PDA

Zobacz pełną wersję : K2 - Jak wykluczy indeksację kategorii w google



Lotar
26-08-2012, 18:43
Mam taki problem. Na stronie posiadam ponad 20 kategorii utworzonych za pomocą komponentu K2 oraz odpowiadającym tym kategoriom pozycja menu. Google indeksuje dwa razy tą samą treść. Raz jako pozycja menu: http://www.nazwastrony.pl/podstronamenu , a raz jako kategoria k2: http://www.nazwastrony.pl/component/k2/itemlist/category/14-nazwa_kategorii

Chciałbym wprowadzić instrukcję nofollow dla kategorii K2. Nie widzę jednak takiej opcji w ustawieniach kategorii.
Jest ktoś w stanie mi podpowiedzieć, jak wykluczyć indeksację kategorii?

Bazyl
26-08-2012, 20:54
Witam,

Nie jest to możliwe, z jednym tylko wyjatkiem: Google zaindeksował Twoją stronę jeszcze przed utworzeniem pozycji w menu, które wskazują na K2.
Sprawdź menu, zgłos nową mapę do G.

Lotar
26-08-2012, 21:50
Cały serwis tworzyłem offline. Google "zobaczyło" juz całość. Nie ma więc możliwości, że najpierw zaindeksowało kategorie. Najgorsze jest także to, że komponent Xmap tworzy mapę witryny opartą o pozycję menu, ale w której także znajdują się URLe typu www.nazwastrony.pl/component/k2/itemlist/category/14-nazwa_kategorii . Nie można tego zablokować w robots.txt?

Bazyl
26-08-2012, 21:52
Link do strony?

Lotar
26-08-2012, 22:16
Żeby roboty nie miały dostępu do kategorii K2.
Prawdopodobnie przez to, że google 'widzi' tą sama treść pod dwoma adresami URL (prawidłowy z poziomu pozycji menu, oraz ten z kategorii), spadłem drastycznie w SERPach. URLe typu www.nazwastrony.pl/component/k2/itemlist/category/14-nazwa_kategorii są aktywne i wyświetlają ten sam kontent co URLe www.nazwastrony.pl/podstronamenu (css jest tylko lekko inny). Dziwi mnie fakt, że kategorie w K2 mają swoje URLe i google je indeksuje.

Bazyl
26-08-2012, 22:23
Wydaje Ci się, że nie wiem, o czym z Tobą piszę od godziny?
Źle zbudowałeś menu.

Lotar
26-08-2012, 22:29
Jak w takim razie prawidłowo zbudować/przebudować menu, aby uniknąć tego błędu?

Bazyl
26-08-2012, 22:30
Nie zamierzam tracić czasu na dyskusje o dubach smalonych.
Może ktos inny się znajdzie...

Gall Anonim
27-08-2012, 09:54
1. Podaj adres strony - sprawdzę jak tworzy się mapa (co daje analogię do google)
2. Jeżeli chcesz - zawsze możesz zablokować w konfiguracji element menu - wówczas pozostanie ci tylko ten drugi o ile faktycznie problem istnieje
3. O ile kojarzę to przy tworzeniu nowej strony domyślnie indeksowanie jest wyłączone w konfiguracji (zawsze mogę się mylić - być może jest to jedna z czynności którą wykonuję automatycznie).
Pzdr

Lotar
27-08-2012, 11:59
Adres - zabawy.org
Przekombinowałem przy tworzeniu menu. Aby osiągnąć efekt poziomego menu i submenu, utworzyłem dwa moduły menu. Jeden wyświetla tylko pozycję menu nadrzędnego, a drugi moduł wyświetla tylko pozycję submenu.