PDA

Zobacz pełną wersję : Joomla 1.0.11 UTF



Gabrys
11-01-2007, 16:18
Witam serdecznie.

Przekonwertowałem Joomlę pobraną z tego serwisu wersję 1.0.11 na UTF8. Działa zarówno administracja jak i strona. Dane do MySQL wędrują oczywiście w UTF-8. Czyli nie ma konieczności babrania się z przestawianiem gdziekolwiek na latin2, czy coś w tym stylu.

Poświęciłem te piętnaście minut, więc pewnie ktoś by chciał i z tego skorzystać, czy jest jakiś sposób, bym mógł ten projekt upublicznić poprzez ten serwis?

Pozdrawiam.

PS: nie muszę mówić, że wszystkie wiadomości i domyślna treść ładowana do bazy jest prawidłowo wyświetlana (przekonwertowana do utf8).

wrs
18-01-2007, 12:59
W czym jest lepsza joomla utf od zwykłej?
Poza tym czy nie zwiększy się obciążenie serwisu (wczytywanie strony) spowodowane joomla z utf od kodowania w iso ?

hesper
18-01-2007, 16:38
W tym jest lepsza , że tylko dzięki niej bez dodatkowych przeróbek da się uruchomić bez krzaków w tekście agregator wiadomości rss, gdybyś takowy chciał uruchomić na swojej witrynie.

p4trykx
24-01-2007, 02:26
Może tymczasowo napisz ja to zrobić tutaj. Ja właśnie dzisiaj odkryłem że Joomla nie obsługuje utf-8 :-/
Chyba przerzucę się na Mambo bo ono w standardzie chyba działa na utf-8 (z pobierznych testów polskie litery są ok) mySqla też mam w utf-8

Poza tym to chyba nie takie łatwe ? Jak wygląda kompatybilność z modulami ?
Czytałem że generalnie php brakuje troche wsparcia dla utf-8 i dlatego w joomli nie zdecydowali sie na zmiany.

lfa
12-02-2007, 13:14
ja prubowałem przerobić joomle 1.0.12 na utf-8 ale poległem na modułach i wysyłaniu maili. Bardzo potrzebuje utf-8 by zszyć joomle z innym systemem i jakby ktoś miał jakąś paczkę to chętnie skorzystam :)

ps
a jeśli chodzi o wyższość uft-8 nad iso-8859-2 to chyba nawet nie podlega dyskusji :)

pozdrawiam

stone
12-02-2007, 22:43
Z utf-em jest jeden duży problem, jak ktoś zna rozwiązanie to bardzo prosiłbym podać:), nie wyświetlają się polskie znaki pod Ajaxem, ale tak czy siak jest to niewątpliwie przyszłość i tak będzie od wersji 1.5

pz103
18-02-2007, 21:32
Witam,

Tez byłbym bardzo za tym, zeby jakis tutorial opublikowac na forum. Skoro nie ma mozliwosci zeby umiescic caly pakiet w wersji UTF-8. Skoro w przypadku pewnych integracji mozna sie pozbyc problemu krzakow zamiast polskich znakow, to mam nadzieje ze i w przypadku integracji Joomla z Coppermine pomogloby przerobienie Joomli na UTF-8, bo obecnie mimo mozliwosci ustawien roznych wersji kodowania w Coppermine nijak nie chca obie rzeczy na raz wyswietlac prawidlowo polskich znakow. Albo Coppermine wyswietla dobrze, a krzaki sa w Joomli, albo odwrotnie.
Ewentualnie jesli bylaby taka mozliwosc to taki pakiet joomli utf chetnie otrzymalbym mailem czy sciagnal z jakiegos ftp.

Pozdrawiam
Piotrek

zwiastun
19-02-2007, 16:44
Rzecz trochę złożona, ale dać się da pono wszystko.Serwis joomla.pl działa na UTF -8 od samego początku. Na razie problemów większych nie było. Kłopot polega na konieczności konwersji wszystkich plików językowych, wszystkich plików XML do formatu UTF-8 i nie tylko. Dlatego m.in. nie publikujemy wersji w UTF-8. Jak ktoś chce koniecznie, może to własnym wysiłkiem (nie aż atak wielkim) uczynić [otrzymaliśmy nawet skonwertowany do UTF-8) podstawowy pakiet Joomla 1.0.11 (dziękujemy).

Z UTF-8 wiążą się dodatkowo kwestie bazy danych, odpowiedniej konfiguracji serwera (moduł mbstring) - podejrzewam, że udostępnienie wersji UTF-8 namnożyłoby nam bardzo szybko postów na ten temat od użytkowników, którzy chcieliby, ale się nie znają. To też byłoby pożyteczne, ale z drugiej strony narobiłoby sporo niepotrzebnego zamieszania.
W UTF-8 jest Joomla 1.5 - wtedy będzie pora na rozważanie ewentualnych problemów.

lfa
20-02-2007, 10:02
Przekonwertowałem wszystkie konieczne plik, zmienilem naglowki kodowania w xmlach, baza dancyh działa na utf-8. W skrócie mówiąc wprowadziłem wszystkie zmiany jakie moim zdaniem są konieczne by serwis (jakikolwiek) działał na utf-8 (a nie jestem laikiem w tych sprawach).
Mimo wszystko serwis pokazuje krzaki przy opisach komponentów, modułów (czyli defakto odczytywania z xmli) jak i powiadomienia w alertach JavaScriptu.
Jeśli nie chcecie mi podesłać wersji w utf-8 (zapewniam że nie zadawałbym potem pytań jeśli takowa wersja by działała :P ) to przynjamniej dajcie znać jak naprawić krzaki w tych dwóch miejscach wymienionych wyżej.

Pozdrawiam !

zwiastun
20-02-2007, 18:30
to jeszcze wejdx do paczuszki 1.0.11+Admin-PL i oszukaj w includes/domit/xml_domit_lite_parser.php podmień go z oryginalnym

lfa
21-02-2007, 08:08
No i o taką informację mi chodziło ! teraz wszystko mi działa ! WIELKIE DZIĘKI !

Gabrys
23-02-2007, 18:18
Na szybko odpowiadam pobieżnie na wszystko:

UTF-8 to jest przyszłość i nie należy się uwsteczniać.

Zrobiłem pełną uteefizację-osiem Joomli 1.0.11 i poza bodajże datą typu piątek w adminie wszystko jest bez krzaków.

Proces był automatyczny, jedna czy dwie linijki w bashu.

Podobnie niestety należy konwertować wszystkie dodatkowe moduły, które chcemy zainstalować po polsku.

Problem natomiast z krzakami w paczkach anglojęzycznych właśnie zniknął za to.

Mam teraz cholernie mało czasu i nie jestem w stanie zrobić na ten temat nic więcej niż odpisać (również proszę wybaczyć pozorne zlewanie PM-ów).

Jak tylko zdam egzamin, zrobię projekt, skończę rozmowy dotyczące administrowania siecią Carrefoura i nie będę miał żadnych zaległości z dziewczyną i gitarą, to postaram się pomóc wszelkimi siłami.

Bo z tego co otrzymałem na maila pomysł konwersji spotkał się z aprobatą, tylko należy przeprowadzić taką akcję w sposób zorganizowany a nie tak na szybko.

Co do rozszerzeń mbcośtam, jakiś innych kosmosów co ludzie powipysywali, to wg mnie nic nie jest prawdą. Taka sama konfiguracja jak dla normalnej Joomli wystarczy o ile mamy bazę postawioną na utf-8 (a mając postawioną na utf-8 nawet nie potrafiłem postawić w ciągu powiedzmy 10 minut Joomli tej iso-latin-2, więc przerobiłem ją na UTF-8).

Pozdrawiam i przepraszam za opóźnienia itd.

A paczka gdzieś do kogoś chyba już poszła, także proście a będzie Wam dane (ale nie mnie ;) ).

hesper
23-02-2007, 20:07
No poszła do mnie i wrzuciłem ją po przekonwertowaniu archiwum do wersji zip na ten adres: http://www.joomla.hesper.pl/content/view/45/34/

pz103
24-02-2007, 09:27
Witam,

Slowa uznania dla Gabrys i hasper, ze wersja UTF-8 jest w koncu dostepna :) Na wszelki wypadek chcialbym jeszcze dopytac, czy jesli mam zainstalowana wersje ISO, to czy jesli rozpakuje udostepniona paczke i przesle wszystkie pliki na serwer z nadpisaniem obecnych to bedzie to wystarczajace dzialanie do tego zeby cala Joomla chodzila na UTF-8? czy tez jeszcze trzeba cos zrobic? Baze danych mam w UTF-8, a do tego mam jeszcze galerie Coppermine, ktora tez najlepiej chodzi w UTF-8. Jesli wiec takie nadpisanie plikow na serwerze spowodowaloby ze wszystko byloby w UTF-8 to jestem w niebie ;) Nie chcialbym czegos popsuc w obecnej instalacji, wiec dajcie znac na potwierdzenie czy tez info na co uwazac, zrobic recznie itp.
Dzieki wielkie.

Pozdrawiam
Piotrek

pz103
26-02-2007, 17:45
Postanowilem zaryzykowac i zrobic tak jak napisalem w poprzednim poscie. Niestety efekt tego jest taki jak ponizej przy probie wejscia zarowno na strone od frontu jak i od strony admina. Cala joomla siedzi u mnie na serwerze w folderze kts.

Moze ktos cos poradzic? Co z tym zrobic?

Warning: main(/home/quake/public_html/nzs/includes/version.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/public_html/kts/includes/joomla.php on line 71

Fatal error: main(): Failed opening required '/home/quake/public_html/nzs/includes/version.php' (include_path='.:/usr/lib/php:/usr/local/lib/php:/usr/local/lib/php/PEAR') in /home/public_html/kts/includes/joomla.php on line 71

pz103
26-02-2007, 21:52
Sam sobie odpowiadam ;) ale mam nadzieje, ze przyda sie to innym, ktorzy biegli w temacie Joomli nie sa i eksperymentuja tak jak ja.

Jak ktos instaluje wersje utf-8 jako nowy cms na serwerze, to pewnie wszystko jest ok, ale w przypadku zamiany wersji iso na utf kolejnosc w moim przypadku byla nastepujaca:
- rozpakowanie paczki joomla utf
- wrzucenie wszystkiego na serwer z nadpisaniem wszystkich plikow
- w tym miejscu jak sie mysli ze to koniec to wywala bledy takie jak juz wczesniej napisalem, wiec
- modyfikacja pliku configuration.php i w odpowiednich liniach wpisanie danych dotyczacych polaczenia z baza sql
- przy odswiezeniu strony logowania admina pojawilo sie zeby usunac folder instalacyjny z serwera, wiec wywalilem go
- no i teraz chodzi dobrze, nowe dane wprowadzane do joomli sa juz prawidlowo kodowane w utf-8, niestety stare teksty musze przekonwertowac bo automatycznie to sie niestety nie zrobilo

Pewnie sa jakies latwiejsze metody dobrniecia do zmiany strony kodowej, ale podzielilem sie moimi doswiadczeniami.

Pozdrawiam
Piotrek

pz103
27-02-2007, 16:51
Witam,

Po drakonskich walkach z przerobieniem joomli tak zeby chodzilo wszystko jak trzeba na UTF-8 wreszcie sukces :) Dzieki korespondencji z uzytkownikiem britt udalo sie sprawe pomyslnie zakonczyc. Kazdemu kto bedzie korzystal z paczki joomli udostepnionej przez hespera proponuje dokladnie zapoznac sie z http://help.joomla.org/content/view/1641/62/ a wtedy konwersja powinna pojsc sprawnie i bez bolu ;)

Pozdrawiam
Piotrek

lfa
13-03-2007, 10:05
czy w tej paczce działa prawidłowo wysyłanie maila i generowanie PDF z polskimi znakami ??

pz103
13-03-2007, 13:12
Witam,
Faktycznie, kreator PDF gdy kliknie sie w odpowiednia ikonke tworzy dokument nie tyle z krzakami co z kwadracikami zamiast polskich znakow. Odnosnie wysylania maila, to jesli chodzi o ikonke "wyslij znajomemu" to wysylany jest link do strony wiec tu nie ma problemu, chyba ze chodzi o wysylke niusletterow, ale tego nie moge sprawdzic bo nie korzystam z wbudowanego modulu.
Pozdrawiam
Piotrek

lfa
14-03-2007, 08:33
No właśnie...
Próbowałem iconv do iso-8859-2 przed wysłaniem treści artykułu do funkcji generujacej PDF ale krzaki nadal występują (ale już nie kwadraciki).

Co do maila masz racje, że link się wysyła, ale co z tym szablonem z pod stałej _EMAIL_MSG ? on ma dwa znaki zapytania u mnie w miejscu polskich liter (phpMailera przestawiłem na utf-8 i wystepuje to samo tylko z pojedyńczym znakiem zapytania)

Jakieś pomysły ?

zwiastun
14-03-2007, 09:24
do PDFa to pewno trzeba najpierw wykreowac czczcionki, bo te dołaczone sa w ISO
z mailerem nie bardzo wiemznajdę chwilę to popatrzę

lfa
14-03-2007, 10:10
"wykreowac czczcionki" - a co masz dokładnie na myśli ? bo ja tam widzę wszędzie Helvetica.afm, jak zmieniam na inną to się nic nie dzieje (tekst w pdfce ciągle jest taki sam)... nawet jak nie ustawię czcionki (i wytne domyślną w class.pdf.php) to generuje pdf'a (a raczej powinien generować błąd :) ).

parys
16-03-2007, 10:20
Moi drodzy, dużo to mówicie o tej konwersji ale na czym to dokładnie polega?
Gdzie i w których plikach to trzeba przekonwertować i jak w praktyce to zrobić?
Pozdrawiam
Marek

zwiastun
16-03-2007, 23:47
"wykreowac czczcionki" - a co masz dokładnie na myśli ? bo ja tam widzę wszędzie Helvetica.afm.
A to ne wiem, bo w polskiej wersji jest dodany arial

alegorn
03-04-2007, 17:43
generowanie nowych plików czcionek raczej w niczym niestety nie pomoże...

no ale skoro ja wykorzystałem waszą paczkę z utf, to dam wam sposób, w jaki naprawiłem generowanie pdf ;)

plik: includes/pdf.php

zastąpcie funkcje (127 linia ):


function decodeHTML( $string ) {

$string = strtr( $string, array_flip(get_html_translation_table( HTML_ENTITIES ) ) );
$string = preg_replace( "/&#([0-9]+);/me", "chr('\\1')", $string );
//alegorn
$string = str_replace("ó", "ALEGORN", $string);
$string = iconv('UTF-8', 'iso-8859-2', $string );
$string = str_replace( "ALEGORN", "ó", $string);
// end alegorn
return $string;
}

nie pytajcie dlaczego, bo mi sie nawet nie chcialo dociekac (tzn trudno by to tu wytlumaczyc..), ale na "ó"wywala errora. wobec czego najszybciej chyba jest to obejsc wlasnie dzieki str_replace (moze jakbym nie byl zmeczony to i bym to tak jak trzeba zrobil...;) )

no i... dziala. :) mi przynajmniej drukuja sie do pdf wszystkie polskie znaczki :]:]póki nie bedziecie wpisywac ciagu ALEGORN na swoich stronach wszystko bedzie git :D (ewent zmiencie na jakis unikat....)

pozdrawiam

Al

EDIT: to nie jest rozwiazanie na wszystko, dziala tylko dla polskich stron.(konwertuje wstecznie na iso-8859-2)
o ile zdazylem sie zorientowac, problemem jest wlasnie format utf..(tzn klasa ktora go nie bardzo potrafi obsluzyc.) moze poswiece troche wiecej czasu temu zagadnieniu i 'naprawie' utf (:... ale to juz po swietach...

lfa
04-04-2007, 08:26
hm... no oczywiscie od razu podmienilem kodi i... nie wiem czy to moja wina czy nie ale nie działa :( nie zamienia karzków na polskie ogonki a jak napotka na 'ó' to dokument kończy się generować.

Czekam na nową poświateczną wersje. :) Wesołych....

alegorn
04-04-2007, 08:37
odezwij sie do mnie na priv - to moze uda sie pomoc... u mnie dziala, choc testowalem tylko i wylacznie u siebie.

aha, z drukowaniem tez podobne problemy sa - aby je rozwiazac, zmiencie w angielskiej wersji jezyka, kodowanie z iso na utf, mi pomoglo.

Al

EDIT: przesylamswoja, robocza wersje pliku. u mnie dziala bez problemow.

alegorn
20-04-2007, 13:21
sprawdziłem ponownie ten plik - faktycznie, przy niektórych artykułach sie zachowywał nietypowo.

podmieniłem juz na poprawiona wersja, obecnie nie robi mi już żadnych problemów... mam nadzieje ze będzie działać i u innych (choć są pewne zależności od bazy..)

pozdraw,
Al

lfa
23-04-2007, 08:39
szacun i respekt kolego, u mnie działa bardzo dobrze... WIELKIE dzieki !

wjkpl
30-04-2007, 02:30
podmieniłem pliczki i nie chce zagadać :/ Problem j/w
Generuje PDFa lecąc z ciągiem znaków aż do momentu, gdy natrafi na polski znak.

alegorn masz może jakieś solucje?? Pozdro i dzięki

P.S. nawet bym się nie obraził, gdyby generował PDFa bez polskich znaków, ale i bez krzaków ;-)

alegorn
30-04-2007, 08:43
da sie wywalic polskie znaki :] to byla pierwsza opcja jaka zrobilem u siebie.

to ze skrypt nie dziala moze byc kwestia bazy danych.. PRZYPOMNIJ mi sie po weekendzie, to zobaczymy co da sie z tym zrobic, ja od jutra zamierzam dobrze sie bawic (koncerty koncerty no i jeszcze raz koncerty... opcjonalnie festiwale :D )

pozdrawiam,
Al

ps zerknij do bazy danych i powiedz jak wyswietla ci tam polskie znaczki np u mnie "Ăł" to jest literka ó :D

Gabrys
14-08-2007, 23:33
http://83.16.203.30/quake/joomla-1.0.11-pl-utf8.tar.gz

W ogóle, to niedługo będę miał wersję 1.0.12 i 1.0.13 i jeszcze kilka swoich modyfikacji i do tego wszystkiego jakiś projekt na Wikidocie chyba.

zwiastun
15-08-2007, 01:06
:)
Ciesz się!
1.0.13 jest gotowe w wersji iso-8859-2 i w utf-8. Trwają ostatnie testy. Ale pracuj! Podróże i praca kształcą :).

http://forum.joomla.pl/showthread.php?p=46655#post46655