PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z nierównością strony



feronek
08-12-2006, 16:27
Nie wiem czy znajde tu pomoc, ale... nie wiem o co chodzi w jednej ze stron przeze mnie robionych :( www.cracovia-barocca.malopolska.pl (http://www.cracovia-barocca.malopolska.pl). A jaki problem mam? Otóż... robię tę stronę na monitorze 17 cali i u mnie wszytsko jest oki. Ale juz na monitorze 15 cali czesc obrazka (ta z panorama krakowa i ta na samym dole) przesuwaja się o jakieś 2 mm w lewo. Dodam ze i na gorze i na dole po prawej i lewej stronie obrazka wystepowal pasek nitow, ktory zamalowalam na czarno i ustawilam na szerokosc 1px, zeby sie powtarzal rowno)wyglada to mniej wiecej tak ---------Iglowna czesc stronyI----------
No i nie wiem, wydaje mi sie, że juz zrobiłam wszytsko co mogłam, żeby się wyrównało ale okazuje się, że to przesunięcie nadal jest. A może ktoś mi podpowie jak zmienić kod strony, żeby w ogóle usunąć te paski nitów a główna częśc strony została na środku a nie przesuwała się do lewego brzegu??? Póki co kod jest taki:

<body>
<table width="100%" height="222" border="0" align="center" cellpadding="0" cellspacing="0">
<tr>
<td align="center" valign="top"><table width="100%" height="0" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0">
<tr>
<td align="center" valign="top" background="<?php echo $mosConfig_live_site;?>/templates/<?php echo $cur_template;?>/images/topa_bck.png">&nbsp;</td>
</td></tr></table>
<td width="1000" height="222" align="center" valign="middle" background="<?php echo $mosConfig_live_site;?>/templates/<?php echo $cur_template;?>/images/topc.png">&nbsp;</td>
<td align="center" valign="top"><table width="100%" height="0" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0">
<tr>
<td align="center" valign="top" background="<?php echo $mosConfig_live_site;?>/templates/<?php echo $cur_template;?>/images/topa_bck.png">&nbsp;</td>
</tr>
</table></td>

Echh, ktoś pomoże???

stone
08-12-2006, 21:30
Na początek musisz siąść i spokojnie przeanalizować całą budową skórki, bo np pod firefoxem to jest troche sieczki.
Tak jak spojrzalem to juz widac ze sa zle pozamukane znaczniki

Np tu

<table width="100%" height="222" border="0" align="center" cellpadding="0" cellspacing="0">
<tr>
<td align="center" valign="top"><table width="100%" height="0" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0">
<tr>
<td align="center" valign="top" background="<?php echo $mosConfig_live_site;?>/templates/<?php echo $cur_template;?>/images/topa_bck.png">&nbsp;</td>
</td></tr></table>
<td width="1000" height="222" align="center" valign="middle" background="<?php echo $mosConfig_live_site;?>/templates/<?php echo $cur_template;?>/images/topc.png">&nbsp;</td>
<td align="center" valign="top"><table width="100%" height="0" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0">
<tr>

Rozpisz sobie to tak

<table width="100%" height="222" border="0" align="center" cellpadding="0" cellspacing="0">
<tr>
<td align="center" valign="top">
<table width="100%" height="0" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0">
<tr>
<td align="center" valign="top" background="<?php echo $mosConfig_live_site;?>/templates/<?php echo $cur_template;?>/images/topa_bck.png">&nbsp;</td>
</td>
</tr>
</table>
</td>
<td width="1000" height="222" align="center" valign="middle" background="<?php echo $mosConfig_live_site;?>/templates/<?php echo $cur_template;?>/images/topc.png">&nbsp;
</td>
<td align="center" valign="top">
<table width="100%" height="0" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0">
<tr>

To co jest boldem tego brakuje, dalej już sama zobacz

feronek
08-12-2006, 23:01
Hmmm ale to nie rozwiązało problemu :( nie ja tworzyłam ten kod (i pewnie stąd ten bałagan ;) )Bardziej chodzi mi o to jak usunąc z niego topa_bck.jpg nie tracą położenia topc.jpg (czyli jak usuną obrazeczki z nitami tak, żeby nie przesunął się główny obrazek ten z panoramą Krakowa do lewego brzegu :( )

feronek
08-12-2006, 23:16
sorry oczywiscie mialo byc png a nie jpg :(

feronek
09-12-2006, 17:53
Kurcze to wygląda jakby tu w ogóle był ogromny bałagan :( Czy ktoś może mi podać nazwę programu, który może mi sprawdzić kod i pokazać gdzie są błędy - bo jak sama przeglądam to się już gubię :(

Smoox
09-12-2006, 18:22
Kurcze to wygląda jakby tu w ogóle był ogromny bałagan :( Czy ktoś może mi podać nazwę programu, który może mi sprawdzić kod i pokazać gdzie są błędy - bo jak sama przeglądam to się już gubię :(

Sova podpowiedział mi w innym wątku, że można sprawdzić kod HTML sprytnym validatorkiem. Jest to wtyczka do firefoxa. Mnie to pomogło :-)

HTML Validator 0.7.9.5
https://addons.mozilla.org/firefox/249/

Pozdrawiam

feronek
09-12-2006, 18:25
ale to php :(

feronek
09-12-2006, 18:26
próbuję Pajączkiem - on ma funkcje sprawdzania kodu ale, boshhh tu jest taki bałagan, że ja nie wiem :( Kto pisal ten kod??? i jak to w ogóle zadziałało :(

Smoox
09-12-2006, 18:49
Może to ci coś pomoże, validator znalazł 23 błędy. Kilka nieistotnych bo dotyczą komentarzy, ale jest też parę przegapionych niezamkniętych znaczników itd.

Przeleciałem Twoją stronę walidatorem ze strony: http://validator.w3.org/

feronek
10-12-2006, 16:40
Nie mam już siły ;( Przerobiłam cały kod, bo tamten był tak pochrzaniony że nie wiedziałam co z nim zrobić :( I... został jeden problem, ale nie wiem jak go rozwiązać :(
Może opieszę o co chodzi...
Główna część strony jest zbudowana z tabel wielkości poszczególnych obrazków (każda linia: pas z panoramoą Krakowa, pas z napisem cracovia barocca, itd)
Nie wiem czy dobrze zrobiłam bo w wymiarach tabeli wpisalam wielkosci obrazka a nie procentowe wielkosci - jak to będzie wyglądać okaze się w poniedziałek pewnie :( )
No i w pewnym miejscu a mianowicie w pasie gdzie jest menu wystąpił problem. Tak jakby ktoś w tabeli z obrazkami zakotwiczył jeszcze menu left i user menu i inne menu. Patrz kod:

"<table width="1000" border="0" align="center" cellpadding="0" cellspacing="0">
<tr>
<td width="100%" align="center" valign="top" background="<?php echo $mosConfig_live_site;?>/templates/<?php echo $cur_template;?>/images/contenta.png">
<table width="100%" align="center" border="0" cellspacing="8" cellpadding="0">
<tr>
<td width="8%">&nbsp;</td>
<td width="20%" align="center" valign="top">
<table width="100%" border="0" align="center" cellpadding="0" cellspacing="10">
<tr>
<td><?php mosLoadModules ( 'left' ); ?>
<?php mosLoadModules ( 'user1' ); ?>
</td>
</tr>
</table>
<td width="50%" align="center" valign="top"><?php if(mosCountModules('top')) {?>
</td></tr>
<table width="100%" border="0" cellspacing="0" cellpadding="0">
<tr>
<td align="center" valign="top"><?php mosLoadModules ( 'top' ); ?></td>
</tr>
</table>
<?php } ?>
<?php if(mosCountModules('right')) {?>
<table width="100%" border="0" cellspacing="0" cellpadding="0">
<tr>
<td align="left" valign="top"><?php mosLoadModules ( 'right' ); ?></td>
<td align="left" valign="top"><?php mosLoadModules ( 'user2' ); ?></td>
</tr>
</table>
<?php } ?>
<?php mosMainBody(); ?></td>
<td width="10">&nbsp;</td>
</tr>
</table>
</td>
</tr>
</table>

Nie wiem jak zrobić żeby menu (button i podpunkty) zawsze były na środku tego pergaminu i zeby flagi jezykow tez zawsze byly w jednym miejscu. Probowalam juz i zmian w kodzie templatki i w kodzie joomFisha i w kodzie galerii i już nie wiem. Tak jakby wszystkie menu były ze sobą połączone i nie dało się ich rozdzielić - jak ruszam jedno to ruszają się wszystkie inne. Jessssu nie wiem czy jasno tłumaczę. Jakby ktoś chciał pomóc byłabym wdzięczna - nie znam się jeszcze super na językach ale przy tej templatce to mam wrażenie że porwałam się z motyką na słońce - ktośobrzydliwie ją napisał :(((
POMOCY PROSZĘ!!!

feronek
10-12-2006, 16:52
Może to ci coś pomoże, validator znalazł 23 błędy. Kilka nieistotnych bo dotyczą komentarzy, ale jest też parę przegapionych niezamkniętych znaczników itd.

Przeleciałem Twoją stronę walidatorem ze strony: http://validator.w3.org/

Taaaa, ten walidator owszem pokazuje błędy ale na stronie a nie w templatce a to różnica przynajmniej w Joomla :(

Viking
10-12-2006, 18:47
Joomla! validuje się, jeśli na stronie są błędy to są to błędy w szablonie (lub treści artykułu wpisanego przez Ciebie)

Rybik
10-12-2006, 21:22
templatka to nie tylko plik css ale rowniez plik index.php

feronek
10-12-2006, 22:09
Ja wiem że to i plik php i css i css mam oki, natomiast php sie pochrzaniło :(( A raczej było pochrzanione od początku a ja czyszcząc chyba wyczyściłam za bardzo.
Nie rozumiem jednego czy może być taka składnia kodu:
<table>
<tr>
<td>..... <table><tr><td></td></tr></table></td></tr></table>?
Albo taka
<table>
<tr>
<td>...</td>
<td>....</td>
</tr>
<td>.....</td>
</tr> </table>???
Mam wrażenie, że ktoś pozakotwiczał wiele tabel i innych rzeczy w innych tabelach i nie podomykał, a jak chce domykać to mi się chrzani na stronie :(((
Na poprzedniej stronie zamieściłam fragment kodu, którego nie wiem jak wyczyścić - może ktoś zerknąć?

Viking
11-12-2006, 11:48
generalnie tabele używane do kształtowania układu strony są be.
natomiast składnia tabeli w html jest ściśle określona i dosyć jasna:


<table>
<tr>
<td>...</td>


<td>...</td>
</tr>

<tr>
<td collspan="2">...</td>
</tr>

</table>

w obrębie znacznika <table> treść może występować jedynie wewnątrz znacznika <td>(komórka), który musi sie znajdować wewnątrz znacznika <tr>(rząd). do bardziej skomplikowanych układów używa się dla komórki parametrów collspan i rowspan oznaczających odpowiednio ilość objętych przez komórkę kolumn i wierszy

edited by rybik -> colspan :) jedno l

Rybik
11-12-2006, 11:56
najladniej to od razu na column setach :P ... krucwa uzywajcie w postach tagów do wstawiania kodu:


<table>
<tr>
<td> </td>
<td> </td>
<td> </td>
</tr>
<tr>
<td> </td>
<td> </td>
<td> </td>
</tr>
</table>

w komorce moze byc kolejna tabela i w niej kolejna, i jak kto chce to moze to byc wszystko w jednej linijce, tabulatory/spacje sluza tylko przejrzystosci kodu, stad w skrytpach php znajdziecie <?php echo "<td>\n"?> czyli nowa linia w generowanym kodzie html

feronek
11-12-2006, 12:25
Wiecie co, ja sie poddaje :( chcialam dopasowac strone do firefoxa i co i kupa - jakies przerwy miedzy tabelami mi sie porobily byc moze przez to, ze na koncu kodu tablei jest jakies &nbsp: ale jak to usuwam, to obrazek w tabeli mie znika no i nie wiem co mam zrobic :( Ta strona moze byc ladna albo w IE albo w firefoxie nie moze byc w obu wrrrrr - o co chodzi???
Nie rozumiem tego bajzlu. Boshhhh a milo byc tak pieknie :(

Rybik
11-12-2006, 12:34
frustracja pod szyldem "IE kontra FF" to standardowy etap rozwoju kazdego webmajstra :) i uwierz mi, ze nie ma prostej odpowiedzi, sa za to rozmaite porady ale to wymaga zaglebienia sie w HTML i CSS, sam nie raz przepisywalem templaki od nowa stopniowo podmieniajac fragmenty na wlasny kod, przynajmniej wiedzialm gdzie co jest i jak formatowane. Poszperaj w necie ... ustaw global reset w CSS, poczytaj o argumentach tagów HTML, niektore sa juz zdeprecjonowane i zamienia sie je na style CSS.
IE,FF i tabele to chyba najgorszy temat do rozwiazywania on-line

feronek
11-12-2006, 21:48
Rybiku cudny ;) całuję Cię w słonko :) Właśnie tak zrobiłam - napisałam sobie swój nowy kod, trochę kombinowany i nie wiem co na to walidator, ale po wielu przejściach - działa ślicznie i w IE i w FF ufffff. Co prawda CSS sie nie przejmowałam (wystarczy mi html i php) ale wszystko pieknie działa.
Raduję się w serduchu moim małym sukcesem okupionym kilkoma nie przespanymi nocami ale było warto :)
Dzięki za wymianę myśli :)

Rybik
11-12-2006, 23:17
brawo, i teraz powoli do przodu, dokladaj kolejnym elementom klasy i kompletuj arkusz styli CSS :)