PDA

Zobacz pełną wersję : moduł logowania dla jednej osoby



KaKa
21-01-2012, 10:00
Witam
Mam problem z modułem logowania (podstawowy joomla), a mianowicie jest stworzone kilka artykułów i do każdego utworzyłam osobny moduł logowania. Chodziło o to, żeby ktoś zainteresowany jednym artykułem mógł się zalogować tylko do niego, ale niestety nie wiem jak zrobić, aby nie mógł zalogować się swoimi hasłami do pozostałych artykułów. Czy ktoś może pomóc?

Robster
21-01-2012, 10:38
Kompletnie nie rozumiesz zasady działania weryfikacji użytkownika w Joomla. Użytkownikowi można nadać prawa dostępu do pojedynczych artykułów (komponent Frontend User Access), ale nie ma możliwości nadania mu kilku haseł, każde do innego poziomu dostępu.
Chyba, że stworzysz x kont i poinformujesz użytkowników, że konto xi pozwala na dostęp do artykułu yi.

Jest też wyjście polegające na stworzeniu nowego komponentu pozwalającego na takie zachowanie użytkownika, ale już teraz wydaje się to dość zawiłe i bezużyteczne.

KaKa
22-01-2012, 15:15
Myślę, że źle to zrozumiałeś.
Moduł logowania (mod_login) pozwala na zalogowanie się do jednego artykułu i o to mi chodzi. Mam np. 5 artykułów 1,2,3,4,5 i skopiowałam moduł mod_login 5 razy i w każdym dałam skocz po zalogowaniu do artykułu 1, następny moduł logowania- skocz po zalogowaniu do artykułu 2 itd., czyli do każdego z 5 artykułów jest osobny moduł logowania. To działa poprawnie, ale nadając uprawnienia 1 użytkownikowi do artykułu nr1 ma on również dostęp (swoimi hasłami) wchodząc na artykuły 2,3,4,5 poprzez panele logowania tych artykułów do artykułów 2,3,4,5. Mam nadzieje, że teraz wyjaśniłam dokładniej. Jak to rozwiązać?

nikszal
22-01-2012, 15:32
A ja mam nadzieję, że zechcesz kiedyś skorzystać z dobrodziejstw Joomla 1.7.3 i tym samym rozwiążesz swój problem poprzez tworzenie grup i uprawnień grup uzytkowników.

Robster
23-01-2012, 18:59
@KaKa to że dany moduł powoduje przeskoczenie do danego artykułu, nie znaczy że nie pozwala na dostęp do innych artykułów. Skopiuj sobie adres 2 artykułu, zaloguj się do 1 i wklej w pasek adresów adres 2 artykułu, też będziesz miała do niego dostęp.

KaKa
24-01-2012, 09:55
Właśnie chodzi o to żeby jedna osoba miała dostęp tylko do tego konkretnego artykułu, a do pozozostałych nie. Inny użytkownik żeby miał dostęp tylko do innego (jednego) artykułu do pozostałych nie. W tym właśnie problem. Jak to rozwiązać?

nikszal
24-01-2012, 13:15
Jak to rozwiązać?
Migruj do wersji Joomla 1.7.3. Tam artykuł można przypisać określonej, wcześniej utworzonej grupie użytkownika/ów. Nikt inny ich nie zobaczy.

Robster
24-01-2012, 16:18
@nikszal to też nie jest rozwiązanie jej problemów. Powtarzam, nie ma w standardzie i możliwości przypisania do każdego artykułu innego hasła! Jest możliwość przypisania konkretnego konta, ale nie hasła w sensie, że ten sam użytkownik, tylko inne hasło.
Jedyne rozwiązanie to to opisywane przeze mnie w pierwszym poście i mające związek z tym co pisze kolega @nikszal.

KaKa
25-01-2012, 10:00
Dzięki @Robster, bardzo mnie "pocieszyłeś" :(.
Napisałeś, że nie ma w standardzie możliwości tzn, że jest jakiś moduł logowania inny (nie w standardzie), który rozwiąże mój problem?

nikszal
25-01-2012, 13:19
Ty nie masz @KaKa problemu z modułem logowania tylko z rozumieniem i znajomością Joomla 1.5

Użytkownik hasło może mieć jedno i w zupełności to wystarcza. Natomiast musi mieć indywidualny zestaw uprawnień w dostępie do treści i tego akurat w J 1.5 nie ustawisz. Jest to możliwe w kolejnych wersjach Joomla (1.7 / 2.5).

KaKa
25-01-2012, 14:09
@nikszal nie jestem informatykiem i nie znam bardzo dobrze joomla, ale moja strona działa ponad 2 lata i nadal się dokształcam w tym zakresie, chcąc ją rozwijać.
Skoro twierdzisz, że w jomla 1.7/2,5 da się mój problem rozwiązać to to będę musiała to zrobić.
Napisałeś wcześniej


Migruj do wersji Joomla 1.7.3. Tam artykuł można przypisać określonej, wcześniej utworzonej grupie użytkownika/ów. Nikt inny ich nie zobaczy.

tylko żebyśmy się dobrze zrozumieli - ja nie chcę jednego artykułu przypisywać grupie ludzi, tylko każdy artykuł przypisać innej osobie, która nie będzie mogła wejść na inny artykuł (tylko dla zarejestrowanych) swoim hasłem.
Jeżeli jest taka możliwość w joomla 1.7.3 to chyba nie mam innego wyjścia.

nikszal
25-01-2012, 14:21
tylko żebyśmy się dobrze zrozumieli - ja nie chcę jednego artykułu przypisywać grupie ludzi, tylko każdy artykuł przypisać innej osobie, która nie będzie mogła wejść na inny artykuł (tylko dla zarejestrowanych) swoim hasłem.
Pomijam Twoje dążenie do celu, tzn. umożliwienie dostępu do konkretnego artykułu tylko jednemu, konkretnenu uzytkownikowi, bo to wg mnie jest bezsensowne i mija się z zasadą dostępu w sieci www.
W tym jednak wypadu w J 1.7/2.5 możesz utworzyć grupę użytkowników i przypisać do niej tylko jednego użytkownika oraz powielić tę czynność razy ilość użytkowników o super specjalnych uprawnieniach. Czy to ma sens? Może ma przy 5 użytkownikach, ale na pewno przy 100 już nie ma sensu.

Dostęp do konkretnego artykułu dla komkretnego użytkownika ustawiasz wówczas podczas edytycji artykułu wybierając "Dostęp" dla konkretnej grupy czyli pojednyczego użytkownika przypisanego do tej grupy.

zwiastun
25-01-2012, 14:23
Od wczoraj nie instalujemy już Joomla 1.7.3, tylko Joomla 2.5.0!

nikszal
25-01-2012, 14:26
Wiem @zwiastun, że instaluje się zawsze najnowszy soft, ale zdziwisz się ilu to jeszcze "nowych" będzie instalowało Joomla 1.5.xx, bo 2.5 jest " zbyt nowe i zakręcone".

zwiastun
25-01-2012, 14:32
Wiem i się nie zdziwię :).

KaKa
25-01-2012, 16:48
Czy nie można spowolnić jakoś tych zmian? :(
Oczywiście pytanie retoryczne.
Za szybko te wersje się zmieniają.

zwiastun
25-01-2012, 17:01
Raz w miesiącu / raz na pół roku / raz na 18 miesięcy ?
To tak bardzo często?