PDA

Zobacz pełną wersję : Joomla 3.0 dla "zielonego" użytkownika



Sadentrue
11-11-2012, 18:03
Witam,

Chciałem nauczyć się tworzenia witryn internetowych za pomocą Joomla. Niestety odbiłem się od wersji 2.5x i po jakimś czasie uznałem że lepiej ruszyć w przyszłość i zainstalowałem wersję 3.0.
Niestety do tej wersji nie ma praktycznie Żadnego FAQ, manuala, instrukcji - czegokolwiek. Brak filmików na Youtubie i darmowych artykułów. Śmieszne jest to, że jedyne filmiki i opisy pomocy tłumaczą tylko jak zainstalować program, dodać artykuł i właściwie tyle. Takiej bezużytecznej "pomocy" jest od groma. Znacie linki do informacji dla początkujących?

Walczę i nie mogę wygrać bitwy, w której chcę stworzyć zwykłą witrynę z:
- pokazem slajdów na górze
- rozwijanym poziomym menu (z animacją rozwijania)
- animowanym logiem w formacie gif
- kilkoma artykułami

Udało mi się dorwać darmowy szablon z http://www.joomla51.com/ ale tam też nie daję rady stworzyć zwykłego rozwijanego menu. Jak stworzyć podmenu żeby menu główne je wyświetlało. Czym się różnią rodzaje pozycji kategorii i artykułów jakie wybieram do wyświetlania, bo opisy często mi nic nie mówią. Mówcie, że jestem głąb ale tak na prawdę trzeb dobrze znać się tworzeniu stron internetowych żeby z tego korzystać i wiedzieć jak i gdzie coś dodać. W takim układzie ten program jest bez sensu i w sumie nie wiem dla kogo.
Nie chcę narzekać na was bo w końcu to darmowe oprogramowanie ale FRUSTRUJE mnie już brak łopatologicznego opisu działania Joomli i tworzenia podstawowych zwykłych stron internetowych.

ugly kid joe
11-11-2012, 18:11
skoro się odbiłeś od wersji 2.5, to chyba różnica w kolorach, nie robi ci ... różnicy ?

iwonka
11-11-2012, 18:20
Bez urazy ale moze lepiej bedzie dla Ciebie jak się "poddasz" i "cofniesz w czasie" do joomla 2.5? Nie dziw sie ze dla joomla 3.0 nie ma zbyt duzego wsparcia pon ta wersja dopiero niedawno sie ukazala. Zaraz po tym jak wpadniesz na to jak artylul dodac, okaze sie, ze do tej wersji nie ma zbyt duzego wyboru rozszerzen jak rowniez szablonow.. Joomla to strata czasu dla tych, ktoorzy potrzebuja "łopatologicznego opisu jej działania". Taka moja opinia..

Sadentrue
11-11-2012, 18:20
Nie chodzi tyle o kolory co o to że niektóre rzeczy są poprzesuwane. Pewnie ktoś chciał coś ułatwić. Próbowałem się sam nauczyć 2.5 i ciężko szło. W końcu nie uzyskałem zadowalających efektów. Dałem sobie z tym spokój i dwa miechy później zacząłem od nowa. Tym razem z joomla 3.0 i to był wielki błąd. Ale jak już wlazłem w to szambo do którego jest mało szablonów, poradników, modułów itd. to mimo wszystko liczę że to się zmieni albo już zmieniło.

Znasz jakieś linki lub odpowiesz coś konkretnego?

ugly kid joe
11-11-2012, 18:24
Joomla to strata czasu dla tych, ktoorzy potrzebuja "łopatologicznego opisu jej działania". Taka moja opinia..

ojejku! :hmm: zawsze możesz skorzystać z pamiętnika.


Nie chodzi tyle o kolory co o to że niektóre rzeczy są poprzesuwane jak ci ojciec przestawi fotel w chałupie, to też dajesz se spokój z klapnięciem na nim ? stary, siadaj bez obaw. wygnieciona dziura "leży" pod du-pą tak samo.

Sadentrue
11-11-2012, 18:26
Ale wiele z tych rzeczy da się na prawdę prosto opisać. Myślałem że założenie programu jest takie że do stworzenia podstawowej strony wystarczy opisowa pomoc, a nie dokładna znajomość tworzenia stron internetowych.

Jak dziesiątki ludzi tłumacz "jak stworzyć artykuł -> kliknij to później nadaj nazwę -> napisz artykuł" to przecież małpa by zrozumiała, więc dlaczego nie można pójść krok dalej z tematem i pomóc stworzyć ładnie wyglądającą strone na modułąch z poziomym ładnie rozwijanym menu, które się nie krzaczy.

zwiastun
11-11-2012, 18:28
Nie chcę narzekać na was bo w końcu to darmowe oprogramowanie ale FRUSTRUJE mnie już brak łopatologicznego opisu działania Joomli i tworzenia podstawowych zwykłych stron internetowych.
Byłeś w księgarni?
Kupiłeś filmy eduweb czy strefy kursów?
"Przerobiłeś" prosty poradnik "szybki start" - co prawda dla 1.5, ale aż tak wielu zmian między 1.5 a 2.5 nie ma?
Łopatologicznych opisów działania Joomla! jest w Sieci od groma.
Do Joomla 3.0? Daruj, ale różnica między 2.5 a 3.0 to głównie różnica w interfejsie + unowocześnienia związane z dostosowaniem do wymagań urządzeń mobilnych.

Sadentrue
11-11-2012, 18:29
Ale wiele z tych rzeczy da się na prawdę prosto opisać. Myślałem że założenie programu jest takie że do stworzenia podstawowej strony wystarczy opisowa pomoc, a nie dokładna znajomość tworzenia stron internetowych.

Jak dziesiątki ludzi tłumacz "jak stworzyć artykuł -> kliknij to później nadaj nazwę -> napisz artykuł" to przecież małpa by zrozumiała, więc dlaczego nie można pójść krok dalej z tematem i pomóc stworzyć ładnie wyglądającą strone na modułąch z poziomym ładnie rozwijanym menu, które się nie krzaczy.

ugly kid joe (http://forum.joomla.pl/member.php?59252-ugly-kid-joe) -> ​ To też własnie próbuję to zrobić ale jak to powiedział kot na pustyni: "nie ogarniam tej kuwety".

Jak nie macie dla mnie paru drobnych, istotnych dla mnie wskazówek to dalej sam się będę męczył aż mi się uda. Powoli al jakoś to idzie tylko jest bardzo frustrujące i odpuść mi proszę komentarze że "nikt nie mówił że będzie łatwo" :).

ugly kid joe
11-11-2012, 18:30
każdy z nas tutaj, ma dostęp do j! 3.0 w tym samym czasie, i od tego samego czasu, go poznaje. nie ma faworytów projektu, dlatego nie rozumiem twojego problemu.

- sad but true.

Sadentrue
11-11-2012, 18:37
Drogi zwiastunie: Jeśli chciałbym w to inwestować pieniądze, a nie tylko czas to bym po prostu komuś zapłacił za stworzenie strony internetowej. To nie jest problem. Ale chciałbym jednak zrobić to sam i móc tym administrować. Nie będę płacił za poradniki. Poradnik "Szybki start" jest bardzo fajny ale mocno nieaktualny dla tej wersji. Porusza podstawowe tematy i pomógł mi zacząć ale wiedza w nim zawarta nie umożliwia stworzenia najprostszej osobistej strony.

A tych łopatologicznych opisów na prawdę nie mogę znaleźć ani po polsku ani po angielsku. Chodzi jeszcze o przystępna formę jak w tym wprowadzeniu, które nagraliście.

Na prawdę nie mam dużych wymagań co do strony ale ilość drobnych przeszkód mnie już bardzo irytuje.

Jeśli chcesz konkretów to proszę:
- jak stworzyć pozycje podmenu w j!3.0 i poziome rozwijane menu
- jaki jest działający darmowy moduł pod j! 3.0 żeby były płynne przejścia między slajdami

zwiastun
11-11-2012, 18:54
Jak stworzyć pozycje podmenu:
Tak samo, jak w Joomla 2.5, jak w Joomla 1.5; musiałbym pisać łopatologiczną instrukcję, którą "małpa zrozumie"

Jak stworzyć poziome rozwijane menu
Skorzystać z szablonu, np. udostępnionego przez GavickPro albo JoomlaArt - poziome rozwijane menu jest w standardzie.

Działający darmowy moduł slidera
http://extensions.joomla.org/extensions/photos-a-images/slideshow/image-mootools-slideshow
co najmniej 2 a nie tylko w tym dziale na JED można je znaleźć

Brazmen
19-12-2012, 15:03
Na poczatku chcialbym sie przywiac, jest to moj pierwszy wpis. Podpinam sie pod link 'zielonego', kolor ktory idealnie opisuje moje doswiadczenie z Joomla.
Rozpoczynam nauke joomli, probowalem juz phpnuke, jednak zniechecila mnie pewna rzecz i tu pojawia sie moje pytanie.

W jaki sposob uchronic 'wysypanie' sie strony przez zainstalowanie niedzialajacego modulu. Chodzi i o powrot do stanu przed instalacja. W php nuke jak zmascilem cos podczas instalacji i pojawialy sie krzaki rozpoczynalem instalacje systemu od nowa. Jak zrobic tzw. sejw?

tomaszek83
19-12-2012, 15:15
przed zepsuciem czegoś zrobić sobie kopię zapasową plików i bazy mysql

Karol99
19-12-2012, 15:58
Rada Tomaszka83 jest jak najbardziej słuszna, niemniej warto zwrócić uwagę, że dla początkującego lepsze będzie użycie J! z linii 2.5 (aktualna wersja 2.5.8).

Linia 3.0.x ma w dużym stopniu charakter eksperymentalny, stosunkowo mało (choć trzeba przyznać: coraz więcej) rozszerzeń z nią współpracuje, niewiele jest materiałów szkoleniowych.

Brazmen
19-12-2012, 16:10
Dziekuje.
Zainstalowalem 2.5 i tej wersji sie bede trzymal.
Jak dla kopii plikow to nie problem tak dla bazy danych robi sie ,export' czy jest jakas inna forma nagrania bazy?

Karol99
19-12-2012, 16:12
Jest wygodne narzędzie do backupu i przenoszenia całej witryny (lub z ograniczeniem niektórych katalogów i tabel z bazy), a także backupu samej bazy. Nazywa się Akeeba Backup.

Brazmen
19-12-2012, 20:42
No nic, pierwsze koty za ploty. Pewnie bede czesciej bywal na forum, bo system zaczyna do mnie przemawiac. Zakupilem wlasnie ksiazke Joomla Szybki Start wyd. Helion.
Widze, ze jeszcze bede potrzebowal 2 szybkie starty - php i mysql :)
pozdrawiam

zwiastun
19-12-2012, 21:47
Zakupilem wlasnie ksiazke Joomla Szybki Start wyd. Helion.
Toś ustrzelił farbowanego lisa...
Chyba nie masz na co pieniędzy wydawać.

Brazmen
19-12-2012, 22:01
Z uzywanych poradnikow tylko ta pozycja byla dostepna. Musze w miare szybko ogarnac temat, wiec pewnie za jeszcze wiele bledow przyjdzie mi zaplacic.

Korzystajac z okazji: Jesli mam na jednym komputerze postawiony

Brazmen
19-12-2012, 22:05
...ups, nie dokonczylem, a wyslalem, a nie mam mozliwosci edytowania.

... postawiony localhost, na ktorym dziala strona pod joomla, moge ja zobaczyc na drugim komputerze w tym samy otoczeniu sieciowym? Organizuje miejsce pracy i chialbym miec mozliwosc podgladu na 2 kompie. Thx.

bogdanbojarski
19-12-2012, 22:25
?????????? Ale właściwie o co chodzi? Żeby administrować joomla nie trzeba znac się na html, php czy mysql, filozofia nie zmieniła się zbytnio od 1.5 mamt moduły, komponenty i pluginy w szablonach pozycje modułow, które z reguły są opisane w dokumentacji. mamy w instalatorze przykładowe dane, które pozwalaja na eksperymentowanie i poznanie sposobów konfiguracji itp.
Wystarczy na początek trochę pogrzebać, poeksperymentować.

zwiastun
19-12-2012, 22:43
Organizuje miejsce pracy i chialbym miec mozliwosc podgladu na 2 kompie
jeśli jest to serwer sieciowy, to tak

Brazmen
19-12-2012, 23:02
Panie Bogdanie, prosze sie nie denerwowac. Najlepiej watpliwosci rozwiewa sie na forum. Wiem, ze banalne pytania potrafia rozgrzac wnetrze, jednak dla tych co z informatyka maja niewiele wspolnego, ciezko okreslic granice banalnosci :)

bogdanbojarski
20-12-2012, 18:54
Nie, spokojnie, nie denerwuję się :)