PDA

Zobacz pełną wersję : Joomla! home.pl tak jak trzeba!



ten.mariusz
21-04-2012, 10:30
Może przyda się komuś kto ma dziwne problemy podczas konfiguracji lub działania Joomla! na hostingu home.pl

**** Joomla! 2.5.4 ***** działało też dla 1.7
**** dotyczy konfiguracji dla domeny lub subdomeny w podkatalogu głównym twojego konta w home.pl
**** UWAGA. TWÓRZ KOPIE dla swojego bezpieczeństwa !!!

0. Jeśli Twoja instalacja Joomla jest w podkatalogu katalogu głównego Twojego konta w home.pl to koniecznie w panelu admin. home.pl - WYŁączasz przekierowanie na podkatalog.

W katalogu głównym zostawiasz dwa pliki:

1. index.php - pusty plik
2. .htaccess - ten plik ma mieć taką następującą treść. Ale uwaga, w przykładzie poniższym podmieniasz na swoje własne słowa: "domena", "podkatalog":

#########################
Options -DirList
# deny from all
RewriteEngine On

### jeśli domena:

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?domena\.pl$ [NC]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !/podkatalog/
RewriteRule ^(.*)$ /podkatalog/$1 [L]

#### jeśli to jest subdomena:

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?podkatalog\.domena\.pl$ [NC]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !/podkatalog/
RewriteRule ^(.*)$ /podkatalog/$1 [L]


#########################

3. Wgrywasz instalację Joomla do katalogu na serwerze.
4. Przed rozpoczęciem instalacji dodajesz do tego katalogu plik php.ini o treści:

magic_quotes_gpc = off

5. Instalujesz Joomla!

6. w katalogu z Joomla! modyfikujesz plik htaccess.
### w okolicach linii 64 oraz 80
### podmieniasz "%{REQUEST_URI}" na "%{REQUEST_FILENAME}"

7. W katalogu Joomla! modyfikujesz plik configuration.php
var $live_site = '';
na
var $live_site = 'http://twoja.nazwa.domeny.pl';

8. W Panelu Administracyjnym Joomla! włączasz opcję "
Use URL rewriting" Yes,

lub patrz obrazek.

Po tych zmianach ja nie widzę, żadnych problemów ani z działaniem Joomla! ani z rozszerzeniami nawet tymi bardzo skomplikowanymi.
W tym miejscu chcę oddać wielki szacunek i podziękować głównemu administratorowi home.pl, który grzecznie i wytrwale próbował zrozumieć i pomóc mi doprowadzając do brylantowego działania Joomla! na serwerze home.pl

Z pozdrowieniami.

PeFik
21-04-2012, 10:39
brylantowego działania
- jeśli wiejski tunning (modyfikowanie kodu CMS, aby zaczął działać) jest brylantowy, to nic tylko dziękować. Mowa tu oczywiście o Home.pl, dzięki za wpis dla potomności.

ten.mariusz
21-04-2012, 10:49
Hmmm, ale tu nie ma nic wspólnego z "tunningiem"??? To po prostu właściwa konfiguracją przekierowań adresów w momencie, kiedy domena działa w podkatalogu konta głównego. — Poza tym, piszę o "brylantowym działaniu", a nie instalacji.

Odnosząc się do Twojego wpisu to NIE modyfikuję "kodu CMS" tylko wprowadzam zmiany do prekonfigurowanego pliku htaccess. Uzupełniam też dosłownie jeden plik Joomla! po jego instalacji "configuration.php" o tylko jeden wpis. Zauważ, że w tym pliku jest przygotowane specjalnie na to miejsce i nie bez powodu został tam umieszczony przez programistów Joomla.

— wg mnie, z jakiegoś niezrozumiałego mi powodu jesteś po prostu złośliwy.

ten.mariusz
21-04-2012, 11:18
Jeszcze obrazek z konfiguracją panelu Joomla!
Konfiguracja globalna: Witryna: Optymalizacja dla wyszukiwarek:

nikszal
21-04-2012, 12:44
To po prostu właściwa konfiguracją przekierowań adresów w momencie, kiedy domena działa w podkatalogu konta głównego.
Bądź tak dobry i wytłumacz sobie oraz administratorom home.pl, iż użytkownicy Joomla oczekują tak prostej instalacji bez jakiejkolwiek ingerencji w pliki (wyjątkiem jest configuration.php), jaka odbywa się na innych renomowanych serwerach. Nie każdy nowy użytkownik wie, gdzie jest plik htaccess, a dokonywania zmian przekierowań w pliku dla niektórych jest czarną magią .

Tak, jak napisał @PeFik jest to wiejski tunning, a nie " właściwa konfiguracja przekierowań", bo na innych serwerach bez dokonywania tej "właściwej konfiguracji" Joomla działa, tylko na home.pl są problemy. Przez to home.pl traci i będzie tracić klientów póki "po ludzku" nie skonfiguruje maszyn.


dotyczy konfiguracji dla domeny lub subdomeny w podkatalogu głównym twojego konta w home.pl
Rozumiem, że miałeś na myśli tylko jedną domenę
Podaj podobny przykład dla kilku domen i subdomen :)
Jakie przekierowanie mam wpisać w .htaccess dla kilku domen bez używania wiejskiego tunningu?


— wg mnie, z jakiegoś niezrozumiałego mi powodu jesteś po prostu złośliwy.
Od kiedy jesteś obrońcą home.pl? Prawda jest taka, że home.pl od roku nie może sobie poradzić z konfiguracją serwerów w taki sposób, aby Joomla działał bezproblemowo. Za to należy się tej firmie czerwona kartka i wyautowanie z rynku. O niecenzuralnych słowach jakie płyną w kierunku home.pl przez grzeczność nie wspomnę.

ten.mariusz
21-04-2012, 13:03
Podaj podobny przykład dla kilku domen i subdomen
— Jeśli masz więcej domen, w wielu podkatalogach. Po prostu w pliku htaccess znajdującym się w tym katalogu głównym Twojego konta głownego (katalogu root) dodaj kolejne wpisy po jednym dla każdej z domen lub subdomen.
np.
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?podkatalog\.domena\.pl$ [NC]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !/podkatalog/
RewriteRule ^(.*)$ /podkatalog/$1 [L]

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?podkatalog\.domena\.pl$ [NC]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !/podkatalog/
RewriteRule ^(.*)$ /podkatalog/$1 [L]

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?podkatalog\.domena\.pl$ [NC]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !/podkatalog/
RewriteRule ^(.*)$ /podkatalog/$1 [L]

itd. itd...


jest to wiejski tunning, a nie " właściwa konfiguracja przekierowań"
— hmmm skoro pytasz o to co powyżej i skoro modyfikację pliku htaccess dla własnej logiki przekierowań nazywasz tunningiem... to pewnie masz rację :)


Od kiedy jesteś obrońcą home.pl?
— Skąd taki wniosek? Po prostu od wielu lat nie znalazłem lepszego hostingu w Polsce (za te pieniądze). Do tego obsługa supportu jest zawsze na wysokim poziomie. fakt. Może to też zależy na kogo się akurat trafi? — tak też może być, nie wszyscy w BOK błyszczą najlepszą wiedzą ale jeśli nie działa i to zgłaszasz to robią co mogą


Prawda jest taka, że home.pl od roku nie może sobie poradzić z konfiguracją serwerów w taki sposób, aby Joomla działał bezproblemowo.
— hmmmm, tzn., że po skonfigurowaniu takim jak napisałem to masz jakieś uwagi? Czy tylko tak sobie piszesz aby się powyzłaszczać na kiepski dzień? :)

nikszal
21-04-2012, 13:24
Jeśli masz więcej domen w wielu podkatalogach Twojego katalogu głównego to po prostu w pliku htaccess, w katalogów głownym dodaje kolejny wpis dla kolejnego podkatalog.
Jak sobie z tym poradzą nowicjusze, którzy często nie odróżniają katalogu od pliku? O samej edycji pliku, często błędnie robionej w systemowym notatniku nie wspomnę.


skoro modyfikację pliku htaccess dla własnej logiki przekierowań nazywasz tunningiem...
Dokładnie tak. Nie na jednym serwerze już byłem, ale takie pokręcone kombinacje trzeba robić tylko i wyłącznie na home.pl.


hmmmm, tzn., że po skonfigurowaniu takim jak napisałem to masz jakieś uwagi?
Owszem mam. Instalacja i bezproblemowe działanie systemu ma iść za "klikiem" myszy, a nie po modyfikacji plików.

ten.mariusz
21-04-2012, 13:52
Ad1. Mój błąd stylistyczny. To nie jest do końca po polsku...
Popraw proszę tak jak uważasz na bardziej zrozumiałe.

Ad2.
pokręcone kombinacje
— Ja to widzę zupełnie inaczej. Słowa "pokręcone" i do tego "kombinacje" do tego co napisałem to moim zdaniem zdecydowana przesada.

Ad3.
ma iść za "klikiem" myszy, a nie po modyfikacji plików.
No... tak to tylko na desktopie ale też nie zawsze... :) Moim zdaniem popadasz w zdecydowaną przesadę. SuperAdmin Joomla! to przecież nie sekretarka w biurze choć i ta pewnie nie miała by problemu z zastosowaniem się do tego co radzi support home.pl instalatorom Joomla! Nie należy zapominać, że mają oni prawo do takiej instalacji swojego hostingu aby był bezpieczny i wg nich najbardziej sprawny. Poza tym nie ma mowy o modyfikacji CMS, a tylko i wyłącznie o dostosowaniu domyślnych ustawień Joomla! do własnych potrzeb.

Problem, moim zdaniem leży w niezrozumieniu na czym polega przekierowywanie na serwerach Internetowych. Ja tego też nie do końca pojmuję ale te kilka prostych wpisów do htaccess załatwiają sprawę zupełnie. Należą się raczej oklaski dla administratora home.pl. że zechciał pokłonić się w stronę użytkowników Joomla! chcących korzystać z możliwości home.pl.

Obrażanie wielu mądrych i z pasją wykonujących swoją prace ludzi czy to w home.pl, innym serwerze czy choćby tutaj, na tym forum, jest wg mnie, po prostu mierne i powinniśmy trzymać emocje na smyczy lub chociaż wiedzieć dużo o istocie omawianego problemu.

Wybacz, ale moim zdaniem nic by się nie stało złego gdyby wykasować naszą rozmowę, bądź co bądź OT, pozostawiając zaproponowany sam tutek. Jeśli uważasz, że nie jest zbyt jasny to proszę popraw w nim co uważasz i ew. dodaj ekran jaki dorzuciłem później. Zdecyduj proszę sam.

Dziękuję, za zmianę tego o co prosiłem.
Z pozdrowieniami
Mariusz.

Gall Anonim
21-04-2012, 14:20
W tym miejscu chcę oddać wielki szacunek i podziękować głównemu administratorowi home.pl, który grzecznie i wytrwale próbował zrozumieć i pomóc mi doprowadzając do brylantowego działania Joomla! na serwerze home.pl
Mariusz miałeś chyba wyjątkowego farta - przejrzyj forum.
Nie mniej dzięki za pierwszy post i zamykam - w temacie home.pl szkoda miejsca na forum, na serwerze i czasu na polemikę - na marginesie kiedyś home.pl był super i zatrudniał prawdziwych fachowców - jednak z czasem rozrośli się, zatrudnili farciarzy i .................. Moja opinia się diametralnie zmieniła. Paradoksalnie Twoja wypowiedź tylko to potwierdza ponieważ w przypadku rzadko którego hostingodawcy potrzebna jest taka "gimnastyka" jaką opisałeś w poście otwierającym. Na innych po prostu nie ma problemu z instalacją tak w głównym katalogu lub subkatalogu. No cóż tak to bywa.
Dobra, zgodnie z zapowiedzią - zamykam.
Pzdr