PDA

Zobacz pełną wersję : Jak dorobić ładne menu z hierarchią do istniejącego szablonu Joomli?



Super_mousee
01-08-2012, 10:38
Mam joomlę 2.5.6 i używam szablonów Beez20 i Beez5 - jestem z nich zadowolona pomijając 1 szczegół.
Chodzi o wygląd menu - tego które może być np. w position 5 lub 7 - w kolumnie po lewej stronie lub w ogóle także te w kolumnie po prawej stronie.
Chodzi mi o to aby była wyraźna hierachia pozycji menu w zależności od poziomu pozycji menu - zaznaczone innym kolorem tła na którym jest menu (+ zmiana tego koloru na inny odcień przy najechaniu).
Chciałam też żeby można było np. poziom 2gi menu zwijać lub rozwijać przez kliknięcie jakiegoś "znaczka".

Czy ktoś mógłby mi polecić jakieś ładne menu tego typu z innego szablonu, które dało by się jakoś przekopiować / wkodować do moich szablonów i jak się do tego zabrać - które pliki i które sekcje moich szablonów trzeba byłoby przeedytować?

Winnetou
01-08-2012, 12:04
http://www.softdesign-studio.pl/cms-joomla/struktura-i-nawigacja/item/154-maxi-menu-ck

Super_mousee
01-08-2012, 13:24
Dzięki bardzo! Dość ładnie i atrakcyjnie wygląda to menu - chociaż nie o takim czymś myślałam - myślę że mogłabym zastosować na stronie - chodzi mi o menu boczne, nie jestem też pewna czy prezentowane przykłady menu bocznego da się zrobić tym narzędziem w ramach opcji bezpłatnej?
Mogłabym coś takiego spróbować - jako dodatkowej, dość atrakcyjnej opcji.

Tak na teraz to szukam czegoś prostego - menu boczne - z widocznymi na stałe pozycjami na 1szym poziomie (np. 10 pozycji) i żeby można było kliknąć każdą z tych 10 pozycji i rozwinąć (na stałe aż do kolejnego kliknięcia zwijającego to menu) menu na drugim poziomie.
Chodzi mi o to, żeby każdą z np. 10 pozycji menu na pierwszym poziomie można było osobnym kliknięciem "rozwinąć na stałe" do drugiego poziomu.
I opcja kolorowania może być w jakimś pliku css, tylko żebym wiedziała w której linijce mam ustawić kolory - i żeby można było osobno ustawić kolory dla:
1 poziomu menu
2 poziomu menu
3 poziomu menu - myślę że 3 poziomy wystarczy
i tylko zróżnicowanie jeszcze - bez najechania i z najechaniem myszką.

Taki rozwijany przykład chociaż bez kolorowania - znalazłam w jednym z wpisów na tym Forum - to strona http://igalo.pl.
Chciałabym coś tego typu.

Winnetou
01-08-2012, 13:45
Szukaj wśród tzw. Accordion Menu
http://extensions.joomla.org/extensions/structure-a-navigation/menu-systems/accordion-menus

Super_mousee
14-08-2012, 11:11
Dziękuję Winnetou.
Zrobiłam boczne - z rozwijanym podmenu - Accordeon Menu CK - jest całkiem ładne i łatwo je ustawić. Taki mały problem to to, że pod przeglądarką IE (spawdzałam na IE9 i IE8) niestety nie widać zastosowanego gradientu koloru (np. pomiędzy zielonym a niebieskim) na "bacground" wiersza tabeli - pod IE gradientowe tło jest w jednolitym kolorze. Pod innymi przeglądarkami: Firefox, Opera zarówno na Windowsie i Linuxie ten gradient jest widoczny tak jak ustawiłam.

Skorzystałam też z podanego przez Ciebie linka aby zrobić Menu Górne - rozwijane - Maximenu CK - jest też dość fajne - jakkolwiek zainstalowałam tę opcję prostszą bezpłatną i nie jest tak rozbudowane jak na zamieszczonych na stronie http://www.joomlack.fr/ przykładach.
Chętnie wydałabym te 11 euro i dokupiłabym tę opcję rozszerzoną Maximenu CK, mam jednak problem z wytłumaczeniem się, że sama takiego menu przez 3 dni nie napiszę - spróbuję jednak kogoś przekonać do zakupu.

Mój główny problem z tym Menu Maximenu CK jest jednak taki, że nie umiałam ustawić głównej poziomej belki tego menu górnego, żeby miało np. szerokość nie 940px a np 1280px bo takie mam na podstronie zastosowane modyfikacje szablonu Beez_20 - mam szersze podstrony w części dostępnej po logowaniu bo zamieszczam tam tabelki z danymi z dużą ilością kolumn. Nie umiałam też przesunąć tej głównej poziomej belki Maximenu CK względem szablonu, żeby miało ustalony "margin-left, margin-right" od krawędzi szablonu - albo żeby było na środku szablonu.

Szerokość belki poziomej tego menu jest chyba 940px (na sztywno) i nie udało mi się znaleźć w żadnym miejscu przeszukanych katalogów z plikami tego modułu miejsca gdzie można byłoby tę szerokość zmienić na np. 1280px oraz żeby ustawić wyrównanie tej belki do lewej i prawej strony szablonu - mam szablon Beez_5 i Beez_20 na podstronach z modyfikowaną szerokością (1050px, 1280px i 1680px). Szukałam w /var/www/myjoomla/modules/mod_maximenuck.

Teraz mam próbnie zainstalowane to Maximenu CK na stronie (Home - 1050px, podstrony z szerokością 1280px i 1680px dostępne są po logowaniu i miałabym problem żeby je pokazać).
Na stronie Home (width: 1050px) nie wygląda jeszcze źle - chociaż nie udało mi się wyrównać tej górnej niebieskiej belki z menu do lewego i prawego końca szablonu na równo.
Tutaj są zaczątki mojej strony (strona ma charakter wewnętrzny i mam problem żeby pokazać podstrony dostępne po logowaniu)
http://83.238.173.29/cc.joomla

Chciałbym kupić tę wersję rozszerzoną tego menu ale punkt pierwszy potrzebuję wiedzieć czy można to menu ustawić na inną szerokość - żeby ten niebieski pasek miał nie 940px ale np. 1280px i żeby dało się wyrównać do brzegów szablonu.

Widzę, że to dość popularny dodatek do Joomli i może ktoś wie czy tę szerokość górnej belki menu da się jakoś ustawić?

Ps. Menu górne się nie rozwija - bo rozwijane podmenu jest dostępne po zalogowaniu.

Winnetou
14-08-2012, 11:27
W opcjach konfiguracyjnych Maximenu CK nie zmienisz szerokości belki - nawet w tej płatnej rozszerzonej opcji.

Takie rzeczy musisz już edytować ingerując w plik z ustawieniami css. Wyśledzisz go wykorzystując wtyczkę do Firefoxa Firebug

http://getfirebug.com/

Super_mousee
14-08-2012, 13:46
W szablonie Beez_5 (jest na stronie Home) i jego modyfikacjach ze zmienioną szerokością na 1680px już poprawiłam w pliku css, żeby to menu górne było na całą szerokość szablonu - udało mi się to przez poprawienie 2 linijek w pliku css metodą "zgadywania".

Z szablonem Beez_20 metodą zgadywania nie udało mi się - szablon ten pod względem zawartości plików css różni się jednak od Beez_5 i spróbuję więc firebugiem.

W sumie to jest sukces, że szerokość belki w Beez_5 udało się póki co ustawić - bo to znaczy, że Maximenu CK nadaje się do zastosowania na mojej stronie i mogę nad nim dalej popracować. :-)