standardowy, starszy) i drugi - wyłączony - nowszy, charakteryzujący się m.in. pewną "inteligencja" - zdolnością porównania zapytań użytkownika i tekstami zbliżonymi w swej formie do zadanych przez użytkownika, a nie takimi samymi. Przykładowo: Gdy wskażemy, że szukamy wyrazu "pies" to wyszukiwarka zwróci być może także strony, w których nie mamy formy pies, ale mamy "psi" czy "psa". Owo być może jest istotnym zastrzeżeniem, bo niekoniecznie tak się zdarzy (zależy, jak zadziała mechanizm stemmingu). Bardziej prawdopodobne, że w pewnych przypadkach zapyta, czy chodziło o wyszukanie "psa".

Wyszukiwanie: standardowy komponent (i moduł)
Nowy komponent i moduł:
Super Wyszukiwarka ???
Inteligentna Wyszukiwarka ???
Sprytna Wyszukiwarka ???
Lepsza Wyszukiwarka ???

Karol99
04-01-2012, 00:56
Wyszukiwarka + ?
Wyszukiwarka extra ?

zwiastun
16-01-2012, 22:42
Co sądzicie o rozwiązaniu następującym:
W głównym menu zaplecza użyć nazwy Wyszukiwarka Indeksująca.
Również dla modułu użyć nazwy Wyszukiwarka Indeksująca (podstawowy nazywa się Szukaj)
W oknie nakładki z wykazem typów pozycji menu - również użyć Wyszukiwarka Indeksująca dla odróżnienia od starego komponentu (nazwanego Wyszukiwanie)
W pozostałych przypadkach i opisach używać po prostu Wyszukiwarka, chyba, że kontekst będzie wymagać zaznaczenia, iż chodzi o tę a nie starszą wyszukiwarkę.