PDA

Zobacz pełną wersję : Nie wyświetla się strona



lesnica
27-07-2012, 21:04
Witam,
od dwóch lat moja strona działała bez problemu aż tu nagle przestała się wyświetlać. Spytałem support nazwa.pl to poradzili mi żeby włączyć "show errors" po tym pokazał się taki komunikat:
Fatal error: Allowed memory size of 67108864 bytes exhausted (tried to allocate 32 bytes) in /home/lesnica-wroc/ftp/public_html/libraries/joomla/database/database/mysql.php on line 462
Pan powiedział że: "aplikacja próbuje przypisać sobie za dużo pamięci"- skąd, tak nagle sobie to wymyśliła to nie wiem - a dopuszczalna pamięć to 64 MB i dodał że jej nie zmieniali i że więcej nie jest w stanie mi pomóc.
Możecie mi powiedzieć co to za pamięć ? (powierzchnia dyskowa na moim serwerze to 50 GB) i w czym leży problem ?

Gall Anonim
28-07-2012, 10:02
Możecie mi powiedzieć co to za pamięć ? (powierzchnia dyskowa na moim serwerze to 50 GB) i w czym leży problem ?
Zapewne w tym że kupiłeś usługę i zostawiłeś konfigurację pierwotną nie ustawiając właściwego (oczekiwanego) podziału przestrzeni dyskowej - domyślnie przestrzeń dyskowa zarezerwowana na potrzeby www jest bardzo mała.
Pzdr

Karol99
28-07-2012, 10:46
Moim zdaniem w tym przypadku kwestia przestrzeni na dysku nie ma znaczenia: Błąd brzmi:


Allowed memory size of 67108864 bytes exhausted

To oznacza, że j! usiłuje uzyć zbyt wiele pamięci _operacyjnej_ maszyny. Zakładając, że nie nastąpiła żadna zmiana w funkcjonowaniu samego joomla (np. instalacja nowego dodatku, czy włamanie) - to stawiam na statystyki.

@lesnica, masz tam zainstalowane coś takiego? Jeśli możesz zalogować się na zaplecze - to wyłącz i zobacz czy strona wróci. Potem trzeba będzie usunąć część zgromadzonych danych, żeby móc ze statystyk korzystać.

Gall Anonim
28-07-2012, 11:29
@Karol99 - jest to przestrzeń dyskowa podzielona na zarezerwowane zasoby na trzy grupy: www, poczta, inne (bodajże - piszę z pamięci)
Jeżeli zasób zarezerwowany dla danego elementu zostanie osiągnięty - nic więcej nie może zostać zapisane - Allowed memory size of 67108864 bytes exhausted = Dostępny (czytaj - zarezerwowany dla) rozmiar pamięci 67108864 bajty został wyczerpany.
Równie dobrze może się okazać że chodzi o zarezerwowany zasób dla konkretnej bazy danych (a jest on na nazwa.pl deklarowany przy tworzeniu samej bazy danych), w jednym i drugim przypadku jest to kwestia zarezerwowanych - dostępnych zasobów.
Pzdr

Karol99
28-07-2012, 11:50
@Gall Anonim: możliwe, że masz rację. Natomiast mnie dotąd tego rodzaju błędy zdarzały się w przypadku próby użycia zbyt dużego obszaru pamięci operacyjnej.

Że tak może być i w tym przypadku wskazuje też odpowiedź "pana z hostingu" o dopuszczalnej pamięci 64 MB. A że błąd następuje przy próbie komunikacji z bazą, to domniemywam, iż j! lub któreś rozszerzenie usiłuje pobrać dane, których rozmiar samoczynnie zmienił się w czasie - i na myśl przychodzą mi statystyki.

Gall Anonim
28-07-2012, 12:03
@Karol99
no to mamy rozwiązanie - jeżeli sobie dobrze przypominam 64 MB jest wartością domyślną dla tworzonej bazy danych w przypadku nazwa.pl
należy więc edytować BD i zwiększyć wartość - jednak tak czy inaczej coś jeszcze jest nie tak bo 64 MB dla bazy danych w przypadku prostych i niewielkich witryn to "świat i ludzie" - należy więc wejść również w BD i sprawdzić które tabele "puchną" a potem zastanowić się czemu.
Pzdr

lesnica
28-07-2012, 15:08
Hej,
no żeczywiści @karol99 miałeś racje, wyłączyłem licznik odwiedzin (Vinaora visitors counter) i strona zaczeła chodzić. Pytanie jest teraz czy on mi tam naśmiecił w bibliotekach czy wystarczy że go wywale i dam inny i będzie wszystko działać dalej?

Karol99
29-07-2012, 12:38
Pytanie jest teraz czy on mi tam naśmiecił w bibliotekach czy wystarczy że go wywale i dam inny i będzie wszystko działać dalej?

Sądzę, że jedynym problemem był rozrost rozmiaru zgromadzonych danych i wyłączenie statystyk rozwiąże problem.

Jeżeli zależy Ci na tych statystykach, to możesz spojrzeć w phpMyAdmin jak wyglądają tabele tego rozszerzenia w bazie, i spróbować usunąć starsze dane (nie znam tego rozszerzenia, ale podejrzewam, że skoro tak wzrósł rozmiar danych, to ono gromadzi informacje o każdym odwiedzającym - pozbycie się ich części nie spowoduje utraty statystyk o całkowitej oglądalności). Pamiętaj o backupie zanim zaczniesz coś robić w bazie!

Jeśli zdecydujesz się na inne rozszerzenie ze statystykami, to weź pod uwagę, jakie informacje ono gromadzi. Problem z czasem może i w takim wypadku powrócić...