PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z polskimi znakami w tytułach artykułów w szablonie sunnart1.7



shadora
12-01-2012, 08:49
Witam,
Mam problem - może ktoś umie mi pomóc:(
Robię stronę na joomli1.7 na gotowym szablonie sunnart1.7
Zainstalowałam język polski.
Niestety tytuły artykułów (jednocześnie linki) nie akceptują polskich znaków (przmysłowe -> przemysOwe).
Jest to raczej kwestia szablonu, bo gdy zmieniam szablon - problem znika.
Czy ktoś jest w stanie mi pomóc? Gdzie szukać w szablonie fragmenu odpowiedzialnego za te znaki?
Mam nadzieję, że da to się naprawić, bo sporo już pracy włożyłam w modyfikację grafiki.
pozdrawiam

Bazyl
12-01-2012, 09:03
Witam,

Zapewne użyta czcionka nie obsługuje polskich liter

pyziak
12-01-2012, 09:05
Witaj.
Problem taki powstaje, jeżeli w szablonie są używane czcionki inne i nie są one z np: ogonkami (PL), często jest to do ustawienia w ustawieniach szablonu w sekcji Fonts np: Body - font: Aral , Headers - font: Squirrel - BebasNeue i właśnie przy drugim przykładzie zaczyna się problem bo praktycznie żaden dostawca szablonów (nawet nasz rodzimy G..... - zresztą mój ulubiony ) nie dostarcza czcionek dostosowanych do naszych realiów, fizycznie znajdują się one w /templates/nazwa_twego_szablonu/fonts i tu folder np: BebasNeue, a w nim oczywiście czcionki, należy znaleźć/stworzyć/przekwaterować/ wybrany ( używany) przez siebie zestaw na takowy z ogonkami

shadora
12-01-2012, 09:31
Ooo! Dziękuję - będę próbować:)

tomaszek83
12-01-2012, 09:56
Tak już offtopując, jak byś chciał sobie przekonwertować czcionki to tutaj możesz to zrobić. http://www.fontsquirrel.com/fontface/generator

Ja tutaj "dodawałem" ogonki do BebasNeue

pyziak
12-01-2012, 10:00
Tak już offtopując, jak byś chciał sobie przekonwertować czcionki to tutaj możesz to zrobić. http://www.fontsquirrel.com/fontface/generator

Ja tutaj "dodawałem" ogonki do BebasNeue :) ty to wszystko musisz wypaplać :)

tomaszek83
12-01-2012, 10:10
Hej @pyziak

:) no co wiedzą trzeba się dzielić. Dostał narzędzie, niech korzysta. Żeby stworzyć ogonki to i tak będzie trochę musiał pogłówkować co zaznaczyć ;)

Po prostu uprzedziłem kolejne pytanie kolegi @shadora "jak to zrobić?"

pyziak
12-01-2012, 10:47
mówisz dzielić :) hm.... no ok to pewnie będzie musiała zaznaczyć : Expert.. -> Custom Subsetting... -> Polish
no i najlepiej robić z otf'a :)

shadora
12-01-2012, 12:12
Na razie niewiele z tego rozumiem, ale pogłówkuję.
Tylko taki mały offtopic - jestem KOLEŻANKĄ Shadora Panowie:)

Jeszcze Was pomęczę Koledzy,

Tych polskich znaków brakuje wyłącznie w tytułach artykułów. W menu, w samym artykule, w tytule strony, w informacjach kiedy edytowane, utworzone, itp, itd. są wszystkie ogonki, kreseczka w 'ł' itd.
w 'tdefault.css' jest określona czcionka dla 'body' jako
font-family: " trebuchet ms", tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif;
Nigdzie indziej póki co określenia czcionki znaleźć nie mogę.
Czy powinnam więc szukać określenia innej czcionki dla nagłówków? (w domyśle: gdzieś jest choć nie wiadomo gdzie), czy to coś innego?

siCk_BoY_
25-01-2012, 14:44
Trochę odświeżę temat, ponieważ mam podobny problem z szablonem. Mianowicie zainstalowałem szablon carligian1.7 pod joomle 1.7 i tylko w tytułach nie posiadam polskich znaków. Szablon ten nie posiada osobnego folderu z czcionkami jak to pisał kolega pyziak. W css są trzy pliki: box, joomlastyle, tdefault. W tym ostatnim jest tylko określony rodzaj czcinki użytej w szablonie i jest to: font-family: tahoma, arial , sans-serif;
Ktoś wie jak rozwiązać ten problem z ogonkami w tytułach?
Dodam, że kodowanie w szablonie jest ustawione na UTF-8
Baza utf8_unicode_ci

shadora
25-01-2012, 15:01
czy to szablon od globbers?

---------- Post dodany o 15:01 ---------- Poprzedni post był o 14:46 ----------

TAK, widzę, ze to globbers. ja problem OBESZŁAM, ale nie rozwiązałam.
brak polskich znaków ma jakiś związek z wielkością czcionek.
ustawiłam tytuły artykułów tak, żeby się nie pokazywały i nie linkowały (opcje artykułu) - i tak nie chciałam, żeby to akurat było linkiem. tam gdzie potrzebowałam wpisałam tytuł ręcznie - heading 1. i tu kolejna zagwozdka. w jednym z art. chciałam zrobić kilka mniejszych nagłówków - heading 2. i co??? w heading 2 rónież nie ma polskich znaków.
menu boczne - malutkie literki - bez problemu wyświetla polskie znaki

menu górne zmieniłam i zrobiłam tam większą czcionkę - również nie wyświetla polskich znaków. akurat tam mi to niepotrzebne (na razie przynajmniej), ale wolałabym wiedzieć jak to zrobić na przyszłość.

czcionkę zmieniałam na inne, które np. są w szablonach domyślnych joomli i to też nie pomagało. poza tym moja czcionka z sunnart 1.7 chyba obsługuje właśnie polskie znaki!

z innej beczki. miałam też problem ze zdjęciami na zmodyfikowaną wersję tego szablonu, którą chciałam użyć na podstronie - to rozwiązałam:) - więc jakbyś miał ten sam problem to służę pomoca.

nikszal
25-01-2012, 17:19
Masz ogólny problem z dostępnością czcionek na stronie. Nie znam tego szablonu, więc nie powiem, czy są one zainstalowane w systemie, czy tylko linkowane, np. z Google, albo też wymagają instalacji czcionek na komputerach użytkowników.
Sprawdź Firebugiem jakie masz czcionki w css.

siCk_BoY_
27-01-2012, 17:35
Na razie zdjęć nie ruszałem, ponieważ ludzie którym staram się pomóc z ogarnięciem joomli chcą jednak używać tytułów stąd moje powyższe pytanie. Chociaż faktycznie można użyć nagłówków jako tytuł i dodać tylko przycisk więcej. Lub nie używać polskich znaków, ale to już wygląda mało profesjonalnie.
Jeśli będę miał jakieś problemy ze zdjęciami to się odezwę do Cię shadora :) dzięki wielkie za chęć pomocy. Jeszcze trochę pogrzebie i poszukam może gdzieś znajdę rozwiązanie. A tymczasem spróbuję użyć tych nagłówków i zobaczę jak to się będzie prezentowało.

W kodzie mam taką linijkę:

<script type="text/javascript" src="/templates/carligian1.7/js/cufon-yui.js (http://forum.joomla.pl/view-source:http://czarnabrygada.pl/templates/carligian1.7/js/cufon-yui.js)"></script>
<script type="text/javascript" src="/templates/carligian1.7/js/cufon-replace.js (http://forum.joomla.pl/view-source:http://czarnabrygada.pl/templates/carligian1.7/js/cufon-replace.js)"></script>

Chodzi o cufon-replace. W tym skrypcie jest taki kod

Cufon.replace('#navigation,.calendar, .contentheading, .contentheading a, h2,.item-title,h3, #caption-image h4 ', {hover:true });

Wydaje mi się, że to ona odpowiada za nagłówki co zresztą widać .contentheading i .contentheading a, .item-title

Jednak w jaki sposób to zmienić nie wiem. Ktoś ma jakąś ideę?


Sprawdzałem Firebugiem i w zasadzie w css mam tylko takie:
font-family: tahoma,arial,sans-serif;
lub font-family: georgia

---------- Post dodany o 17:35 ---------- Poprzedni post był o 16:25 ----------

Nie wiem dlaczego, ale nie mogłem edytować powyższego wpisu, zeby dodać rozwiązanie problemu.
Udało mi się dojść do sedna sprawy i rozgryźć co powoduje brak polskich znaków w szablonie.

Mianowicie jak wyżej pisałem w pliku index.php znajdował się skrypt, który podmieniał czcionkę z nagłowków, tytułów itd. i to ten kod za to odpowiada <script type="text/javascript" src="/templates/carligian1.7/js/cufon-replace.js (http://forum.joomla.pl/view-source:http://czarnabrygada.pl/templates/carligian1.7/js/cufon-replace.js)"></script>. Najprostszym sposobem pozbycia się problemu jest usunięcie tego kodu z pliku. Wtedy na pewno zadziałają polskie znaki :)

W innych szablonach może być odrobinę inaczej, ale skoro shadora masz szablon globbers to zapewne bedzie to taki sam kod :) generalnie szukaj w kodzie cufon-replace.js lub samego cufon z wyrażeniem towarzyszącym replace :)
Daj znać czy to coś u Ciebie dało :) u mnie działa

shadora
28-01-2012, 13:35
super, dzięki. spróbuję choćby z ciekawości i mam nadzieję, że to też roziąże sprawę górnego menu (gdzie też nie mogę używać polskich znaków).
z tymi zdjęciami to było coś podobnego, że nie wiadomo po co jeszcze jedna komenda skąd one mają być pobierane.
dzieki śliczne

siCk_BoY_
28-01-2012, 17:11
Daj znać czy się powiodło :) U mnie tytuły działają, ale powiem szczerze, że mam dość spore problemyz tym szablonem. Pozycje menu szablonu nie działają - w sensie wstawiam nowy moduł menu i wybieram pozycję gdzie ma się wyświetlać czyli wskazuję pozycję caligrain - position7 (to taki przykład) i o dziwo tego modułu nie widać. Dopiero po wybraniu pozycji beez5 - position-7 pojawia się na stronie. Poza tym pewne elementy mi nie działają..

shadora
31-01-2012, 12:27
Wiesz co? z tą czcionką to działa:) DZIĘKI!
Dodałam kolejne boczne menu. Pierwsze menu to było: Produkty - więc bez polskich znaków. pozycje menu (mniejsza czcionka) wyświetlały się normalnie. Teraz dodałam kilka menu bocznych (wyświetlające się na zaznaczonych podstronach) i tytuły menu - znowu to samo. Ale na szczęście Twój sposób zadziałał. Jedynie trafia mnie, bo KAŻDE SŁOWO Z TYTUŁU MENU MUSI SIĘ ROZPOCZYNAĆ WIELKĄ LITERĄ!
potem się temu przyjrzę i jak coś znajdę to napiszę.


co do modułów to dodałam właśnie jedynie te menu boczne - u mnie się wyświetlają ok.

---------- Post dodany o 12:27 ---------- Poprzedni post był o 10:58 ----------

aaa, co do modułu menu - ja też mam w position 7 - spokojnie, on się wyświetli, ale musi mieć choć jedną pozycję w tym menu. pustego faktycznie nie wyświetla