PDA

Zobacz pełną wersję : Mysqli - tabele z przedrostkiem bak



patipat
01-10-2012, 18:19
Podczas instalacji Joomli, w kroku 4 (konfiguracja bazy danych) zaznaczyłem opcję mysqli (typ bazy danych; do wyboru było jeszcze mysql). Gdy potem wszedłem przez phpmyadmin do bazy, zobaczyłem, że każda tabela jest zapisana dwukrotnie, raz ze swoim zwykłym przedrostkiem /przyjmijmy, że jest to klos np. klos_assets/, a drugi raz z dodatkowym przedrostkiem bak np. bak_klos_assets /jak rozumiem jest to jakaś kopia zapasowa/.

Czy jest to spowodowane tym że przy instalacji Joomli wybrałem opcję mysqli? /
na stronie http://www.php.net/manual/pl/mysqli.overview.php (http://www.google.com/url?q=http%3A%2F%2Fwww.php.net%2Fmanual%2Fpl%2Fmys qli.overview.php&sa=D&sntz=1&usg=AFQjCNEkkuLNT8beflFyq06BmH1MSPUyfQ) zalecali uzywanie mysqli:
"The mysqli extension, or as it is sometimes known, the MySQL improved extension, was developed to take advantage of new features found in MySQL systems versions 4.1.3 and newer.", "If you are using MySQL versions 4.1.3 or later it is strongly recommended that you use this extension." / Wersja mysql u mojego hosta jest powyżej 5.

Czy powinienem jeszcze raz zainstalować Joomlę, tym razem wybierając opcję mysql? Czy powinienem przejmować się tymi tabelami z przedrostkiem _bak?

I takie generalne pytanie, które z całą pewnością chodzi po głowie każdemu żółtodziobowi: Kiedy wybierać opcję mysql, a kiedy mysqli?

zwiastun
01-10-2012, 19:00
1. Stare tabele (bak_) nie wzięły się PT Żółtodziobie znikąd. Po prostu instalowałeś Joomla drugi raz i poleciłeś archiwizować starsze tabele.
2. Interesuje mnie punkt widzenia PT Żółtodziobów: jeśli doczytują, że zalecane jest używanie nowszej właściwości (rozszerzenia, cechy), to skąd im się biorą wątpliwości, że tak właśnie należy postąpić?

patipat
01-10-2012, 19:32
Ja tam nie wiem co myślą żółtodzioby, bo ja jestem greenhornem ;)

A tak serio, to:

Ad 1. Masz rację jeśli chodzi o archiwizację strych tabel tzn. przy instalacji pozostawiłem tą opcję domyślnie zaznaczoną. Utworzyłem nową bazę pod instalację Joomli, więc zakładałem, że nie ma żadnych starych tabel. Tym nie mniej... jest coś do rzeczy. Wcześniej miałem założoną bazę o tej samej nazwie, potem ją skasowałem i myślałem, że sprawa jest zamknięta. Ale że mam wykupioną usługę na serwerze współdzielonym w home.pl to widać widma starych tabel mogą mnie nawiedzać...

Ad 2. To bardzo proste. W co najmniej dwóch miejscach, gdzie prezentowano jak instalować Joomlę, wskazywano mysql, a nie mysqli. Potem gdy ja sam instalowałem Joomlę z zaznaczoną opcją mysql, otrzymywałem dokładnie te tabele, które powinny być, a przy mysqli wykwitły mi tabele z przedrostkiem bak. Stąd wątpliwość u żółtodzioba czy mysqli nie skrywa jakichś mrocznych tajemnic, znanych tylko starym wygom, bądź że jakąś rolę odgrywa specyfika hostingu. Nie ukrywam też, że przemknęło mi przez głowę, że a nóż widelec mysqli robi jakieś backupy tabel.

Czyli co powinienem zrobić? Wystarczy, że w phpmyadmin wykasuję tabele z przedrostkiem bak, żeby nie zagracały miejsca?

zwiastun
01-10-2012, 21:18
1. Tak, tabele z przedrostkiem bak_ możesz usunąć.
2. No cóż, rzeczywiście różni "znawcy" doradzają w Sieci: a to prawa ustawiać na 777, a to korzystać z mysql zamiast z nowszego, wydajniejszego, bezpieczniejszego i szybszego mysqli. Mysqli nie skrywa mrocznych tajemnic.

patipat
02-10-2012, 00:55
No cóż, lepszy rydz niż nic. Nie mogę za bardzo narzekać. Szkoda tylko, że w tych prezentacjach procesu instalacji nie pokuszono się o dokładne wyjaśnienie co jaki opis/funkcja oznacza. W związku z tym nowi Joomlowcy muszą wyważać wciąż te same drzwi.

W każdym razie dziękuję zwiastun za info :)

zwiastun
02-10-2012, 12:07
Szkoda tylko, że w tych prezentacjach procesu instalacji nie pokuszono się o dokładne wyjaśnienie co jaki opis/funkcja oznacza
A to już zależy, jakie prezentacje się czyta i ogląda. :)