PDA

Zobacz pełną wersję : Jak wstawić artykuł / menu w odpowiednim miejsu strony



Qbisiek
28-06-2012, 15:45
Witam, jeżeli chodzi o joomle to jestem totalnym laikiem dla tego zwracam się do Was o pomoc w tak banalnej sprawie.

Ostatnio stworzyłem szablon, który wgrałem do joomli. Napisałem parę artykułów, ale nie mam pojęcia jak je wstawić na stronę? Domyślam się, że trzeba pewnie w danym miejscu w kodzie dopisać <jdoc:include type="modules" name="nazwa" style="xhtml" /> , albo type jakiś inny, ale nie wiem czy name musi się zgadzać z aliasem artykułu czy może jeszcze jakoś inaczej. Taki sam problem mam z menu. Narazie jest ono zrobione na sztywno w htmlu, ale chciałbym móc w joomli w każdej chwili dokładać i zdejmować pozycje.

Ogólnie chodzi mi o dokładne wyjaśnienie jak połączyć pliki html/php, css, xml z artykułami/ menu tak żeby mieć nad tym kontrolę? Co gdzie należy wpisać itd.

zwiastun
28-06-2012, 16:42
Rzeczywiście, jesteś kompletnym laikiem.
Joomla to system zarządzania treścią. Obsługę objaśniają dziesiątki dostępnych już przeróżnych materiałów. Po prostu sięgnij do jakiegoś z nich. Do umieszczania artykułów, do tworzenia menu, itd. służą w Joomla narzędzia zaplecza administracyjnego.
Na www.wiki.joomla.pl masz takie prosty poradnik Szybki start. Jest co prawda dla Joomla 1.5, ale zasady są takie same.

Qbisiek
28-06-2012, 16:59
Przeczytałem już sporo materiałów, ale wszystkie sprowadzają się do opisu, co kliknąć właśnie na zapleczu administracyjnym, żeby utworzyć artykuł a na końcu -opublikuj i już. Fajnie, utworzyłem artykuł, poustawiałem opcje, połączyłem z menu (które jeszcze nie istnieje na stronie), ale po zaznaczeniu opublikuj nic się na stronie nie pojawia i nic dziwnego skoro w żaden sposób nie deklarowałem w jakim miejscu w kodzie html mają się te elementy (artykuł i menu) znaleść bo nie wiem jak to zrobić, ponieważ w materiałach które czytałem albo jest to pominięte, albo nie umiem szukać. Dlatego napisałem na forum, gdzie ktoś obeznany na pewno w paru zdaniach by mi to streścił

zwiastun
28-06-2012, 17:13
Dlatego napisałem na forum, gdzie ktoś obeznany na pewno w paru zdaniach by mi to streścił
W paru zdaniach streszczenia nt. budowy szablonów napisać się nie da.
Kod wywołujący w szablonie treść główną:
<jdoc:include type="component" />
Kod wywołujący moduły, np. menu
<jdoc:include type="modules" name="nazwapozycji" />
albo
<jdoc:include type="module" name="mod_nazwa" />

Qbisiek
29-06-2012, 10:00
Dzięki, mam już zrobiony artykuł, w miejscu, w którym chcę aby sięznalazł jest <jdoc:include type="component" /> (nie a tu 'name' i jakiegoś wpisu do xml'a ?) Jak teraz połączyć plik html z joomlowskim artykułem ? Trzeba coś w opcjach samego artykułu ustawić ?

tomaszek83
29-06-2012, 10:21
kolego może zamiast tworzyć nowy szablon, o czym notabene nie masz pojęcia, przetestuj Joomla ze standardowym szablonem. Zobacz jak jest zbudowany, przetestuj co gdzie się wyświetla. A jak już to pojmiesz to zabieraj się za budowę szablonów. Poza tym w sieci jest masę poradników jak zbudować szablon pod Joomla. Tylko żeby to zrobić trzeba znać zasady działania Joomla.

Qbisiek
29-06-2012, 11:03
Niestety, mam zadanie stworzyć stronkę dla klienta, i koniecznie musi być w joomli. Strona byłaby gotowa pewnie już parę dni temu gdyby nie to, że muszę ją dostosować do środowiska joomla. Korzystałem poradników, mam odpowiednio zrobiony plik html/php z '<jdoc:include...' oraz poprawny plik xml i css. Naprawdę nie znalazłem nigdzie tego o co pytam tutaj. Nie rozumiem zresztą czemu tak każdy się oburza odsyłając żebym sobie poszukał w internecie, szukałem, nie znalazłem, a forum to chyba również miejsce poszukiwania informacji i porad, więc właśnie o nie proszę

tomaszek83
29-06-2012, 11:18
Niestety, mam zadanie stworzyć stronkę dla klienta, i koniecznie musi być w joomli.


Nie rozumiem zresztą czemu tak każdy się oburza odsyłając żebym sobie poszukał w internecie

może dlatego?

Jak nie znam się na czymś to nie podejmuję się zadania. Proste... zawsze ewentualnie możesz podzielić się wynagrodzeniem za stronę i zlecić rozwiązanie problemu jakiemuś podwykonawcy. Na forum jest odpowiedni dział do tego.