PDA

Zobacz pełną wersję : Zainstalowałem Joomla 2.5.7 i w niej zbuduję nową wersję swojej strony fotograficznej



rysiekm55
07-10-2012, 15:23
Na wiosnę br wykonałem swoją pierwszą stronę o naprawie i kolorowaniu fotografii w oparciu weebly: http://photo-restore.weebly.com
Z powodu wielkich ograniczeń projektowych na weebly na początku zamierzałem zbudować nową stronę samemu kodując w html i css, ale okazało się to bardzo pracochłonne i pochłaniajace dużo czasu. Wiele osób radziło mi skorzystać z programów CMS. Miałem do wyboru joomla albo wordpress. Usłyszałem wiele niekorzystnych opiniii o wordpresie, zatem ostatecznie zdecydowałem się na joomla. Zainstalowałem wersję z serii 2.5.x gdyż myślę jeszcze za wcześnie na korzystanie z wersji 3.0.
Nie wiem tak naprawdę jak zacząć projektowanie strony, czy najpierw wybrać jakiś szablon, czy lepiej poźniej, czy najpierw zrobic menu i utworzyć wszystkie strony, czy napisać wcześniej wszystkie artykuły i przygotować wszystkie elementu w formie rozszerzeń czy modułów? Jaka jest najlepsza i polecana kolejność budowania strony?
Mam nadzieję, że ktoś tutaj życzliwy wskaże mi najlepszy sposób postępowanie w początkowych krokach budowania strony w joomla.

pawelSafiStudio
07-10-2012, 16:46
Hej,
ile osób jest na tym forum to tyle poznasz opinii. To wszystko zależy od Ciebie. Na pewno musisz najpierw wprowadzić jakieś artykuły bo bez tego nie utworzysz elementów menu (chyba, że wgrałeś przykładowe dane, wówczas możesz najpierw budować menu bo masz już istniejące artykuły).
Stronę możesz tworzyć np. wg tych kroków:
1. Rozpisać projekt strony www (jakie zakładki i jakiego typu podstrony) na kartce papieru
2. Sprawdzić czy to co masz w świeżej instalacji Joomla! wystarczy, czy nie potrzebujesz dodatkowych komponentów
3. Zainstalować Joomla! oraz poprawnie ją skonfigurować
4. Zainstalować komponent/moduły jeśli będzie wymagane
5. Poszukać / zlecić stworzenie szablonu, który spełni założenia z pkt1
6. Wypełnić stronę treścią

Możesz stawiać stronę już na Joomla! 3. Pomimo, że to jest jeszcze wersja STD to można stawiać już na niej strony (o ile znajdziesz wszystkie niezbędne dodatki dla tej wersji). O wiele łatwiej będzie Ci przenieść stronę z 3 na 3.5, gdy się ukaże, niż z 2.5. No i nauczysz się już obsługi najświeższej wersji Joomla! :)
Tak jak wspominałem wyżej. Każdy ma swoje ścieżki budowania stron www. Ty musisz ustalić swoją.
Btw. polecam także zapoznać się z dokumentacją Joomla!, ułatwi Ci to pracę na tym systemie.

rysiekm55
07-10-2012, 18:50
Dziękuję za bardzo cenne informacje. Mam jeszcze parę pytań. Nie mam rozeznania w tych wszystkich elementach joomli, modułach, komponentach jak one się mają do konkretnych elementów samej strony, tzn poszczególnych podstron witryny. Rozumiem pojęcie artykułu, bo jest intuicyjne. Ale nie wiem co robią pozostałe elementy; moduły i komponenty, czy rozszerzenia. Muszę chyba jednak przeczytać dokumentację joomli. Mam jakieś ściągniete z samej strony joomli, ale mam je po angielsku. Dla mnie nie jest zbyt duży problem czytać po angielsku, ale wygodniej byłoby po polsku. Czy jest także dokumentacja po polsku?
Może jednak zaryzykuję i rozpocznę budowy pierwszej strony od wersji 3.0. Jeśli nie dam rady wrócę do 2.5.7.

pawelSafiStudio
07-10-2012, 19:08
http://wiki.joomla.pl/
Ew. możesz pokusić się o zakup jakiejś książki, która wprowadzi Cię w ten temat.

PeFik
07-10-2012, 19:08
Tak, poczta polska lub kurier powinny ci dowieźć książki z polskich księgarni np. helion.pl
Myślałem, że jak ktoś mieszka w UK to zna angielski.

p.s.

Może jednak zaryzykuję i rozpocznę budowy pierwszej strony od wersji 3.0.
Sądzę, że lepiej skorzystaj z J2.5, a dlaczego dowiesz się z joomla.pl

rysiekm55
07-10-2012, 21:06
Nie każdy mieszkający w Anglii zna angielski, ale ja akurat znam go, choć wprawdę mówiąc lepiej czy się po polsku. Jest jednak tyle informacji nt joomli w necie, że nie będę szukał żadnej książki na ten temat.

zwiastun
07-10-2012, 23:16
a może jednak warto? Polecam ksiazkę Steve Burge

rysiekm55
07-10-2012, 23:41
A gdzie można ją dostać?

zwiastun
08-10-2012, 03:04
W Polsce - Helion (Stephen Burge; Joomla!. Oficjalny podręcznik. Ćwiczenia.
Na świecie: http://shop.joomla.org/amazoncouk-bookstores.html

rysiekm55
08-10-2012, 06:56
Dzięki kolego za tak dokładne informacje.

PeFik
08-10-2012, 08:45
Pełna lista książek o Joomla --> http://blog.elimu.pl/ksiazki-o-joomla/

rysiekm55
08-10-2012, 20:42
Dziękuję ślicznie za wszystkie informacje.

zwiastun
09-10-2012, 00:18
@rysiekm55: do podziękowań służy: gwiazdka Pomógł - daj punkt.

rysiekm55
09-10-2012, 07:03
Przepraszam, nie zorientowałem się, że można nagradzać osoby pomagające punktami. Dlatego teraz rozumiem, że ludzie tak łatwo pomagają.

stepien86
09-10-2012, 15:27
Rysiek, powiem Ci tak: zanim zakodowałem strone w joomla ostatnią stroną jaką wykonałem było w 99roku (zwykły html) więc można policzyć ile lat byłem do tyłu, ba można rzec, że jestem typowym amatorem. Sytuacja w pracy: nakazano odgórnie abym wykonał stronę firmy najlepiej z CMSem. Siadłem do tego zupełnie zielony jak i Ty. Zarys strony itd przygotowałem wspólnie z kolegą i kadrą (grafika wykonana w photoshop w pliku psd) i co? i musiałem przygotować strone wg tego layoutu, więc oagrnąłem kurs hmtl + css + kurs tworzenia szablonu joomla, jak dobrze pamiętam było to z tutoria. Kurs ten jest dostępny w necie i możesz go pobrać - polecam jak dla początkującego. Dodam, że lepiej stworzyć swój szablon a niżeli korzystać z gotowych rozwiązań. Jeżeli html z css jest zbyt ciężkie by to ogarnąć szybko zapoznaj się z programem Artister - nie mogę się wypowiedzieć na jego temat ale wiele ludzi go ponoć używa.

rysiekm55
09-10-2012, 20:25
Dziękuję ślicznie za bardzo pomocne informacje. Zrobię tak jak opisałeś. Ja nie mam problemu z html i css, gdyż wcześniej przeczytałem parę książek i nawet zacząlem kodować swoją nową stronę za pomocą html, nawet według standardu html5, ale zorientowałem się to bardzo żmudne i zajmujące zby dużo czasu, zaczałem się interesować joomla. Być może tworzenie samego szablonu będzie znacznie łatwiejsze niż całej strony. Jednak spróbuję znaleźć w internecie ten tutoriał do budowania szablonów dla joomli. Zgadzam się z Toba, że najlepiej mieć własny szablon, gdyż nigdy znajdzie się taki, który by pasował naszym wymaganiom. Ten sam problem miałem, zanim zacząłem tworzyć stronę za pomocą kodowania, szukałem jakiegoś szablonu i nie mogłem znaleźć, który by się podobał.

zwiastun
09-10-2012, 20:59
Przepraszam, nie zorientowałem się, że można nagradzać osoby pomagające punktami. Dlatego teraz rozumiem, że ludzie tak łatwo pomagają.
Chyba jednak nie rozumiesz :)

rysiekm55
09-10-2012, 22:14
Tylko żartowałem, kolego.