PDA

Zobacz pełną wersję : ograniczenie dostępu do komponentu z poziomu zaplecza



tomputer
17-09-2012, 12:53
Witam
Już od dłuższego czasu szukam informacji czy w Joomla 2.5.x można wyłączyć grupie użytkowników dostęp do komponentu z poziomu zaplecza.
Scenariusz jest taki.
Grupa użytkowników pisze artykuły w K2 od strony frontowej , jednak znacznie wygodniej jest robić to z poziomu zaplecza , chciałbym umożliwić użytkownikom dostęp do zaplecza, ale wyłączyć im możliwość przeglądania innych komponentów np. jcomments chociażby po to by nie mieli możliwości sprawdzania z jakiego adresu IP został napisany komentarz.

Czy ktoś z was zna sposób no ograniczenie dostępu do wybranych komponentów dla wybranej grupy użytkowników.

ekumi
17-09-2012, 13:50
Możesz np. utworzyć nową grupę użytkowników z prawem logowania się do zaplecza i pozostawić jej prawa dostępu do komponentu k2 a do innych powyłączać te prawa.

tomputer
17-09-2012, 13:53
właśnie do tego zmierzam tylko nie bardzo wiem jak to wykonać. Tzn wiem jak utworzyć grupę ale nie wiem w jaki sposób przydziela się prawa do poszczególnego komponentu.

ekumi
17-09-2012, 13:58
Po utworzeniu grupy wybierz z menu komponenty te, do których nie chcesz dać dostępu i w ich opcjach->uprawnienia dla utworzonej grupy ustaw dostęp do komponentu na zabroniony.

tomputer
17-09-2012, 14:09
i w ich opcjach->uprawnienia dla utworzonej grupy ustaw dostęp do komponentu na zabroniony.
Z całym szacunkiem ale wciąż nie mogę odnaleźć gdzie tego dokonać przeklikałem już chyba wszystkie możliwe konfiguracje. Będę wdzięczny za podesłanie pełnej ścieżki dostępu do tych opcji.

ekumi
17-09-2012, 14:25
Logujesz się, jako Super Administrator na zaplecze. Z menu komponenty wybierasz jakiś komponent (np Reklamy) i klikasz. Po otwarciu komponentu w prawym górnym rogu masz ikonę z etykietą opcje i obrazkiem przełącznika. Klikasz ją, w efekcie czego otwiera się okno opcji komponentu. W tym oknie wybierasz kartę uprawnienia. Następnie klikasz nazwę utworzonej grupy użytkowników -> otwiera się lista uprawnień tej grupy. Rozwijasz listę przyporządkowaną do działania Dostęp do komponentu i ustawiasz na zabronione. Zapisujesz ustawienia przez kliknięcie na zapisz lub zastosuj. Jeżeli teraz przypiszesz do tej grupy jakiegoś użytkownika, to nie będzie on miał prawa dostępu do komponentu Reklamy.

tomputer
17-09-2012, 14:36
Dziękuję za informację.
Faktycznie w przypadku komponentów zaimplementowanych w joomla taka opcja istnieje , natomiast w przypadku komponentu jcomments tych ustawień brak. Sam komponent posiada zarządzanie uprawnieniami ale są one przenoszone również na stronę frontową czyli jeśli wyłączę dostęp do komponentu w tych opcjach to użytkownicy z danej grupy nie mają możliwości dodawania komentarzy do artykułów. A ja szukam sposobu na wyłączenie tego komponentu tylko od strony zaplecza.

tomaszek83
17-09-2012, 14:46
W ustawieniach grupy dajesz im dostęp do komponentu - niedozwolone (wtedy nie mają dostępu do żadnego komponentu) po czy w ustawieniach uprawnień w K2 dajesz grupie przy dostępie do komponentu - Dozwolone. I działa.

PS. Lepiej uprawnienia dawać z dołu, tzn najpierw wyłączasz globalnie grupie dostęp do wszystkiego a następnie do tych rzeczy które mają mieć włączasz (w ustawieniach wybranych komponentów). Nie odwrotnie.

tomputer
21-09-2012, 10:54
Działa
Dziękuję za wyklarowanie zasad używania ACL

raffe
28-04-2017, 23:07
Witam,

Chciałbym zadać pytanie w tym temacie,
czy można zablokować dostęp do wybranych szablonów na zapleczu dla danego użytkownika?