PDA

Zobacz pełną wersję : NoNumber - poszukuję kilku dodatków od tego dewelopera



mila
11-04-2012, 13:04
Witam,

Wczoraj NoNumber (www.nonumber.nl (http://www.nonumber.nl)) zmienił politykę w kwestii swoich dodatków (od tej pory dodatki są płatne, co prawda równolegle występują ich darmowe wersje ale niestety są mocno okrojone).
W ostatnich tygodniach (zanim nastąpiła zmiana polityki firmy) udało mi się pobrać kilka ciekawych dodatków w pełnych wersjach (jeśli ktoś jest zainteresowany to oczywiście służę pomocą).
Niestety nie wszystkie interesujące mnie rozszerzenia zdążyłem pobrać stąd mój post i pytanie: Czy ktoś z Was posiada w miarę aktualne poniższe dodatki (pod joomla j17 j25), ewentualnie może być jakiś link do pobrania:

1) Cache Cleaner
2) Content Templater
3) AdminBar Docker
4) Add To Menu
5) NoNumber Extension Manager

Uwaga: Interesują mnie dodatki w wersjach, które weszły do obiegu zanim nastąpiła zmiana polityki firmy NoNumber (czyli wersje pełne ale zarazem bezpłatne).

moje
11-04-2012, 13:10
A czy uważasz, ze to działanie jest legalne? Pytałeś autora?

mila
11-04-2012, 13:57
@moje

W zasadzie tu nie chodzi o kierowanie pytań do autora co raczej o przestrzeganie wymogów licencji GPL v.2 (lub późniejszej), na której oferowane są dodatki. W swoim poście zaznaczyłem, iż chodzi mi o bezpłatne wersje dodatków, które zostały utworzone i wdrożone do bezpłatnej dystrybucji zanim zmieniła się polityka firmy. W powyższym przypadku zgodnie z w/w licencją można te dodatki (legalnie) przekazywać kolejnym osobom.
Gdyby było inaczej to wszystkie osoby, które przez ostatnie kilka lat pobrały różne dodatki ze strony NoNumber musiałby nagle zapłacić za nie autorowi, co byłoby pogwałceniem licencji (nie mówiąc już o naruszeniu przepisów prawa - prawo nie może działać wstecz).
Co do autora (Pana Petera) to za kilka miesięcy zapewne będę negocjował z nim zakup interesujących mnie rozszerzeń (chyba, że do tego czasu znajdę ich godne odpowiedniki). Tak to już jest, że kolejne wersje dodatków oprócz innowacji, wprowadzają również (a raczej przede wszystkim) poprawki zauważonych błędów, a więc siłą rzeczy używanie starych wersji dodatków (podczas gdy są już ich uaktualnienia) nie jest zalecane chociażby z punktu widzenia bezpieczeństwa i stabilności witryny.

Zupełnie osobną sprawą jest kwestia pobierania opłat za dodatki, które oferowane są na licencji GPL - ale to nie temat tego wątku.

Pozdrawiam,,,

Jac
11-04-2012, 13:58
Dotychczasowe wersje są dostępne tutaj http://code.google.com/hosting/search?q=nonumber&projectsearch=Search+projects.

mila
11-04-2012, 14:32
@Jac
Dzięki za błyskawiczną odpowiedź i pomoc.

moje
11-04-2012, 17:57
@mila
Skoro były one bezplattne do określonego momentu, a teraz je wycofano i wprowadla żazone płatne i darmowe okrojone, to chyba nie zrobili tego dla żartu?

zwiastun
11-04-2012, 18:45
@moje Ty moje: licencja GPL jest licencją GPL.
To tak generalnie. Licencja pozwala korzystać nawet z obecnie wydanych pełnych wersji jeśli je pozyskasz nie bezpośrednio od projektanta. Można tu mieć różne wątpliwości (moim zdaniem trzeba oddać autorowi, co należy mu oddać), ale używanie tak pozyskanych wersji jest w pełni legalne.
Odnośnie korzystania ze starszych wersji: zostały wydane na takiej licencji, która pozwala ich używać do końca świata.

(a swoja drogą, naprawdę nie pobrałeś wszystkiego z adresu podanego przez @Jaca :) ?

moje
11-04-2012, 19:18
Używać tak ale czy pozwala rozpowszechniać (wcześniejsze wersje) po przejściu na komercujną strone mocy?

zwiastun
11-04-2012, 20:30
a czemu nie?

Jac
11-04-2012, 20:44
@moje, możesz nawet wziąć dotychczasowe wersje wydane na licencji GPL pod swoje skrzydła i kontynuować niezależny ich rozwój, tworząc i wydając kolejne własne wersje. Zobacz na ten przykład, ile jest klonów Linuxa. Jeśli masz chęć i wiedzę, możesz stworzyć własną dystrybucję. Wszystko oczywiście w ramach i z poszanowaniem licencji GPL.