PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z wyświetlaniem obrazków po włączeniu cache



darkKRIS
10-01-2012, 00:04
Witam.
Chyba wybrałem dobry dział - jeśli nie to proszę o przeniesienie.

Ostatnio miałem problemy z wydajnością strony na joomla 1.5.22 (hosting home.pl). Włączyłem dodatek "System - pamięć podręczna", pamięć cache przeglądarki wyłączona (Czy lepiej włączyć?) i aktywna pamięć podręczna w konfiguracji globalnej i czas przechowywania ustawiony na 15 min. Aktywowałem także kompresję stron wynikowych. Po tych "operacjach" strona znacznie przyspieszyła, ale pojawił się problem z wyświetlaniem obrazków w Chorme, IE i Firefox (w Operze jest ok). Po przejściu do news'a zamiast obrazków są puste pola z czerwonym krzyżykiem, a otworzenie danego obrazka w nowej oknie/karcie wywala błąd 404.

Czy to może być spowodowane?

zwiastun
10-01-2012, 00:39
Włączeniem dodatku. Wyłącz, usuń z pamięci podręcznej pliki z katalogu cache/page(s?) za pomocą narzędzi w menu Witryna. Ten dodatek przynosi wprawdzie pewne oszczędności, ale skutkuje - niestety - problemami których doświadczasz.

darkKRIS
10-01-2012, 00:52
A jest jakiś złoty środek na to?
Czyli po każdym dodaniu nowego artykułu muszę czyścić pamięć podręczną?

zwiastun
10-01-2012, 01:00
Na co złoty środek? Wydaje mi się, że napisałem Ci jasno i jednoznacznie, co należy zrobić.

darkKRIS
12-01-2012, 23:46
Tak, złoty środek, by cache był włączony, strona się szybko ładowała i by wyświetlały się obrazki. ZAwsze po dodaniu nowego artykułu przechodzę do Cache i usuwam tylko "page", ale nadal obrazki nie są wyświetlane. Problem jest w Firefox'ie i Chrome.

zwiastun
12-01-2012, 23:51
Czytaj, co Ci napisałem. A napisałem po polsku: ten dodatek powoduje takie problemy, więc należy go wyłączyć. Usuwanie "page" za każdym razem, gdy coś dodasz do strony do niczego nie prowadzi!

darkKRIS
12-01-2012, 23:59
To w takim razie po co ten dodatek jest? W jaki inny sposób mogę zwiększyć wydajność strony?

nikszal
13-01-2012, 00:01
Używanie cache może i prowadzi do wzrostu szybkości odtwarzania strony, ale ma jeden bardzo poważny minus, bo znacznie wzrasta obciążenie CPU na serwerze. Przy dużej ilości informacji w cache strona potrafi zjeść 20% obciążenia procesora, a to z kolei może doprowadzić do zablokowania strony przez administratora serwera. Już raz taki przypadek zdarzył mi się i od tego czasu zapomniałem o istnieniu cache.

darkKRIS
13-01-2012, 00:07
Ok, wyłączyłem cache. Tylko pytanie: Czy wyłączyć je za równo w dodatkach systemowych i konfiguracji globalnej czy tylko w dodatkach? Jedyne co zostawiłem to Kompresja stron wynikowych.

nikszal
13-01-2012, 00:14
Wyłącz oba - w konfiguracji globalnej i dodatek.
Optymalizuj grafiki dla potrzeb internetu, bo to one są największymi elementami przesyłanych informacji z serwera do przeglądarki.

darkKRIS
13-01-2012, 00:18
Nie wiem czy dobrze robię, ale każdą grafikę zapisuję w formacie .jpg i zmniejszam jakość do 90%.

zwiastun
13-01-2012, 02:12
Dlaczego oba? Problemy powoduje dodatek i - tak wynika z podanych informacji - tylko dodatek.

nikszal
13-01-2012, 10:40
Dlatego oba, że włączenie pamięci podręcznej w konfiguracji globalnej pomaga tyle, co krem Nivea na pewną wstydliwą chorobę. Efektem ubocznym są jedynie śmieci w katalogu cache.

Adres strony testującej - http://test.watchscript.pl/

zwiastun
13-01-2012, 12:29
No tak. Mam wrażenie, że to nowe odkrycie w informatyce. Trzeba będzie zmienić podręczniki.
Wybacz @nikszal, ale pojechałeś po bandzie.

darkKRIS
14-01-2012, 19:11
Panowie, a jakbym zainstalował inny plugin do cache to byłaby możliwość, że obrazki w artykułach będą wyświetlane?

dane z watchscript:

Szczegóły testu:

Sprawdzany adres www: http://bada-world.info
Data testu: 2012-01-14 19:11:16
Tytuł strony: Portal bada-WORLD.info - Informacje o platformie Samsung bada
Status: OK



Nagłówki serwera www:

Server: IdeaWebServer/v0.70
X-Powered-By: PHP/5.2.17
Content-Encoding: gzip



Czas odp. DNS: 0.245 sekundy
Czas połączenia: 3.086 sekundy
Czas zapytania: 3.761 sekundy
Czas odpowiedzi: 1.485 sekundy



Ilość pobranych danych: 648.04 kB
Prędkość pobierania: 253.51 kB/s

nikszal
14-01-2012, 19:21
Ja mam doświadczenia z praktyki w używaniu cache, a @zwiastun opiera się na wiadomościach podręcznikowych. Nie będę porównywał kto ma rację, bo tu nie o to chodzi.
Zrób pomiary szybkości dostępu do strony tym narzędziem http://test.watchscript.pl/ bez włączonego cache (katalog cache wyczyszczony) i z włączonym cache. Porównaj czas dostępu do strony za miesiąc, z pustą pamięcią podręczną w przeglądarce, wróć tu i opisz swoje spostrzeżenia.


EDIT


Dla bieżącego monitoringu czasu wczytwywania stron doinstaluj sobie do przeglądarki Firefox dodatek Extended Statusbar https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/extended-statusbar/?src=search

Przy każdym wczytywaniu strony będziesz widział w pasku statusu czas kompletnego jej załadowania do przeglądarki z dokładnością do 0,001 sekundy, ilość "wessanych" grafik, prędkość łącza . Nie zdziw się, kiedy po miesiącu używania pamięci podręcznej na stronie czas ten wydłuży się o 200%.