PDA

Zobacz pełną wersję : Bardzo dziwne "proste adresy" - dlaczego



Tomcio123
28-01-2013, 16:20
Witam,
stawiałem już stronki na joomla! ale coś takiego widzę pierwszy raz. Otóż - jak wyłączone są proste adresy, mod_rewrite i adr z przyrostkiem, to wszyscy wiedzą - mamy krzaczki. Jak włączę proste adresy, wiadomo, krzaczki znikają. Jak włączą mr, pomniejszamy adres o 'index.php'. Tylko teraz tak, stronka ma menu i w tym 5 pozycji menu, gdzie do każdej pozycji załączony jest tylko pojedyńczy art. Gdy załączone są proste adresy i mr to mój prosty adres wygląda tak : "stronka.pl/ct-menu-item-3" a jak kliknę w inną pozycję menu to tak : "stronka.pl/ct-menu-item-5" - dlaczego takie dziwne adresy ? Ten ostatni przykład prowadzi do pozycji menu "galeria" a w nim jest art "galeria" ??? Na tym samym serwerze mam kilka stronek i tam jest wszystko OK ( w tym diakrytyczne, wszędzie wersja 1.5.26 ) a tu gdzie opisany powyżej problem mam wersję 2.5.8. Jak widać, po włączeniu prostych adresów jest ich zmiana więc z plikiem xtaccess nie ma ( chyba ) co testować ale dlaczego taki dziwny prosty adres ?
Pozdrowionka

sylwekb
28-01-2013, 16:53
Rzeczywiście dziwna sprawa. U mnie wszystkie strony na Joomla 2.5.8 mają linki typu strona.pl/galeria. Radziłbym dopytać dostawcy hostingu czy przypadkiem nie ma jakiś nietypowych ustawień konfiguracyjnych serwera. Być może dla prostych linków wymaga jakichś dodatkowych wpisów w pliku .htaccess na tym serwerze.

Tomcio123
28-01-2013, 17:07
Aha, bardzo ważna rzecz. Chciałem iść łatwiejszą drogą i tą stronę zrobiłem w Artisteerze !!!!!!!! Myślę, że nie chodzi o ustawienia serwera, gdyż inne serwisy mam na tym samym hostingu i wszystko jest cacy ....... Wygląda mi to na "coś", co wskazuje bezpośrednio na ścieżkę do pozycji menu a nie do artykułu czy kategorii. Ale co i dlaczego ?????????? Tej stronki jeszcze nie indeksowałem, bo nie wiem jak odbierze to googiel ...........

sylwekb
28-01-2013, 17:15
Google odbierze to tak jak masz w linkach i meta tagach. Nie robiłbym indeksacji dopóki nie rozwiążesz tego problemu. Może to być także jakiś błąd przy budowie szablonu w Artisteerze. Poszukałbym jeszcze w pliku szablonu bo nie sądzę żeby sama Joomla tak zmieniała linki tymbardziej jeśli użyłeś standardowej instalki ze strony www.joomla.pl. Nie spotkałem się z takimi linkami, a postawiłem w wersji 2.5.8 już z 50 stron. Dostawcy hostingu zapytać nie zaszkodzi bo może ma jakiś log który generuje jakieś błędy.

Karol99
28-01-2013, 20:31
A jak wyglądają aliasy poszczególnych tytułów artykułów i pozycji menu?

Tomcio123
28-01-2013, 21:27
Aliasy artykułów wyglądają jak tytuły tych artykułów ( zostawiam zawsze puste i joomla! sama uzupełnia ) - są więc ok. Z kolei alias pozycji menu np "Galeria" wygląda tak : "ct-menu-item-5" i nie mogę go zmienić. Tzn zmiana jest możliwa ale wtedy po zapisaniu otrzymuję 404 :-(. Jak wpiszę z palca "galeria" to otrzymuję "Błąd. Inna pozycja menu ma taki sam alias jak korzeń. Korzeń jest najwyższym elementem nadrzędnym". :-((

Karol99
29-01-2013, 00:01
alias pozycji menu np "Galeria" wygląda tak : "ct-menu-item-5" Tu masz odpowiedź skąd bierze się Twój link . Jak tego nie zmienisz, to link taki pozostanie. Spróbuj najpierw zmienić alias artykułu o tym samym tytule, sprawdź, czy nie masz czegoś z aliasem "galeria" w koszu.

Tomcio123
29-01-2013, 23:04
Karol99, Też tak wcześniej myślałem i zrobiłem taki test - utworzyłem artykuł o tytule "abcde" ( alias do tego taki sam ), następnie kategoria "fghi" i utworzyłem pozycje w moim menu ( horizont ) do której podpiołem wymieniony artykuł. Pozycja dostała nazwę "a123" i zostawiłem wolne pole na alias - utworzyło się "ct-menu-item-9". Wszystkie użyte tu nazwy są unikalne i nie ma siły, by coś gdzieś siedziało z takimi samymi nazwami i aliasami :-(( . Jakiś inny pomysł ???

Karol99
29-01-2013, 23:12
No to nie zostawiaj wolnego pola, tylko wpisz coś sensownego - i będziesz miał prosty adres jaki zechcesz.

Tomcio123
30-01-2013, 00:34
Właśnie tak zrobiłem. Zrobiłem pozycje menu "impreza" i z palca wpisałem alias 'impreza'. Jak teraz kliknąłem na stronce w meni na "impreza", dostałem błąd404 i widzę, że w pasku jest "strona.pl/ct-menu-item-9". A jak wpiszę alias "ct-menu-item-9" i kliknę na menu "impreza" to się otwiera ale mam dalej w pasku "ct-menu-item-9" :-(. Wnioski ?

shadow21
30-01-2013, 05:11
czy pli htaccess.txt zostal zamieniony na ".htaccess"?

Tomcio123
30-01-2013, 10:48
Tak, plik jest przemianowany i wygląda tak ".htaccess". Ludzie z hostingu twierdzą, że po ich stronie wszystko ok. Zresztą mam na tym hostingu trzy inne stronki i działają cacy. A tu już ręce opadają :zagubiony:

Karol99
30-01-2013, 12:51
Wniosek: Joomla! w Twoim wypadku działa inaczej niż zwykle. Trudno ocenić, jaki jest tego powód. Zainstaluj (np. lokalnie - JAMP, Bitnami) J! z przykładowymi danymi, poeksperymentuj i poszukaj różnic - doinstalowane rozszerzenia, konfiguracja J!, konfiguracja serwera?

Tomcio123
31-01-2013, 18:28
Zainstalowałem tą stronkę ( mój szablon z treścią ) na xampie i też był wyżej opisywany problem. Nie reinstalowałem joomla2.5.8 na serwerze + wgrałem nowy szablon ( postawiłem szablon od nowa ) + zainstalowałem stronkę na serwerze = wszystko działa. Widać, że zrobiłem jakiś błąd we wcześniejszej templatce ale nie wiem jaki :-(. Dzięki wszystkim za pomoc :-)

lomiarz13
04-02-2013, 21:32
Takie linki tworzą się jeżeli zaimportujesz razem z szablonem content wpisany w programie Artisteer. - po zrobieniu tego resetujesz pozycje menu, artykuły i moduły. Najprawdopodobniej teraz nie zrobiłeś tego kroku

scotty1986
16-05-2013, 17:19
Kolega Tomcio 123 ma rację. Dzieje się tak w przypadku zaimportowania contentu z Artisteera do Joomla. Po imporcie musisz stworzyć nowe menu a treści artykułow skopiować do nowych i dopiero te artykuly przypisac do nowych pozycji menu. Dzieki temu uzyskasz normalne nazwy a nie ct-menu-item3 itp. Trochę zabawy ale innego rozwiązania nie znalazłem. Przy okazji wie ktos może uprościć adres artykulu żeby nie było np. czegoś takiego ? /33-oferta/139-indywidualne-przewozy-zagraniczne-new.html