PDA

Zobacz pełną wersję : Dzienniczek ucznia - dostęp na hasło do pojedynczego artykułu/komponentu?



goldie_pl
26-12-2006, 22:12
Witam,

mam uruchomić serwis szkolny. Jednym z działów ma być Dzienniczek Ucznia Online. Do wprowadzania danych ma być oddelegowana jedna osoba.

Logicznym jest, że dostęp do ocen danego ucznia powinien być chroniony hasłem i być dostępny tylko do odczytu, a prawa zapisu powinien mieć tylko wsponiany wyżej admin. Ponieważ uczniów jest ok. 200 (to mała szkoła), będzie pewnie tylu użytkowników. Same oceny można pokazywac nawet w formie artykułu, choć wolałbym raczej jakiś komponent z możliwością definiowania kategorii i podkategorii (przedmioty, semestry itd.).

Pytanie: czy instnieje komponent umożliwiający dostęp "read-only" do treści tak, żeby był widoczny poszczególny zestaw rekordów (jeden uczeń)? Jeżeli nie - to może jakiś zewnętrzny skrypt, który podepnę jako odsyłacz. Najważniejsze kryteria: odczyt jednego ucznia przez rodzica, łatwość obsługi... niby nic specjalnego ale nie wiem gdzie szukać.

Rybik
26-12-2006, 23:03
1. poszukac skryptow szkolnych czy takiej funkcji nie maja
+ jak bedzie to reszta klopotow znika
- moze nie byc
- moze wymagac powaznego tuningu
? moze nie miec zabezpieczenia haslem indywidualnym
2. Uzyc Community Buildera (zapewnia indywidualny zestaw prywatnych danych, chronionych haslem usera - cos jak profile randkowe,
+ userzy moga sami tworzyc profile
+ profile moga sie dezaktywowac po X latach same
+ ladna forma
- upierdliwie sie takie dane wpisuje
- trzeba dobrze znac CB i mozliwosci jego zakladek i pluginow
+ ma wbudowany mechanizm hasel
+ userzy CB sa jednoczesnie userami Joomla i po zamknieciu mozliwosci rejestracji (mamy komplet wpisow, reszta sio) mozna na stronie umieszczac tresci "registered_only", mozna do tych userow wysylac maile masowe i indywidualne bez koniecznosci szperania za adresem kazdego
+ zawiera bogaty system list publicznych gdzie mzona pewne dane pokazywac a inne nie, stad np zakladka "tajna" a poza tym pelen publiczny profil gdzie nawet uczniaki moglyby sobie pod nadzorem rodzica wstawic fotke i jakies info o sobie
3. olac Joomla, utworzyc katalog /users i tam kazdemu podfolder z plikiem ocen (skryptem wyciagajacym z bazy dane indywidualne), foldery zabezpieczyc via htpasswd
+ najwieksze bezpieczenstwo danych
+ przy systemie beznazwiskowym (identyfikacja usera przez KLASA_NUMER) nie trzeba sie co roku martwic o usuwanie i tworzenie nowych
+?- skrypt do generowania hasel co prawda trzeba napisac a dokladniej zmodyfikowac gotowca, ale potem juz pelna elastycznosc

4. (zmodyfikowany wariant poprzedni) Na wielu uczelniach arkusze ocen w necie sa dostepne grupowo i moznaby uzgodnic z rodzicami zeby nie marudzili ze lufy ich pociech beda widoczne dla cudzych rodzicow ;) co znacznie ulatwi sprawe, bo wtedy wystarczy arkusz excela w podfolderze na htpasswd, haslo na poczatku semestru byloby podawane rodzicom
+ gotowa estetyczna forma arkusza excela (dokumentu html lub pdfa jezeli uznacie ze nie kazdy musi miec legalny pakiet office'a)
+ opcja read only serwowana na poziomie serwera (chmody plikow)
+ latwo takie arkusze wypelniac (pdfa mozna tez latwo wygenerowac a htmla zmieniac edytorem wysiwyg z wielu darmowych narzedzi)
+ jedno haslo dla grupy (klasy)
++ maksimum bezpieczenstwa
+ mozliwosc ustawienia serwera www tak by automatycznie pliki pobieral z serwera szkolnego
- nie operujemy na pojedynczych userach wiec ewentualne bajery z profilem ucznia odpadaja
+ mozna taki dokument wrzucic w ramy Joomla przez wrappera
+ przy dobrej administracji caloscia i dyscyplinie nauczycieli mozna ustawic wszystko tak ze po kazdym dniu kazdy belfer wklepuje nowe oceny i jednym kliknieciem uruchamia skrypt pobierajacy swiezo zmodyfikowany arkusz na serwer

wszystko zalezy od tego czego tak naprawde potrzeba -> lista funkcji niezbednych od zaraz, funkcji rozwojowych i tego czego nalezy unikac - rozwiazanie przyjdzie samo :D

kedar
29-12-2006, 23:36
Pytanie: czy instnieje komponent umożliwiający dostęp "read-only" do treści tak, żeby był widoczny poszczególny zestaw rekordów (jeden uczeń)? Jeżeli nie - to może jakiś zewnętrzny skrypt, który podepnę jako odsyłacz. Najważniejsze kryteria: odczyt jednego ucznia przez rodzica, łatwość obsługi... niby nic specjalnego ale nie wiem gdzie szukać.
Szukaj komponentu School. Moja żona kiedyś używała tego do jednego przedmiotu w jednej klasie (jest możliwość dodania wielu klas i przedmiotów), można ustawiać wiadomości np. info o spotkaniach z rodzicami, ilość opuszczonych godzin przez ucznia. Już dokładnie nie pamiętam jakie tam były opcje, musisz sam wypróbować ;) Wiadomości uzyskujesz po wcześniejszym podaniu hasła dla danego ucznia. Może ten komponent spełni Twoje oczekiwania.

Edit:
Szkoła 1.3.pl (http://www.joomla.pl/index.php/index.php/component/option,com_remository/Itemid,15/func,fileinfo/id,92/)

magdaa
30-12-2006, 20:40
co prawda, to co napiszę nie wiąże się stricte z Joomla!, ale polecam Tobie zainteresowanie się zagadnieniem dziennika wirtualnego. W chwili obecnej coraz większa ilość miast wprowadza tę formę do szkół. Dzienniki są bezpłatne dla szkół (w przypadku mojego miejsca zamieszkania - nie wiem, jak w innych miastach) i w zasadzie żadne komponenty nie mogą się z nim równać. Jest to specjalnie utworzony system bazodanowy na potrzeby szkolnictwa, który posiada wszelkie niezbędne opcje, a rzekłabym nawet więcej niż to czego można oczekiwać. Dziennik oferuje odpowiednie tryby pracy dla nauczyciela przedmiotu - może wprowadzać i edytować dane dla przedmiotu, który naucza i klasy w której uczy - system automatycznie zlicza średnie ocen - do pozostałych części nie ma dostępu, wychowawcy - posiada możliwość powiadomień rodziców i korespodencji z nimi - widzi oceny cząstkowe, śródroczne i końcowe wszystkich swoich podopiecznych, dyrektora - widzi wszystko ;) i rodzica - posiada możliwość podglądu swojego dziecka - nie ma dostępu do ocen innych uczniów. W przypadku mojego miejsca zamieszkania odpowiednia firma oferuje obsługę techniczną: instalacja + pomoc techniczna w obsłudze - za free. Polecam udać się do urzędu miasta celem uzyskania informacji, czy w Twojej miejscowości taka wirtualna forma dziennika funkcjonuje. Wirtualne dzienniki dopiero raczkują, ale zyskują sobie z dnia na dzień coraz więcej zwolenników - szczególnie ze strony rodziców - którzy o każdej porze mogą sprawdzać swoje pociechy. Jeśli urząd miasta zadbał u Was o tę formę to w przypadku Joomla! dajesz link url w menu do dziennika i po sprawie.

wlodzimierz007
05-03-2007, 23:39
jak w temacie:confused:

zwiastun
06-03-2007, 03:41
school jest w plikowni

wlodzimierz007
06-03-2007, 09:19
kiedys sciagnąłem i nie hula a na stronie jak naciskam ikone zipa to pojawiaja sie bzdury a nie plik do sciagniecia..

aniuafen
27-10-2007, 00:05
Szanowny moderatorze Magdo - czy mogłabyś mi zdradzic o jakim dzieniku mowisz bo jest ich w necie dziesiatki? tym na stronie scholarisu ?Czy tym komercyjnym instalowanym na serwerze szkoly - e-dziennik? Czy jeszcze jakims inym?
Pozdrawiam

magdaa
16-11-2007, 02:17
pisałam o jeszcze innym, który występuje na moim lokalnym rynku. Natomiast - ponoć http://www.edus.pl/ jest ciekawą - darmową alternatywą dla szkół.

aniuafen
16-11-2007, 10:30
Dziękuje za odpowiedzi natomiast moim zdaniem lepszy od edus.pl jest e-szkoła dostepna na www.scholaris.pl - udostępniana szkołom przez Men.

magdaa
16-11-2007, 12:02
dobrze wiedzieć :)

R&R
19-11-2007, 20:25
kiedys sciagnąłem i nie hula a na stronie jak naciskam ikone zipa to pojawiaja sie bzdury a nie plik do sciagniecia..

przetestuj ten http://forum.joomla.pl/showthread.php?t=13554
- stworzony dla joomla :)

zwiastun
19-11-2007, 21:14
Pełen podziwu!
Dziełko na miarę!

inkos
21-11-2007, 03:09
Pełen podziwu!
Dziełko na miarę!

Z pewnością autorowi jest miło kiedy czyta powyższe słowa samego Zwiastuna ;)

Zapraszam do tego tematu. Sa tam uwagi, pomysły na rozwój jak i oczywiście pierwsze modyfikacje tego komponentu. :rolleyes:

A wymienione w postach powyżej przykłady mogą służyć jako swoisty "roadmap" dla tego komponentu.

Pozdrawiam


P.S. Zwiastun: Proszę nie traktuj pierwszego zdania jako lizustwa nowego użytkownika forum. ;)

magdaa
21-11-2007, 10:11
P.S. Zwiastun: Proszę nie traktuj pierwszego zdania jako lizustwa nowego użytkownika forum. ;)
aha .. ;)

fpz
05-02-2008, 23:01
Podczas instalacji komponentu school pojawia się komunikaty "Brak piliku XML" i komponent nie chce się zainstalować. Czy może miec coś z tym wspólnego fakt iz mam Joomla13INT-UTF8?

inkos
05-02-2008, 23:30
Podczas instalacji komponentu school pojawia się komunikaty "Brak piliku XML" i komponent nie chce się zainstalować. Czy może miec coś z tym wspólnego fakt iz mam Joomla13INT-UTF8?
Tak bo jak pamiętam ten komponent jest w wersji ISO. Zmień kodowanie w pliku .xml i pliku językowym a będziesz mógł zainstalowac ten komponent. Choć zamiast School polecam Basicschool tez dostepny w zasobach joomla.pl. :)