PDA

Zobacz pełną wersję : Systemowa pamięć podręczna: ustawienia i porady jak dobrze ustawić



darkKRIS
02-01-2012, 15:32
Cześć. Prowadzę stronę pod tym adresem link (http://bada-world.info/) (joomla 1.5.22). Ostatnio zauważyłem, że strona strasznie wolno się wczytuje. Poczytałem trochę o optymalizacji i zacząłem kombinować z pamięcią podręczną. To jest pierwsza moja strona na joomli i chcę uzyskać od Was kilka wskazówek i porad.

W ciągu ostatnich tygodni miałem włączoną pamięć podręczną w konfiguracji globalnej systemu. Czas przechowywania ustawiłem na 20 min. Nie przyniosło to żadnego efektu. Następnie "znalazłem" w dodatkach plugin "System - Pamięć podręczna". Włączyłem go (bez pamięci przeglądarki) i strona działała jakieś 4-5 razy lepiej, ale "gubiła" obrazki. Po którymś z kolei odświeżeniu strony, obrazki na głównej się nie wyświetlały - zamiast nich były puste pola z "czerwonym krzyżykiem". Problem był też z komentarzami, które pojawiały się z opóźnieniem.

Wiem jak działa cache, ale nie wiem jak go optymalnie ustawić. Na stronie codziennie pojawia się 1-3 artykuły.

1. Czy po włączeniu plugin'u "System - Pamięć podręczna", cache w konfiguracji globalnej też musi być włączony? Jeśli tak to na ile ustawić czas przechowywania?
2. Czy włączyć pamięć przeglądarki?
3. Co jaki czas usuwać zawartość cache'u?

---------- Post dodany o 15:32 ---------- Poprzedni post był o 01:52 ----------

Napisze ktoś cokolwiek?

-------
cokolwiek @palyga007

PeFik
02-01-2012, 23:20
a) Aktualizacja do 1.5.25
b) Moim zdaniem szybko ci działa, mimo iż przeglądarka musi wczytać 1,5 MB i jest aż 191 zapytań

Ad 2) Czy włączyć pamięć przeglądarki? - hmm, domyślnie masz włączoną, więc nie kombinuj
ad 1) to zależy jak często dodajesz i edytujesz treść, jeśli raz dziennie ustaw na 12h lub 24h

p.s.
Wyłącz zbędne ikony [drukuj] [pdf] - bo nikt o zdrowych zmysłach z nich nie korzysta, a tylko google duplikuje treść
Podlinkuj tytuły artykułów, bo nie każdemu chce się szukać "Więcej..."

darkKRIS
03-01-2012, 00:08
Szybko działa, bo dzisiaj włączyłem "System - pamięć podręczna", aktywowałem cache przeglądarki i włączyłem "Kompresowanie stron" w ustawieniach globalnych.
Wyłączyłem ikonę pdf i drukuj i zostawiłem tylko e-mail. Podlinkowałem artykuły.
Co jaki czas mam czyścić cache?

Ps. dzisiaj przez większość dnia wywalało mi błąd 503. Interweniowałem u dostawcy (home.pl), ale muszą przeanalizować stronę i najwcześniej odp. dostane w ciągu 24 h. Po wprowadzeniu w/w przeze mnie rzeczy działanie strony się polepszyło.

PeFik
03-01-2012, 08:44
Pamięć podręczna sama się "czyści" stąd są przecież ustawienia godzinowe, czyż nie.

Pomogła by kompresja JS i CSS, masz szablon od Joomlart - oni mają swój komponent do kompresji, jeśli twój T3 (szablon-framework w ustawieniach) nie ma odpowiedniej opcji wbudowanej.

darkKRIS
03-01-2012, 20:20
Tak wiem że cache sam czyście, ale jeśli jest wyłączony cache przeglądarki to skąd wiadomo co jaki czas plugin "System - pamięć podręczna" czyści cache? Czy ten czas definiujemy w konfiguracji globalnej?

zwiastun
03-01-2012, 21:08
1. Dodatek System - Pamięć Podręczna nie ma w ogóle opcji konfigurowania bufora. Bufor konfigurowany jest globalnie. Zapisy w buforze odświeżane są zgodnie z ustawieniami konfiguracji globalnej. "Ręczne" odświeżanie potrzebne jest jedynie w momentach, gdy dokonywano istotnych zmian w witrynie (np. instalacji nowych komponentów, istotnego przeredagowania ważnych treści), gdy zależy nam na tym, aby wprowadzone zmiany były widoczne natychmiast.

2. Wyjaśniałem już pokrótce różnice między działaniem dodatku a buforowaniem ustawianym w konfiguracji globalnej. Wygląda na to, że nie doczytałeś (pyt. Czy po włączeniu plugin'u "System - Pamięć podręczna", cache w konfiguracji globalnej też musi być włączony?). Dodatek powoduje buforowanie całych stron, podczas gdy bufor systemowy powoduje przechowywanie elementów stron .

3. Dodatek może powodować błędy, o których mowa w tym wątku, a jeśli powoduje, to należy go po prostu wyłączyć.