PDA

Zobacz pełną wersję : Upgrade joomla 1.5.23 do 2.5 - problem z dostępem do plików



darekg1
01-02-2012, 23:04
Wczoraj dokonalem migracji Joomli z wersji tak jak w temacie z wykorzystaniem komponentu JUPGRADE. Wszystko gładko poszło i po doisntalowaniu pakietu językowego (pełnego spolszczenia) mogłem się cieszyć nową stroną. Doinstalowałem dodatkowe komponenty i wszystko było OK.

Ponieważ chciałem zmodernizować nieco niektóre pliki PHP od komponentu logowania, zalogowałem się przez FTP celem edycji tego pliku. Niestety nie mogłem go edytować: brak dostępu. Po zalogowaniu na panel administracyjny hostingu doszedłem do wniosku że wina leży w ustawieniu użytkownika i grupy katalogów i plików nowej instalacji Joomla (po migracji). Wszystkie katalogi i pliki miału uzytkownika i grupę APACHE. Zresetowałem (przyciskiem Reset Ownership) użytkownika i grupe na właściwą mojej nazwie.

Teraz tak FTP chodzi prawidłowo i mogę edytować, kopiować itd. Problem leży w zapleczu, gdyż na zakładce PRAWA DO KATALOGÓW, mam wszędzie niezapisywalny, czyli nie mogę instalować nowych modułów czy komponentów gdyż wóczas pojawia się błąd JFolder::create: Tworzenie folderu nie powiodło się.....

Wiem że jedno z możliwych rozwiązań jest zamiana CHMOD-ów na 777, i instalacja będzie szła, ale nie jest to bezpieczne, a ciagle zmieniać prawa do plików do bez sensu. Skorzystanie z FTP w Konfiguracji Globalne (zakładka Serwer) tez nie rozwiązuje sprawy (próba instalacji np. pluginu AllVideo dalej daje błąd o utworzeniu katalogu).

Jak widać problem leży w tym że migracja została dokonana z użytkownikiem APACHE, a nie z moim właściwym (prawdopodobnie przy kopiowaniu plików instalacyjnych).
Jak migrować, aby zachować swojąj nazwę użytkownika do plików i katalogów?

Dodam że testowałem nową, świeżą instalację Joomla 2.5 (nie migrację) w testowym katalogu i tam po skopiowaniu pakietu instalacyjnego i uruchomieniu instalacji wszystko było OK. Użytkownikiem wszystkich plików byłem ja.

Zrobiłem próbę migracji na tym samym serwerze w innej subdomenie z Joomla 1.5.23 do 1.7. Też są takie same problemy.

kodhtml
06-02-2012, 10:40
Zmień właściciela plików, możesz to wykonać poprzez CHOWN.

darekg1
06-02-2012, 10:56
To ja wiem że CHOWN-em mogę zmienić właściciela, tylko pytanie na jakiego właściciela? Skoro po zmianie z właściciela APACHE na właściciela mojego konta (powiedzmy że jest to DAREKG), pojawiły mi się te problemy.
Jak szukałem w internecie ogólnie na temat migracji komponentem JUPGRADE, to znalazłem kilka opisów, łącznie z filmikami, gdzie wyraźnie bylo widać, że ktoś po dokonaniu migracji od razu miał odpowiednią nazwę użytkownika i grupę do wszystkich plików, a u mnie po dokonaniu upgradu ustawiło się na APACHE.

kodhtml
06-02-2012, 12:11
Być może kwestia konfiguracji serwera. Jaki właściciel - sprawdź jaki jest na testowej czystej instalacji Joomli.