PDA

Zobacz pełną wersję : Przeniesienie joomli na inny serwer - baza zostaje !



rufek
23-02-2012, 16:41
Witam,

Wiem, że temat był wałkowany wiele razy, ale wszędzie była to opcja zmiana hostingu + zmiana bazy.

U mnie jednak baza zostaje, chciałbym zmienić jedynie serwer, gdzie są pliki strony.
Czy wystarczy, jak skopiuję wszystkie pliki ze starego serwera i wrzucę na nowy? Czy trzeba będzie edytować jakiś plik ?

neo_fox
23-02-2012, 16:44
U mnie jednak baza zostaje

Baza danych zostaje na jednym serwerze a Joomla! jest na innym?

rufek
23-02-2012, 17:00
Tak właśnie ma być. Czy to jakiś problem?
Jak dla mnie, to po wgraniu plików na nowy serwer wystarczyłoby zmienić gdzieś adres bazy z localhosta na jakis, który daje "wyjście na świat"

zwiastun
23-02-2012, 17:11
W pliku konfiguracyjnym, ale to pomysł raczej dla firmy z doświadczeniem w rozwiązywaniu problemów, jakie się mogą pojawić, a nie zwykłego śmiertelnika.
Czemu ma służyć taka kombinacja albo co zmusza do takiej kombinacji?

neo_fox
23-02-2012, 17:15
Czy to jakiś problem?

Nie powinno być ale to IMHO głupi pomysł

rufek
23-02-2012, 17:28
Dziękuję za szybkie odpowiedzi.

Nie sądziłbym, że mogą pojawić się jakies problemy... ale niewiele wiem o Joomli! :)

Czemu to ma służyć? Może aż głupio się przyznać -> próbuję strasznie na około... firma ma starą stronę na hostingu + podłaczoną domenę. Chciałem po prostu wyrzucić starą stronę, wgrać nową żeby zaoszczędzić sobie walki z jakimś przepinaniem domeny (sam nie potrafię tego ustawić, a firmowi informatycy jakoś nie chcą współpracować). Największy problem jest w tym, że wspomniany hosting, na którym znajduje się stara strona nie ma w pakiecie bazy, dlatego pomyślałem, żeby zostawić dotychczasową.


Chyba, że zmienię temat i spytam, jak w prosty sposób (co powinienem ustawić), żeby domena odnosiła się do strony będącej jedną z kilku stron na serwerze (każda w osobnym katalogu) ?

zwiastun
23-02-2012, 17:34
Przekierowanie domeny to kilka chwil dla administratora serwera (jeśli Ty nie masz do tego narzędzi).

rufek
23-02-2012, 17:41
Przepraszam, że tak Was męczę... ;)

Rozmawiałem z adminem firmy, u której mamy domenę. Oto fragment korespondencji:


W takim wypadku należy najpierw zwrócić się do tamtej firmy (administrator serwera) z prośbą o podpięcie domeny pod wskazany katalog.

Od niej otrzymają Państwo adresy DNS i te adresy Państwo podają w zgłoszeniu przesłanym do naszej firmy (admin domeny) z prośba o zmianę delegacji domeny NAZWA_DOMENY .


Wysłałem to "informatykom" i brak odzewu... Czy faktycznie tak trzeba postąpić? Jeśli tak, to może dobiorę się sam do tej domeny i ustawię...

zwiastun
23-02-2012, 17:55
A czy Ci firmowi "informatycy" to nie mają przełożonych żadnych? Za co im firma płaci? Przekaż szefostwu firmy informację typu, że możesz uzyskać pomoc konsultantów za opłatą np. 200PLN za coś, co firmowi informatycy powinni Ci zrobić/objaśnić w 5 minut. Za konsultację wystawimy nawet fakturę VAT. Jestem pewien, że szef firmy sobie poradzi.

rufek
23-02-2012, 21:01
zwiastun, wiem, o czym mówisz ;) sam jestem na razie w 5/7 informatykiem, i przebrnąłem już przez etykę zawodu - coś można się o "informatykach" dowiedzieć... Konfiguracja domen, robienie stron, czy "wyklikiwanie" ich w joomli jest dla mnie jednak nowością - stąd moje pytania ;)

Jakby ktoś mógł ostatecznie potwierdzić, czy faktycznie muszę zrobić to, co zostało opisane w poście wyżej to z czystym sumieniem będę kombinował dalej mając pewność, że idę w dobrym kierunku...

neo_fox
23-02-2012, 21:46
Delegowanie bazy danych w przypadku prostej strony internetowej tworzy więcej problemów niż masz z tego pożytku.
Pomijając kwestie bezpieczeństwa, większość serwerów MySQL nie daje możliwości wykonywania zapytań z zewnątrz, komunikacja pomiędzy dwoma fizycznymi serwerami jest bardziej czasochłonna i bardziej narażona na błędy w komunikacji niż jeśli oba serwery są na tej samej maszynie.
Czasami coprawda opłaca się mieć serwer bazy danych na osobnej maszynie ale tylko wtedy gdy baza danych jest naprawdę obciążona. I nie mam na myśli tutaj baz danych rzędu gigabajtów a raczej terabajtów i tysięcy zapytań na sekundę.

rufek
24-02-2012, 07:56
Dzięki serdeczne za odpowiedzi - postaram się powalczyć z domeną...

Miałem do czynienia ostatnio z bazą i hostingiem na webd.pl, gdzie miałem inny adres jak łączyłem się ze strony na hostingu, a inny, gdy łączyłem się z zewnątrz. W sumie nie działało jakoś tragicznie ;)