PDA

Zobacz pełną wersję : drzewko genealogiczne - alternatywy



YoJoe
18-06-2012, 10:00
Trafił mi się temat dot. drzewka genealogicznego, ale wyczerpałem pomysły.
Funkcjonalności podstawowe to oczywiście powiązanie osób w określonym rodzie, dodawanie zewnętrznych osobów, link do artykułu lub wewn. galeria (dobrze jeśli dodatek obsługiwałby pluginy joomla), custofmields jak najbardziej choć nie jest to najistotniejsze, natomiast najważniejszym jest przejrzyste przeglądanie wszystkich osób (nie jest wymagany graf, przejrzysta lista w zupełności wystarczy).
Logiczne rozwiązanie będące dodatkiem do joomla 2.5.x nie sprawdziło się, bo ... się sypie jak piasek. Mianowicie joaktree.
Inne dodatki to bridge do innych aplikacji, a nie o to chodzi.
Zastanawia mnie czy katalog by się nie sprawdził, choć struktura byłaby mało intuicyjna.
Z kolei koszyka wolałbym nie zaprzęgać bo to wydaje się rozwiązanie po największej linii oporu.

Może borykał się ktokolwiek z Was z podobnym problemem i ma rozwiązanie ?

PeFik
18-06-2012, 11:26
Nie wiem jaki efekt chcesz osiągnąć, bo zamieszałeś nieźle.

Na dobreprogramy.pl są programy do budowy drzew genealogicznych, być może mają opcje importu, a jak nie to zawsze możesz sobie zrobić obrazek i wkleić.

YoJoe
18-06-2012, 13:05
Nie wiem jaki efekt chcesz osiągnąć, bo zamieszałeś nieźle.

Na dobreprogramy.pl są programy do budowy drzew genealogicznych, być może mają opcje importu, a jak nie to zawsze możesz sobie zrobić obrazek i wkleić.

Efekt drzewka genealogicznego :)
Joaktree nie działa na 2.5x (edit: przynajmniej na żadnej z 3 istancji które postawiłem w tym celu), choć oferuje to do czego został stworzony, czyli wyświetlanie list osób w drzewie rodzin, wiązanie osób, dowiązanie do artykułu itd.
Pozostałe dodatki w JEDzie to bridge do zewn. webaplikacji albo dla J 1.5. Nie poruszałbym przecież tematu, gdybym chciał kierować do zewn. aplikacji, a skoro padło na joomla, to joomla w 100% (w tym również bez żadnego cudowania z iframe'ami)
Dlatego szukam rozwiązania z nieco innej beczki, i zastanawiają mnie katalogi oraz koszyki, w ostateczności CCK.
Wszystko wymaga odpowiedniej ilości czasu na wdrożenie i testowanie (nie w odwrotnej kolejności) i zdaję sobie sprawę, że z każdym z tych rozwiązań w pewnym momencie utknę. I zamiast kombinować niepotrzebnie jak wejść pod górę i tak skończę nie wchodząc na nią wcale - czyli przy zwykłych artykułach joomla.

Dlatego pytam, bo może ktokolwiek ugryzł już taki problem bez rozszerzenia będącego stricte drzewkiem gen. ?
Ważnym jest aby zarządzanie tym nie było skomplikowane - w czym CCK mają tendencje osiągać min. punktów w tej dziedzinie.

nikszal
18-06-2012, 15:38
Joaktree nie działa na 2.5x (edit: przynajmniej na żadnej z 3 istancji które postawiłem w tym celu)
A świstak siedzi i zawija w sreberko...

Czytaj informacje zawarte w aplikacji.


Installing webtrees is really easy. All you need is a webserver with PHP and MySQL. Almost every web hosting service provides these.

Download the latest version of webtrees available from http://launchpad.net/webtrees

Unzip the files and upload them to an empty directory on your web server.

Open your web browser and type the URL for your webtrees site (for example, http://www.yourserver.com/webtrees) into the address bar.

The webtrees setup wizard will start automatically. This will ask you a few questions about your server, and then generate a configuration file for you. At the end of the setup you will be asked to upload the configuration file to the webserver. This is a security check to make sure only the site owner can configure it.

YoJoe
18-06-2012, 16:17
A świstak siedzi i zawija w sreberko...

Czytaj informacje zawarte w aplikacji.
Wszystko super, tylko jeśli się od tygodnia nie zmieniło, to nie powstało nic co ma część wspólną z webtrees i joomla poza mostkiem sso.
Niet, nie o to, 100% joomla, nic mniej.

PeFik: screeny przeszły przez myśl, ale klikalne to będzie co najwyżej jako mapa obrazu.
Podejrzewam że rozszerzenie się znajdzie, zarządzanie tym wszystkim będzie jednak parszywe.



edit: w ostateczności modalne okno + webtrees ... czarno to widzę, bardzo.

nikszal
18-06-2012, 20:43
Wszystko super, tylko jeśli się od tygodnia nie zmieniło, to nie powstało nic co ma część wspólną z webtrees i joomla poza mostkiem sso.

Czy do Ciebie trzeba pisać w innym języku niż polski żebyś zrozumiał?
http://takinie.linuxpl.info/webtrees/
U mnie działa.

Ps
Ładny mostek, tylko dlaczego po rozpakowaniu waży dwa razy tyle, co Joomla 2.5 (44,6 MB)?

YoJoe
19-06-2012, 21:14
Czy do Ciebie trzeba pisać w innym języku niż polski żebyś zrozumiał? http://takinie.linuxpl.info/webtrees/ U mnie działa. Ale gdzie w tym webtrees o którym wciąż tyle mówisz jest joomla ?! Ja wciąż nie widzę związku. Przecież wyraźnie zaznaczałem, że nie pytam o rozwiązania w postaci odrębnej webaplikacji, bo nie to było celem problemu który opisałem.
Ładny mostek, tylko dlaczego po rozpakowaniu waży dwa razy tyle, co Joomla 2.5 (44,6 MB)? Mostek jak mostek, 50kb instalator. ps. nie ma się co pieklić. Kontakt z autorem joaktrees przyniósł pozytywne efekty.

nikszal
19-06-2012, 21:38
Ale gdzie w tym webtrees o którym wciąż tyle mówisz jest joomla ?!
Webtrees jest zainstalowany na bazie Joomla, wykorzystuje użytkowników Joomla

Kontakt z autorem joaktrees przyniósł pozytywne efekty.
I co, mostek (50kB) generuje Ci grafy? :D

YoJoe
19-06-2012, 21:43
I co, mostek (50kB) generuje Ci grafy? :D
Niet, ale przyszłościowa wersja joaktree ma oferować taką funkcjonalność :P

nikszal
19-06-2012, 21:47
Funkcjonalności podstawowe to oczywiście powiązanie osób w określonym rodzie, dodawanie zewnętrznych osobów, link do artykułu lub wewn. galeria (dobrze jeśli dodatek obsługiwałby pluginy joomla),...
Masz to wszystko w Webtrees, a szukasz gruszek na wierzbie.

YoJoe
19-06-2012, 22:27
Masz to wszystko w Webtrees, a szukasz gruszek na wierzbie.
Ktoś to musi wdrożyć: zainstalować, skonfigurować, sprawdzić wszystkie możliwości, ostylować żeby przypominało serwis główny oparty na joomla, wprowadzić część danych, pokazać że jest to proste dla osób trzecich, przeszkolić je, dowiązać w taki czy inny sposób do materiałów które będą dodawane z poziomu CMSa (tutaj Joomla).
Prosta, to jest instalacja. Reszta wymaga czasu i środków, których nie posiadam, które wyczerpałem, które przeznaczone zostały w 100% dla Joomla.
Nie mam ich już na ustawianie, testowanie, sprawdzanie, wiązanie i programowanie dodatkowych funkcji w aplikacji której nie znam na tyle dobrze, by się w niej biegle poruszać i zrobić to szybko oraz transparentnie na ile się da, wraz z ponownym grzebaniem przy Joomla.

Absolutnie nie uważam aby webtrees było brzydkie, niefunkcjonalne, czy nie spełniało swojej roli.
Skoro jednak zwróciłem się do polskiej społeczności joomla, oczywistym wydaje się być, że nie pytam o rozwiązania trzecie.