PDA

Zobacz pełną wersję : Trudna migracja



Marfish
09-01-2013, 18:14
Już wielokrotnie próbowałem uruchomić JUpgrade w celu migracji Joomla z 1.5 do 2.5 Kończy się to zawsze niczym, brak jakiegokolwiek komunikatu o błędzie i brak jakiegokolwiek postępu zadania. Nie rusza zupełnie nic.
Joomla zainstalowana jest na słynnym serwerze home.pl, mam PHP 5.3
Zainstalowane są następujące dodatki:
Kunena 1.7.2
CB 1.9
Uddeim 2.9
Joom Gallery 2.1.1
JCE 2.1.3
ca_lcoudbase2_j12 2.0.2
Gentry 3.1.18
Ace Polls
JComments
Advanced Module Manager 2.4.1
Ponadto:
An AJAX Shoutbox
mod lofarticlesscroller

Dlaczego nie mogę przeprowadzić tej migracji? Co ją blokuje? Czy Joom Gallery, której nie obsługuje JUpgrade migrować przed czy po Joomla
Proszę o pomoc.
Ponadto proszę o link do polskiej dokumentacji JUpgrade i sugestie, które pomogą mi ruszyć z miejsca.

Gall Anonim
09-01-2013, 20:55
1. sprawdź czy masz włączony dodatek System - Mootools Upgrade

Marfish
09-01-2013, 21:07
Niestety jest włączony.
A gdyby włączyć logowanie błędów php na serwerze czy wskazałyby one przyczynę dlaczego joomla się nie chce zaktualizować?

palyga007
09-01-2013, 21:08
1. Przenieść na localhost
2. przeprowadzić migrację
3. przenieść na serwer docelowy

Marfish
09-01-2013, 21:15
2GB tyle zajmuje cały portal na serwerze. Nie wiem czy uda mi się go przenieść ale może byłoby to dobre rozwiązanie.

palyga007
09-01-2013, 21:29
Sprawdź co zajmuje najwięcej miejsca. Zazwyczaj są to multimedia (filmy, zdjęcia, etc) one de facto "nie migrują" się. Tzn można je przerzucić ręcznie później do odpowiednich folderów. Kluczowym tak naprawdę jest "przemielenie" bazy danych ze starej wersji na nową. Reszta to już tylko kosmetyka.

Marfish
09-01-2013, 21:40
Ręcznie? To u mnie nie wykonalne mam tysiące plików graficznych.
Trzeba znaleźć rozwiązanie migracji na serwerze. Nie wierzę, że to się nie uda.

palyga007
09-01-2013, 21:42
Nie chodzi o przenoszenie plik po pliku lecz np łączenie starego i nowego folderu np images.

Marfish
09-01-2013, 21:47
jaka jest pewność, że na localhost migracja mi sie uda?

palyga007
09-01-2013, 22:02
Żadna, ale przecież:


Pragnienie szuka sposobu, niechęć szuka wymówki.

Jac
09-01-2013, 22:13
Na localhoście masz: 1. Własne środowisko serwera, które w razie potrzeby swobodnie dokonfigurujesz, jeśli będzie taka potrzeba. 2. Pewność, że jeśli coś pójdzie nie tak jak powinno, to aktualna wersja witryny na serwerze u twojego usługodawcy hostingowego nie odczuje tego.
Tutaj masz opis jak przeprowadzić migrację JoomGallery do Joomla! 2.5: http://webilicious.com.au/joomgallery-migration.
Polska dokumentacja do jUpgrade? Jeśli nic nie znajdujesz za pomocą wyszukiwarek, to pewnie nie ma.
Jest pewien sposób przeprowadzenia migracji, który może zadziałać ale wymaga ręcznego skonfigurowania jUpgrade. Wyłączasz w ustawieniach jUpgrade automatyczne pobieranie i rozpakowanie Joomla. Tworzysz w folderze witryny z Joomla! 1.5 folder o nazwie jupgrade. Rozpakowujesz do niego pakiet instalacyjny Joomla! 2.5.2 (zwróć uwagę na wersję - J!2.5.2 - nie pomyliłem się). Pozostałe ustawienia wedle uznania, a przynajmniej tak mi się wydaje. Nie pamiętam, czy coś istotnego jeszcze było.
Powtórzę się tylko, bo trochę migracji za sobą mam i to dużych witryn od Joomla! 1.0 do 2.5. Migracja do żmudny proces, który może, ale nie musi zakończyć się powodzeniem. Jestem pewien, że w twoim przypadku czas migracji liczony będzie co najmniej w kilkunastu godzinach.

Marfish
09-01-2013, 22:29
I dlatego migracja się uda, ale sposób trzeba znaleźć. Nie podoba mi się jednak localhost. Wymyślić trzeba coś innego.

Jac
10-01-2013, 00:01
Dlaczego tak obawiasz się pracy na localhoście? Lepszej możliwości nie ma.

Marfish
10-01-2013, 00:13
Bo jeszcze nigdy nie pracowałem na localhoście i prawdę mówiąc nawet go nie mam, nie wiem jak wygląda itd. Dla mnie temat obcy.
Ta migracja na siłę jaką zaproponowałeś, to chyba jedyne rozwiązanie jakie mogę zastosować. A może za krótko włączałem JUpgrada, skoro piszesz, że kilkanaście godzin. Moja strona nie jest mała, to nie wizytówka firmy ale działający portal i to z obszerną bazą artykułów, zdjęć i dyskusji na forum. Nic tego nie przetworzy w kilka sekund.
Jeszcze mam jeden dylemat a właściwie dwa:
1) które komponenty zmigruje mi JUpgrade? Obawiam się o forum...
2) Joom Gallery czy mam przeprowadzić jej migrację przed czy po joomla?

Jac
10-01-2013, 00:27
Źle mnie zrozumiałeś. Kilkanaście godzin, na tyle oceniłem przeprowadzenie całej migracji (nie tylko same artykuły, ale wszystko łącznie z komponentami, które tam masz). To, że napisałem "kilkanaście godzin" nie oznacza, że jUpgrade tyle czasu będzie "mielił". Wręcz przeciwnie. Sama akcja z jUpgrade powinna trwać góra kilka minut. Tyle tylko, że sam jUpgrade przy tylu komponentach nie odwali za człowieka całej migracji. No chyba, że migrujesz same artykuły z gołego Joomla! A tak to będzie jeszcze ręczna babranina z bazą...

Marfish
10-01-2013, 00:33
Co masz na myśli mówiąc o bazie? Dla mnie ten teren jest wręcz zakazany. Niczego nie robię i nie potrafię zrobić w bazie poza optymalizacją, która jest prawdę mówiąc automatyczna.
Co takiego czeka mnie jeszcze z bazą?

Jac
10-01-2013, 00:48
Eksport/import tabel choćby JoomGallery (odsyłacz do opisu migracji po angielski podałem w jednym z postów powyżej. Poczytaj i zobacz z czym to się wiąże). Eksportowanie/importowanie tabel bazy nie wymaga dużych umiejętności. Bardziej ostrożności i rozwagi przy tym co się robi. Jednym zdaniem jUpgrade nie załatwia w całości migracji złożonych witryn zbudowanych na Joomla! Lepiej, żebyś miał tego świadomość, bo odnoszę wrażenie, że spodziewałeś się, że uruchomisz jUpgrade i sprawa będzie załatwiona. Niestety to nie jest takie proste.

Marfish
10-01-2013, 10:20
Nie spodziewałem się, że JUpgrade załatwi wszystko ale spodziewałem się, że więcej. Rozpocznę od testu czyli stworzenia kopii mojej witryny. Powoli bedę dokładał komponenty i sprawdzał jak każdy z nich zmigrować.
Do końca stycznia będę miał marfish.pl na Joomla 2.5 tym sposobem. Praca dość trudna ale nie ma innego wyjścia.
Będę potrzebował mimo wszystko małych podpowiedzi odnośnie kopiowania tabel w bazach ale to za jakiś czas, dziś spróbuję wszystko poinstalować i dodać różne testowe rzeczy.
Jeśli ktoś jest zainteresowany sprawdzeniem moich postępów, to całość będzie się znajdować pod adresem marfish.eu

ugly kid joe
10-01-2013, 11:44
ja nie wiem czy to dobrze, żebyś robił to sam. ten twój projekt znacznie urósł, a jupgrade nie załatwi wszystkiego. może za to sporo zamieszać w głowie adminowi, który boi dotykać się bazy danych. tym bardziej, że nie będziesz miał możliwości weryfikowania błędu, chociażby z hostem lokalnym.

Marfish
10-01-2013, 12:06
Gdybym miał takie podejście o jakim mówisz, czyli że "boi się", to mój projekt by nie urósł.
Nie trzeba umieć pływać aby kogoś innego pływania nauczyć :)

- - - Updated - - -

Nie robię tego sam. Wy jesteście :)

ugly kid joe
10-01-2013, 12:13
nie ma powodu do bicia piany. nie jest filozofią rozdmuchać bazę danych do niebotycznych rozmiarów. często nie jest to również świadectwo jakości i umiejętności. filozofią jest umieć z niej korzystać na wiele sposobów w tym ... manipulować manualnie.

niestety my, nie mamy ani władzy ani możliwości ani nawet często chęci, żeby pokazywać palcem alfabet w elementarzu.

zaznaczyłem jedynie, że jupgrade nie załatwi sprawy migracji komponentów firm trzecich, nie wszystkich, a jeśli wiąże sie to z migracją pełnych danych, ten proces może okazać się zbyt skomplikowany, nawet jeśli pokazany palcem.

zwiastun
10-01-2013, 12:13
"My" nie zastąpimy Ci ani wiedzy, ani doświadczenia. Nie święci garnki lepią, ale też nie wszyscy ulepić potrafią. Radzę rozważyć najpierw radę Jaca i stworzyć sobie albo lokalne albo zdalne środowisko testowe i w nim dokonywać operacji, a nie na żywej witrynie, bo to jest co najmniej nierozsądne, a następnie radę @ugly kid joe: z migracją złożonych witryn mają problemy doświadczeni fachowcy.

Marfish
10-01-2013, 21:37
Zwiastun powiem tak: wiedzę i doświadczenie trzeba zdobyć, nikt się z tym nie urodził, sukces osiągają jedynie Ci, którzy są gotowi przyjąć porażki na swój kark.
Skoro doświadczeni fachowcy mają problem z migracją złożonych witryn, to cóż mi po nich?
Opcja zlecenia migracji innej osobie to ostateczność. Mam teraz trochę czasu więc spróbuję sam ten temat ogarnąć.
Postaram się relacjonować swoje poczynania abyście mogli mi coś zasugerować, a w razie gdyby mi się udało, być może zostawię dla innych jakieś wskazówki.
Rady Jaca nawet nie rozważałem tylko ją zastosowałem bo wydała mi się bardzo dobra. Stworzyłem klon swojej witryny, wykorzystując dokładnie te same wersje komponentów z jakich zbudowana jest moja witryna główna z tym, że postawiłem tego klona w tym samym środowisku co portal główny, a więc na tym samym serwerze.
Po włączeniu JUpgrada aż się uśmiechnąłem. Okazało się bowiem, że JUpgrade nie ruszył nawet na tak prostej nie obciążonej niczym witrynie.
Mój wniosek jest taki, że pracę migratora blokuje coś na serwerze, a serwer mam na home.pl z czym jak wiecie wiążą się dodatkowe atrakcje.
Jutro dalsza część moich zmagań, którą wieczorem postaram się zrelacjonować.

- - - Updated - - -

Jest jeszcze jedna rzecz. W mojej bazie MySQL znajdują się stare tabele komponentów, które kiedyś miałem zainstalowane, a które są już odinstalowane. Co zrobić z tymi tabelami? Czy mogę je po prostu usunąć bez żadnego ryzyka?
Jak to bezpiecznie przeprowadzić?

zwiastun
10-01-2013, 21:51
Ale pytań w stylu: Mam stare śmieci w bazie danych, co z nimi zrobić, to raczej nam daruj. Zważ, że to jest forum. Uwagi typu: "Skoro doświadczeni fachowcy mają problem z migracją złożonych witryn, to cóż mi po nich?" też zachowaj dla siebie, bo zdajesz się niezbyt rozumieć, co to zdanie znaczy.

Dobrze, abyś zdawał sobie sprawę, że migracja złożonej witryny z J! 1.5 do 2.5 to mniej więcej to samo, co stworzenie nowej witryny od podstaw + przeniesienie danych.
I pójdź po rozum do głowy - skoro wiadomo, że na home.pl jest niestandardowe środowisko serwerowe, to najmniejszego sensu nie ma przeprowadzanie skomplikowanych operacji w tym środowisku. Chyba, że masz skłonności masochistyczne.
Powodzenia. (opis jupgrade jest na wiki, w sumie żadna filozofia)

Marfish
11-01-2013, 13:07
Proszę administratora o zablokowanie tego wątku.
Jednocześnie bardzo dziękuję Wam za cenne rady.
Naprawdę dużo mi pomogliście i dzięki temu już wkrótce będę miał swój portal na najnowszej joomla
Znalazłem sposób po części dzięki Wam .

Bazyl
11-01-2013, 14:17
Może jeszcze - skoru już i tak wątek długachny - opisz ten magiczny sposób. Może ktoś skorzysta...