PDA

Zobacz pełną wersję : jedna strona, dwie domeny .pl i .com, dwa języki. jak połaczyć?



asca
08-01-2013, 21:54
Witam,

Mam strone polską, papier.czerpany.pl. Strona działa oczywiście w PL i po polsku. Strona jest też przetłumaczona wstępnie na EN, problem w tym, że strona z .pl nie pozycjonuje sie globalnie, tylko lokalnie, niezależnie od języka. Zależy mi na pozyskaniu klientów z zagranicy, planuję więc kupić domenę .com, strona będzie prezentować to samo, tylko po EN. Ze względu na konieczność przetłumaczenia nazwy domena będzie sie nazywac inaczej, powiedzmy handmadepaper123.com.

1. No i tu mam problem... Jak to pożenić ze sobą? Stworzyć dwa niezależne serwisy?
2. wywalić tłumaczenia i na fladze PL zrobić przekierowanie na domenę.pl a na fladze EN przekierowanie na domenę.com ? Wydaje mi się, że logiczne jest powiązanie tych dwóch stron jakoś ze sobą...
3. wygodnie byłoby połączyć te adresy w jedną stronę, żeby np. aktualizować zdjęcia, produkty itp. jednym kliknięciem no i nie dublować treści.
4. Strona .pl jest od 2005 i jest w miarę dobrze widziana, czy jest sposób aby przekazać nowej stronie pozycję?
5. Czy google nie będzie miało nic przeciwko podobnej treści (bliźniaczej w sumie tylko w innym języku...) na innej domenie? Czytałem ze powielanie treści może powodwać spadek pozycji...
6. Może joomla ma narzędzie lub rozszerzenie które obsługuje taką sytuację?


Strona oczywiście działa na joomli, 2.5. domeny na jednym hostingu

Będę wdzięczny za pomoc, bo nie chcę narobić sobie balaganu, a przede mną jeszcze pozycjonowanie tego...

Pozdrawiam,
Michał

mjmartino
09-01-2013, 11:04
1. Zrobić na jednym
3. Treść i tak będzie dublem po PL i EN
4. NIE da się
5. NIE bo treści są w dwóch rożnych językach przecież... (nie powinno być double content)
6. Co masz na myśli narzędzia pisząc wszystko masz w samej J!
Hmm myślę że wystarczyło by przekierowanie adres.pl/pl/ zrobić i zagranicznadomena.com/en/ Tak aby startowały z tych adresów od razu.

asca
09-01-2013, 11:50
Dzieki.
Czyli rozumiem, że najlepiej zostawić tak jak jest - jeden folder, dwa języki - z tym, że do strony /en/index.php zrobic wejście z domeny .com a na /pl/index.php z domeny .pl?
Przełączanie sie miedzy stronami będzie powodować przeskakiwanie między domenami... Tak ma byc?
Jak wtedy strona będzie indeksowana? Teraz mam tak, że mam strone .pl ale strony PL i EN są tam razem zaindeksowane.

mjmartino
09-01-2013, 21:19
Generalnie będzie to wyglądać tak jeśli user wejdzie z .com to już cały czas w niej będzie na tej domenie.
Zwyczajnie nikt nie przełącza z PL na EN czy odwrotnie... przynajmniej w 99% zwykłych zjadaczy chleba.
No tak są razem indeksowane bo są na jednej domenie to się nie zmieni.
Dla jednej i dla drugiej domeny... z tym że EN będzie ci trudniej wy pozycjonować bo masz tam mniej treści.

asca
09-01-2013, 22:28
OK.
Zrobiłem przekierowanie w .htaccess z folderu domeny .com na folder z joomlą_pl/en/ technicznie wszystko działa, ale...
Przekierowanie powoduje, ze nie wchodzę jako domena com, tylko polskadomena.pl/en. Czy jest sposób, żeby maskować cały adres domeną .com, a tylko korzystać z folderu w którym jest joomla (w katalogou domeny.pl)?
Trzebaby to ustawic gdzies z poziomu joomli chyba, zeby zmiania języka nie powodowała zmiany przedrostka na /en/ tylko zmianę domeny... wtedy moznaby wywalic z adresu /pl/ i /en/ i rozbic to na dwie domeny a fizycznie jeden folder, ale nie bardzo mam na to pomysł...



RewriteEngine on
RewriteRule ^(.*)$ http://www.papier.czerpany.pl/en/$1 [L,R=302]

asca
10-01-2013, 17:55
Ok, poddaje sie. Znalazłem dwa rozwiazania:
1. przekierowanie w htaccess - ale wtedy zmienia mi sie adres z .com na .pl...
2. wyświetlanie w ramce - ale wtedy strona sie nie indeksuje, a adres jest martwy i nie pokazuje ścieżki...

Pozostaje mi utworzyć bliźniaczą stronę w drugim katalogu i rozdzielić fizycznie adresy...
znalazłem rozwiązanie tutaj: http://forum.joomla.org/viewtopic.php?p=2706218 ale dla joomli 1.7.x no i nie bardzo ogarniam to rozwiązanie :)
nie trafiłem na rozszerzenie które w jakiś automatyczny sposób tym zarządza, nie znalazłem takiego rozwiązania również w samej joomli

Pozdrawiam,
Michał