PDA

Zobacz pełną wersję : szablony j! 3



ugly kid joe
09-01-2013, 10:51
pytanie jedynie z ciekawości, być może ktoś już wykonuje.

w j! 3 chociaż nie jest to integralną częścią cms'a, widoczne jest parcie na bootsrtap'a. nie do końca rozumiem dlaczego wszystkie kluby, rzuciły się wspierać właśnie tę ramę projektową, ale być może to tylko kluby, a nie projektanci indywidualni.

tych ram, w roku 2012 wysypało na prawdę wiele. ciekawi mnie, której jeszcze używacie i dlaczego, w porównaniu właśnie do bootstrap'a.

zwiastun
09-01-2013, 10:58
w j! 3 chociaż nie jest to integralną częścią cms'a, widoczne jest parcie na bootsrtap'a. nie do końca rozumiem dlaczego wszystkie kluby, rzuciły się wspierać właśnie tę ramę projektową, ale być może to tylko kluby, a nie projektanci indywidualni.
Hmmmm. W j! 3.x Bootstrap został standardowo zastosowany jako podstawa szablonów, pewno dlatego.

Dziudek
09-01-2013, 10:59
Takie podstawowe pytanie - jak Bootstrap nie jest integralną częścią CMS'a skoro wszystkie widoki komponentów bazują na nim, oraz cały panel administracyjny został zbudowany w oparciu o Bootstrap - jak dla mnie jest to integralana część Joomla!.

Kolejna kwestia - jaki jest sens używania innego frameworka CSS, skoro Bootstrap został dodany do Joomla!, właśnie po to by tego uniknąć i zapewnić w przyszłości spójny interfejs dla wszystkich komponentów minimalnym nakładem pracy? Użycie innego frameworka CSS oznaczać będzie potrzebę nadpisania wszystkich widoków komponentów.

ugly kid joe
09-01-2013, 11:05
ja rozumiem, ale to, że ktoś go zastosował nie czyni go wyłącznym i jedynym. jest jedynie ramą tych standardowych szablonów. spotykam się często z użyciem less w szablonach dedykowanych. o nich mówię w zasadzie one najbardziej mnie interesują.

- - - Updated - - -

sorry, może inaczej. i faktycznie źle skomponowane pytanie. z j! korzystamy na wiele sposobów. ja korzystam z totalnie odchudzonego w oparciu o sq1 .. i na jego podstawie własnej dystr. j! 3, niemniej jeszcze bardziej. masz rację tomek, jeśli mówimy o j! jako takim. ale jeśli budujemy aplikację wykorzystując funkcje dedykowane mamy pewien wybór.

celowo dodałem ten wątek w off topie, żeby nie robić ludziom wody z mózgu.

i jeszcze jedno. panel administracyjny j! 3 już bez względu na na użyty framework jest sporą porażką. nie mówię tu o przyzwyczajeniu się potencjalnego administratora, ale o jakimś błędzie, który istnieje od początku jego projektowania. to podstawowa funkcja j! 3, która wymagała przebudowy ( w moim przypadku ) i została przebudowana.

chodzi mi tylko o rozmowę z punktu widzenia projektanta, nie j! dla typowego użytkownika.

Dziudek
09-01-2013, 11:25
no użycie LESS w szablonach to już ciekawsze pytanie, bo LESS rzeczywiście nie jest integralną częścią Joomla! - sam musiałem wbudować parser LESS do Meet Gavern, ale ostatecznie wykorzystałem LESS, bo jest po prostu wygodny i uzupełnia braki CSS (zmienne, mixiny, instrukcje warunkowe) ;) Oczywiście ma wady - kiepskie wsparcie wśród edytorów kodu + brak możliwości łatwego debugowania przez narzędzia typu Firebug.

Co do samego Bootstrapa jeszcze - owszem ma sporą konkurencję, ale przy tworzeniu czegoś większego, warto wybierać rozwiązania popularne, chociażby z dwóch powodów:

1) są to na pewno bardzo dobrze przetestowane rozwiązania - dużo userów = dobry feedback

2) łatwiej rozwiązać problemy

Widziałem w 2012 roku mnóstwo różnych frameworków CSS, ale chyba żaden nie gwarantował mi jakości i pewności godnej Bootstrapa - głównie ze względu na krótki czas istnienia.

- - - Updated - - -

Co do samego panelu administracyjnego - od strony układu moim zdaniem jest lepiej przemyślany, natomiast od strony funkcjonowania (błędy) dużo mu jeszcze brakuje, może dlatego Projekt Joomla! zdecydował się wpleść jeszcze Joomla! 3.2 przed wydaniem J!3.5.

Robster
09-01-2013, 18:21
Dziudek (http://forum.joomla.pl/member.php?58888-Dziudek) orientujesz się może czy istnieje już jakaś dokumentacja odnośnie komponentów w J!3? Głównie interesuje mnie właśnie zastosowanie Bootstrap. Słabo mi idzie szukanie czegoś na ten temat w sieci (odnośnie J! i Bootstrap, nie samego Bootstrap).

Dziudek
09-01-2013, 18:27
@Robster - niestety nic takiego jak dotąd nie widziałem. Ale w sumie widoki standardowych komponentów w Joomla! 3.0 nie są zbyt złożone i dosyć łatwo się w tym wszystkim połapać po lekturze dokumentacji Bootstrapa.

Robster
09-01-2013, 18:31
Dziudek (http://forum.joomla.pl/member.php?58888-Dziudek) tak też zacząłem robić i od kilku dni w wolnych chwilach czytam sobie informacje na stronie Bootstrapa, a później mam zamiar przejrzeć kod w komponentach J! 3. Pytam bo nie chcę z niewiedzy dojść do błędnych wniosków i klepać później głupot w kodzie, bo mam do tego skłonność :)

Dzięki za odpowiedź :D

ugly kid joe
10-01-2013, 09:34
przepraszam, że dopiero teraz. dzięki tomek za stanowisko w tym wątku.