PDA

Zobacz pełną wersję : Tworzenie/zaawansowana modyfikacja szablonów, czyli w którym kierunku zgłębiać wiedze



Hanabishi
13-01-2013, 22:07
Witam
Pierwsze co chciałbym powiedzieć to to, że mam nadzieję, że stworzyłem temat w odpowiednim dziale, bo obecnie pracuje na Joomli 1.5 a większość pytań będzie dotyczyć szablonów.
Może całkowitym nowicjuszem nie jestem, bo jestem świeżo po podstawowym kursie stawiania strony na Joomli. Problem jednak w tym, że na kursie nie było poruszane zaawansowane modyfikowanie szablonów.
Tak, za pomocą gimpa umiem zmienić barwienie pewnym elementów, czy zmienianie kolorów tła, tylko, że pewne elemnty jak np. przyciski menu głównego już nie dadzą się zmodyfikować nawet w edytorze html czy css (mowia oczywiście o tym dostępnym w "Zapleczu").
Nie chcę oczywiście, żeby ktoś mnie "poprowadził za rączke" co gdzie mam zrobić, chciałbym jednak zapytać w jakim kierunku mam iść? Darmowee/płatne szablony są wszędzie dostępne, jednak nie chciałbym jedynie polegać na czyimś dziele a móc swobodnie stworzyć szablon w zależności czy sytuacja tego wymaga. Moje pytania to:

-języki programowania- z tego co mi się do tej pory udało dowiedzieć, to warto znać CSS i HTML, czy są jakieś jeszcze języki, które pomogą w tworzeniu szablonów?

-oprogramowania do tworzenia szablonów- też dużo na ten temat słyszałem, jedni polecają Fireworks, drudzy Dreamweavera. Trzeci natiomast doradzają jeszcze prostszy Artiseer, bo dzięki niemu się tworzy szablony w małym czasie. Co do ostatniego, nie mam opinii, więc muszę się zdać na opinie znawców

-edytory graficzne- jak wyżej napisałem, obecnie bazuje na gimpie, czy jednak warto się przerzucić na photoshopa?

Napisałem tego posta trochę chaotycznie, jednak uwierzcie mi, że jestem ostatnią osobą, która chce mieć podane wszystko na tacy. Poprostu jest to chyba jedyny tak intensywny okres w moim życiu, gdzie mam do czynienia z tworzeniem stron WWW. Wiedzy jest dużo i staram się każdego dnia czegoś nowego nauczyć, jednak często okazuje się, że to albo zamało albo nie idę w tym kierunku co trzeba.

Dziękuje za cierpliwość czytania tego posta i mam nadzieję, że chociaż jedna osoba mi podpowie w jakim kierunku mam iść :)

Bazyl
13-01-2013, 22:47
Cześć,

1. Jeżeli zaczynasz, to raczej na wersji 2.5.8.
2. Zaczyna się od modyfikowania dostępnych szablonów.
3. + php, js...
4. Arti coś tam jest do bani - nie ma jak porządny edytor, np. PSPad.
5. Gimp na razie Ci wystarczy.

souacz
14-01-2013, 00:00
Ad4. Aricośtam to tez dobre rozwiązanie dla początkującego. Ponieważ szablony wygenerowane w tym programie nie grzeszą urodą i tym podobnymi cnotami - efekt końcowy staje się zachętą do dalszego grzebania w kodzie już wygenerowanym. I tak krok po kroku... A przynajmniej można kombinować w edytorze WYSIWYG Articośtama i patrzeć jakie zmiany przynosi to w wygenerowanym kodzie ucząc się przy tym. A potem zabawa Gimp'em i rzecz jasna jakimś zaawansowanym notepadem (Notepad 2, Notepad ++ etc.).

Bazyl
14-01-2013, 00:07
Może do takiego podglądania - jak piszesz - jest ok...

Osobiście, gdy widzę kod wygenerowany przez Articostam dostaję drgawek i szybko uciekam ;)

souacz
14-01-2013, 00:21
A ja sobie chwalę - tak zaczynałem.

Zresztą do dziś go używam do prostych stronek firmowych; robię w Artocośtamie coś w rodzaju szkieletu szablonu, potem bawię się Photoshopem, notepadem itd. I wychodzą zgrabne szabloniki niewielkim kosztem pracy. Te 130$ dawno mi się zwróciło a klienci zadowoleni jak cholera, również z ceny bo mogę zejść dość nisko jako, że nakład pracy niewielki. Co do kodu - nie wypowiadam się - nie znam się, dodałbym - na tym. Ale jakoś wszystkie dodatki itp. działają mi bez problemu (niespodzianek wizualnych).

Do dziś nie opanowałem samodzielnego tworzenia szablonów od podstaw bo nigdy nie było mi to do niczego potrzebne i szkoda było mi czasu. Zawsze mogę kupić coś gotowego (i tak robię) i dostosować "pod klienta" albo choć zmienić na tyle, żeby nie okazało się za chwilę, że pół branży ma identyczne stronki ;)

Hanabishi
15-01-2013, 22:02
Witam
Serdecznie dziekuje za odpowiedzi. Co do artisteera, testuje go i jest dziecinnie latwy.........tak latwy, ze az wstyd tylko na nim polegac ;) Tak jak powiedzial souacz, mozna go wykorzystac tez do bardzo poczatkowej nauki. Dla mnie narazie bardziej sluzy jako szybki podglad kompozycji szablonu (czy kolory sie nie gryza; czy ksztalty menu/ przyciskow sa odpowiednie).

Jesli chodzi o porady, to wlasnie zaczynam nauke HTML5 a potem tak jak kolega napisal JS i PHP.

Jeszcze raz dziekuje za wskazowki.