PDA

Zobacz pełną wersję : Rockettheme licencja i szablon w gantry



ramiro
30-12-2012, 21:27
Witam.
Mam kilka pytań odnośnie licencji Rockettheme i samego projektowania na framewroku gantry. Otóż zastanawia mnie kwestia, jeśli potrzebuję dla kogoś zakupić szablon Rockettheme zmienić szablon, chce on go zmienić pod swoje wymogi portalowe jest to napisane w licencji Rockettheme i można takich zmian dokonać?

Orientujecie się czy logo w stopce szablonu Rockettheme wg licencji musi być napisane, czy jest możliwość również wg licencji aby tą kwestię ominąć? W innych szablonach (i cms'ach) się z tym spotkałem. Wiąże się to z większą kasą za szablon ale jest to do zrobienia. Nie wiecie jak to jest z licencją u nich?

No i pytanie odnośnie projektowania na frameworku gantry. Jeśli sam zaprojektuję grafikę do witryny internetowej, potnę ją, opisze ją na framework'u Gantry, wtedy mogą szablon legalnie sprzedać bez podpisu w stopce nawet nazwy framework'u, na którym jest opisany szablon Gantry? Co lepsze mogę wtedy sam się podpisać pod moim projektem i wtedy nie łamię żadnej licencji?
Sorry za takie wydaje się proste pytania, a czasem sprawiają pewne wahania wiedzy.
Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku, gdybyśmy nie pisali już w tym roku :)

PeFik
31-12-2012, 09:51
1) można dokonać zmian
2) Od frontu mozna wyłączyć, ale dlaczego nie doczytasz co mają na stronie napisane, czy to forum to klub tłumaczy dla leniwych?
3) Szablony oparte na frameworku Gantry można sprzedawać, ba jest kilka osób, które je rozprowadza czy to na TemplateMonster czy też ThemeForest.

Jedną z zalet dołączenia do klubu jest "Ability to remove branding and user-facing copyright" - źródło: http://www.rockettheme.com/joomla-club-details


A co się tyczy GANTRY "You are free to use the Gantry Framework for your personal and commercial projects. You do not have to keep the Gantry or RocketTheme links and logos in the frontend, however you must ensure that all copyright notices in the code are retained. Also if you intend to use the Gantry Framework in a commercial project, or a template you intend to redistribute in any form, please retain a "Powered by Gantry" logo and link in the backend administrative interface."

ramiro
31-12-2012, 12:49
2) Od frontu mozna wyłączyć, ale dlaczego nie doczytasz co mają na stronie napisane, czy to forum to klub tłumaczy dla leniwych?
Ponieważ mój angielski nie jest najlepszy, a u nich na stronie nie mogłem znaleźć tych informacji.

PeFik
31-12-2012, 16:46
ok, ale google translatorem również mozna się posługiwać, a jak widać bez znajomości j.obcych ciężko. Pozdrawiam.

ramiro
02-01-2013, 19:02
Google translate jak najbardziej posługuje i bez tego narzędzia byłoby ciężko, mimo to forma zdań wg translatora czasem różni się od treści znacząco. To prawda bez j. obcych jest ciężko, tak samo jak chęć programowania, projektowania szablonów bez j. programowania. Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.

PeFik
02-01-2013, 19:34
Z licencjami jest różnie, każdy z producentów szablonów ma inną, także faktycznie lepiej poczytać niz potem zostać ukaranym (finansowo) boleśnie.

ramiro
11-03-2013, 17:12
Witam.
Chcę odświeżyć temat. Mam obiekcje odnośnie licencji Gantry i kilka pytań związanych z poniższą licencją. Bardzo proszę o pomoc w dokładnym zrozumieniu jej.

Wg Gantry:



The GPL is an example of a powerful copyleft license that requires derived works to be available under the same copyleft. Under this philosophy, the GPL grants the recipients of a computer program the rights of the free software definition and uses copyleft to ensure the freedoms are preserved, even when the work is changed or added to. This is in distinction to permissive free software licenses, of which the BSD licenses are the standard examples.



Z godnie z powyższą licencją Gantry pozwala na wolne używanie frameworka, zmianę, lub dodanie treści. Można go wykorzystać bez żadnych opłat w swoich projektach, również komercyjnych. Dobrze rozumuję?

Ale jeszcze zostaje USAGE


You are free to use the Gantry Framework for your personal and commercial projects. You do not have to keep the Gantry or RocketTheme links and logos in the frontend, however you must ensure that all copyright notices in the code are retained. Also if you intend to use the Gantry Framework in a commercial project, or a template you intend to redistribute in any form, please retain a "Powered by Gantry" logo and link in the backend administrative interface.



Wg tłumaczenia google transalte:

Jesteś wolny, aby używać Framework Gantry dla projektów osobistych i handlowych. Nie musisz zachować suwnica RocketTheme linki i logo w frontend, jednak należy upewnić się, że wszystkie informacje o prawach autorskich w kodzie są zachowane. Także, jeśli masz zamiar użyć Framework Gantry w komercyjnym projekcie lub szablon zamierzasz rozpowszechniać w jakiejkolwiek formie, należy zachować "Powered by Gantry" logo i link w backend interfejsu administracyjnego.

Wydaje się wszystko jasne jak na dłoni. Załużmy, że tworzę projekt portalu internetowego i chcę użyć do tego frameworka Gantry. Jest to projekt osobisty, ale jeśli zaczyna przynosić dochody można to rozumieć jako projekt handlowy i/lub komercyjny projekt. No i jak w takim wypadku muszę pozostawić "Power by Gantry" logo i ling w backendzie interfejscu administracyjnego, czy licencja zezwala na legalne usunięcie danych o szablonie z front-endu i back-endu zostawiając dane tylko w kodzie witryny?

grzesiek_w
11-03-2013, 20:06
W szablonach Rockettheme jest możliwość wyłącznia ich logo i zmiana stopki na swoją z poziomu panelu zarządzania templejtką. Z kodu tych danych raczej nie można usuwać.
Mają bardzo dobre wsparcie na forum. Ja nawet korzystając z google translate + screeny nie miałem problemu z uzyskaniem odpowiedzi. Mam tam konto developera od prawie pięciu lat

ramiro
18-03-2013, 18:49
W szablonach Rockettheme jest możliwość wyłącznia ich logo i zmiana stopki na swoją z poziomu panelu zarządzania templejtką. Z kodu tych danych raczej nie można usuwać.
Mają bardzo dobre wsparcie na forum. Ja nawet korzystając z google translate + screeny nie miałem problemu z uzyskaniem odpowiedzi. Mam tam konto developera od prawie pięciu lat

Proszę Cię kolego... Rozumiem, że chcesz pomóc, ale czy czytałeś moje pytanie?

zwiastun
18-03-2013, 20:51
@ramiro, ale Kolega Ci odpowiedział wedle swojej wiedzy, więc nie wiem, czemu masz do niego jakieś pretensje.
Pierwsza część cytowanego przez Ciebie fragmentu licencji wyraźnie mówi, że możesz użyć ram Gantry w swoich projektach osobistych i komercyjnych, nie jesteś zobowiązany do zachowania łączy i logo Rocktheme i Gantry w części frontowej, a więc widocznej przez oglądających stronę.
Jeśli natomiast masz zamiar użyć Gantry w projekcie komercyjnym lub w szablonie komercyjnym, albo zamierzasz rozpowszechniać opracowany przez siebie szablon w jakiejkolwiek innej formie, nie możesz usuwać danych autorskich ani z frontu, ani z zaplecza.
Twoje pytanie o możliwość usunięcia danych z zaplecza jest co najmniej dziwne - chcesz wykorzystywać cudzą pracę i ukryć przed odbiorcą jej autora?
Celem tych postanowień licencyjnych jest ochrona praw autorskich projektanta. Wykonując komercyjny szablon (na sprzedaż), wykonując komercyjny projekt, np. witrynę, którą będziesz sprzedawał na allegro, masz zrozumiały i oczywisty obowiązek zachować wszystkie noty o prawach autorskich, w tym widoczne loga, łącza i inne oznaczenia.

ramiro
19-03-2013, 22:10
@zwiastun nie mam do Kolegi grzesiek_w żadnych pretensji (jeśli grzesiek_w masz takie odczucie odnośnie pretensji to przepraszam Cię). Mam wrażenie, że nie dokładnie przeczytał moje pytanie. To jest moje pytanie:

Załużmy, że tworzę projekt portalu internetowego i chcę użyć do tego frameworka Gantry. Jest to projekt osobisty, ale jeśli zaczyna przynosić dochody można to rozumieć jako projekt handlowy i/lub komercyjny projekt (chcę zrobić portal internetowy, który może przynosić dochody). No i jak w takim wypadku muszę pozostawić "Power by Gantry" logo i ling w backendzie interfejscu administracyjnego, czy licencja zezwala na legalne usunięcie danych o szablonie z front-endu i back-endu zostawiając dane tylko w kodzie witryny?

Odpowiedź na Twoje pytanie:

chcesz wykorzystywać cudzą pracę i ukryć przed odbiorcą jej autora?
Oczywiście że nie. Dlatego chcę się dokładnie dowiedzieć.
Patrząc z drugiej strony. Jak byś spojrzał na stronę większego portalu internetowego jak choćby WP jakby pod spodem pisało Power by Gantry? Wydawałoby się to co najmniej dziwne nie sądzisz?

zwiastun
19-03-2013, 22:23
Nie rozumiem.
1. Licencja Gantry pozwala użytkownikowi wyłączyć ten komunikat. Co więcej, Gantry daje użytkownikowi narzędzie, za pomocą którego może tę stopkę wyłączyć.
2. Tak jak nie widzę nic dziwnego w pozostawianiu marki producenta na telefonie, komputerze, samochodzie, nazwisk autorów na kartach tytułowych książek, a redaktorów i innych na kartach redakcyjnych, tak nie widzę nic dziwnego i niestosownego w pokazaniu nawet na ogromnym portalu i największej korporacji czy najbogatszego człowieka świata, informacji, kto jest tego dzieła autorem.
Masz, moim zdaniem jakiś dziwny problem, którego nie potrafisz wyartykułować.
W poprzedniej wypowiedzi napisałem, wedle mnie zrozumiale, o co chodzi z zastrzeżeniem dotyczącym nieusuwania stopki w przypadku, gdy tworzysz komercyjne szablony w oparciu o framework albo inne komercyjne projekty. Jeśli coś jest niejasne, napisz, czego nie pojmujesz, spróbuję napisać inaczej.

ramiro
19-03-2013, 22:33
Dobrze. Spróbuje jaśniej. Nie rozumiem jednej kwestii jeśli próbuję zrobić projekt szablonu jako projekt portalu internetowego, którym ja się będę zajmował wraz z kilkoma osobami, jednocześnie w założeniu tego portalu będzie przynoszenie dochodów, czy można uznać ten (projekt) szablon jako osobisty (usuwamy logo) czy handlowy i/lub komercyjny?

zwiastun
19-03-2013, 22:36
Co to znaczy ze "może/będzie przynosił dochody"?
Szablon będzie przynosił dochody? Chcesz go sprzedać? Tak, masz wtedy obowiązek pozostawić stopkę Gantry. Możesz co najwyżej dodać w stopce jeszcze siebie.

ramiro
19-03-2013, 22:40
Szablon będzie przynosił dochody? Chcesz go sprzedać? Tak, masz wtedy obowiązek pozostawić stopkę Gantry.
No widzisz nie rozumiemy się. W założeniu ma przynosić dochody, ale nie chcę go sprzedać.
Zwiastun teraz mnie rozumiesz ?

zwiastun
19-03-2013, 23:14
Nie, nie rozumiem, w jaki sposób szablon miałby przynieść/przynosić dochód/dochody, jeśli nie ma być sprzedany?

ramiro
20-03-2013, 15:08
Nie, nie rozumiem, w jaki sposób szablon miałby przynieść/przynosić dochód/dochody, jeśli nie ma być sprzedany?

I to już jest tajemnica lasu. Mówiąc poważnie szablon może przynosić dochody gdy projektujesz go pod portal internetowy. Możesz go sam prowadzić i wtedy nie sprzedajesz go. Sam jako taki szablon nie przynosi dochodów ale cała witryna może przynosić dochody choćby z reklam. Czy teraz rozumiesz?

zwiastun
20-03-2013, 16:38
To raczej Ty nie rozumiesz. To nie szablon przynosi w takim przypadku dochody, tylko witryna.
Sam sobie budujesz jakieś dziwaczne konstrukcje myślowe, a potem masz nierozwiązywalne problemy.
Co jest niejasnego w zdaniu, że z gantry można korzystać zarówno w witrynach osobistych, jak i komercyjnych bez obowiązku pozostawiania logo i Powered by Gantry.
("You are free to use the Gantry Framework for your personal and commercial projects. You do not have to keep the Gantry or RocketTheme links and logos in the frontend, however you must ensure that all copyright notices in the code are retained.")

Czy to trzeba jeszcze przetłumaczyć na bardziej zrozumiały język? Jeśli tak, to na jaki?

ramiro
20-03-2013, 17:27
Jesteś wolny, aby używać Framework Gantry dla projektów osobistych i handlowych. Nie musisz zachować suwnica RocketTheme linki i logo w frontend, jednak należy upewnić się, że wszystkie informacje o prawach autorskich w kodzie są zachowane. Także, jeśli masz zamiar użyć Framework Gantry w komercyjnym projekcie lub szablon zamierzasz rozpowszechniać w jakiejkolwiek formie, należy zachować "Powered by Gantry" logo i link w backend interfejsu administracyjnego.
Czy projekt który mam zamiar zrobić nie jest jednocześnie osobisty, ale i komercyjny?

zwiastun
20-03-2013, 18:08
Ja już Ci wczoraj o 20:51 objaśniłem, co było do objaśnienia. Nie chcesz zrozumieć, to udaj się do jakiegoś prawnika, może wytłumaczy Ci lepiej.

PS. Bełkot z translatora Google trzeba jeszcze przełożyć na język polski. cytowanie go po raz kolejny niczego nie wnosi.

ramiro
20-03-2013, 18:54
Sorry zwiastun jeśli Cię obraziłem, nie to było moim zamiarem. Dobrze wiesz, że jak się przekroczy licencje może to się nie skończyć dobrze.
Dzięki za odpowiedzi. Rozumiem. Temat do zamknięcia.

zwiastun
20-03-2013, 18:56
Nie obraziłeś mnie, tylko cały dzień podnosisz kwestie, które wydawało mi się, objaśniłem czytelnie już wczoraj. A tak na marginesie - używanie google translatora do tłumaczenia licencji to niezbyt mądry pomysł.

ramiro
20-03-2013, 20:00
Ale jeśli mój angielski nie jest na tyle dobry abym sam przetłumaczył licencje to czym mam to zrobić? Chyba nie ma lepszego narzędzia? Sam pefik w pierwszych postach doradzał google translatora.
Ale dobra to już nie ważne. Dziękuję Ci bardzo za pomoc. Może faktycznie moja wina, może miałem wczoraj kiepski dzień.