PDA

Zobacz pełną wersję : PL znaki w tekście wprowadzonym w index.php



janykiel
14-09-2012, 19:40
Mam taki kłopot z PLiterkami.
Mianowicie w szablonie, który zainstalowałem (KeepItSimple) nazwę strony i slogan wpisuje się "z palca" w treści pliku index.php.
Plik ten nie miał zakodowanego żadnego języka. Po wprowadzeniu nazwy i sloganu z PLiterkami okazało się, że w przeglądarce widać "krzaki".
Dodałem na początku pliku taki kod:

<?php header('Content-Type: text/html; charset=utf-8'); ?>

Teraz treść pliku wygląda tak (cytuję początek, w treści zamiast sloganu wprowadziłem ciąg PLiterek, na czerwono zaznaczyłem części kodu, o których piszę):


<?php /**
* @copyright Copyright (C) 2005 - 2008 Open Source Matters. All rights reserved.
* @license GNU/GPL, see LICENSE.php
* Joomla! is free software. This version may have been modified pursuant
* to the GNU General Public License, and as distributed it includes or
* is derivative of works licensed under the GNU General Public License or
* other free or open source software licenses.
* See COPYRIGHT.php for copyright notices and details.
----------------------------------------------------------------------------------
*/
defined( '_JEXEC' ) or die( 'Restricted access' );
?>
<?php header('Content-Type: text/html; charset=utf-8'); ?>
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" xml:lang="en-gb" lang="en-gb">
<head>
<jdoc:include type="head" />
<link rel="stylesheet" href="templates/system/css/general.css" type="text/css" />
<link rel="stylesheet" href="templates/<?php echo $this->template ?>/css/template.css" type="text/css" />
<link rel="stylesheet" href="templates/<?php echo $this->template ?>/css/joomla.css" type="text/css" />
<link rel="stylesheet" href="templates/<?php echo $this->template ?>/css/suffix.css" type="text/css" />
<link rel="stylesheet" href="templates/<?php echo $this->template ?>/css/960.css" type="text/css" />
<?php if($this->countModules('left and right')== 0) :?>
<link rel="stylesheet" href="templates/<?php echo $this->template ?>/css/collapse1.css" type="text/css" />
<?php endif; ?>
<?php if($this->countModules('left or right')== 0) :?>
<link rel="stylesheet" href="templates/<?php echo $this->template ?>/css/collapse2.css" type="text/css" />
<?php endif; ?>
</head>
<body id="background">

<!-- header starts-->
<div id="header-wrap"><div id="header" class="container_16">

<h1 id="logo-text"><a href="index.php" title="">Keep It Simple</a></h1>
<p id="intro">ęóąśłżźćń</p>

<!-- navigation -->
<div id="nav">
<jdoc:include type="modules" name="user3" style="XHTML" />
</div>

<div id="header-image"></div>
<div id="search"><jdoc:include type="modules" name="user4" style="XHTML" /></div>

<!-- header ends here -->

W przeglądarce dalej krzaki.

Czy ktoś może mi podpowiedzieć, jak rozwiązać ten problem?

System to Joomla 1.5.24

bogdanbojarski
14-09-2012, 19:55
A jakim edytorem edytujesz index.php?

janykiel
14-09-2012, 19:59
notepadem

bogdanbojarski
14-09-2012, 20:24
A czy notepad zapisuje w utf? Bo z tego co pamiętam raczej nie bardzo. Jeśli nie to masz zapisane w CP-1250

janykiel
14-09-2012, 21:46
Ogromnie dziękuję. Idąc tym tropem zmieniłem edytor i problem rozwiązałem. Dziękuję raz jeszcze.