PDA

Zobacz pełną wersję : Serwer a praca Joomla! 2.5



TomekZ
16-05-2012, 13:13
Witam wszystkich użytkowników Forum. Bardzo proszę o wskazówki, jak usprawnić pracę z Joomla! 2.5. Sięgnąłem po ten program, bo podobno jest prosty w obsłudze. Tymczasem od tygodnia ślęczę nad koputerem mozolnie wykrywając małe, ale istotne błędy w funkcjonowaniu. Ponieważ większość interwencji polega na nadawaniu praw 777 do plików i katalogów, zastanawiam się, czy powodem kłopotów nie jest serwer. Mam wykupioną usługę hostingu w Netarterii. Swoją drogą administrator Netarterii pomaga mi za każdym razem, kiedy go poproszę - głównie zamieniając katalogi wwwrun na zapisywalne. Bo Joomla! podczas instalacji np. szablonu odbiera mi prawa do zarządzania katalogami szablonu (np. rt_quasar).
Generalnie największy problem jest z instalacją nowych szablonów i dodatków. Ciągłe grzebanie w plikach i mozolne zamienianie ich praw dostępu na 777.
Sama instalacja Joomla!2.5 była wielkim problemem, bo gryzły sie ustawienia serwera i programu. Administrator Netarterii zapewnia, że Joomla! powinna działać bezproblemowo na jego serwerze, a jednak o tak zachwalanej łatwości obsługi Joomla! mogę tylko pomarzyć..

Czy mam szukać innego dostawcy usług hostingowych? Czy działanie Joomla! 2.5 może zależeć od serwera? Nie chciałbym bez wyraźnego powodu rezygnować z Netarterii. Jednak pracuję nad moją pierwszą witryną (dla pracodawcy) i zależy mi na tym, by jej administrowanie przebiegało bez problemów. Nie mam wykształcenia informatycznego, jestem samoukiem. Z góry dzieki za pochylenie się nad tematem.

zwiastun
16-05-2012, 13:30
Dobrą praktyką jest testowanie (i nie tylko testowanie) Joomla! na serwerze lokalnym. Zainstaluj sobie JAMP-a. Zainstaluj Joomla, a przekonasz się, czy te trudności to są trudności Joomla, czy Twojego serwera.
Nie znam administratora, który powie, że na jego serwerze ustawienia są nieodpowiednie dla popularnego systemu zarządzania treścią. Pytanie tylko, skoro sa odpowiednie, to dlaczego wymagają ciągłych interwencji.
PS Ustawianie praw dostępu na 777 to otwieranie drzwi na oścież dla bandziorów.

TomekZ
16-05-2012, 14:01
Dziękuję za szybką odpowiedź. Spodziewam się, że na lokalnym serwerze Joomla! będzie działać. Tylko co mi to da? Potrzebuję umieścić witrynę na serwerze, który zapewni jej dobre funkcjonowanie w sieci. Ja mam tylko starego laptopa.
Co do praw dostępu 777 - najchętniej nie nadawałbym ich katalogom, ale bez tego Joomla! na Netarterii nie działa.
Może rozwiązaniem byłoby zainstalowanie starszej wersji Joomla!? Którą wybrać? Zdecydowałem sie na Joomla! 2.5 ze względu na (rzekomo) jej lepszą funkcjonalność, rozbudowanie i ładniejsze szablony. Może niepotrzebnie?

tomaszek83
16-05-2012, 14:07
jak budujesz od nowa to tylko na 2.5.x bo starsza wersja niedługo przestanie być wspierana. Natomiast jeśli chodzi o hosting to jeżeli musisz ustawiać CHMODy na 777 to szczerze ale darowałbym sobie taki hosting... po prostu jest słaby. I nie ma tu czy chcesz dawać takie prawa czy nie. Jesteś klientem, płacisz to i wymagasz. Joomla powinna działać na CHMODACH 755 dla katalogu oraz 644 dla plików.

TomekZ
16-05-2012, 14:09
Serwer wymusza nadanie praw 777 dla kilkunastu katalogów. Wydaje mi się, że to nie są pliki .chmod. Ale być może coś mylę.

tomaszek83
16-05-2012, 14:13
CHMODY (http://pl.wikipedia.org/wiki/Chmod)to inaczej prawa. Natomiast skoro serwer wymusza prawa na 777 to jest po prostu do d...! Jak ustawisz na 777 to tak jakbyś zostawił otwarte drzwi do domu. Zaproszenie dla łobuzów.

Jdwind
16-05-2012, 20:37
Spodziewam się, że na lokalnym serwerze Joomla! będzie działać. Tylko co mi to da?
Da Ci to tyle, co powiedział Zwiastun - zobaczysz, że problemy nie wynikają z działania Joomla ale wyłącznie z winy hostingu. Zainstaluj lokalnie, nagraj filmik z działaniem (instalacja, konfiguracja dodatków) i przedstaw panu z Netarterii - powiedz mu, że też tak chcesz.

TomekZ
16-05-2012, 21:37
Rozumiem, że wina jest po stronie serwera. Który dostawca usług hostingu oferuje najlepsze warunki dla Joomla!? Tymczasem na szybko zainstalowałem Wordpress - wygląda na to, że to dużo uboższa opcja CMS i jej walory ograniczają się do bezproblemowej instalacji..

Bazyl
16-05-2012, 21:51
Witam,


jej walory ograniczają się do bezproblemowej instalacji..
Joomla! instaluje się bezproblemowo na normalnym serwerze.
Każdy serwer ma darmowy okres testowy - sprawdź, co bierzesz...

Użyj szukajki - dowiesz się, którego hostingu nie polecamy.

zamykam

palyga007
16-05-2012, 21:56
Tymczasem na szybko zainstalowałem Wordpress - wygląda na to, że to dużo uboższa opcja CMS i jej walory ograniczają się do bezproblemowej instalacji..

Jeśli miałeś na myśli WordPress to wiedz, że bardzo się mylisz. To, że jest inny od Joomla nie znaczy, że gorszy (Chociaż przyznaję że go nie lubię i nie mogę się przemóc.)

Otwarłem :)
Póki co ( o ile nie będzie pytań o hosting.)

ramiro
16-05-2012, 22:01
Potrzebuję umieścić witrynę na serwerze, który zapewni jej dobre funkcjonowanie w sieci.
Sprawa jest prosta. Zarejestruj się na hostingu, który sprawdza się 100% pod Joomla! np linuxpl.com czy netmark.pl czy wiele wiele innych. Masz możliwość tygodniowego testowania hostingu całkowicie za darmo i bodajże bez żadnych zobowiązań (jak np w netmark). Sprawdź jak działa, przetestuj i porównaj z tym hostingiem na którym masz witrynę. Jeśli dalej nie będzie coś grało wtedy warto zadać kolejne pytania :)

TomekZ
16-05-2012, 22:04
Dzięki za podpowiedzi - dużo sie dowiedziałem (choć to obrazuje skale mojej niewiedzy:). Wypróbuję inny serwer oraz przyjrzę się WordPressowi dokładniej. Możliwości projektowania szablonów Joomla! 2.5 bardzo mi sie spodobały i wolałbym przy tym CMS pozostać.

tomaszek83
16-05-2012, 22:16
Joomla! 2.5 bardzo mi sie spodobały i wolałbym przy tym CMS pozostać.

I tego się trzymaj:up:

TomekZ
17-05-2012, 11:57
Jestem w szoku:D Joomla! na Linuxpl działa na 100%. Projektowanie strony jest teraz czystą przyjemnością. Dzięki.