PDA

Zobacz pełną wersję : "ginące" formatowanie tekstu



greggor78
15-07-2012, 00:05
Mój problem dotyczy formatowanego tekstu który kopiowałem dotąd z Worda. Miałem tam zawsze ustawioną rodzaj, wielkość i kolor czcionki tak by na stronie wszystkie artykuły były w tym samym stylu. Po pewnym czasie przy kopiowaniu zauważyłem, że formatowanie się "nie przenosi". Zmieniłem przeglądarkę na inną i było OK, ale też do czasu. Teraz niezależnie czy korzystam z IE, FF czy Chrome'a to formatowanie się nie przenosi.
Pytanie więc brzmi: "Co zrobić by sformatowany tekst w Wordzie lub Excelu przenieść w niezmienionej postaci do artykułu?"

z góry dzięuje za pomoc

Bazyl
15-07-2012, 00:13
Nie przenosi się tekstów bezpośrednio z Worda!
To powoduje wiele problemów. Z twoim tekstem wstawiasz na stronę śmieci...

Tekst formatujesz w edytorze.

greggor78
15-07-2012, 19:16
Ok, ale jak już mam całą stronę pisaną czcionką Times New Roman rozmiar 16, a do tego przenoszę często bardzo duże tabele z excela, z kolorem tła, rodzajem czcionki i rozmiarem to jak to mam inaczej zrobić?

Bazyl
15-07-2012, 19:21
Czcionkę oraz inne formatowania dla strony ustawia się w css.
Podaj adres witryny.

greggor78
15-07-2012, 19:38
Chodzi mi głównie o te tabele które są np. na zakładce do której link podaję poniżej:
http://badminton.gorlice.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=377&Itemid=199

zwiastun
15-07-2012, 23:34
A na czym polega problem? Nie umiesz użyć w edytorze guzika Kopiuj z Worda?

greggor78
16-07-2012, 07:52
A na czym polega problem? Nie umiesz użyć w edytorze guzika Kopiuj z Worda?
Ty to umiesz docenić człowieka ;-)

Użyć guzika to ja umiem, ale niestety nie zawsze działa. Przenosi dane bez sformatowania. Poza tym większym problem jest dal mnie przeniesienie gotowej sformatowanej tabeli z Excela np. takiej jak ta do której zamieściłem link trochę wyżej.

Bazyl
16-07-2012, 10:02
Tak u Ciebie wyglada jedna komórka:



<td style="border-bottom: windowtext 0.5pt solid; border-left: windowtext; background-color: transparent; border-top: windowtext; border-right: windowtext 0.5pt solid" class="xl80">
<font size="2" face="Arial CE" color="#000000">
Gorlice
</font>
</td>


A tak powinna wyglądać:

<td class="xl80">Gorlice</td>

zwiastun
16-07-2012, 11:42
Ty to umiesz docenić człowieka ;-)
Umiem. Ale skoro mnie zaczepiasz, to może odpowiedz sobie na pytanie, czy Ty umiesz opisywać swoje problemy i rozmawiać o nich bez zbędnych wycieczek osobistych.
Jeśli używam przycisku Wklej z Worda czy to w edytorze TinyMCE czy edytorze JCE, otrzymuję czysty kod bez zbędnych atrybutów style. Podczas przetwarzania zachowane są jedynie rozmiary komórek. Nawet jeśli pokoloruję w Excelu/Wordzie czcionkę, pozmieniam rozmiar, dodam tło, dodam linie wewnętrzne, pogrubienia, to nadal otrzymuję czysty kod.

Być może u Ciebie jest inaczej. Pytanie wówczas, jakim cudem, bo w domyślnym edytorze TinyMCE nie ma możliwości skonfigurowania go tak, żeby zachowywał style z Worda (co można zrobić np. w edytorach typu Dreamviewer).

greggor78
16-07-2012, 15:28
Umiem. Ale skoro mnie zaczepiasz, to może odpowiedz sobie na pytanie, czy Ty umiesz opisywać swoje problemy i rozmawiać o nich bez zbędnych wycieczek osobistych.
Oj, chyba w złą stronę poszła ta dyskusja. Nie miałem w planach żadnych wycieczek osobistych, a znaczek ;-) myślałem, że wystarczająco jasno da do zrozumienia, że podchodzę z uśmiechem i dystansem do Twojego wcześneijszego posta. Ostatnia rzecz na jakiej by mi zależało to nadepnąć komuś na odcisk. Jeśli źle zostałem zrozumiany to przepraszam, na pewno nie miałem złych zamiarów, wszak piszę tu by uzyskać pomoc.



Jeśli używam przycisku Wklej z Worda czy to w edytorze TinyMCE czy edytorze JCE, otrzymuję czysty kod bez zbędnych atrybutów style. Podczas przetwarzania zachowane są jedynie rozmiary komórek. Nawet jeśli pokoloruję w Excelu/Wordzie czcionkę, pozmieniam rozmiar, dodam tło, dodam linie wewnętrzne, pogrubienia, to nadal otrzymuję czysty kod.

Być może u Ciebie jest inaczej. Pytanie wówczas, jakim cudem, bo w domyślnym edytorze TinyMCE nie ma możliwości skonfigurowania go tak, żeby zachowywał style z Worda (co można zrobić np. w edytorach typu Dreamviewer).

Ok, spróbuję z tym Dreamviewer choć go nie znam, bo zależy mi żeby przenosił jednak style skoro cała strona na której jest już kilkaset artykułów jest utrzymana w takiej konwencji.

A tak z czystej ciekawości, to co takiego się wydarzyło, że dotychczas kopiując "na żywca" ctrl+c i ctrl+v z worda czy excela tekst lub tabele przenosiły się identycznie jak to było wordzie czy excelu, a teraz gubi sięcałę formatowanie?

zwiastun
16-07-2012, 15:43
na pewno nie miałem złych zamiarów
Nie problem, ani mi w głowie się obrażać :) Po prostu zbyt często moje odpowiedzi są nadinterpretowane :).
Proste kopiowanie z Worda/Excela ma - niestety - taki skutek. Dotyczy to głównie starszych wersji programów Microsoftu. Taki ich urok, generują mnóstwo kodu XML, który powoduje różne błędy.
Na marginesie: przenoszenie formatowania z dokumentów Worda czy Excela na strony internetowe nie jest zbyt dobrym pomysłem. Lepiej poświęcić trochę czasu i ustalić za pomocą arkuszy stylów wygląd tabel. Wystarczy, ze z Worda/Excela zostanie przeniesiona szerokość tabeli i kolumn.

greggor78
16-07-2012, 17:20
ok, rozumiem. Wiem, że arkusz stylów to optymalne rozwiązanie. Problem jednak w tym, że od osoby która zbiera dane i mi je przesyła dostaję zawsze te informacje w formie arkusza z excela. Dla mnie więc najwygodniej było przenieść te dane wprost z arkusza niż przepisywać.
Popatrz np. na ten artykuł:

http://badminton.gorlice.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=396&Itemid=217

Nie wyobrażam sobie że mógłbym to za każdym razem przepisywać.

Zapytam jeszcze inaczej. Czy fakt, że przedtem mogłem te dane przenosić wprost a teraz nie mogę nie wynika z aktualizacji przeglądarek? Był bowiem taki moment, że FF już nie przenosił formatowania, a IE jeszcze tak, ale i to się niestety zmieniło.

Może na potrzeby prowadzenia tej strony wystarczyłoby mi zainstalować jedną przeglądarkę w starszej wersji?

zwiastun
16-07-2012, 18:07
Ale po co masz cokolwiek przepisywać?
1. Kopiujesz i wklejasz za pomocą przycisku Wklej z Worda
2. Otrzymujesz czystą tabelą z szerokościami komórek
3. W kodze tabeli oznaczasz jej styl
4. Resztę stylizujesz za pomocą CSS (można to zrobić o wiele ładniej niż masz aktualnie na stronie) i zawsze będzie tak samo.

greggor78
16-07-2012, 18:24
ok, dzięki, tak też zrobię

sonnen_x
27-08-2012, 14:55
Witam wszystkich,

Mam podobny problem z Joomla! 2.5.6 postawioną na movAMP - przenoszę z Worda poprzez notatnik kod HTML, wklejam i wszystko jest OK. Po naciśnięciu Zapisz formatowanie zostaje całkowicie zgubione. Podobnie dzieje się z tekstem stworzonym bezpośrednio w TinyMCE - po zapisaniu gubi formatowanie. Spotkaliście się z czymś takim?

zwiastun
27-08-2012, 16:46
To nie jest podobny problem. Wręcz zupełnie inny.
W konfiguracji globalnej sprawdź ustawienia na karcie Filtrowanie tekstu.

sonnen_x
28-08-2012, 14:18
Dzięki, o to chodziło.