PDA

Zobacz pełną wersję : Dostosowanie pliku instalacyjnego joomla



T18315C
03-10-2012, 10:38
Witam,

Chcialbym przygotowac plik instalacyjny joomla tak by odrazu po instalacji wszystko bylo gotowe (szablon, i zawartosc strony). I nie musial bym zakazdym razem wykonywac tych samych krokow tylko zaczynac juz od pewnego etapu. Mam nadzieje ze rozumiecie o co mi chodzi,
Z grory dzieki za pomoc:)

Bazyl
03-10-2012, 10:43
Hej,

Uzyj Akeeba Backup

T18315C
03-10-2012, 11:32
Dzieki
Zrobilem backup niestety w output directory pokazaly mi sie tylko trzy male pliki: hatacces akeba.backed.log i web.config. Jak wiec moge pobrac teraz cala strone w zip?

Bazyl
03-10-2012, 12:51
Komponent znany i wielokrotnie, w wielu miejscach opisany, także na forum.
Uzyj szukajki...

T18315C
11-10-2012, 09:22
Z tego co czytalem do zrobienia beckapu joomla przy pomocy akeeba nalezy uzyc kickstart by zainstalowac ponownie strone, mnie natomiast interesuje zrobienie gotowej instalki joomli z gotowa zawaroscia, czy jest to mozliwe rowniez przy pomocy Akeeba?

T18315C
11-10-2012, 09:52
Mozna to zrobic prosciej bez Akeeba:

http://www.youtube.com/watch?v=nqG6Z8nhyBU&feature=related

T18315C
16-10-2012, 09:07
Udało mi się zrobić ta instalke tak jak chciałem.


Skopiowałem wszystkie pliki joomli z serwera
Usunolem plik konfiguracyjny.
Zgrałem folder instalacyjny z nowej isntali joomla tej samej wersji.
Eksportowałem bazę danych do sql/msql/sample_data.sql
Po instalacji zmieniłem prefix bazy danych na taki jaki był używany w oryginalnej wersji.
Gotowe!

Wszystko śmiga jak należny, dzięki temu mam dwie godziny dziennie pracy z głowy! :)
Tylko ze chciałem teraz zrobić sobie kilka dodatkowych zmian i mam problem. Wydaje mi się ze robię wszystko dokładnie tak samo a podczas instalacji przykładowej zawartości (sample data) wywala mi błąd ze użytkownik bazy danych( która definiuje właśnie podczas instalacji) nie może się połączyć ze stara baza danych używana w poprzednim projekcie z którego eksportowałem instalke do konfiguracji. Skąd joomla wie jaka byla nazwa poprzedniej bazy danych skoro usunolem plik konfiguracyjny?
Dobra rzecz jest taka ze mimo wszystko przykładową zawarować instaluje się w nowej bazie danych. Dlatego ze jak kliknę dalej wywala błąd ze nie mam zainstalowanej przykładowej zawartości. Ale po instalacji innej np. Dla bloga mogę przejść dalej. Koncze instalacje, przechodzę do ustawień serwera, zmieniam prefiks i o dziwo wszystko działa jak należy. Jednak wolał bym wiedzieć gdzie popełniłem błąd i czemu joomla po wgraniu sample data próbuje się połączyć ze stara baza danych?
Będę wdzięczny za pomoc!:)

Karol99
16-10-2012, 10:22
Widzisz, takie to i "prościej"...

Może jednak spróbuj Akeeba? Poczytaj o nim, obejrzyj filmy na YT...

T18315C
16-10-2012, 10:40
Duzo prościej, za pierwszym razem zrobiłem to w kilka minut bez instalowania niczego, tym razem coś schorzeniem ale to nie znaczy ze od razu mam używać akeby........ nawet jeśli to i tak wszystko hula jak należy (z wyjątkiem wyskakującego błędu który i tak nie ma wpływu jak widzę na prace strony) Nie chce narzazie uzywac akeby poniewaz wole dowiedziec sie konkretnie na jakiej zasadzie dziala joomla, moze pomoze mi to w przyszlosci przy rozwiazywaniu kolejnych problemów.

Będę wdzięczny jeśli ktoś mi pomorze rozwiązać ten konkretny problem.

T18315C
19-10-2012, 12:19
Dla tych korzy nie chcą korzystać z Akeeba:

1. Skopiuj folder Joomla z serwera. Możesz je wcześniej spakować, będzie dużo szybciej :)
2. Ściągnij ta sama wersje instalki Joomla.
3. Z pakietu instalacyjnego przekopiuj folder installation do głównego folderu naszej wersji Joomla.
4. Usuń plik configuration z głównego folderu naszej Joomli.
5. Eksportuj bazę danych do installation/sql/msql/sample_data.sql (pamiętaj żeby wyeksportować tylko ten prefiks pod którym znajdują się interesujące nas dane! w tym tkwił mój problem :)
6. Spakuj wszystkie pliki z głównego folderu do zip. Możesz nazwać jak chcesz. Tylko pamiętaj ze pliki nie mogą znajdować się w folderze tylko bezpośrednio w archiwum zip.
7. Gotowe!

8. Pamiętaj aby po instalacji przejść do zakładki serwer w konfiguracji Joomla i zmienić prefix na identyczny z tym który używałeś w pierwotnej Joomli!

Cały proces zajmuje mi jakieś 5 min.

zwiastun
19-10-2012, 13:31
@T18315C: Twój ręczny sposób jest dobry, co nie znaczy, że w pełni poprawny. Co więcej, zawiera usterki, których nie powinien posiadać, skoro chcesz przeciwstawiać swe rozwiązanie podanemu przez @bazyla i @Karola99.
1. Plik sample_data.sql nie musi być zastępowany, a nawet nie powinien. Instalator posiada mechanizm dodawania własnych przykładowych danych
2. Nawet jeśli tak postępować, to w wyeksportowanych do tego pliku danych należy przedrostki nazw tabel zastąpić markerem #__, o czym w ogóle nie wspominasz!
3. Przedrostek nazw tabel w bazie danych jest generowany automatycznie po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo witryny. To wprawdzie niewielki krok, ale jako jeden z wielu ma swoje znaczenie. Twoja "recepta" psuje ten element bezpieczeństwa.

Proponuję jednak
a) nauczyć się banalnie prostej obsługi AkeebaBackup
b) Stosować ten komponent i aplikację Kickstart.php do celów, o których piszesz
bo jest to sposób:
- prostszy niż Twój
- bezpieczniejszy niż Twój
- wzbogaca instalację standardową o AkeebaBackup - rozszerzenie, które powinno być zainstalowane w każdej witrynie Joomla!

T18315C
19-10-2012, 14:34
Każdy objaw ciekawości odbierasz za złośliwość lub wymądrzanie się? Nie takie są moje intencje! Myślałem ze forum jest po to by zadawać pytania, nawet jeśli chce to zrobić w inny sposób i nawet jeśli nie robię tego poprawnie! po pierwszych postach dowiedziałem się tylko tego ze mam użyć akeeby. Wiem ze samej obsługi mogę się nauczyć szukając w necie ale skoro opisałem swój sposób i nikt mi nie odpowiedział, czy mam się do wszystkiego stosować z góry bo tak gość 10 000 postów napisał? Czy nie było by prosięcej odrazu napisać słuchaj twój sposób jest niewłaściwy ponieważ... nie jestem wymiataczem, gdybym sie do tego zastosował co napisaliście w pieszych psotach nawet nie wiedziałbym w czym tkwi problem! Teraz wiem bo mi odpisałeś jak widać uszczypliwie...

zwiastun
19-10-2012, 18:01
Każdy objaw ciekawości odbierasz za złośliwość lub wymądrzanie się?
Czytasz, co chcesz czytać, a nie to, co jest napisane. Pominąwszy, że nie masz racji, jest to niesympatyczne.
Uszczypliwości w mojej wypowiedzi nie było ani krztyny, była dobra rada i grzeczne zwrócenie uwagi na rzeczy, których nie dostrzegasz.
Procedura tworzenia witryny z przykładowymi danymi jest opisana na forum.org (i chyba na docs.joomla.org), jeśli Cię bardzo interesuje, możesz jej poszukać. Od moich przedmówców dostałeś kompetentną wskazówkę, która w pełni wyczerpuje Twoje potrzeby. A skoro usiłujesz tak czy inaczej podważać sens tej w pełni poprawnej procedury, to proponując swoją musisz się liczyć z krytyką, zwłaszcza, gdy Twoje rozwiązanie może przynieść szkody (nawet jeśli niewielkie, to zawsze są to jakieś szkody). Tak czy owak, w moich uwagach nie było nic osobistego.

T18315C
19-10-2012, 19:11
Za co to ostrzeżenie? W którym momencie kogoś obraziłem bo nie rozumiem? W kulturalny sposób wyraziłem opinie na ten temat, nie używałem wulgaryzmów tylko i wyłącznie napisałem co uważam. To jest odrazu powód do karcenia? Może wnieś jeszcze pozew o zniesławienie...

zwiastun
19-10-2012, 22:32
Abyś nie miał wątpliwości, za co otrzymujesz - tym razem ostrzeżenie:
Z Regulaminu Forum
VIII. Odwołania
1. Uczestnik, który został ukarany, może wnieść odwołanie:
w pierwszej kolejności do moderatora lub administratora, który nałożył karę,
w drugiej kolejności do Głównego Administratora Forum.

2. Moderator lub administrator może uwzględnić odwołanie i anulować lub zmniejszyć czas trwania kary, jeśli uczestnik złoży przekonujące wyjaśnienia, albo odrzucić odwołanie.
3. Decyzja podjęta przez głównego administratora jest nieodwołalna.
4. Publiczne dyskusje na temat działań podjętych przez moderatorów i administratorów w stosunku do uczestników Forum są niedozwolone. Jeśli uczestnik forum ma wątpliwości co do tych działań lub chce je skomentować, może przesłać swoje uwagi Głównemu Administratorowi Forum, korzystając z odnośnika „Napisz do nas”.

bogdanbojarski
19-10-2012, 23:55
Czy życie nie jest wystarczająco skomplikowane? Po co je komplikować jeszcze bardziej. Akaeba jest prosta jak drut.

T18315C
20-10-2012, 11:27
zwiastun: naprawdę szczerze ci współczuje.... masz jeszcze czas na wylogowywanie się?

- - - Updated - - -


Publiczne dyskusje na temat działań podjętych przez moderatorów i administratorów w stosunku do uczestników Forum są niedozwolone.

Tak więc prosze się teraz samemu ukarać. No chyba że na tym forum są równi i równiejsi.

T18315C
30-10-2012, 13:56
Niestety w dalszym ciagu zalezy mi aby nie uzywac akeeby, ma to byc wersja demonstracyjna dla klienta, tak jak jest to na wiekszosci stron oferujacych szablony joomla! Zalezy mi by podczas instalacji joomla nie wymagala wyboru rodzaju probnej tresci. Tak jak jest to w przypadku wesji quickstart Rockettheme lub Gatvick.

zwiastun
30-10-2012, 15:22
Ale w czym rzecz?
Możesz to robić, jak opisałeś (jeśli to tylko do Twojego użytku) z drobną zmianą: należy wyedytować plik zrzutu bazy danych i zmienić wszędzie konkretny przedrostek nazw tabel na marker #__ (krzyżyk i dwa podkreślniki). Tym sposobem podczas instalacji w nazwach tabel zostanie ustawiony przedrostek wygenerowany losowo albo podany podczas instalacji przez użytkownika.
Ale o tym, już Ci pisałem.
Jeśli coś jest jeszcze niejasne, napisz - postaram się wyjaśnić.

T18315C
30-10-2012, 19:39
Zalezy mi by podczas instalacji joomla nie wymagala wyboru rodzaju probnej tresci. Tak jak jest to w przypadku wesji quickstart Rockettheme lub Gatvick.

Zeby nie trzba bylo wybierac do instalacji "przykladowa tresc blogowa" itd.

zwiastun
30-10-2012, 22:20
Najprościej - po prostu skorzystaj z ich instalatora

Dziudek
31-10-2012, 02:10
W wypadku kiedy główny plik joomla.sql jest zastąpiony, wystarczy drobna modyfikacja pliku installation/views/site/tmpl/default.php:


<form enctype="multipart/form-data" action="index.php" method="post" id="filename">

zamieniamy na:


<form enctype="multipart/form-data" action="index.php" method="post" id="filename" style="display: none;">

Nie jest to z punktu widzenia kodu najpiękniejsze rozwiązanie, ale działa, bo znika blok wyboru danych przykładowych dla instalacji.