PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiana domeny w zależności od działu strony



energoserwis
28-03-2012, 11:01
Mamy stronę na joomla pod przykładowym adresem: http://przykladowy.pl (http://przykladowy.pl/)

Na stronie mamy kilka pozycji menu z ofertą.
Dla przykładu:
- artykuły drewniane
- komputery
- samochody

Po kliknięciu na pozycję menu "samochody" adres strony wygląda następująco: http://www.przykladowy.pl/samochody

Po kliknięciu na pozycję menu "komputery" adres strony wygląda następująco: http://www.przykladowy.pl/komputery

Zmienia mi się przy tym szablon na "tematyczny" oraz wyświetla mi się "temetyczne" menu (dla kazdego działu mam osobny szablon oraz osobne menu które przypisane są do konkretnych pozycji menu jak to w standardzie joomla ma)
Czyli do tego miejsca normalka z którą nie ma problemu :-)

Chciałbym jednak "rozdzielić" treść na kilka domen.

Czyli dla każdego działu zrobić osobną domenę:
- Dla samochodów: samochody.przykladowy.pl
- Dla komputerów: komputery.przykladowy.pl
- Dla artykułów drewnianych: przykladowedrewienka.pl
itd...

Chciałbym żeby po wejściu w dział "SMAOCHODY" strona zmieniała adres z "przykladowy.pl/samochody" na "samochody.przykladowy.pl".
Druga kwestia to przypisanie tejże domeny (samochody.przykladowy.pl) tylko do wybranego działu (pozycji menu tak naprawdę), tak by po wejściu bezpośrednio z adresu "samochody.przykladowy.pl" w tym adresie wyświetlał się tylko dział "smaochody" a po kliknięciu na "strona główna" w menu, wyświetlała się strona startowa w adresie "przykladowy.pl"

Robił ktoś cos takiego?
Domyslam się że to jest mozliwe bo wiele portali wielotematycznych tak ma :-)

Dla przykładu po wejściu na "onet.pl" mamy masę newsów i działy w górnym menu. Po kliknięciu na dział "TV" strona zmienia adres na "tv.onet.pl". Po kliknięciu na logo onetu u góry serwisu "TV.onet.pl" powracamy do strony "onet.pl" Kwestia tylko jak to w joomla załatwić. Jakieś rozszeżenie?

nikszal
28-03-2012, 11:16
Chciałbym jednak "rozdzielić" treść na kilka domen.
Raczej na kilka subdomen utworzonych w panelu administracyjnym na serwerze i oddzielne instalacje Joomla dla każdej subdomeny.

Gall Anonim
28-03-2012, 12:30
Można jednak zrobić działy tematyczne i w .htaccess ustawić redirecty dla subdomen wykorzystując w tym celu tylko jedną instalację.
Pzdr

moje
28-03-2012, 13:49
Do tego co pisze kolega Gall Anonim, należy posiadać hosting, na którym można zrobić wildcart. Dobrze by było tez mieć dodatek, który by rozpoznawał adresy (subdomeny) i wyświetlał dla nich odpowiednią treść.

Możesz też skorzystać z rozwiązań multisite, które pozwalają na zarzsądzanie kilkoma (wieloma) strona z jednego panelu addministracyjnego.

energoserwis
28-03-2012, 22:06
Robienie oddzielnych instalek dla każdego działu to zabójstwo. Już nie chodzi o to że jest to kłopotliwe w administracji bo to najmniejszy problem.
Problem w tym, że hosting nie wytrzyma bo ma ograniczenia ilości plików na serwerze (nazwa.pl). Testowo próbowałem postawić kilkanaście instalek joomla (w dodatku czystych z treścią demo więc plików ograniczona ilość bo dodatkowych komponentów nie było instalowanych)... serwer się zapchał. Mimo że miejsca na serwerze było wolnych ponad 40 GB, to nie szło już wrzucić na ten serwer nawet pliku tekstowego.

Działów serwisu będzie kilkadziesiąt, więc odpada instalacja dla każdego oddzielnej kopii joomla.
Muliisite też na nic się zda w związku z tym.

Zrobienie redirecta dla każdego z działu na subdomenę (bądź niezależną domenę podpiętą do katalogu joomla) jest jakimś rozwiązaniem.
Myślałem że jest jakiś komponent który to robi z poziomu joomla.

Ma ktoś z Was doświadczenia z redirectem w .htacces?
Jak zachowuje się w tym wypadku google indeksując serwis który korzysta z takiego redirecta?
Indeksuje adres "przykladowy.pl/samochody" czy widzi to jako "samochody.przykladowy.pl"?

neo_fox
28-03-2012, 22:42
Samo Joomla!, ani żaden standardowy skrypt PHP, czegoś takiego nie zrobi ponieważ do założenia subdomeny wymagane są prawa administracyjne serwera.
Jest taki dodatek: http://extensions.joomla.org/extensions/core-enhancements/multiple-sites/7557 ale on może jedynie mapować linki do odpowiednich subdomen.

A tak na marginesie zapytam: po jakiego czorta chcesz to robić?


Dla przykładu po wejściu na "onet.pl" mamy masę newsów i działy w górnym menu.

Ponieważ są to najprawdopodobniej osobne portale, ale to rozwiązanie wykluczyłeś, administrowane przez różne zespoły

moje
28-03-2012, 23:23
Zawsze możesz "powalcczyć" z Molajo czy Nooku Server.

neo_fox
29-03-2012, 08:36
Zawsze możesz "powalcczyć" z Molajo czy Nooku Server.

Jak lubisz się opierać na trupach ;)

wezykowski
29-03-2012, 09:24
Ja byłbym za rozwiązaniem proponowanym przez Gall Anonim. Tylko tak prawdę mówiąc nie bardzo widzę sens tego działania. Że niby ładnie wygląda?

mjmartino
29-03-2012, 09:34
Wildcard i redirecty się nie sprawdza ;) ponieważ wówczas każdy wpisany niezdefiniowany adres przed będzie zgłaszał się do głównej strony.
np: choinka.przykładowyadres.pl ;)
Do tego typu rozwiązań spróbuj multisite ale czy warto zastanów się najpierw jak dużo będziesz miał treści ;)
Pozdrawiam

Ps. możesz spróbować wildcard +VirtualDomains (http://extensions.joomla.org/extensions/core-enhancements/multiple-sites/7557) efekt końcowy może być różny :hmm:

Gall Anonim
29-03-2012, 09:53
Wildcard i redirecty się nie sprawdza ;) ponieważ wówczas każdy wpisany niezdefiniowany adres przed będzie zgłaszał się do głównej strony
Uważasz iż zamiast tego lepsza jest 4o4 ? :-)

mjmartino
29-03-2012, 10:16
Uważasz iż zamiast tego lepsza jest 4o4 ? :-)
Uważam że przy małej ilości treści nie jest to warte zachodu ; )
Ale jeśli ktoś się lubuje w htaccess to niech walczy ;D
Oczywiście że 404 nie jest lepszy ; )

moje
29-03-2012, 10:48
Jak lubisz się opierać na trupach ;)
Dawno nie sprawdzałem jak się rozwijają/działają.

Same redirecty w htaccess nic nie dadzą, gdyż potrzebne są odpowiednie subdomeny (aliasy albo virtualhosty) - http://vd.janguo.de/projects/vd-main/wiki/11-Mccoy-requierements.

energoserwis
29-03-2012, 14:53
Widzę że temat się rozwinął...
Z domenami / subdomenami nie ma problemu. Można ich tworzyć do bólu. Panel serwera nazwa.pl nie stawia tutaj żadnych ograniczeń.


Wildcard i redirecty się nie sprawdza ;) ponieważ wówczas każdy wpisany niezdefiniowany adres przed będzie zgłaszał się do głównej strony
To ze wyświetli się strona główna to jak najbardzie porządany "efekt uboczny" wpisania złego adresu :-)

Może zdradzę rąbka tajemnicy...

Jest strona pewnego stowarzyszenia. Ma ono na razie 13 nazwijmy to "regionalnych przedstawicielstw". Każdy region ma swoje "lokalne" władze, lokalne "newsy" itd...
W związku z tym każdy z regionów musi mieć dostęp do swojej części serwisu (artykuły "plan pracy", "zarząd" oraz możliwość dodawania swoich newsów na swojej regionalnej "stronie głównej").

Robiłem już kiedyś taki serwis. Admin "centrali" stowarzyszenia ma prosty nadzór nad całym serwisem a wybrane osoby z "regionów" mają po zalogowaniu się z poziomu frontend dostęp do edycji swoich regionalnych artykułów oraz mozliwość dodawania newsów na swojej stronie głównej.

Całość była zrobiona na joomla 1.6. Rozwiązanie na zasadzie dostępu do poszczególnych kategorii artykułów. Użytkownik "BYDGOSZCZ" dla kategorii dajmy na to "strony bydgoszcz" ma tylko prawo do edycji. Strony (artykuły "zarząd" "kontakt" oraz "plan pracy") opisujące dany region tworzy admin z centrali stowarzyszenia (tworząc nowy region, dodaje nowe pozycje do menu strony, nowego usera, nowe kategorie, przypisuje do nich usera) i tworzy nowe artykuły w które wkleja szablon treści) a admin regionu bydgoskiego ma prawo tylko edytować - czytaj wpisać numer telefonu, zmienić nazwisko w przypadku zmian personalnych etc. Natomiast dla kategorii artykułów "newsy bydgoszcz" ma pełne prawa do dodawania, edytowania i usuwania. I tak z każdym regionem. Ma dostęp TYLKO do swoich kategorii artykułów. Admin z centrali decyduje o kształcie całego serwisu stowarzyszenia, a lokalni mają tylko za zadanie edytować treść. Można by każdemu regionowi zrobić osobną instalkę joomla. Ale dla 3 stałych artykułów (stron danego regionu) i kilku newsów które każdy z regionów posiada to mija się z celem.

Do powyższego sprawdzającego się rozwiązania doszła jeszcze jedna potrzeba (koncepcja ta sama ale inny klient) - adresy regionalnych przedstawicielstw w postaci "krakow.firma_xyz.pl" zamiast "firma_xyz.pl/krakow" Stąd moje pytanie. A sam mam pomysł na wykorzystanie tego jeszcze do innego serwisu. Tam jednak tych działów będzie więcej niż kilkanaście. Nie wiem ile redirectów pomieści .htacces na hostingu ale chyba tędy pójdę. Muszę odpaliś sobie jakąś testową kopię joomla i potrenować jak to biega.

wezykowski
29-03-2012, 16:23
Nie wiem ile redirectów pomieści .htacces na hostingu

Można robić przekierowań ile się chce. Nie ma żadnych limitów.

energoserwis
29-03-2012, 23:49
Można robić przekierowań ile się chce. Nie ma żadnych limitów.

Mam nadzieję. Choć i troszkę obaw. Kiedyś wrzuciłem w .htacces kilka wpisów blokad po IP za dużo i nagle przy próbie wejścia na stronę pojawił się komunikat "wewnętrzny bład serwera" :-) Więc jakies ograniczenia nazwa.pl raczej ma. No ale kilkadziesiąt wpisów myślę że wytrzyma :-)

---------- Post dodany o 23:49 ---------- Poprzedni post był o 23:40 ----------

Jeszcze pytanie do bardziej doświadczonych kolegów którzy korzystali kiedykolwiek z redirectów w .htacces.
Jak google traktuje takie serwisy?
Zaczyna indexować stronę pod adresem "firma_xyz.pl"... trafia w końcu na dział "przedstawicielstwa/kraków"... indeksuje tą stronę pod adresem "firma_xyz.pl/krakow" czy "krakow.firma_xyz.pl"

wezykowski
30-03-2012, 09:50
nazwa.pl nie ma limitu domen czy poddomen, przynajmniej na Active i ActivePro. To czy będzie indeksować "firma_xyz.pl/krakow" czy "krakow.firma_xyz.pl" zależy właśnie od wpisów w .htaccess.

energoserwis
30-03-2012, 23:52
Coś z tymi przekierowaniami nie wychodzi...
Dodałem do .htacces:



Redirect 301 /samochody http://samochody.przykladowy.pl
Redirect 301 /motory http://motory.przykladowy.pl


Efekt jest taki że po wejściu pod adresem "przykladowy.pl" w dział "samochody" strona zmienia adres na "samochody.przykladowy.pl" ale po wyjściu z tego działu na strone główną serwisu czy gdziekolwiek poza dział "samochody" strona nadal wyświetla się w adresie "samochody.przykladowy.pl"

Po kliknieciu na dział "motory" wszystko wyświetla się jako "motory.przykladowy.pl" do momentu kliknięcia na dział "samochody"...
Powrotu do pierwotnego adresu "przykladowy.pl" po opuszczeniu obu działów (nie wiem... po kliknięciu na "strona główna" "kontakt" czy cokolwiek poza zdefiniowanymi dwoma działami) nie ma.

A efekt miał być taki, że domena zmienia się tylko dla działu samochody...

Coś nie tak z tym przekierowaniem?

---------- Post dodany o 23:52 ---------- Poprzedni post był o 23:46 ----------

Poza tym...
Przed wykonaniem przekierowania w htacces dla obu działów miałem zdefiniowane osobne menu dla każdego działu które pojawiało się po wybraniu w menu głównym wybranego działu tematycznego. (Menu wyświetlane dla konkretnych pozycji menu w J2.5).

Po wrzuceniu przekierowania za żadne skarby nie chce się pojawić to menu tematyczne.

ramiro
31-03-2012, 00:02
Myślę, że to (http://magazynt3.pl/htaccess-bez-tajemnic-sztuczki-z-serwerem-Apache/) Ci powinno pomóc. Zobacz sobie przede wszystkim subdomeny i przekierowania, które będą Ci niezbędne, lecz uważam, że cały artykuł jest obszerny i warty zobaczenia.

ariel_matrix
21-11-2012, 03:42
ktoś doszedł do jakiegoś sensownego rozwiązania z tymi subdomenami?
bo vd mi nie działa, z plikiem .htacces też mi nie idzie...
a bym chciał tak by z: mojastrona.pl/asd robiło się na: asd.mojastrona.pl, ale jak kliknę w logo na asd.mojastrona.pl by wracało do strony startowej na mojastrona.pl