PDA

Zobacz pełną wersję : Wydajnośc - optymalizacja - szybkość ładowania



mboy
14-12-2006, 11:23
Witam, szukałem nieco na ten temat i ....
proszę o radę, otóż jakie są sposoby (trudne/łatwe/średnie), aby przyspieszyć wczytywanie się stron opartych na Joomla!
Z tego co już przestestowałem to wiem, że
a) mało fotek, animacji etc. - jak juz to zoptymalizowane na max'a + dobry format
b) wyłączenie wewnętrzych statystyk
c) wyłączenie niepotrzebnych (czyt. bajeranckich) modułow i komponentów
d) unikanie zewnętrzych plików (lepiej wszystko trzymać u siebie na serwerze (?))
e) dobry serwer (tak o tym tez trzeba pamiętać)

i.... znacie jeszcze inne sposoby? (proszę o poważne podejście do tematu ;))

Rybik
14-12-2006, 11:36
niec noweg poza tym do dla zwyklych stron, moze tyle zeby uzywac SEF opartego na mod_rewrite z niewielka iloscia regul (czyli standardowego), po ustawieniu wszystkiego w CSS mozesz pousuwac puste linie i powrzucac reguly do jednej linii, ale to juz onanizm :P

- z przydatnych bajerow do joomla jest bot "optimize tables" ktory codziennie nam baze optymalizuje

- co do bazy danych to najszybciej leca zapytania SQL jezeli masz baze na localhost, tylko nie wiem czy w tym wypadku joomla umie pominąć serwer dns czy to jeden kit (mam na mysli uzyskiwanie polaczenia)

- co do bajeranckich modulow to mozesz sie nie krepowac, byle by ten bajer byl u ciebie na serwerze, unikac wszystkiego co z obcych stron:
# pogoda
# kursy walut
# bannery ktore maja kod pobierajacy obrazek z zewnatrz (bannerki trzeba rozebrac -> grafike zapisac u siebie i linka wklepac do com_banners)

- warto rowniez zabezpieczyc formularze kodem captcha, nie koniecznie ladowac cale security_images , sa prostsze skrypty (i bez ukrytych linkow do wlasciciela)

mboy
14-12-2006, 11:46
znalazłem jeszcze cośik takiego : joomla performance booster
--> http://www.joomlatwork.com/index2.php?option=com_content&task=view&id=37&pop=1&page=0&Itemid=27

Miał ktoś z tym do czynienia? (..) bo ponoć optymalizuje na max'a - wg opisu "The component actual creates an cache environment around Joomla. Please notice that this is a different caching mechanism that is default available within Joomla (...) and has drammaticly increased the performance of the website"
----------
Co oznaczał zwrot - w kontekście tematu postu:

"SEF opartego na mod_rewrite z niewielka iloscia regul"
---------
Czy bot "optimize tables" - ma wpływ tylko na wielkość bazy, czy także na szybkość reakcji na zapytania etc.

Rybik
14-12-2006, 11:57
SEF/SEO -> Search Engine Friendly / Search Engine Optimalisation (dotyczy adresu URL)
to sa mechanizmy skracania adresu URL ktore go tlumacza w locie, napopularniejsza, najwydajniejsza i najbezpieczniejsza metoda jest plik .htaccess i uzycie mod_rewrite (modul serwerow Apache) tam sa podane regulki oparte na klasycznych wyrazeniach regularnych i one mowia mniej wiecej co ma na co pozamieniac w naszym adresie. To co serwuje joomla na dziendobry jest dobre i wystarczajace, ale sa i tacy co chcieliby zamiast
http://forum.joomla.pl/forum/newreply.php?do=newreply&noquote=1&p=27033
miec:
http://forum.joomla.pl/post_27033/odpowiedz_bez_cytatu.html
lub inne wariacje i takie mechanizmy sa ale:
- uzywaja duzej ilosci regulek (jak znajdziesz w adresie "xxx" podmien na "yyy") i oczywiste jest ze przy kilkudziesieciu regulach formatujacych nasze URLe moze zaczac byc odczuwalny spadek mocy :) szczegolnie jezeli do tego wynalazku ktos dorobi bota, ktory podmienia nam wszystkie linki w tekstach w jednej operacji, wtedy np masz 17 tysiecy zapytan do bazy w ciagu minuty i zamykaja ci serwis (i slusznie)
- uzywaja wlasnej malej bazy danych (w postaci dodatkowych tabel w bazie joomla) i tam sobie trzymaja wszystkie regulki, tyle ze wtedy kazdy user generuje conajmniej 3 razy wiecej zapytan do bazy, co przy kilkuset uzytkownikach online robi sie uciazliwe

---
jedno i drugie

mboy
15-12-2006, 00:01
Rybik (http://forum.joomla.pl/forum/member.php?u=12), chyle czoła...nad Twą wiedzą, aż dziw bierze że masz czas odpisywać... Pozdrawiam i dzięki:)

----------------------------
Jak zmierzyć wydajność (szybkość) po zaznaczenie opcji "GZIP Page Compression" w Global Configuration ?
chyba sam sobie odpowiem (na w/w pytanie:
TEST (wersja ANG): http://www.whatsmyip.org/mod_gzip_test/
-----------------------------

apropo .. Redukcja transferu (wersja PL): http://www.mambopl.com/content/view/310/48/
Speed up your website (wersja ANG): http://www.joomlaya.com/content/view/213/83/

czarofnik
15-12-2006, 01:24
a ja w konfiuguracji podmienielem nazwe htacces i zrobilem translakcja adresu url to to samo co te seo !? mam euro weather mowisz zeby wylączyc ?

ogolnie to luknij i doradz cosik acmilan24.com

na razie mamy gdzies klo 1000 wejsc na dzien w meczu 1500


aha pytanie czy wlaczyc schowek cashe wkonfiguracji i czy uzywac chash dla artykolow


i site map ustawic na daily czy weekly ?? i jaka hierarchia?



no i wlasnie jeszcze jedno pytanie bo docelowo bede mial kolo 10 buttonow gorna reklama i 2 srodkowe to lepiej dac na swoj serwer orotacyjne niz z linka zew ? nie wplynie mi to na zrzeranie transferu bo wsadzilem baner na serwa i przez 2 dni mial 15 tys wywolan ??


i ostatnia edytka bo mi sie przypomnialo chcialbym zalozyc kanaly rss oplaca sie to wogole i jak to sie przeklada na transfer???

Sard
16-09-2008, 18:38
Witam, odświeżę nieco temat. Czy zastosowanie kilku baz danych jest niezbędne w przypadku, powiedzmy portalu gdzie będzie galeria zdjęć i forum? Czy Joomla! może się dobrze sprawować w takim przypadku gdy ma do dyspozycji standardowo 1 bazę?

crazyluki
16-09-2008, 19:16
a kto tu mówił o kilka bazach danych ?
ilu masz uzytkowników, ile odwiedzin dziennie, jak duża jest baza danych?

generalnie jeśli myślisz o kilku bazach danych to tylko na kilku maszynach. wtedy możesz ruch podzielić na dwa różne serwery.
ale Ty pewnie masz po prostu źle zoptymalizowaną, małą stronę która się wolno ładuje:P

Sard
16-09-2008, 20:25
Tutaj nikt, ale tutaj już tak,
http://forum.joomla.pl/showthread.php?t=17246&highlight=obci%C4%85%C5%BCenie+transferu
post nr. 6
i to w raczej prześmiewczej formie. Wkleję wypowiedź


czasem wnosi. zabrałes sie za tworzenie serwisu z iscie hurra optymistcznym założeniem że wszystko będzie pieknie i cudnie.

nie zadałeś sobie trudu poczytania o tym Joomla! jak to działa jak wykorzystywany powinien być.

chocby to, że korzysta z jednej bazy danych a nie setek jak wp.pl i że coś te bazy danych kiedyś zajeździ. ale co tam - wszystko na hurra - będziemy najlepsi bo mamy najwięcej odjechanych komponentów.

jak już stać was na niektóre komponenty to jako webmaster / informatyk, posiadając wiedzę elementarna można było to rozdzielić na autonomiczne serwisy a potem połaczyć jakimś synchronize usererm albo multisajtem ale po co ? przecież nie masz wiekszej ilości baz danych do wykorzystania poza tą jedną ... Dodaj tam jeszcze supermarket on line ze wszystkim czym tam handlujecie i TurkTube [roszczę sobie prawa autorskie do tego określenia] [dla nie wtajemniczonych Seyret ] - i bedziesz miał najlepszy portal na swiecie.

nie wnosi ? to tylko Twoja opinia na krytykę - inny zastanowi się zanim coś klepnie.

- aż się popłakałem ... jesli wiesz co mam na myśli.

pozdrawiam

Icek Klezmer [Troll]

Pan Icek ma język ostry, ale wiedzę swoją posiada, więc wydawało mi się, że jak ktoś zamierza mieć nieco bardziej rozbudowaną stronkę, to warto pomyśleć zawczasu o zainstalowaniu jej na kilku bazach, tzn. poszczególne części składowe oczywiście. Stronki jeszcze nie ma w necie, testuję na kompie domowym, ale przejrzałem forum i znalazłem wyżej zamieszczony post, dlatego pytam wcześniej. Z kolei w innym wątku rkubera wypowiadał się krytycznie o multisitach stąd pytanie.
Co do wielkości strony to oczywiście nie wiem jak to będzie. Załóżmy że 100 000 wizyt na miesiąc po jakimś czasie(tyle userów mają konkurencyjne stronki, a z założenia chciałbym być lepszy LOOOL!), forum, galeria z możliwością dodawania zdjęć. Właśnie chciałbym dobrze zoptymalizować Joomlę!, stąd pytanie

crazyluki
16-09-2008, 20:31
100k miesiecznie
3.3k dziennie
srednio na dobe koło 2,2-2,3 odwiedziny dziennie.
generalnie do tego wystarczy Ci jeden dobrze zoptymalizowany serwer dedykowany ( lub czasem nawet dobre konto shared) plus dobrze zoptymalizowana strona ( używanie np mod_php mocno obniża wydajność strony). niektóre moduły statyczne można np na stałe wkleić w szablon i tak dalej.

metod jest wiele.

generalnie - jak najmniej komponentów, jak najmniej dodatków - dobra strona (ostatnio coraz częściej się o tym przekonuje) to max 2 komponenty i pare modułów. szablon lekki, maksymalnie oparty na css (minimalna ilość grafik) i masz serwis ktory da radę ze 100 000 odwiedzin:)

kurtz
16-09-2008, 20:41
to i icek odpowiada.

mówimy o Joomla! linii 1.0.x, bo tylko w tym przypadku, możemy myśleć o dobrze działającym komponencie firmy elearningforce. mowa o komponencie zoptymalizowanym i płatnym.

w innym postcie zapewne piłem do komponentu multisites wydanego na licencji gpl, stąd krytyka, ponieważ komponent o kórym mowa (gubił się w bazach - co nie było skutkiem identycznego przedrostka _jos, ale żle zoptymalizowanego komponentu (pomostu).

każdy kto buduje strony duże, ma mniej więcej pojęcie o funkcjonowaniu takich stron, o funkcjonowaniu Joomla! (mówimy o aspektach technicznych, ilości generowanych zapytań, mnozonych przez liczbę użytkowników w danym czasie, na przestrzeni czasu, biorąc pod uwagę mozliwości serwera, itd, itp) .

komponent multisites tak. przy tworzeniu komponentu joomunity, braliśmy pod uwagę wiele tego typu aspektów. joomunity stoi tymczasowo na shared hostingu (dosyć wydajnym), zbudowany jest na joomla + phoca download + joomunity + phpbb3 + rok_bridge v3 + Jfusion alfa.

jednak z założenia każdy z elementów ma powstać na oddzielnym joomla! a zatem na oddzielnej instalacji.

joomla! wraz z joomunity generuje 45 zapytań do bazy danych z czego 15 to joomla! reszta to komponenty (wszystkie).

w przypadku linii 1.0.x bedzie to ilosc 40 % wyższa przy zapytaniach Joomla!

jesli dysponujemy duża liczba serwisów np. seyret, marketplace, joomla gallery , firebird - musimy zastanowic sie nad iloscia użytkowników, możliwościami joomla i komponentów (każdego z osobna) oraz możliwościami serwera.

jednak wybór nalezy do tych decyzji indywidualnych.

przy 100 000 jednoroazowych połaczeń do jednej bazy danych z taka ilościa dodatków - ona sie sypnie.

Sard
16-09-2008, 23:36
crazyluki@ Oj z tymi dwoma komponentami to nie dam rady. Sama galeria i forum to już są dwa, ale postaram się mieć ich jak najmniej. No i oczywiście wyciąć zbędne moduły. Dzięki za info o mod_php. Na razie i tak o nim nie myślałem, ale w przyszłości osławione reklamy Googla ( marzenie ściętej głowy, LOL!) trzeba jakoś wstawić na stronkę. Czy Jumi też tak zamula? Templatkę mam chyba dość dobrą, ma mało grafiki.

icek_klezmer@ polecasz zapewne to - Multisites Site Manager PRO. Wygląda obiecująco. Miałem na myśli 100 000 wejść miesięcznie, a nie jednocześnie, co i tak jest duuuuużym wyzwaniem. Czy Joomla 1.5 generuje aż o 40 % mniej zapytań do bazy niż 1.0.15?


Pozdrawiam i wielkie dzięki za odpowiedzi

juzio5
17-09-2008, 01:48
jest jeszcze jedno. Pamiętaj o wielkości grafik, a szczególnie tych grafik które najczęściej są wyświetlane. Header o wielkości 100KB to bardzo mało, ale pomnożyć to przez kilka tysięcy wyświetleń, to z transferu może ubyć już 1GB na miesiąc. Im lżej tym lepiej.