PDA

Zobacz pełną wersję : Komponent zarzadzajacy administratorami i ich prawami dostepu



Fort
01-07-2012, 15:32
Witam serdecznie

Jako, że jestm tu nowy to witam i pozdrawiam wszystkich zabierajacych glos. Mam takie pytanie czy dla joomli 1.5.26 jest dostepny taki komponent ktory pozwolilby mi ustawic administratorow roznego szczebla z roznymi prawami dostepu do zaplecza? Chodzi mi o cos bardziej rozbudowanego niz to co juz jest w joomli. Chcialbym udostepnic pewnemu administratorowi TYLKO jeden komponent (kunena) w zapleczu. Administrator logowalby sie do zaplecza ale mialby tylko dostep do komponentu kunena a reszta komponentow, modulow, artykulow bylaby nieodstepna. Czy istnieje cos takiego? Chyba joomla 2.5 ma cos takiego wbydowanego ale ja potrzebuje dla 1.5. Bylbym wdzieczny za wszelkie radu i podpowiedzi.

Pozdrawiam
Fort

zwiastun
01-07-2012, 15:56
Jest dostępne. W materiale na wiki pisano o tym już przed wiekami. Na JED (czyli w centralnym katalogu rozszerzeń) też nie jest tak trudno znaleźć rozszerzenia z kategorii kontrola dostępu (access control, ACL - access control list).

Fort
01-07-2012, 16:03
dzieki za podpowiedz a czy jakis sprawdzony i przetestowany ktos moglby polecic? Oczywiscie sam bede testowal rozne ale moze ktos ma jakies glebsze doswiadczenia w tym temacie?

zwiastun
01-07-2012, 16:49
1. Nikt rozsądny nie korzysta z Joomla 1.5, gdy chce zarządzać prawami użytkowników (chyba, że z innych powodów musi stosować 1.5). Bo problem uprawnień został rozwiązany w Joomla 2.5, a migracja z 1.5 do 2.5 istniejącej witryny zwykle nie jest przedsięwzięciem ponad siły.

2. Na JED można
a) zobaczyć, jak rozszerzenie jest oceniane przez innych użytkowników
b) poczytać recenzje (Google przetłumaczy, jeśli nie rozumiesz języka)

3. Problem, który usiłujesz rozwiązać za pomocą specjalnego rozszerzenia jest do rozwiązania za pomocą zwykłej rozmowy, chyba że prowadzisz witrynę supertajnej instytucji z supertajnymi informacjami. Jeśli współpracownik (kandydat na administratora, któremu chcesz dać dostęp) jest nieodpowiedzialnym fagasem, to nie ma z nim w ogóle co współpracować. A jeśli jest odpowiedzialny, to wystarczy się umówić, że nie będzie dokonywać żadnych modyfikacji w innych sferach witryny.

4. Jesteś tu jako debiutant, ale to Cię nie zwalnia z przeszukania forum. A na forum odpowiadano w podobnej kwestii razy wiele. Co prawda, często są to odpowiedzi tego typu, jak ta, ale ileż razy można w kole Macieju powtarzać jedno i to samo.
Niemniej, na forum opisano również, jak umożliwić komuś dostęp tylko do jednego komponentu na zapleczu.
Nie oczekuj jednak, że ktoś inny niż Ty wpisze w wyszukiwarce słowa kluczowe typu Uprawnienia i będzie za Ciebie przeglądał, tę dość dużą liczbę wątków, by znaleźć interesującą Cię odpowiedź. Zwłaszcza że upał niemiłosierny i jelenie wolą odpoczywać w zacienionych miejscach z "żubrami" :)

Fort
01-07-2012, 16:57
no ok z ze zroumieniem jezyka angielskiego nie ma problemu a co jedynie ze zrozumieniem merytoryki bo joomla to dla mnie wciaz studnia bez dna ktora mozna zaglebiac i zaglebiac. Podobnie rzecz ma sie ze zrozumieniem polskiego jezyka i frazeologii typowej dla tego rodzaju tematycznego forum. Poprzegladam JED i mam nadzieje ze cos znajde odpowiedniego dla siebie. Dzieki za odpowiedzi

zwiastun
01-07-2012, 17:03
A spojrzałeś, co pisze na polskim wiki o zarządzaniu uprawnieniami?
I przemyśl, co Ci napisałem w punkcie 3, bo moim zdaniem po prostu niczego nie potrzebujesz.

Fort
01-07-2012, 17:19
Ten twoj punkt 3 to tak nie do konca moge Moja babcia zawsze powtarzala "wierze ci wnusiu ale pozwol ze sprawdze" Strzezonego Pan Bog strzeze dlatego mysle ze taki komponent bylby dla mnie najlepszy z racji ze kilku osobom chcialbym udostepnic kilka roznych czesci strony do administrowania.

Szczerze to nie znalazlem nic na temat udostepniania tylko jendnego komponentu do administracji ale moze cos przeoczyem. Posiedze podrzebie i moze cos znajde co mi otworzy oczy jakie to proste.

Bazyl
01-07-2012, 17:28
Oczy próbuje Ci otworzyć @zwiastun.
Posłuchaj Go, po prostu ;)

Fort
01-07-2012, 17:32
staram sie, staram

partizan
01-07-2012, 18:40
doświadczenie uczy, że natywny komponent acl w joomla!, sprawia wiele trudności użytkownikom bez doświadczenia lub ... mających różne problemy poznawcze. nie chodzi tu o proste ustawienia, ale ustawienia wielu grup o różnych uprawnieniach

ten komponent znacznie ułatwia poznawanie logiczne, tej konkretnej funkcji.

http://www.aclmanager.net/

Fort
02-07-2012, 21:31
Panowie, niestety nie udalo mi sie nic znalezc a aclmanager nie dziala pod 1.5

Jesli ktos ma jakies informacje pod reka prosze o ratunek.

Pozdrawiam

zwiastun
02-07-2012, 21:33
noixAcl?
FlexiAccess?