PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z prawami dostępu do katalogów



nikos
24-02-2012, 17:19
Witam, mam problem z prawami dostępu do katalogów.
Zainstalowałem joomla na serwerze już przy tworzeniu configuration.php wystąpił błąd. Po tym wszystkie katalogi które powinny mieć możliwośc zapisu nie mają.
Wygląda to tak jakbym nie miał praw właściciela.

Skontaktowałem się z administratorem, on twierdzi że jeśli ja stworzyłem te katalogi to mam prawa właściciela. Prawa do katalogów są ustawione na 755.
Po zmianie na 757 problem się rozwiązuje czyli wygląda że jestem w grupie "inni"

Prosze o poradę.
Joomla 2.5.1

zwiastun
24-02-2012, 17:58
757 nie oznacza, że jesteś w grupie "inni", ale że przyznajesz uprawnienie "wykonywani" grupie "wszyscy", co nie rozwiązuje problemu, ale stwarza poważne zagrożenia.
To, że Ty stworzyłeś te katalogi oznacza jedynie, że ich właścicielem jesteś jako użytkownik FTP, lub krócej rzecz biorąc, użytkownikiem jest proces FTP, a nie proces PHP (a więc nie użytkownik konta WWW), czyli nie Joomla!. Rozwiązaniem na niektórych serwerach jest włączenie obsługi warstwy FTP, na innych trzeba zresetować prawa własności i znosić inne uciążliwości związane z niedostosowaniem serwera do wymagań Joomla albo zbyt restrykcyjną polityką bezpieczeństwa administracji serwera.

PS Doradzanie w sprawie, o której piszesz, bez danych, jakie należało umieścić w poście, a o których mowa w Regulaminie Forum, to wróżenie ze szklanej kuli, co mi ją gdzieś krasnoludki wtopiły.

nikos
24-02-2012, 18:26
Dziękuję za odpowiedź.
Wcześniej miałem ustawioną warstwę FTP jednak nie było FTP ROOT po dodaniu działa.
Dzięki za wytłumaczenie. Pozdrawiam

_chris-
06-04-2012, 17:59
Dołączę się tutaj do tematu. Jak wiadomo jesli nie ustawimy dostepu przez FTP w joomli, to będzie tworzyła pliki jako apache. Z tego też powodu chyba potem nie mogę nic instalować (w sensie aktualizacji ale mało ważne). Podczas instalowania nie moge sobie poradzić co tam wpisać. Utworzyłem nowego użytkownika, który ma dostęp do katalogu public_html, wpisuje tam dane i wyskakuje mi po kliknięciu wykryj automatycznie katalog: 500: Nie powiodło się automatyczne wykrycie głównego katalogu FTP. a po kliknieciu na zweryfikuj ustawienia FTP takie cos: 500: Nie udało się uzyskanie dostępu do podanego katalogu FTP.

Próbowałem adres zmienić z 127.0.0.1 na mój, uzytkownika też na tego głównego co ma do ftp przydzielonego i nic. Dodam że strona hostowana na linuxpl.com

Może ktoś miał już z tym doczynienia.

Jak miałem zainstalowaną joomle i w ustawieniach wpisałem te dane generalnie zapisało (na pewno były dobre bo jak specjalnie wpisałem coś źle to od razu błąd poleciał) to i tak np. moduł instalował jako właściciel (apache).

Podejrzałem co tam leci po sieci po wciśnięciu przycisku wykrycia automatycznego katalogu i widzę że leci żądanie i wraca:

{"token":"ccdb350b72ca2835869123451c68ffe2","lang":"pl-PL","error":true,"header":"B\u0142\u0105d","message":"Nie powiod\u0142o si\u0119 automatyczne wykrycie g\u0142\u00f3wnego katalogu FTP."}

Podobnie przy wciśnięciu weryfikuj dostęp:

{"token":"66dcab6e0fccec750e4564ede67750b9","lang":"pl-PL","error":true,"header":"B\u0142\u0105d","message":"Nie uda\u0142o si\u0119 uzyskanie dost\u0119pu do podanego katalogu FTP."}


Pomoże ktoś? :)