PDA

Zobacz pełną wersję : Migrować czy nie migrować do 2.5



klik
19-03-2012, 09:44
Witam.
Mam dylemat.
Portal który tworzę jest już praktycznie ukończony i mogę zacząć wypełniać go treścią. I teraz zastanawia mnie jedno. Strona była tworzona na joomli 1.5 gdyż wiele rozszerzeń które były dla mnie przydatne, nie były jeszcze dostępne dla joomli 2.5.
I teraz gdy jest ukończony zastanawiam się czy migrować do joomli 2.5 (wszystkie używane przeze mnie rozszerzenia są już dostępne dla J2.5) w momencie w którym strona jeszcze nie jest uruchomiona. Czy może zostawić na J1.5 i jeśli będzie potrzeba to w przyszłości wykonać migrację.

Czy joomla 2.5 jest mi do szczęścia niezmiernie potrzebna?

naszemiasto
19-03-2012, 10:24
Twoja i tylko twoja sprawa.
Jeżeli chcesz się któregoś dnia obudzić i stwierdzić że strona nie działa i wolisz spędzić czas na odbudowywaniu jej oraz zasypywaniu forum pytaniami typu " bo mi sie włamali na stronę a miałem joomlę 1.5 i co mam robić teraz" to możesz nie migrować. Jeżeli jednak zależy Ci na bezpieczeństwie własnej witryny - to Twoje pytanie wydaje się zbędne, a odpowiedź jest oczywista i tylko jedna...

klik
19-03-2012, 10:31
Twierdzisz że wszystkie strony które stoją na joomli j.5 nie są dostatecznie zabezpieczone?

naszemiasto
19-03-2012, 10:40
Nie o to chodzi - po prostu j.15 nie jest już rozwijana, wsparcie się skończyło. A raczej trudno nazwać bezpiecznym coś co już nie jest rozwijane.

klik
19-03-2012, 10:48
No tak, racja.

Tomek80
19-03-2012, 10:52
Nie wiem czy joomla 2.5 jest Ci do szczęscia potrzebna, ale na pewno jest potrzebna jeżeli chcesz, żeby była bezpieczna. skoro wszystkie rozszerzenia są już dostępne do J 2.5 to nie wiem nad czym się zastanawiasz.

TLo
19-03-2012, 11:38
Można na sprawę popatrzeć z drugiej strony. Nie jest rozwijana J1.5, nie są też rozwijane exploity na tę wersję.
Żyję tak długo, że niejeden już widziałem system (także operacyjny), który przestał być wspierany przez producenta a pracował wciąż wspaniale i stabilnie.

wezykowski
19-03-2012, 11:57
To nie tylko bezpieczeństwo! Wygoda, ergonomia, lepszy design, prostota obsługi, szybkość. Sporo rzeczy decyduje o tym, że warto przejść na nowsze wersje. Joomla 1.5 dla mnie trąci już myszką. Można się w to bawić, tylko po co? Jeśli myślisz przyszłościowo, to wcale się nie zastanawiaj.

zwiastun
19-03-2012, 12:29
Zasada ogólna: jeśli strona działa i działa dobrze oraz spełnia swoją funkcję, to migracja może być także niepotrzebnym ponoszeniem kosztów (dodajesz pracę, nic nie zyskujesz).
J! 1.5 jest wysokiej klasy systemem CMS i to, że nie będzie dalej rozwijany, tego faktu nie zmieni. Do dziś w Internecie są strony zrobione w 1995-1996 roku, gdy się o CMS-ach nikomu nie śniło i nikt ich nie zastępuje nowocześniejszymi rozwiązaniami.

To że Joomla! 1.5 nie będzie rozwijany, nie oznacza też, ze Projekt Joomla! pozostawi użytkowników bez wsparcia w przypadku, gdy zostanie wykryta jeszcze jakaś luka. Jeśli by się tak stało, można się spodziewać łatki naprawiającej bezpieczeństwo.

Wniosek:
Nowe witryny stawiamy na 2.5
Jeśli chcemy rozwijać i unowocześniać swą witrynę stworzoną w 1.5, to migrujemy ją na 2.5.
Jeśli w witrynie w 1.5 nie przewidujemy dodawania nowych funkcji niedostępnych dla 1.5, do nie ma potrzeby migrować.

klik
19-03-2012, 13:12
Dzięki za rady.
Postanowiłem migrować przy zachowaniu kopii bezpieczeństwa. Na razie wszystko idzie bez problemów. Więc mam nadzieje że nie będę marudził za chwilę że coś nie działa.