PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z tlumacznym jezykiem



mgraphic
03-05-2012, 14:22
Mam taka kwestie.
Robie strone, ktorej jezykiem domyslnym jest polski, a drugim angielski.
Wszystko jest w porzadku do poki nie tlumacze elementow menu i artykulow na angielski. Wtedy strona odrazu wyswietla sie po angielsku z mozliwoscia zmiany na polski.
Dodam, ze w manadzerze jezykow polski ustawiony jest jako domyslny, w JoomlaFish polski ma pozycje 0, angielski 1.
Gdzie tkwi blad?
Pozdrawiam wszystkich.

Bazyl
03-05-2012, 14:35
Witam,

Przeglądarka pamięta ostatnie ustawienie?
Wejdź z innej przegladarki.
Link do strony?

mgraphic
03-05-2012, 15:02
Sprawdzam na 3 innycvh przegladarkach i jest to samo.
Link to strony to nicole-hairdesser.co.uk.
username: NIEBEZPIECZEŃSTWO takie rzeczy ewentualnie tylko na PRIV
pass: NIEBEZPIECZEŃSTWO takie rzeczy ewentualnie tylko na PRIV
Jesli bedziesz mi mogl pomoc bede bardzo wdzieczna.
Pozdrawiam!

PeFik
03-05-2012, 17:47
Robie strone, ktorej jezykiem domyslnym jest polski, a drugim angielski
Jeśli dopiero robisz stronę , więc moim zdaniem naturalnym wyborem powinna być Joomla 2.5 , a nie J1.5/, czyż nie. Wtedy obslugę wielojęzyczności masz w standardzie.

mgraphic
08-05-2012, 15:11
swietnie PeFik! mozesz mi w takim razie napisac jak skorzystac z narzedzia wielojezycznosci w Joomla 2.5?
Szukalam na stronach polskich i angielskich i nie znalazlam wystarczajaco duzo wiadomosci, zeby moc wprowadzic to narzedzie w zycie.
Joomla ma wgrana aglojezyczna z polskim pakietem i jedyne do mi sie udaje na razie zrobic to przelaczyc jezyk strony i back-endu na PL lub EN.
Na gorze strony nawet nie ma ikonki, takiej jak JoomFish, ktora umoliwia tlumaczenie np. artykulow, co wiecej nie ma nawet info o domyslnym jezyku strony.
Wiem, ze Jommla 2.5 jest dosc nowa, ale brak info nt jej uzytkowania nieco utrudnia zycie.
Pozdrawiam!

zwiastun
08-05-2012, 20:43
ale brak info nt jej uzytkowania nieco utrudnia zycie
Co zrobiłeś, żeby było więcej info?
Nie ma? W księgarni są książki (aktualnie co najmniej dwie). W necie pełno filmów (niektóre podobno nawet profesjonalne).
O wielojęzyczności jest i na forum, i na wiki.
Jest również pełny kurs w języku angielskim - link na stronie głównej Joomla!.

mgraphic
08-05-2012, 22:38
Zwiastun,
forum podobno jest rowniez po to, zeby pomagac tym, co nie wiedza, prawda?
Doceniam Twoja wiedze nt temat Joomla!, ale nie bardzo rozumiem po co ta zlosc w Twoim poscie.
Nie mam do nikogo pretensji, ze nie moglam znalesc materialow do tego co potrzebuje, po prostu poruszylam temat, majac nadzieje, ze ktos konkretnie mi odpowie lub chociaz wskaze linkami gdzie znalesc rozwiazania.
Wspieralam sie artykulami z Wiki i niestety nie przyniosly oczekiwanych rezultatow. Dotychczas pracowalam na wersji 1.5, wiec przeskok do 2.5 moze zajac troche czasu, zanim sie to wszystko ogarnie.
Nie mialam zamiaru ani nikogo urazic, ani rozzloscic. Po prostu pytam, bo podobno, kto pyta nie bladzi, nieprawdaz?
Pozdrawiam!

---------- Post dodany o 21:38 ---------- Poprzedni post był o 20:49 ----------

Problem rozwiazalam - plugin Jfrouter po pierwsze byl wylaczony, po drugie wystarczylo w nim ustawic opcje "Language selection for new visitors?" i wybrac jezyk domyslny strony.
Wszystko teraz jest w porzadku.
Moze komus przyda sie taka informacja.

Gall Anonim
08-05-2012, 23:04
@mgraphic
Pozwolę sobie opisać jak postępuję w przypadku Joomla 2.5 i wielojęzyczności - nie mam pojęcia czy robię to idealnie z założeniami twórców ale działa więc może przyda się Tobie.

a. wykonuję czystą instalację Joomla 2.5

b. instaluję z poziomu zaplecza administratora paczki językowe dla języków używanych do treści strony - standardowa instalacja tak jak rozszerzenia przez instalator - w Twoim przypadku zapewne tylko język polski kóry dostępny jest tutaj (http://joomlacode.org/gf/project/jtranslation1_6/frs/?action=FrsReleaseBrowse&frs_package_id=5681) - inne paczki językowe tutaj (http://joomlacode.org/gf/project/jtranslation1_6/frs/?action=index)

c. ustawiam domyślny język użytkowy zaplecza - w Twoim przypadku zapewne polski

d. ustawiam język domyślny frontu strony - Twoja decyzja ale zapewne polski

e. tworzę języki treści // menu górne rozszerzenia=>języki=>języki treści (/administrator/index.php?option=com_languages&view=languages) - domyślnie jest tylko angielski resztę trzeba utworzyć - opis w chmurkach podpowiedzi albo przez analogie do języka angielskiego

f. włączam dodatek System - Filtr języków (administrator/index.php?option=com_plugins&view=plugin&layout=edit&extension_id=422) i konfiguruję /skojarzone pozycje menu ustaw na tak - reszta według Twojego uznania)

g. włączam dodatek System - kod języka (/administrator/index.php?option=com_plugins&view=plugin&layout=edit&extension_id=436)

h. tworzę nowe menu dla języka polskiego z elementem analogicznym do domyślnej strony startowej (czyli taki sam) i ustawiam język wyświetlania na polski oraz zaznaczam jako stronę domyślną w konfiguracji elementu poniżej bodajże wybranego języka - w efekcie mamy domyślną stronę startową dla języka polskiego

i. tworzę nowe menu dla języka angielskiego z elementem analogicznym do domyślnej strony startowej w standardowym mein menu (czyli taki sam) i ustawiam język wyświetlania na angielski oraz zaznaczam jako stronę domyślną w konfiguracji elementu poniżej bodajże wybranego języka - w efekcie mamy domyślną stronę startową dla języka angielskiego i po prawej stronie w konfiguracji elementu menu masz skojarzenie z innym elementem menu - tutaj łączę ze stroną domyślną dla języka polskiego (innych języków)

j. kolejne języki przez analogię do punktu h oraz i

k. idę do modułów i tworzę moduł przełącznik języka, konfiguruję, oznaczam pozycję, daję dla wszystkich języków i wszystkich stron (chyba że chcesz innczej) i publikuję. /administrator/index.php?option=com_modules - górny róg i biały krzyżyk na pomarańczowym kółku = Utwórz

l. tworzę moduł menu dla języka polskiego, wybieram menu polskie, pozycję oraz strony na których ma się pojawiać (zazwyczaj na wszystkich) i konfiguruję wyświetlanie tylko dla języka polskiego. /index.php?option=com_modules - górny róg i biały krzyżyk na pomarańczowym kółku = Utwórz

m. tworzę moduł menu dla języka angielskiego, wybieram menu angielskie, pozycję oraz strony na których ma się pojawiać (zazwyczaj na wszystkich) i konfiguruję wyświetlanie tylko dla języka angielskiego. /index.php?option=com_modules - górny róg i biały krzyżyk na pomarańczowym kółku = Utwórz

n. pozostałe języki przez analogie do punktów l oraz m

o. moduły w zależności od potrzeb tworzę albo w wersjach językowych dla danego języka (n.p. własny html zawierający slogan) albo w jednej wersji dla wszystkich języków - n.p. statystyki, logowanie itd

p. z elementami menu jest tak że tworzę w każdym menu dla każdego języka takie same elementy tylko dostosowane i pokazywane dla danego języka

r. z artykułami jest tak samo jak z elementami menu danego języka - każdy artykuł występuje w wersjach językowych używanych na stronie lub oczekiwanych (nie zawsze i nie wszystko jest używane dla wszystkich języków)

No i to by było na tyle.
Pzdr

zwiastun
08-05-2012, 23:06
Nie wiem, gdzie Ty widzisz jakąś "złość" w mojej wypowiedzi.
Forum, i owszem, jest po to, by pomagać, ale ani to podręcznik, ani kurs.
Powtórzę raz jeszcze: instrukcje, jak skorzystać z wielojęzyczności w Joomla 2.5 są na forum i wiki, link do instrukcji w języku angielskim (wraz ze stroną demo) jest na stronie głównej joomla.org

mgraphic
09-05-2012, 00:42
Wielkie dzieki Gall Anonim!
Na pewno skorzystam z Twojego sposobu, sadze zreszta, ze nie tylko ja.
Jeszcze raz bardzo Ci dziekuje!

Kistek
29-05-2012, 16:31
Skorzystałem z opisu Galla Anonima, nie wiem gdzie popełniłem błąd bo nie wyświetlają się ikonki flag, ale strona automatycznie przeskakuje na język wiadomo że u nas na Polski. Gdzie tu szukać błędu?

zwiastun
29-05-2012, 17:18
Sprawdzić po kolei, krok za krokiem procedurę.

Gall Anonim
29-05-2012, 17:19
Stawiam na błąd składni w językach artykułów

Gall Anonim
29-05-2012, 19:38
Skorzystałem z opisu Galla Anonima, nie wiem gdzie popełniłem błąd bo nie wyświetlają się ikonki flag, ale strona automatycznie przeskakuje na język wiadomo że u nas na Polski. Gdzie tu szukać błędu?
No i hula,
ale nie wiem co napisać - albo naiwnie dałem się wkręcić z pomocą bo nie chciało ci się zrobić samemu albo ??? nie wiem co.:blink:
punkt:
e. - niewłaściwie stworzone języki
punkty od g do p całkowicie pominięte

Bezpieczeństwo - na skandalicznie niskim poziomie - nie wiem czy da się gorzej - no może podając na forum otwartym hasło do panelu administratora i dostęp do bazy.
Pzdr

Kistek
29-05-2012, 20:56
Przepraszam jeżeli tak to odebrałeś, moja wiedza w temacie jest naprawdę niewielka, Joomla 2.5.4 wgrałem parę dni temu, a i na procedurach też niewiele się znam poprostu raczkuję. Po prostu myślałem że takie forum jest po to aby pomóc, oczywiście nie wykonywać za kogoś. Ale bez twojej pomocy nie ruszyłbym z miejsca i za to wiekie dzięki.

Gall Anonim
29-05-2012, 21:20
@Kistek
Ogólnie żaden problem -
wystarczyło tylko wydrukować procedurę którą podałem i odkreślać kolejne punkty,
a tak to całą masę opuściłeś - właśnie dlatego nie wiedziałem jak to odebrać.
Dobra - bo z tego tylko więcej pisania niż roboty.
Pzdr
P.S Prośba - Czytaj uważnie i wolno.
Prośba numer 2. Zadbaj o bezpieczeństwo - jak nie to będzie płacz i zgrzyt zębów. Strona jest bezbronna.

bart198x
05-10-2012, 20:52
Witam. J2.5.6
Odnośnie wielojęzyczności mam pytanie. Stworzyłem wielojęzyczną stronę i działa, ale... Jeżeli jestem w jakimś artykule z menu twórcy->kategoria twórcy->artykuł jakiegoś twórcy i przełączę na angielski to przerzuca mnie do (tyle że po angielsku) twórcy->kategoria twórcy, a nie do twórcy->kategoria twórcy->artykuł (oczywiście po angielsku). Czyli chodzi o to że skojarzone pozycje menu działają ale tylko do poziomu pozycja menu->przegląd artykułów, a nie pozycja menu->przegląd artykułów->konkterny artykuł, nie ma bezpośredniego połączenia pomiędzy treścią artykułów, przerzuca do przeglądu (w odpowiednim języku). I teraz nie wiem czy zrobiłem źle hierarchię kategorii, menu etc... czy po prostu 'ten typ tak ma'. Choć z tego co widziałm na stronie http://multilingual-joomla-demo.cloudaccess.net (http://multilingual-joomla-demo.cloudaccess.net/) działa przłączanie treści wewnątrz artykułu w trakcie jego czytania, z drugiej strone na ang. forum ludzie mieli z tym problem i podobno tak poprostu jest. Sam nie wiem dlatego pytam, jeżeli komuś się udało zrobić powiązanie treści wewnątrz artykułu to proszę o potwierdzenie że w joomla 2.5 da się to zrobić, bo mnie się nie udaje od długiego już czasu i szczerze nie wiem dlaczego. Stronka esteart.eu ale może być padnięta bo kombinuję (teraz jest trochę porozwalana).

Z góry dzięki i pozdrawiam.

bart198x
06-10-2012, 14:21
Powiązałem artykuły, ale nie bezpośrednio ale poprzez utworzenie opublikowanego menu w wielu językach (twórcy i creators - 2 menu każde dla danego języka) z przypisanymi bezpośrednio pozycjami wskazującymi na odpowiednie artykuły (menu item - pojedynczy artykuł ang menu-ang art. pl menu-pl artykuł), oraz utworzonymi powiązaniami między odpowiednimi językami w odpowiednich linkach z menu (odpowiednimi menu items). Później utworzyłem i opublikowałem moduły menu (po jednym na dany język) i powiązałem je z utworzonymi uprzednio menu. Moduły mają przypisaną pozycję ale wyświetlanie ustawione jest "na żadnej stronie", dzięki czemu menu nigdy się nie pojawia ale powiązania pomiędzy jego pozycjami ciągle istnieją przekierowując gościa, po kliknięciu zmiany języka (w trakcie czytania artykułu), do treści tego samego artykułu ale w innym już języku :) trochę to na okrętkę, mogło by spokojnie w joomla istnieć bezpośrednie powiązanie takich rzeczy tak jak w przypadku menu items, dużo by to sprawę ułatwiło a i w joom!fish podobno w taki prosty sposób sprawę rozwiązano (tylko joom!fish nie ma na J2.5 - zawsze pod górę :) a i w programowaniu ledwo sobie radzę). Tak czy siak może mało estetyczne rozwiązanie ale działa, puki co... poniżej schemat, nie wiem tylko jak to będzie wyglądać po wysłaniu (brak tu podglądu? :) ):

menu moduł(pl) - menu twórcy(pl) -twórca 1 - artykół 1(pl) powiązanie pozycji menu artykół 1(en) - creators 1 - menu twórcy(en) - menu moduł(EN) analogicznie jak (pl)
na zadnej stronie -twórca 2 - artykół 2(pl) powiązanie pozycji menu artykół 1(en) - creators 1 - menu twórcy(en)
ale w pozycji powiedzmy 7 -twórca 3 - artykół 2(pl) powiązanie pozycji menu artykół 1(en) - creators 1 - menu twórcy(en)


Pzodrawiam.

kkbb
25-12-2012, 23:10
h. tworzę nowe menu dla języka polskiego z elementem analogicznym do domyślnej strony startowej (czyli taki sam) i ustawiam język wyświetlania na polski oraz zaznaczam jako stronę domyślną w konfiguracji elementu poniżej bodajże wybranego języka - w efekcie mamy domyślną stronę startową dla języka polskiego


Witaj Gall Anonim, mam u siebie problem z tym podpunktem.

Pierwotnie w Main Manu mam ustawione powiedzmy pozycję HOME, do której jest przepisany artykuł HOME - i tak pozycja jest ustawiona jako domyślna i dla wszystkich języków.
Moim celem jest stworzenie wersji polskiej i angielskiej.

Nie mogę zmienić domyślnej strony dla konkretnego języka. Przy zmianie pozycji np. języka angielskiego i ustawienia jako domyślnej dla języka pojawia się: "Zapisanie nie powiodło się z powodu następującego błędu: Menu mogą zawierać tylko jedną domyślna pozycję menu."

Lub, przy zmianie domyślnej pozycji HOME z "wszystkie języki" na np. "polski", pojawia się taki komunikat: "Zapisanie nie powiodło się z powodu następującego błędu: Bazowe menu dla języków nie może pozostać nieustawione".

Masz jakiś pomysł, co robię źle?

Gall Anonim
26-12-2012, 20:17
Najprościej'
masz mieć trzy x menu
1. techniczne i główna - domyślna dla wszystkich języków bez oznaczonego języka
2. polskie i oznaczony element menu jako domyślny dla języka polskiego
3. polskie i oznaczony element menu jako domyślny dla języka angielskiego
- błąd jest gdzieś tutaj

kkbb
30-12-2012, 00:12
Najprościej'
masz mieć trzy x menu
1. techniczne i główna - domyślna dla wszystkich języków bez oznaczonego języka
2. polskie i oznaczony element menu jako domyślny dla języka polskiego
3. polskie i oznaczony element menu jako domyślny dla języka angielskiego
- błąd jest gdzieś tutaj


Dzięki. Udało się. Mam tylko problem z tym, że na stronie EN w menu pojawia mi się pozycja DOM, która jest od MENU PL.

tred102
10-01-2013, 15:59
Mam taka kwestie. Robie strone, ktorej jezykiem domyslnym jest polski, a drugim angielski. Wszystko jest w porzadku do poki nie tlumacze elementow menu i artykulow na angielski
Read the original here:
Problem z tlumacznym jezykiem